Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

takitamrandom

Q8200, da się ożywić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Siedzę na quadzie q8200 z 4gb ramu i przymierzam się do przesiadki na coś nowszego. Ten komputer to już zabytek, ale po zmianie dysku na SSD nie jest źle. Do zmiany pcha mnie głównie to, że nie da się dołożyć ramu przez co muszę pilnować ilości kart w przeglądarce i czasem przycina na filmach w 60klatkach bo CPU nie daje rady. Niestety youtube czasem już nie pozwala przełączyć na 30 klatek i muszę schodzić do 720p żeby coś obejrzeć. Winna jest płyta która nie pozwala na dołożenie ramu (mam dodatkowe 4gb po ręką) ani OC.

 

I teraz mam taki dylemat. Czy zmienić pc teraz np na ryzena 1600 + 8gb lub i5 8400 + 8gb, czy warto kupić lepszą płytę za jakieś 60zł, dołożyć ramu i zrobić OC?

 

Czy po OC da radę wskrzesić tego PC jeszcze na rok/dwa? Tak żeby chociaż youtube działał płynnie w 60klatkach i 1080p? Do gier jakoś bardzo mnie nie ciągnie, a po roku mógł bym przesiąść się na 7nm od AMD.

 

Dodam, że to też trochę sentymentalna decyzja i chciałbym zostać przy tym PC jeśli to możliwe. Nie lubię wyrzucać sprawnych rzeczy ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle, że na luzie do filmów full hd wystarczy ta podstawka. ja 3 razy przeszedłem wiedźmina 2 na tym procku i karice 9800gt 1gb. i tu właśnie pytanie. jaką masz kartę graficzną? co do płyty, to pewnie masz 2 kości teraz RAM, więc byś potrzebował płytę, która ma 4 banki RAM, a te już takie tanie nie są. Jak na moje, podstawka na luzie wystarczy do Twoich czynności, tylko pytanie czy sie opłaca zainwestować np. 300zł na płyte i ram + być może karta graficzna właśnie typu 9800gt 1gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja matka ma dokładnie ten sam procek z 4GiB i bez problemu podkręciłem go jej do 2,8GHz (stockowy cooler). Filmy w 1080p60fps w FireFox działają bez gubienia klatek.

 

Z upgradem lepiej się wstrzymać do ryśków na 7nm. Jak kupować to raz a porządnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kartę mam 9500gt 512mb, ale jak patrzyłem to i tak GPU-z podczas odtwarzania filmów z YT pokazuje użycie na poziomie 16%. Co do ramu to tak, mam 2x2gb goodram 800mhz i płyta więcej nie pomieści. Ram chyba będę miał z komputera brata (tez 2x2), tylko płytę bym musiał zmienić. Widziałem że ga-g33 z 4 bankami poszła za 60zł na allegro. Max pewnie ze 100-120zł bym musiał wydać... tylko czy to coś zmieni?

 

Moja matka ma dokładnie ten sam procek z 4GiB i bez problemu podkręciłem go jej do 2,8GHz (stockowy cooler). Filmy w 1080p60fps w FireFox działają bez gubienia klatek.

 

Z upgradem lepiej się wstrzymać do ryśków na 7nm. Jak kupować to raz a porządnie!

 

Właśnie też czytałem, że ludzie do 3GHz podkręcali i był chłodny, a to teoretycznie jakieś 25% przyrostu. Ponoć firefox właśnie lepiej wykorzystuje GPU do płynniejszego odtwarzania video. Muszę to przetestować. Dzięki za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szukaj na allegro, czesto sa licytacje za małe pieniądze i można wyczaić po taniości taki sprzęt. tylko pamiętaj, żeby płyta obsługiwała 8gb ramu. a co do karty graficznej, to możesz w razie czego później dokupić gdyby ram i podkręcenie procka dużo nie dało. 9800 1gb około 100zł stoi na allegro. ale bym się wstrzymał jeszcze ;)

ja złożyłem babci do seriali pc z core 2 duo, 4 gb ramu i 9500gt i wszystko jej ładnie chodzi na yt i cda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no jak bym kupował GPU to już coś lepszego żeby przełożyć do nowego komputera. Najlepiej jakiegoś używanego Gtx 1050, do 1080p starczy i jest pół-pasywny.

