Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Forii

8600k po skalpie gotowy do OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczoraj złożyłem w końcu mojego kompa w nową obudowę, fractal meshify design C + cooler noctua na proca. Aktualny sprzęt w sygnaturce, chwalić się nie lubie ale tak to wygląda, sam jestem pod wrażeniem obudowy, szczegolnie ze wczesniej wszystko siedzialo w obudowie za 5 zl

E9HzVQw.jpg

 

 

Mimo wszystko chciałbym w tym temacie poruszyć kwestie OC mojego i5 na najwyższe możliwe osiągi.

W podkręcaniu jestem zielony ale coś już czytałem.

 

Na ten moment zgodnie z konsultacją obniżam napięcia od ramu io/sa tak by były najniższe bo podobno pomaga to osiągać lepsze wyniki w OC CPU.

 

8600k mam po skalpie wiec temperatury przy 4,6ghz to max 70 stopni w stresie, chciałbym osiągnąć 5,0ghz a miłym widokiem byłoby coś więcej.

Niestety z napięciami na auto (IO/sa ponad 1.25v) oraz ręcznym ustawieniem napiecia na cpu 1.35v i ustawieniu 5,0ghz wywalilo mi błąd w prime na wjazd.

Po tym więc skonsultowałęm się z kolegą z tego forum i doradził obniżenie io/sa, najnizej.

 

Tyle na razie wiem, a co potem? Gdzieś widziałem że też AVX trzeba się bawić, ja mam to na auto

Licze na Was :)

 

SA udalo mi sie zbic 1.1 oraz IO na 1.00 przy napięciu 1.4v na ram, z założęniem że sa musi być przynajmniej 2 oczka wyżej. Zbijac nadal? Nie wiem czy to dobry wynik

 

 

G skilli nie podkrecalem bo gry na silniku frostbite podobno lepiej chodza na nizszych timingach, mam też swoją historie ze stabilnoscia ramów :E zreszta takie 3200 cl14, no cóż, nie narzekam, najwyzej po podkreceniu CPU i nowej grafice np takim gtx 1080 wtedy pobawie sie w oc ramów i wskoczę na 3600 cl15/16 :)

Ale pierw ten cpu, w koncu nie po to skalpowałem, temperatury zjechały po skalpie -23 stopni + obudowa i cooler dodatkowe -7 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostałem przy 1.1SA oraz IO na 1.00 przy napięciu 1.4v na ram, bo nie ma sensu i tak obnizac skoro moze 5,0ghz~ pojdzie od razu.

 

CPU Stanby voltage dałem = 1.1v

LLC = auto , z uwagi na płytę MSI

4,90 ghz / 1.35V

reszta auto

 

W prime idzie teraz bez błędu przez 5min, zara obczaje 5,0ghz

Jakieś rady? Czym w biosie sie jeszcze bawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,9ghz przez 10min stabilne więc stwierdziłem że zawyże od razu do 5,0ghz, niestety tutaj błąd w prime na wjazd, wiec albo obniżać nadal IO/SA albo jakies napiecia jeszcze ogarnąć?

Jakieś rady?

Co z tym ofsetem avx?

 

Wrzucam screeny z biosa, może znajdzie sie ktos kto cos doradzi :)

LLC = auto, reszte widać:

https://imgur.com/a/nFO1QOY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halo?

Jest tu kto?

 

Dodatkowo wklejam ustawienia z cpu features, wiekszosc wyłączona:

6YAmXiJ.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkąd zmienilem te opcje lub to wina obudowy, ciezko mi teraz powiedziec mam czasem zacinki w grach glownie chodzi o myszke, tak jakby mi lagowało internet ale nie, bo ping stabilny, zadnych pakietów nie trace, obnizylem OC cpu i dalej nic, moze to przez te niskie io/sa?

zmiana usb nie pomogla, a myszka 1 klasa. Nigdy tak nie mialem, moze to byc wina dysku? moze stad te sygnaly w biosie jak ruszam myszka to slychac "piii, pii," czyli te ruchy takie, nie jest to glosne ale jak sie przysluchac to slychac

 

Kuźwa czemu nikt nie odpisuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze prowadzisz intensywna dyskusje sam ze soba

 

ps poco chcesz podkrecac brakuje ci mocy czyt gtx 1050 sie dlawi ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Nikt nie odpisuje, bo cała elita OC tego forum siedzi w wątku Coffe Lake i nikt tutaj nie zagląda wink.gif

 

Do tej elity mi daleko, ale spróbuję Ci pomóc.

