Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

azgan

iiyama ProLite XB3270QS-B1

Rekomendowane odpowiedzi

Ja zamówiłem właśnie. W środę lub czwartek powinienem mieć w domu, to mogę coś skrobnąć, ale że na monitorach się nie znam, to nie wiem czy będzie Cię satysfakcjonowała moja opinia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda opinia ma swoją wartość. Jeśli możesz to napisz będę wdzięczny :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale najwcześniej środa/czwartek :) Przypomnij mi na pw, bo do tego działu rzadko zaglądam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj gość dość mocno rozpisał się w opiniach pod monitorem w sklepie Iiyamy.

 

3 opinia

https://iiyama-sklep.pl/435-monitory-dla-projektantow-monitor-iiyama-prolite-xb3270qs-b1-32-wqhd-ips-led-flickerfree-redukcja-niebieskiego-swiatla-gwarancja-zero-pixeli-4948570115518.html

 

32" ProLite XB3270QS-B1 - "lotniskowiec" do pracy w domu !!!

Witam.

Na 32" ProLite XB3270QS-B1 IPS przesiadłem się z iiyama 27" Prolite XB2780HSU-B1 AMVA.

Opinię wystawiam po prawie miesiącu użytkowania.

Poniżej przedstawiam zaobserwowane wady i zalety modelu 32" iiyama częściowo w odniesieniu do 27" iiyama.

 

Zalety:

- rozmiar 32" i rozdzielczość 2560x1440 - duuuuużo miejsca i dobra

 

czytelność pod Win

- matowa powłoka matrycy

- w miarę poprawna reprodukcja kolorów

- dobre kąty widzenia

- całkiem równomierne podświetlenie matrycy

- wąska ramka wokół obudowy

- obrotowa podstawka

- regulacja w pionie, która w najniższym położeniu dotyka stopki monitora

- wygodne przyciski do Menu z wyczuwalnym "klikiem"

- dobrze zaprojektowane i czytelne Menu z obsługa języka polskiego

- porty: DVI-D, HDMI i DisplayPort

- wejścia sygnałowe umieszczone z boku monitora, tak jak w telewizorach

- dedykowany klawisz obsługujący wejście sygnałowe INPUT monitora

- brak pivot'a i portów USB wpływa korzystnie na cenę monitora

- całkiem niezłe głośniki jak na tę klasę sprzętu i lokalizację w obudowie - głośniki z tyłu

- błyskawiczna wysyłka, zlecenie opłacone w czwartek przed 12:00, w Piątek koło południa kurier przywiózł monitor

 

 

Wady:

- zjawisko srebrzenia matrycy

- brak reprodukcji typowej "czerni"

- podświetlenie matrycy - widoczne rozjaśnienie w dolnej części ekranu

- możliwość obrotu monitora tylko w przedziale 45 stopni w prawo lub w lewo

- w Menu brak regulacji parametru Gamma

- w Menu brak Personalizacji - możliwość zdefiniowania dla dwóch klawiszy szybkiego dostępu do dwóch dowolnych opcji regulacji

- brak portu VGA D-SUB

- brak sterowników i profilu koloru ICM w oficjalnej paczce pobieranej ze strony sklepu lub producenta

 

Reasumując:

 

Decydując się na zmianę monitora wiedziałem czego oczekuję i co mogę uzyskać.

Znałem wady i zalety matryc IPS, więc problem reprodukcji czerni czy poświaty przy dolnej krawędzi nie był zaskoczeniem.

Jeśli chodzi o czerń to porównanie IPS do AMVA na ogół wyjdzie na niekorzyść IPS.

Co nie znaczy że na IPS jest źle, nic z tych rzeczy.

Na AMVA było po prostu lepiej, i po kilku latach przepracowanych z matrycą AMVA przy przesiadce na IPS to widać.

 

Jeśli chodzi o poświatę przy dolnej krawędzi to jest ona widoczna dopiero przy przygaszonym świetle.

Przy normalnym użytkowaniu to nie przeszkadza.

 

Jeśli chodzi o port D-SUB, wiele nowych monitorów jest jego pozbawianych w erze wszechobecnej "cyfryzacji" sygnału wideo.

Jednak nadal sporo monitorów nawet o rozdzielczości powyżej FHD ma jeszcze taki port na wyposażeniu.