Przetestowałem teraz mozille i faktycznie wydaje się działać lepiej niż chrome. W chromie GPU-z pokazuje video engine load 0%, a w mozilli 50% podczas odtwarzania tego samego filmu. Ogólne użycie GPU też 2x wyższe w mozilli... Muszę jeszcze potestować.

 

Edit:

dziwne... w chromie 1080p 60kl/s minimalne użycie GPU. Gubi może 5% i lekko przycina

w mozilli 1080p 60kl/s 80% uzycie video engine, 2x większe użycie GPU i większe użycie procesora a gubi z 95% klatek. Nie da się oglądać i cały komputer zlagowany. Dopiero jak zejdę z rozdzielczością to jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ponoć firefox właśnie lepiej wykorzystuje GPU do płynniejszego odtwarzania video. Muszę to przetestować. Dzięki za info.

Matka ma antyczne GPU R1950 PRO więc wątpię aby było tam jakieś wsparcie dla dekodowania VP9/AVC. Akurat jestem u niej to mogę ci pokazać jakie jest użycie CPU podczas oglądania 1080p60fps

 

firefox.png

 

wykres użycia CPU od 0:00 do 3:00.

graph.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup se po taniosci i5 2400 + tania plyte i z 8gb ramu ddr3 1333mhz i to ci bedzie zasuwac a integra starczy do full hd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to podobnie wygląda tylko gubi klatki. Po OC myślę że by było ok :D

video.jpg

 

Kup se po taniosci i5 2400 + tania plyte i z 8gb ramu ddr3 1333mhz i to ci bedzie zasuwac a integra starczy do full hd.

 

 

Nie no to nie warto zmieniać żeby zaraz znów niedomagał. Zresztą jak patrzyłem to wcale nie jest tak po taniości, ludzie dużo sobie liczą jak za tak stara platformę, a to przecież już jest prawie zabytek porównywalny wiekiem do mojego. Jak już kupować to bym chciał coś 6 rdzeniowego, zmieniać po 10 latach z 4 rdzeni znowu na 4 rdzenie to brzmi słabo :D Ogólnie zależy mi żeby komputer był do wszystkiego, jak mi się zachce np wrócić do grafiki 3D i edycji video żeby też spokojnie dał radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tak patrzę na ten wykres to faktycznie te 2,33 GHz to jest za mało. Te 2,8GHz robi jednak dużą różnicę między dropami a pełną płynnością. Najlepsze jest to że OC jest banalnie proste. Stockowy cooler + stockowe napięcie... Aż mi się przypomniały czasy jak Core 2 Duo 1,8GHz wykręciłem w ten sam banalny sposób na 2,8GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to podobnie wygląda tylko gubi klatki. Po OC myślę że by było ok :D

video.jpg

 

 

 

 

Nie no to nie warto zmieniać żeby zaraz znów niedomagał. Zresztą jak patrzyłem to wcale nie jest tak po taniości, ludzie dużo sobie liczą jak za tak stara platformę, a to przecież już jest prawie zabytek porównywalny wiekiem do mojego. Jak już kupować to bym chciał coś 6 rdzeniowego, zmieniać po 10 latach z 4 rdzeni znowu na 4 rdzenie to brzmi słabo :D Ogólnie zależy mi żeby komputer był do wszystkiego, jak mi się zachce np wrócić do grafiki 3D i edycji video żeby też spokojnie dał radę.

 

To nadal kawal dobrego proca i nawet nie ma co porownywac z twoim zabytkiem.