 

Przede wszystkim kardynalny błąd.

 

Nigdy nie łączymy OC ramu, grzebania z VCCIO/SA z OC samego procesora. Dojdziesz w pewnym momencie do punktu, że nie będziesz wiedział co Cię trzyma.

 

Zacznijmy więc od wrzucenia CPU na jakiś niższy, stabilny zegar ( najlepiej Stock ) i zrobienia bazy wyjazdowej. Najpierw Ram.

 

Dla 3200 Mhz i CL14 ( to jest XMP? Wyglądają, jak moje B Die ) w zdecydowanej większości wypadków wystarczy ustawienie VCCIO na 1.0v i SA na 1v.

 

Stepping z zachowaniem odstępu 0.05v różnicy pomiędzy tymi dwoma napięciami na rzecz SA jest prawidłowy, jednak rygorystycznie trzeba się tego trzymać dopiero powyżej 3400-3600 Mhz. Tak więc zacznij od ustawień XMP z wbiciem SA i VCCIO na 1v. Można dać na auto, ale nie ma sensu ich trzymać tak wysoko przy 3200 Mhz.

 

Daję Ci program do testowania pamięci RAM.

 

Mój link

 

 

I teraz tak...

 

Paczka nie zawiera wirusa, ale AV niekiedy wariują na widok aplikacji memtest.exe - Olej, albo dezaktywuj na chwilę AV jeśli zacznie krzyczeć. AVAST nie robi problemów, ale Defender ponoć już tak.

W paczce jest aplikacja RunMemTest

 

img_11926843.jpg

 

Masz 6 wątkowy procesor, więc uruchom 6 okienek zamiast 12 jak u mnie powyżej. W lewym okienku wpisz 2166 ( ilość pamięci, jaką będziesz testował na 1 wątku ) Po wpisaniu tych danych kliknij Start memTest, a następnie start burning.

 

Program zacznie mielić, a jak wyskoczy błąd aplikacji - kliknij zamknij. Na ekranie powinno zostać wtedy 6 okienek memtesta, który będzie pokazywał % testowanej pamięci. Jak dojdzie do 500 ( najlepiej 700 - 800 % ) i nie będzie żadnego błędu, to zaczniemy kręcić procesor.

 

Ruszaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki PrimoGhost! Takie profesjonalne odpowiedzi lubie najbardziej!

Zrobiłem tak jak mówisz, te napiecia(oprocz io/sa) np CPU PPL zostawiłem, obniżyłem nawet napiecie dram bo mialem 1.40 ale po co? skoro na xmp powinno ruszyc 1.35, dalem i tak dla pewnosci 1.36v zeby nie bylo.

 

 

Na razie 15min bez bledow, niestety tą wartosc co dales 2166 powoduje ze ledwo co robie cos w tle, a szkoda, bo chyba nie myslales ze odpale test i zostawie kompa w spokoju? :E Pewnie powienienem uciac troche ramu i sobie zostawic no ale juz nie chce stopowac testu. 500% to chyba przesada. A moge dac run as low priority thread jak chce cos w tle robic? Edit, jeden test wyłączyłem, i tak mam wolnego tylko 3gb ramu

 

Dodatkowe pytanie, co jezeli wywali blad? zwiekszać io/sa z 1.0v na jakies wyzsze wartosci?

