Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Forii

8600k po skalpie gotowy do OC

Rekomendowane odpowiedzi

Uncore jeszcze zamieszczaj proszę na następnych screenach. Rozumiem, że trzymało x40? Nie leciał na ryj na x30, x20?

 

Power Limity nie trzymają, VCCIO i SA trzyma się tyle ile w UEFI... Nawet w sumie bliżej, niż u mnie. Super.

 

V core widzę od 1.328 do 1.36. LLC nie szarpie, ale działa zbyt wysoko. Im wyższy zegar, tym będzie później biła jeszcze wyżej co już będzie szkodziło. Lepiej nie regulować napięcia za pomocą LLC a jedynie "wyrównywać" już to zadane w UEFI. Skutkuje to mniejszym dropom i lepszą stabilnością na wyższych częstotliwościach.

 

Proponuję zmienić poziom LLC z AUTO na poziom 5

 

przy okazji:

 

Uncore ratio na x44

AVX offset na disabled, albo na 0.

 

Wrzuć screen z testu. Reszta ustawień taka sama. Wystarczy 5 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uncore jeszcze zamieszczaj proszę na następnych screenach. Rozumiem, że trzymało x40? Nie leciał na ryj na x30, x20?

 

Power Limity nie trzymają, VCCIO i SA trzyma się tyle ile w UEFI... Nawet w sumie bliżej, niż u mnie. Super.

 

V core widzę od 1.328 do 1.36. LLC nie szarpie, ale działa zbyt wysoko. Im wyższy zegar, tym będzie później biła jeszcze wyżej co już będzie szkodziło. Lepiej nie regulować napięcia za pomocą LLC a jedynie "wyrównywać" już to zadane w UEFI. Skutkuje to mniejszym dropom i lepszą stabilnością na wyższych częstotliwościach.

 

Proponuję zmienić poziom LLC z AUTO na poziom 5

 

przy okazji:

 

Uncore ratio na x44

AVX offset na disabled, albo na 0.

 

Wrzuć screen z testu. Reszta ustawień taka sama. Wystarczy 5 minut.

Ok zaraz zmienie i zrobie test.

 

uncore ciągle 40x:

Uncore Hw info screenshot

 

"

Power Limity nie trzymają, VCCIO i SA trzyma się tyle ile w UEFI... Nawet w sumie bliżej, niż u mnie. Super."

- co to znaczy ze power limity nie trzymają? to bardzo źle? jezeli o to chodzi to na asrock z370 extreme4 mialem jeszcze wyzszy pobór mocy w wat, jakies 180w w stresie, stad wybralem msi pro carbon gaming

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LLC = 5 teraz nie było tak równiutko jezeli chodzi o wykres vcore :kwasny: chyba ze to wina AVX offset bo bylo na auto, a dalem na 0

co teraz? uncore bylo zawsze 44x( w koncu takie ustawiłem)

hDRJ3lj.png

 

 

Probowac 4,9ghz mimo wszystko? czy inny LLC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AVX offset to "technologia" która w momencie wykrycia, że procesor zaczyna mielić kod oparty na instrukcjach AVX ( bardzo wymagających i cholernie mocno grzejących procesor ) ma za zadanie obniżyć mnożnik o zadaną ilość. Procesor pracuje sobie na 4800... Nagle zaczyna mielić instrukcje AVX i zbija wtedy mnożnik np. o dwa oczka ( przy stawieniu AXV Offset -2 )

 

Limity nie trzymają - mam na myśli, że ustawione w UEFi limity mocy ( long duration/ short duration power limit ) nie zbijają mnożnika podczas testu, nie ograniczają OC - jest w porządku.

 

Słuchaj. Prosiłem Cię wyżej o kolejność. Najpierw HWInfo i belka V core poczekać minutę a potem OCCT. Tak robiłeś? Próbuję ustalić różnicę woltażu pomiędzy IDLE voltage a full load voltage.  Jeżeli w IDLE procesor trzyma 1.312v a po obciążeniu - 1.344 to jest źle. Za duży odstęp.