Pomimo ograniczeń związanych z rozdzielczością D-SUB: max. 2048x1536, złącze występuje jeszcze w wielu kilkuletnich laptopach i daje możliwość podpięcia laptopa do monitora.

 

W kwestii podłączania sygnału wideo.

Poprzedni monitor pracował podłączony poprzez oryginalny przewód DVI, ten nowy 32" został też podłączony przez DVI, ale było małe ALE. Okazało się że dotychczasowy kabel DVI to model DVI-I tzw. SingleLink, i nie był w stanie poprawnie przełączyć synchronizacji przy rozdzielczości natywnej 2560x1440. Zmiana kabla DVD na model DVI-D DualLink od razu rozwiązała problem.

 

Podsumowanie końcowe:

Obecna zmiana na 32" ProLite XB3270QS-B1 to z mojego punktu widzenia świetny kompromis pomiędzy ceną a możliwościami.

Nowy monitor tak jak i poprzedni używam do ogólnego korzystania z komputera, a głównie do przeglądania, porządkowania i obróbki zdjęć w zakresie amatorskim. 32" przy 2560x1440 to po prostu bajka do takich zastosowań.

Parametry matryc AMVA i IPS z ich wadami i zaletami w zupełności mi wystarczają.

 

Tym modelem iiyama zbiera od mnie duuuuuuuuuuuży "+" - to był strzał w 10.

 

Na kolejną zmianę - będę się przymierzał powyżej 36" przy 4K.

Na razie pozostaje przy tych 32" i cieszę oko tym co codziennie oglądam.

 

pozdr.

OBI Mniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie pozytywnie. Szkoda trochę, że zabrakło regulacji parametru gamma z poziomu OSD monitora. Ciekawe jak wygląda fabryczna kalibracja oraz nasycenie kolorów? Dzięki za podrzucenie tego tekstu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam monitor od kilku tygodni, po przesiadce z powypadkowej x2783hsu (AMVA). Zgodzę się z większością wypisanych zalet / wad. Czerń wygląda słabiej, reszta kolorów przyzwoicie. Problemów z podświetleniem przy codziennej pracy nie widzę. Trochę doskwiera brak usb z boku monitora. Jedyny minus (dla mnie) to większa minimalna jasność - poprzedni monitor jakoś mniej męczył oczy, raczej kwestia przyzwyczajenia. Gdybym miał obecnie wybór, wolałbym mimo wszystko coś na MVA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymaczasowo jak oceniasz kolory ich nasycenie? Są żywe czy mają nudny ton?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównując w aktualnej chwili oba monitory - na XB3270 kolory są trochę bardziej nasycone, żywe. Daleko im jednak do niektórych Samsungów. Stary monitor to 6-bit, więc porównanie trochę na wyrost. Ciężko mi jednak, bez podparcia namacalnymi wynikami, sugerować Ci wybór tego modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównując w aktualnej chwili oba monitory - na XB3270 kolory są trochę bardziej nasycone, żywe. Daleko im jednak do niektórych Samsungów. Stary monitor to 6-bit, więc porównanie trochę na wyrost. Ciężko mi jednak, bez podparcia namacalnymi wynikami, sugerować Ci wybór tego modelu.

 

Też myślę nad zakupem tego monitora. Czyli kolory na plus w stosunku do MVA natomiast gorsza czerń? Miałem chwilę MVA AOC 34" ale po jednym dniu go zwróciłem, bo wyblakłe kolory w stosunku do starego HP ZR24 na IPS były dla mnie nie do przyjęcia. Dodatkowo w AOC dochodził problem, że kolory były żywe do powiedzmy połowy monitora a reszta wyblakla (zależało to od punktu siedzenia). Czerń może i faktycznie delikatnie lepsza, ale to też było bardzo mocno uzależnione od konta patrzenia i dramatycznej różnicy w stosunku do IPS nie było na plus.

 

Może ten Twój stary x2783hsu na MVA miał lepszą jakościowo matrycę niż AOC, bo mnie on zupełnie zraził do tego typu technologi. Już wolę mieć gorszą czerń jeśli tak mają kolory wyglądać w MVA.