Czy sprobowac zwiekszyc napiecie na dimm np spowrotem te 1.40v

46 stopni max na 1 kości :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartością 2166 ( razy 6 ) powinieneś testować około 13 Gb ramu. Uznałem, że tak będzie po prostu szybciej. Możesz ustawić i jedno okienko i 2 Gb ramu i program też będzie testować. Problem w tym, że jak pamięć jest niestabilna to on przemieli to 2 Gb i błąd wywali na 700-1200 % podczas gdy testując 13 Gb zazwyczaj niestabilność jest już wyłapywana poniżej 100 % przebiegu.

 

ja teraz testuję coś takiego

 

a0a2de09f5289.jpg

 

 

92 % pamięci i praktycznie po 400 % przebiegu mam pewność, że nie wywali się podczas jakiejś rozgrywki. To naprawdę rewelacyjny program do testowania stabilności pamięci i w przeciwieństwie do metest86 nie potrzebuje całej nocy by wyłapać jej niestabilność.

 

Nie można też oczywiście przesadzać i dawać do testowania więcej pamięci, niż jest dostępna. Spowoduje to, że program będzie testował plik stronicowania. Innymi słowy - testował stabilność Ram jeżdżąc po dysku twardym szczerbaty.gif Zauważysz to, jeżeli któreś okienko będzie miało nieproporcjonalnie mały przebieg. Np. 70 % podczas gdy pozostałe pokryły się w 300 - 400 %

 

Spowolnienie systemu bardziej wynika nie z ilości testowanej pamięci, lecz obciążenia wszystkich 6 wątków.

 

Dodawanie witaminy V na DIMM w przypadku pamięci ddr4 to złe rozwiązanie. Powyżej 1.4v często można zdestabilizować pamięć, zamiast ją ustabilizować. Wynika to z tego, że owszem - wyższe napięcie jest potrzebne do niskich czasów opóźnień, ale jednocześnie wpływa negatywnie na możliwości indeksowania danych w pamięci. Na 3200 Mhz i CL14 nie ma sensu z nim szaleć i 1.35v powinno być optymalne.

 

 

Nie spodziewam się, że wybije błąd na tych ustawieniach ale dla pewności potrzymaj go do tego 500 % pokrycia żeby mieć pewność, że pamięci są stabilne.

 

Daj znać po teście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to przyznam się bez bicia z uwagi że w tle mam odpalone prawie 10 zakładek w chromie (taka moja przypadłość) to musiałem anulować jeden test i leci w tle tylko 5x 2166. i od razu łatwiej sie przegląda, wiec Twoje zdanie ze spowolnienei systemu bardziej wynika nie z ilosci testowanej amieci a obciazenia 6 wątków troche nie trafne, choc wiem ze to sie ze sobą łączy. Jest już prawie 200% i bez błędów. Nie przewiduje też by były ale faktycznie rozumiem i w pełni akceptuje by mieć pewność 100%, np moje poprzednie g skille (te które teraz mam) wywaliłyby już błąd po 10% bo były walniętę ;) na DIMM mam 1.36v, juz nie bedę tego obnizal, wiadomo ze powyzej 1.4v nie ma sensu. Co do tego co aktualnie testujesz, najs, niezły wynik, na jakich io/sa coś takiego osiągnąłeś? cos specjalnego jezeli chdozi o napiecia dimm i inne? pierw ramy podkrecasz potem proca? ja nie r ozumiem po co tracic niskie timingi na poczet taktowania, 14 cl brzmi niezle, 3200 jest wystarczjace i wiele wiecej fps nie daje tak jak OC cpu czy lepsza grafika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 6 wątków.

 

6 zakładek muli komputer

 

5 zakładek pozwala używać chrome

 

 

6 wątków - 5 testów pamięci = 1 wątek wolny do obsługi chrome.

 

 

Ps. Dobrze zrobiłeś kupując sensowną budę a nie budżetowa. Wygląda to bardzo fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubijając jeden wątek zmniejszyłeś też utylizację CPU. Przeglądarka latająca na pliku stronicowania ( jak cały wolny ram się testuje ) daje się użytkować. Ale jak zauważyłeś - to się ze sobą łączy.