 

Spróbuj teraz te same ustawienia, ale zmień tryb zasilania z adaptive na fixed. 1.3v LLC5

 

Spokojnie. Póki co musimy wyczaić jakiś optymalny tryb zasilania, bo to podstawa. Później będziemy cisnęli 4.9 i 5 Ghz. Powoli. Najpierw zasilanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AVX offset to "technologia" która w momencie wykrycia, że procesor zaczyna mielić kod oparty na instrukcjach AVX ( bardzo wymagających i cholernie mocno grzejących procesor ) ma za zadanie obniżyć mnożnik o zadaną ilość. Procesor pracuje sobie na 4800... Nagle zaczyna mielić instrukcje AVX i zbija wtedy mnożnik np. o dwa oczka ( przy stawieniu AXV Offset -2 )

 

Limity nie trzymają - mam na myśli, że ustawione w UEFi limity mocy ( long duration/ short duration power limit ) nie zbijają mnożnika podczas testu, nie ograniczają OC - jest w porządku.

 

Słuchaj. Prosiłem Cię wyżej o kolejność. Najpierw HWInfo i belka V core poczekać minutę a potem OCCT. Tak robiłeś? Próbuję ustalić różnicę woltażu pomiędzy IDLE voltage a full load voltage.  Jeżeli w IDLE procesor trzyma 1.312v a po obciążeniu - 1.344 to jest źle. Za duży odstęp.

 

Spróbuj teraz te same ustawienia, ale zmień tryb zasilania z adaptive na fixed. 1.3v LLC5

 

Spokojnie. Póki co musimy wyczaić jakiś optymalny tryb zasilania, bo to podstawa. Później będziemy cisnęli 4.9 i 5 Ghz. Powoli. Najpierw zasilanie.

 

Rozumiem. Ok

 

"Słuchaj. Prosiłem Cię wyżej o kolejność. Najpierw HWInfo i belka V core poczekać minutę a potem OCCT." - tak mimo ze mnie prosiles o 30 sek przerwy to i nawet do minuty przeczekałem.

Nie, na iddle jest i było ciągle 1.328v , potem po odpaleniu OCCT 1.312v na sekunde dosłownie jakoś, a następnie 1.344v/1.366 a na końcu w wiekszosci czasu 1.344v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, na iddle jest i było ciągle 1.328v , potem po odpaleniu OCCT 1.312v na sekunde dosłownie jakoś, a następnie 1.344v/1.366 a na końcu w wiekszosci czasu 1.344v

 

Dobra. W OCCT spadło, bo 1 minuta jest IDLE periods. Dopiero po minucie od odpalenia programu procesor dostaje obciążenie. Ok, daj jeszcze wykres z zasilania Fixed zamiast Adaptive. Poziom LLC ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opcji Fixed w biosie nie mam, wybrałem override, jednak dziwnie to działa gorzej niz na adaptive. LLC =5 tak jak było.

 

opis tabelki: 1.32v w iddle, rzadki skok przez ten czas do 1.314, a takto jak odpalilem test to zrzuciło do 1.304, pomyślałem "no nie przejdzie" i wywalilo blad przed ukończeniem minuty. Dziwny ten override, podobno to to samo co fixed a nawet lepsze a tu mi tak o zrzucilo napiecie nizsze niz ustawilem?

 

63jcmfE.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to liczyłem. Ustaw teraz LLC na poziom 6 i spróbuj ponownie. Również na override. Szukamy miejsca w którym IDLE voltage będzie najbliżej full load voltage. 1.314 a 1.304 to już całkiem nieźle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to liczyłem. Ustaw teraz LLC na poziom 6 i spróbuj ponownie. Również na override. Szukamy miejsca w którym IDLE voltage będzie najbliżej full load voltage. 1.314 a 1.304 to już całkiem nieźle.

 

Zawału dostanę przez ten dźwięk kaczki w OCCT ; p wydaje mi sie ze lecimy w złą stronę :E ale ufam ze wiem co szukasz

 

https://i.imgur.com/PX8XYfM.png

w llc6 zbiło podczas testu aż do 1.288, takto w idle 1.320 gdzie skakało już tutaj troche na 1.312 na poczatku ale glownie jak teraz patrze to ciagle jest na 1.320 w iddle, na 1.288 oczywiscie szybciej niz na 1.304 sie wysypalo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem Ci napisać, żebyś się nie przestraszył szczerbaty.gif

 

Dobra. Idziemy teraz w drugą stronę. LLC 4 proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem Ci napisać, żebyś się nie przestraszył szczerbaty.gif

 

Dobra. Idziemy teraz w drugą stronę. LLC 4 proszę.