 

Na te 2/3 latka spokojnie starczy a i spokojnie mozna do niego pakowac gtx1060.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej przeczekać na tym co ma i potem atakować ryśka 3600 niż babrać się z SandyBridge.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj jakichś testow. Ja przerzuciłem się z q9300 na i5-2400 i różnica była duża a w cenie 100zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Q8200 to złom.

Pisze to głównie aby uczulić, bo to ani szybsze od Q6600, ani się lepiej nie kręci, ani nie ma racji bytu przy cenach Q9400/Q6700 albo ich odpowiedników w Xeonach na LGA 775/LGA 771.

 

Jak masz płytę z chipsetem G31/G41 i pamięciami DDR2, lepiej wyjdziesz zbierając na nową platformę (iGPU wspierają dekodowanie w pełni).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mi namieszaliście :D

Jak tak pogooglowałem to stockowy Q9400 jest praktycznie równy q8200 po oc więc nie ma jakiejś przepaści.

Za to i5 2400 faktycznie jest dużo lepszy, tyle że taki stary zestaw może paść w każdym momencie. A widziałem ostatnio, że ryzen 1200 poszedł za 210zł na allegro. Płyty ATX b350 też widziałem ze się sprzedawały po 200 używane. Więc można mieć praktycznie za 600-700 zł coś na nowej platformie. Jedyna zaleta to igpu u intela.

 

Muszę to jeszcze przemyśleć :D

 

Tak jak snajper pisze. Fajniej by było wskoczyć od razu na ryśka 3600 zamiast babrać się w półśrodki. Czuje że jak bym kupił 2400 to już by został na długo :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wytrzymaj. W przeciwnym razie potem będziesz sobie w brodę pluł że nie poczekałeś i nie kupiłeś ryśka w 7nm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wytrzymam, no ale jednak trochę mnie ogranicza. Nawet głupi brak usb 3.0 denerwuje.

 

Kontroler za 4 dychy sobie kup :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra zdecydowałem że jeśli nie trafię jakiejś super okazji na aukcjach to zostawię tego q8200. Przy okazji jako bonus może ceny ramu i GPU spadną...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo kup u Chińczyka Xeona E5440 (bo E5450 są drogie), (najlepiej tego z wycięciami to będzie wymagał tylko zmiany BIOS-u) za 50 zł (za nowe konto na ali chyba jest jakiś kupon -4$ czy jakoś tak, a przynajmniej kiedyś był) i będziesz miał 2,83 GHz na rdzeń bez żadnego OC i z dużą ilością cache. To spokojnie starczy do filmów, pewnie nawet płyty byś nie musiał wymieniać i ramu dokładać.

A tego Q8200 pogoń za tyle za ile pójdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no na razie odpuściłem sobie kupowanie czegokolwiek do tego PC. Teraz jeszcze intel ma wypuścić 8 rdzeniowce z lutowanym IHS to może być spory skok w wydajności. Ciekawe jaką cenę wymyślą :) No i zastanawiam się co znaczą te 2 rdzenie graficzne w nowych tabelkach od intela. Czy to znaczy że aktualnie jest 1 a teraz będą 2? To by był idealny wybór dla mnie z takim lekko mocniejszym iGPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no na razie odpuściłem sobie kupowanie czegokolwiek do tego PC. Teraz jeszcze intel ma wypuścić 8 rdzeniowce z lutowanym IHS to może być spory skok w wydajności. Ciekawe jaką cenę wymyślą :) No i zastanawiam się co znaczą te 2 rdzenie graficzne w nowych tabelkach od intela. Czy to znaczy że aktualnie jest 1 a teraz będą 2? To by był idealny wybór dla mnie z takim lekko mocniejszym iGPU.