 

Na razie nie podkręcamy ramu. Po prostu go stabilizujemy na XMP żeby już nie zaczynać od 2133 Mhz bo przy markowych kościach to nie ma sensu. Jakiego programu dokładnie używałeś wcześniej przy badaniu stabilności CPU? Prime95 w której wersji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 6 wątków.

 

6 zakładek muli komputer

 

5 zakładek pozwala używać chrome

 

 

6 wątków - 5 testów pamięci = 1 wątek wolny do obsługi chrome.

 

 

Ps. Dobrze zrobiłeś kupując sensowną budę a nie budżetowa. Wygląda to bardzo fajnie.

Dzięki. Pozostaje wymienić jeszcze wentylatory bo jednak głośniej to chodzi niż wcześniej

 

Mam 6 wątków.

5 testów pamięci (jest juz prawie 300% ale dobije do 600% z uwagi ze testuje tylko 5 testów a nie 6 pamieci po 2166)

11 zakładek w chrome, często poza testem pamięci nawet więcej

 

=nic mi nie muli, muliło tylko gdy tego ramu brakowało (6 testów pamięci) więc te 6 wątków musi jakoś inaczej działać, bo gdybym mógł korzystać tylko z 6 rzeczy w tle to zawsze bym je przekraczał z uwagi na antywirusa, odtwarzacz muzyki, dziesiątki zakładek w tle. Ale jak gram to wiadomo przegladarke musze wylaczyc, wiec pewnie tutaj priotytet przejął mem test dlatego nie czuje ze muli, bo najwyczajniej w swiecie ten program sam pracuje i nie musze tam nic przegladac tak jak to robie w chromie z mniejszym priorytetem.

 

Ubijając jeden wątek zmniejszyłeś też utylizację CPU. Przeglądarka latająca na pliku stronicowania ( jak cały wolny ram się testuje ) daje się użytkować. Ale jak zauważyłeś - to się ze sobą łączy.

 

Na razie nie podkręcamy ramu. Po prostu go stabilizujemy na XMP żeby już nie zaczynać od 2133 Mhz bo przy markowych kościach to nie ma sensu. Jakiego programu dokładnie używałeś wcześniej przy badaniu stabilności CPU? Prime95 w której wersji?

Wersja Prime w załączniku(NAJNOWSZA):

post-154967-15328758070274_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nieważne. Niech sobie spokojnie przeleci i przetestuje na to 500 % bo naprawdę nic nie kicha tak OC procesora jak niestabilny ram o którym się nie wie.

 

Jak będziesz chciał kręcić później ram, to lepiej żeby Jacek Ci w tym pomógł. Jest ekspertem w tej dziedzinie i mi też pomagał. Ja postaram, się pomóc Ci z CPU.

 

Jeszcze sprostowanie:

 

ja nie r ozumiem po co tracic niskie timingi na poczet taktowania, 14 cl brzmi niezle, 3200 jest wystarczjace i wiele wiecej fps  nie daje tak jak OC cpu czy lepsza grafika

 

 

Jeśli mowa o CL i poświęcaniu częstotliwości. Jak wiadome jest to liczba cykli zegara, która musi upłynąć by kontroler otrzymał bajt informacji z otwartej strony pamięci. CL14 oznacza 14 cykli a CL17 - 17 cykli zegara. Stąd mowa o opóźnieniach CL, które wyraża się właśnie w liczbie cykli zegara.

 

Nie zawsze jednak można mówić o poświęcaniu niskich timingów ( czyli niższym opóźnieniom ) na rzecz taktowania. Przykładowo ( liczyłem to właśnie wczoraj w innym wątku )

 

CL14 3200 oznacza czas dostępu na poziomie 8.75 ns. natomiast 4000/Cl17 - 8.5 ns

 

Pomimo wyższego opóźnienia CL w drugim przypadku kontroler "czeka" na dane krócej, gdyż zegar jest wyższy.