 

Roger:

To juz wyglada lepiej :P

 

https://imgur.com/a/fn7MCnq

 

W iddle 1.328v, podczas startu testu 1.32v i skoki do 1.328v, tak jak na wykresie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest świetnie. Bardzo blisko. Dajemy 1.35v i 4.9 Ghz

Uncore x44

 

Teraz 20 minut testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest świetnie. Bardzo blisko. Dajemy 1.35v i 4.9 Ghz

Uncore x44

 

Teraz 20 minut testu.

 

A ja tu chciałem Cie wyprzedzić i zrobiłem llc3 :E

1.328v w iddle potem 1.344 ale faktycznie llc4 lepsze :D

 

Ok reset kompa i testuje! :Up_to_s:

 

Edit

1.352v w iddle i po odpaleniu testu też 1.352v ciagle, błąd w occt po 36 sek :/ no nie gadaj że nawet 4.9ghz nie pójdzie, na 4,8ghz mam zostać? :(

zwiekszac napiecie?

https://i.imgur.com/x1SfwOg.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. O 10 mV.

1.35 -> 1.36v rozumiem? wole sie upewnic :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak :)

Kurde nadal błąd, przy 1.36v już mi się wartość na czerwono zrobiła, bym czasem procka sobie nie uszkodził takimi wysokimi napięciami :/ jeżeli 4,8ghz to max to już się z tym pogodzę, choć oczekiwałem przynajmniej 4,9ghz...

 

Obniżyłem nawet FCL Frequency, bo wiem że default to 800mhz i sie daje 1000mhz jak juz jest wszystko stabilne...

 

Próbowac cisnąć nadal do 1.37v? moze jakas opcje jeszcze trzeba ustawic, np ten cpu ppl ? :/

 

CERa0ni.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykład dla 4000/Cl17

 

Ja liczę to w ten sposób, że taktowanie efektywne dzielę przez 2 ( dla 4000 Mhz jest to 2000 Mhz )

 

Mnożę 2000 przez milion ( liczba transferów na sekundę ) i wyliczam nanosekundy dzieląc je przez tą liczbę.

 

Czyli 2000 razy 1000000 = 2000 000 000

1ns  dzielona przez 2000 000 000 = 0,0000000005

 

Następnie mnożę to przez 17 ( czyli CL dla którego liczę )

 

Otrzymuję wynik 0,0000000085  czyli 8.5 nanosekundy opóźnienia.

W sprawach OC nie pomogę, ale po co bawić się w te mnożenia przez tyle zer? Nie lepiej sobie to skrócić?

Pamięci 4000 dzielimy przez 2 i przez 1000 = 2

1/2=0,5 :E

0,5*17=8,5ns

 

Pamięci 3200 CL14:

3200/2=1600 1600/1000=1,6

1/1,6=0,625

0,625*14=8,75ns

 

Taka tylko podpowiedź bo ta ilość nieskróconych zer mnie rozbroiła :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie masz takiego napięcia. Masz 1.32v bo tak działa offset i LLC4. Jakbyś teraz dał LLC na auto to owszem - miałbyś pewnie z 1.4v

 

Patrz na to, co pokazuje cpuz i Hwinfo. Wartość wpisywana w Uefi jest teraz zaniżona, bo zależało mi żeby napięcia idle oraz full Load były bliskie siebie. Jak będzie dalej problem, to zmienimy LLC albo wrócimy do adaptive. Póki co do 1.4v możesz spokojnie woltować.

W sprawach OC nie pomogę, ale po co bawić się w te mnożenia przez tyle zer? Nie lepiej sobie to skrócić?

Taka tylko podpowiedź bo ta ilość nieskróconych zer mnie rozbroiła :E

 

Racja..tak jest łatwiej wink.gif

 

Kurczę, kiedyś gdzieś widziałem fajny kalkulator opóźnień. Poszukam może jutro. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co mam niby obniżone skoro ustawilem OVVERIDE/fixed (a nie offset) na 1.36v przy llc4

i w hwinfo mam 1.368v w iddle, wiec mam 0.8v wiecej.

a nie mniej niz ustawiłem, a tym bardziej nie mam zadnego 1.32v :E

ale ok to działam... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LLC Auto

Adaptive 1.375V i 4.9GHz lub 5.0GHz

 

Ring na 46x

 

Jeżeli nie pyknie, to zostaje offset AVX -2 i na tych nastawach 5.0 lub 5.1 (AVX -3) zrobisz spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LLC Auto

Adaptive 1.375V i 4.9GHz lub 5.0GHz

 

Ring na 46x

 

Jeżeli nie pyknie, to zostaje offset AVX -2 i na tych nastawach 5.0 lub 5.1 (AVX -3) zrobisz spokojnie.