najpierw myslisz zeby zmienic zlom na zlom a pozniej piszesz o ryzenach i 8400 a teraz o 8 core?? to zdecyduj sie w koncu ile chcesz przeznaczyc na platforme bo jak ktos pisze o 8400 to nie czeka na 8 rdzeniowce bo to inna polka cenowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział, że muszę mieć określoną półkę cenową? Temat jest o tym co się bardziej opłaca. A to że napisałem o 8 rdzeniowcu nie znaczy że będę go od razu kupował. Przeczytaj co wyżej napisałem, nie wiadomo jaka będzie cena, ale możliwe że nie będzie tak wysoka bo wersja bez HT będzie na podobnym poziomie co 8700k. Tak czy inaczej jego premiera wyjdzie na dobre bo 6 rdzeniowce potanieją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby kogoś to interesowało w końcu złożyłem pc na ryzenie. Ceny Intela kosmiczne, a że trafiłem na allegro dość tanio 1700 to uległem - i nie żałuję(na razie) :P

 

Piszę posta głównie żeby podzielić się moimi pierwszymi wrażeniami po przesiadce z C2Q. Może komuś to pomoże w podjęciu decyzji.

 

Zestaw wyszedł 1400zł

 

ryzen 1700 (używany oem) - 600zł

2x8GB ballistix 2666MHz (używany) - 400zł

Asus prime b350 (nowy) - 390zł

 

 

Ogólnie procesor ma aż nadmiar mocy obliczeniowej. Karty graficznej póki co nie zmieniłem, więc wyłączyłem wspomaganie sprzętowe w chromie bo spowalniało przeglądarkę. Tak jak wcześniej video w 2k mi klatkowało i komputer był cały zamulony tak teraz mogę odtwarzać 3 filmy w 4k na raz i procesor siedzi na ok 50% zużycia :D Nie da się odczuć żadnego spowolnienia obojętnie czym bym go nie obciążył. Można jeszcze grę (planetside 2) odpalić i spokojnie daje radę. O ile jestem mega pozytywnie zaskoczony ogólną mocą obliczeniową to biorąc pod uwagę, że przesiadłem się z ddr2 na ddr4 i sata2 na sata3 spodziewałem się większego skoku w responsywności przeglądarki i systemu (ale to tylko minimalnie bo system działa mega płynnie). Rendering w cinemie 4D to kosmos w porównaniu do starego PC, mam wrażenie jak by był z 10 razy szybszy. Pomimo obciążenia prawie 100% podczas renderingu komputer wcale nie muli, muszę przyznać że Ryzen świetnie sobie radzi z zarządzaniem zasobami procesora i nie pozwala użytkownikowi odczuć żadnych spowolnień.

 

Jeśli chodzi o temperatury to na razie ciężko mi powiedzieć bo mam obudowę z 2000roku po athlonie xp która nie ma ani jednego wentylatora :D Używam chłodzenia SPARTAN HE923, które miałem na sockecie 775 w starym pc i tu kolejny + dla AMD bo stary cooler który miał być kompatybilny pod AM3 pasował też do zatrzasków AM4. W idle jest ok, bo utrzymuje się 40 stopni na najniższych RPM wentylatora(około 860RPM), dopiero przy renderingu czuć że ciepło zaczyna się gromadzić i nagrzewać zasilacz który działa jako główny wentylator. Cpu o dziwo i tak nie przekracza 60 stopni i pracuje cichutko. Będę musiał pomyśleć nad kupnem obudowy lub wycięciem otworu pod wentylator 120mm w tej co mam.

 

 

Warto dodać że dużo ludzi w internecie twierdzi iż koniecznie trzeba robić świeżą instalację systemu przy przesiadce na ryzena. U mnie póki co stary system odpalił się bez problemu. Zajęło mu z 3 min żeby się dostosować i wydaje się że wszystko działa dobrze. Niestety miałem wersję studencką i nie chciała się aktywować.

Tutaj moje pytanie, czy da się coś zrobić żeby windows się sam aktywował po wymianie plyty, CPU i ramu? Przed zmianą czytałem żeby usunąć stary pc z konta microsoft i później się na nie zalogować z nowego. Teraz nowego nie da się dodać, a starego tez nie widać... czy to znaczy że straciłem tamtą licencję na dobre?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...