 

Przykład dla 4000/Cl17

 

Ja liczę to w ten sposób, że taktowanie efektywne dzielę przez 2 ( dla 4000 Mhz jest to 2000 Mhz )

 

Mnożę 2000 przez milion ( liczba transferów na sekundę ) i wyliczam nanosekundy dzieląc je przez tą liczbę.

 

Czyli 2000 razy 1000000 = 2000 000 000

1ns  dzielona przez 2000 000 000 = 0,0000000005

 

Następnie mnożę to przez 17 ( czyli CL dla którego liczę )

 

Otrzymuję wynik 0,0000000085  czyli 8.5 nanosekundy opóźnienia.

 

Dlatego często powiedzenie, że poświęciło się CL dla częstotliwości nie jest prawidłowe, bo wyższe CL przy wyższym zegarze nie zawsze oznacza większe opóźnienie dla kontrolera wink.gif

 

Co do Prime - no nic. Będziemy patrzyli na temperatury, ale przy 5 Ghz ta Noctua może nie wystarczyć. 

 

To może popsuć plany, gdyż przy Coffe Lake 5 stopni temperatury to bardzo często różnica pomiędzy stabilnością a niestabilnością.  

 

Proponuję użycie OCCT w wersji 4.2.2 lub RealBench.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nieważne. Niech sobie spokojnie przeleci i przetestuje na to 500 % bo naprawdę nic nie kicha tak OC procesora jak niestabilny ram o którym się nie wie.

 

Jak będziesz chciał kręcić później ram, to lepiej żeby Jacek Ci w tym pomógł. Jest ekspertem w tej dziedzinie i mi też pomagał. Ja postaram, się pomóc Ci z CPU.

 

Jeszcze sprostowanie:

 

 

 

 

Jeśli mowa o CL i poświęcaniu częstotliwości. Jak wiadome jest to liczba cykli zegara, która musi upłynąć by kontroler otrzymał bajt informacji z otwartej strony pamięci. CL14 oznacza 14 cykli a CL17 - 17 cykli zegara. Stąd mowa o opóźnieniach CL, które wyraża się właśnie w liczbie cykli zegara.

 

Nie zawsze jednak można mówić o poświęcaniu niskich timingów ( czyli niższym opóźnieniom ) na rzecz taktowania. Przykładowo ( liczyłem to właśnie wczoraj w innym wątku )

 

CL14 3200 oznacza czas dostępu na poziomie 8.75 ns. natomiast 4000/Cl17 - 8.5 ns

 

Pomimo wyższego opóźnienia CL w drugim przypadku kontroler "czeka" na dane krócej, gdyż zegar jest wyższy.

 

Przykład dla 4000/Cl17

 

Ja liczę to w ten sposób, że taktowanie efektywne dzielę przez 2 ( dla 4000 Mhz jest to 2000 Mhz )

 

Mnożę 2000 przez milion ( liczba transferów na sekundę ) i wyliczam nanosekundy dzieląc je przez tą liczbę.

 

Czyli 2000 razy 1000000 = 2000 000 000

1ns  dzielona przez 2000 000 000 = 0,0000000005

 

Następnie mnożę to przez 17 ( czyli CL dla którego liczę )

 

Otrzymuję wynik 0,0000000085  czyli 8.5 nanosekundy opóźnienia.

 

Dlatego często powiedzenie, że poświęciło się CL dla częstotliwości nie jest prawidłowe, bo wyższe CL przy wyższym zegarze nie zawsze oznacza większe opóźnienie dla kontrolera wink.gif

 

Co do Prime - no nic. Będziemy patrzyli na temperatury, ale przy 5 Ghz ta Noctua może nie wystarczyć. 

 

To może popsuć plany, gdyż przy Coffe Lake 5 stopni temperatury to bardzo często różnica pomiędzy stabilnością a niestabilnością.  

 

Proponuję użycie OCCT w wersji 4.2.2 lub RealBench.