Możesz coś więcej powiedzieć o kolorach? Albo najlepiej jakąś fotkę wczucić z czarnym ekranem i kolorwą tapetą nawet z telefonu jeśli to nie problem. Pomogłoby to forumowiczom takim jak ja w podjęciu decyzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolory na plus, to na pewno. Na starym monitorze kolory były trochę matowe.Czarny jednak był "czarniejszy" na mva. Sporo pracy z tekstem, więc wolałbym jednak mva. Kwestia przyzwyczajenia. Tak jak pisałem, porównanie średnie ze względu na znacznie starszą matrycę. Mając na uwadze stosunek ceny do wielkości, monitor zdecydowanie na plus. Jutro, jak znajdę czas po pracy, spróbuję wrzucić jakieś porównanie.

 

Edytka

Niestety, mam dziś dość sporo pracy + mocno oświetlony pokój. Na szybko, z ręki, porównanie va - ips. Jakość taka nie inna, może komuś to się przyda.

Mój link

Po lewej mva, po prawej ips. Jasność 30% na obu monitorach, kolory neutralne, bez żadnych upiększaczy. Mniejszy monitor ma niestety dużą rysę, jakby ktoś pytał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem właśnie. W środę lub czwartek powinienem mieć w domu, to mogę coś skrobnąć, ale że na monitorach się nie znam, to nie wiem czy będzie Cię satysfakcjonowała moja opinia.

 

Czekam na opinie o tym monitorku w szczególności interesuje mnie równomierność bieli oraz kolory ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem bardzo zadowolony. Kolory są bardzo ładne, dużo ładniejsze niż na moim poprzednim monitorze LG (też ips). Dla przykładu: wcześniej miałem niekiedy problem z rozróżnieniem w google linków (otwierany i nie [fioletowy i granatowy]). Teraz jest ok. Jedyne co mi się rzuciło w oczy, to gdy oglądam wieczorem jakiś film, to widać przejaśnienia w narożnikach. Czyli podświetlenie nie jest idealnie równe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam ten monitor. Prawie wszystko super, kolory, biel, czerń, tu trafiła mi się przyzwoita sztuka bo mam bardzo mały bleeding.

 

Mam tylko jeden mały problem do tego monitora. Jasność górnego lewego jak i prawego rogu ekranu jest gołym okiem zauważalnie mniejsza niż pozostałych części ekranu. Np. środek ekranu wydaje się trochę jaśniejszy niż obszar ekranu przy krawędziach.

 

Jak jest u was?

 

Jakie macie ustawienia jasności, kontrastu oraz inne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolory na plus, to na pewno. Na starym monitorze kolory były trochę matowe.Czarny jednak był "czarniejszy" na mva. Sporo pracy z tekstem, więc wolałbym jednak mva. Kwestia przyzwyczajenia. Tak jak pisałem, porównanie średnie ze względu na znacznie starszą matrycę. Mając na uwadze stosunek ceny do wielkości, monitor zdecydowanie na plus. Jutro, jak znajdę czas po pracy, spróbuję wrzucić jakieś porównanie.

 

Edytka

Niestety, mam dziś dość sporo pracy + mocno oświetlony pokój. Na szybko, z ręki, porównanie va - ips. Jakość taka nie inna, może komuś to się przyda.

Mój link

Po lewej mva, po prawej ips. Jasność 30% na obu monitorach, kolory neutralne, bez żadnych upiększaczy. Mniejszy monitor ma niestety dużą rysę, jakby ktoś pytał.

I czerń i kolory na filmie jak dla mnie lepsze na amva.

A nie jest tak, że lepsza czerń idzie w parze z lepszymi kolorami?

 

Kolory na plus, to na pewno. Na starym monitorze kolory były trochę matowe.Czarny jednak był "czarniejszy" na mva. Sporo pracy z tekstem, więc wolałbym jednak mva. Kwestia przyzwyczajenia. Tak jak pisałem, porównanie średnie ze względu na znacznie starszą matrycę. Mając na uwadze stosunek ceny do wielkości, monitor zdecydowanie na plus. Jutro, jak znajdę czas po pracy, spróbuję wrzucić jakieś porównanie.

 

Edytka

Niestety, mam dziś dość sporo pracy + mocno oświetlony pokój. Na szybko, z ręki, porównanie va - ips. Jakość taka nie inna, może komuś to się przyda.

Mój link

Po lewej mva, po prawej ips. Jasność 30% na obu monitorach, kolory neutralne, bez żadnych upiększaczy. Mniejszy monitor ma niestety dużą rysę, jakby ktoś pytał.

I czerń i kolory na filmie jak dla mnie lepsze na amva.

A nie jest tak, że lepsza czerń idzie w parze z lepszymi kolorami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...