Spoko, moze zle sie nastawilem ze z 1.35v mi sie uda 4,9hz a tym bardziej 5,0ghz, myslalem ze to jakis max bezpeicznego napiecia, tym bardziej ze 1.36v na override/fixed a nie adaptive.

 

 

Co do LLC to tutaj z kolegą doszliśmy do wniosku że LLC =4, przynajmniej może na msi ma najmniejszą różnicę w napięciach, wiec jest lepsze niz auto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz też Prime 95 w 4 wersjach najlepiej.

 

 

Stara i nowa. Do tego obie w dwóch kopiach z przerobionym plikiem konfiguracyjnym na AVX ON i OFF. Najnowsza wersja z AVX wciągnie około 180wat na tych nastawach. Mocno na górkę. Dłuższy test na AVX puscilbym na starym Prime gdzie będzie dużo mniej Wat brało. Ja puszczam zawsze small fft.

 

Do tego w przypadku ustawienia offsetu AVX osobno trzeba puścić prime na wyłączonych rozkazach AVX. Kilka minut nowy prime. Dłużej stary..

 

 

Dalej to już dopieszczanie napięć. I ewentualnie dłuższe testy.

 

Spoko, moze zle sie nastawilem ze z 1.35v mi sie uda 4,9hz a tym bardziej 5,0ghz, myslalem ze to jakis max bezpeicznego napiecia, tym bardziej ze 1.36v na override/fixed a nie adaptive.

 

 

Co do LLC to tutaj z kolegą doszliśmy do wniosku że LLC =4, przynajmniej może na msi ma najmniejszą różnicę w napięciach, wiec jest lepsze niz auto

W SLI plus AUTO trafiało mi idealnie przy różnych obciążeniach. Czyli z AVX i bez AVX zawsze miałem wpisane napięcie. Na ProCarbon nie bylo mi dane potraktować niestety. Może rzeczywiście lepiej tu z palca LLC zostawić. Ale ja szedlbym odrazy w Adaptive. Ta opcja to działający rodzynek vs płyty innych kalekich producentów.

 

 

1.375V mozesz śmiało rzucać. i5 jakoś wybitnie dużo Wat przy tym nie chłonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Faktycznie, choć czy to już nie przesada? taka malutka różnica :D ile to fps daje 3200cl14 w porownaniu do 4000 cl17? bo jestem osoba która przelicza benchmark w fps :D z uwagi na 144hz monitor walcze o te fps czesto by bylo powyzej tej wartosci tudzież 144fps.

 

Spróbowałem użyć Twojego wzoru na potencjalnej wartosci którą chciałem kiedys osiągnąć jezeli chodzi o ramy czyli

 

3600 mhz cl15

 

3600/2 = 1800

 

1800 * 1000000 = 1800000000

 

1 / 1800000000 = 5,555555555555556e-10 ( wtf? :E )

 

5,555555555555556 * 15 cl = 83,33333333333333 :E cos sie zepsulo :E

 

 

 

PS. 380%! ramy szaleją 46,5 stopnia :D

 

 

 

Oprócz noctua pamietaj ze mam skalpa, ktory mi obnizyl o -23 temperatury, gdyby nie to to zadne chlodzenie by nie wystarczylo :D

 

Wiadomo jezeli chodzi o OC to nie chce przekroczyc 100 stopni, w prime ich nie przekraczam, max 75 stopni osiagnalem przy 4,8ghz.

 

OCCT mam wersje 4.5.1 ale spoko skoro 4.2.2 lepsza to poszukam starszej. A jest to roznica?

 

masz jakiś dziwny wzór bo to jest prawidłowy:

 

DDR4-3200 (PC4-25600)

CL14-14-14-34

1.35 Volt

14 * 2000 / 3200 = 8.75

 

 

DDR4-2400 (PC4-19200)

CL16-16-16-39

1.2 Volt

16 * 2000 / 2400 = 13.32

 

 

DDR4-4133 (PC4-33000)

CL19-19-19-39

1.35 Volt

19 * 2000 / 4133 = 9.19

 

 

Ja mam 7,77 dla 3600 CL14.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i Wy coś z LLC ręcznym i offsetem walczyliście? Dobrze do ranę LLC przy FIXED Voltage będzie trzymało stabilnie napięcia bez spadków nie zależnie od obciazebia CPU w AVX czy zwykłymi rozkazami czy idle.

 

 

Do tego nie powinno pływać w czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...