 

Faktycznie, choć czy to już nie przesada? taka malutka różnica :D ile to fps daje 3200cl14 w porownaniu do 4000 cl17? bo jestem osoba która przelicza benchmark w fps :D z uwagi na 144hz monitor walcze o te fps czesto by bylo powyzej tej wartosci tudzież 144fps.

 

Spróbowałem użyć Twojego wzoru na potencjalnej wartosci którą chciałem kiedys osiągnąć jezeli chodzi o ramy czyli

 

3600 mhz cl15

 

3600/2 = 1800

 

1800 * 1000000 = 1800000000

 

1 / 1800000000 = 5,555555555555556e-10 ( wtf? :E )

 

5,555555555555556 * 15 cl = 83,33333333333333 :E cos sie zepsulo :E

 

 

 

PS. 380%! ramy szaleją 46,5 stopnia :D

 

Co do Prime - no nic. Będziemy patrzyli na temperatury, ale przy 5 Ghz ta Noctua może nie wystarczyć.

 

To może popsuć plany, gdyż przy Coffe Lake 5 stopni temperatury to bardzo często różnica pomiędzy stabilnością a niestabilnością.

 

Proponuję użycie OCCT w wersji 4.2.2 lub RealBench.

 

Oprócz noctua pamietaj ze mam skalpa, ktory mi obnizyl o -23 temperatury, gdyby nie to to zadne chlodzenie by nie wystarczylo :D

 

Wiadomo jezeli chodzi o OC to nie chce przekroczyc 100 stopni, w prime ich nie przekraczam, max 75 stopni osiagnalem przy 4,8ghz.

 

OCCT mam wersje 4.5.1 ale spoko skoro 4.2.2 lepsza to poszukam starszej. A jest to roznica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od danego tytułu. Ogólnie prawda jest taka, że powyżej 3200 Mhz i racjonalnemu CL wzrosty wydajności są bardzo niewielkie w porównaniu np. z 2133 vs 3000.

 

Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt, że po prostu nie zawsze wyższe CL oznacza krótszy czas dostępu. Dla DDR3 1600 i CL10 wynosi on 12.5 ns natomiast dla DDR4 2400 CL 15 również wynosi 12.5 ns pomimo, iż CL jest wyższe aż o 5.

 

Dla 3600 CL15 opóźnienie wynosi 8.33 ns. Jest więc mniejsze, niż przy 4000/17

 

Przecinek jest w złym miejscu wink.gif

 

EDIT - 4.2 jest nieco zimniejsza. Ale 4.5 też może być. OC do zastosowań na co dzień powinno być wystarczające na OCCT zamiast na Prime, gdzie już trzeba ostro walczyć z Watami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już zależy od danego tytułu. Ogólnie prawda jest taka, że powyżej 3200 Mhz i racjonalnemu CL wzrosty wydajności są bardzo niewielkie w porównaniu np. z 2133 vs 3000.

 

Chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt, że po prostu nie zawsze wyższe CL oznacza krótszy czas dostępu. Dla DDR3 1600 i CL10 wynosi on 12.5 ns natomiast dla DDR4 2400 CL 15 również wynosi 12.5 ns pomimo, iż CL jest wyższe aż o 5.

 

Dla 3600 CL15 opóźnienie wynosi 8.33 ns. Jest więc mniejsze, niż przy 4000/17

 

Przecinek jest w złym miejscu wink.gif

 

EDIT - 4.2 jest nieco zimniejsza. Ale 4.5 też może być. OC do zastosowań na co dzień powinno być wystarczające na OCCT zamiast na Prime, gdzie już trzeba ostro walczyć z Watami.

 

Rozumiem, tak jak mówiłem oc ramów w dalekiej przyszłości, to i tak by było to przydatne jakbym miał coś lepszego niż aktualny gtx 1050ti, choc jak mało to daje na plus to po co się męczyć, proc wiem ze duuuzo daje fps

 

Anyway...

470% na ten moment, niedługo pyknie 500%, pociągne do 600% by mieć pewność, szczególnie że 1 test wyłączyłem.

 

Co wtedy dalej szefie? :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś mógł wyposażyć się jeszcze w program HW info, bo odczyty z niego są mi najbliższe i poprosiłbym Cię o screen z tego programu po 10 minutach przebiegu w OCCT 4.5.1 ( lub 4.2 - co wolisz ) odpalasz - sensors only i wyskoczy monitoring. interesują nas napięcia, kluczowe częstotliwości i temperatury.

 

Chciałbym na razie zacząć od 4.8 Ghz i zobaczyć, jak kształtują się napięcia póki co bez ruszania PLL OC, StandBy Voltage itp. Limity mocy ustawiłeś prawidłowo, więc nic nie powinno blokować. Przed włączeniem testu kliknij w HW info rubrykę V core żeby zaczęła płynąć taka belka. Zobaczymy co robi LLC

 

img_9079218.jpg

 

 

Kolejność:

 

Włącz program HW info, kliknij V core żeby wyszła belka, poczekaj z 30 sekund w IDLE i włącz OCCT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś mógł wyposażyć się jeszcze w program HW info, bo odczyty z niego są mi najbliższe i poprosiłbym Cię o screen z tego programu po 10 minutach przebiegu w OCCT 4.5.1 ( lub 4.2 - co wolisz ) odpalasz - sensors only i wyskoczy monitoring. interesują nas napięcia, kluczowe częstotliwości i temperatury.

 

Chciałbym na razie zacząć od 4.8 Ghz i zobaczyć, jak kształtują się napięcia póki co bez ruszania PLL OC, StandBy Voltage itp. Limity mocy ustawiłeś prawidłowo, więc nic nie powinno blokować. Przed włączeniem testu kliknij w HW info rubrykę V core żeby zaczęła płynąć taka belka. Zobaczymy co robi LLC

 

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_9079218.jpg

 

 

Kolejność:

 

Włącz program HW info, kliknij V core żeby wyszła belka, poczekaj z 30 sekund w IDLE i włącz OCCT

 

Czuję że z Tobą zajdę daleko :cool:

Kolejna profesjonalna odpowiedź.

program hwinfo znam i korzystam, to na nim sprawdzam temperatury swojego ramu, choć do proca wole prosty 'Core Temp' ale nie sądziłem że jest tu taka zaawansowana opcja w hwinfo po kliknięciu.

 

Tylko dwa pytania na ten moment:

-jakie ostateczne napięcie? 1.35v?

-co do belki w hwinfo: HEQWDxI.png

czas mam 2.000. będzie git? W opcjach można to też zmienić, chodzi o czas w ms w moim przypadku 2000. Kojarze ze to kiedys zmniejszalem na 100ms w przypadku sprawdzania napiec zasilacza, te 2000 chyba jest defaultowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać na 1000. Interesuje nas, czy LLC zbytnio nie potnie wykresu i tym samym czy nie działa zbyt agresywnie, oraz ile dodaje do ustawionego napięcia.

 

V core - nie wiem. Każda sztuka inaczej się skaluje z napięciem. Do 4.8 spróbujmy 1.32v Powinno być OK. Zaobserwuj też jak zachowuje się Uncore Ratio. Ciekawe na ilu w trybie AUTO będzie się trzymało. Fajnie, jakby było w okolicach x43-x45

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forii wentyle podepnij do płyty głównej i wyreguluje sensownie RPM. Będzie cicho.

 

 

Co do wzrostu FPS po OC Ramu lub CPU to nic nie zyskasz. Masz na razie za słabe GPU.

 

Aktualnie to sztuka dla sztuki. Tak jak Primo już napisał, powyżej 3200CL14 ciężko ugrać cos sensownego. Mało tego, jak pytałem o stabilność w Fortnite ludzi którzy robią po 4k + na ramię, to zapadła cisza..

 

Moje 3600CL15 sypią się w Fortnite na Stock. Dopiero na 3400cl15 mam pełną stabilność. Zastanawiam się czy ich nie oddać na gwarancje. 1100zl za takie gówno :D trzeba było kupić 32GB dwustronnych kosci i jeszcze zrobić casha z ramu dla dysków NVME.. lepiej bym na tym pewnie wyszedł. Dwustronne z niższymi zegarami i tak pewnie IE przegoniły by moje 3400CL15 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zaobserwuj też jak zachowuje się Uncore Ratio. Ciekawe na ilu w trybie AUTO będzie się trzymało. Fajnie, jakby było w okolicach x43-x45

 

Czy CPU Ratio mam ustawic na dynamic mode czy fixed mode? gdy ustawiam na dynamic to mi sie wlacza intel turbo boost a podobno te dodatki zawsze musza byc wylaczone, fixed to rozumiem ze bedzie stale, mam na auto ale jest zawsze 4000, wydaje mi sie ze to north bridge.

 

Wyjasni ktos? Bo chce to ogarnac przed testem no i gdzie obserwowac ten wzrost uncore ratio

 

 

https://imgur.com/a/JwrlWL7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no i jeszcze jedno, głupio się przyznawać, mam bios 7B45vA5 z maja, a widzę że teraz w lipcu wyszedł jakiś nowy, jest sens aktualizować? czy to zepsuje wszelkie testy które już aktualnie zrobiłem czyli te ponad 600% testu pamieci ram, bo jak w gram bios to wszystkie opcje w pi*zu pójdą m.in cpu features.

https://pl.msi.com/Motherboard/support/Z370-GAMING-PRO-CARBON#down-bios

 

- Support the latest generation CPU.

- Update Intel Micro code for security vulnerabilities

 

brzmi dobrze ale czy osiagi beda lepsze to sie nie dowiemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób na razie test, zobaczymy jak zachowuje się LLC a BIOS zaktualizuj jutro. Przy odrobinie szczęścia nic się nie powinno popsuć. Test pamięci też będzie OK.

 

Intel Turbo Boost a dodatek producenta Enhanced Turbo to dwie w sumie odmienne rzeczy.

 

intel Turbo boost musi być włączony, bo na tym polega podkręcanie procesora. Ta technologia pozwala na zabawy z mnożnikiem itp.

Enhanced Turbo to dodatek ( odpowiednik multicore Enhanced ASUSA ) który ma w domyśle wyżej boostować CPU pracujące na "seryjnych" zegarach. Do tego typu OC proponuję go wyłączyć. Nie przyda się, a będzie mieszał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, tak też zrobiłem, poniżej screen z test occtu-cpu zgodnie z prośbą z włączonym intel turbo boostem, llc na auto, z tego co zrozumialem na zdjeciach to jest stałe napiecie 1.36v ( jak widac msi lubi zawyżac do góry, ale to chyba nie szkodzi) - czyli wszystko w normie? temperatura max 67 stopni :E pomyśleć że przed skalpem i coolerem byłoby to conajmniej 100 stopni :E

Wnioskuje ze te 4,8ghz to mega easy poszło :E, zapowiada się dobrze :Up_to_s:

WBttvKR.png

Jak ktos chce powieszkcy to klik i otworz zdjecie w nowym oknie, ale to chyba wiecie :D

 

 

Czekam na dalsze rozkazy :cool:

Ustawic teraz cos wyzej? np to:

 

CPu apply ratio - All

CPU ratio - 49 - wczesniej 48

Ratio Mode - dynamic

Offset when running AVX - disabled albo 0 - wczesniej auto

Ring Ratio - 44 <- wczesniej 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Odpowiedzi

    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
    • kupiłem se kołpaki (ze wzgledow praktycznych - psy mi sikaja na tarcze) i tak, wiem ze bieda, ale oryginały były w tej samej cenie a te mi sie podobaja bardziej - i TAK, wiem ze jestem w mniejszosci bo wiekszosci sie nie podobaja
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...