Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

DDR24

x5470 Nie da się ocnąć, dziwny przypadek po reinstalacji windowsa.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przedstawiam niespotykany przypadek. Przed reinstalacją windowsa mój x5470 chodził bez problemu na 4.4ghz. Windows zaczął miewać problemy różnego rodzaju, postanowiłem przeinstalować system ale opcją zachowaj bieżące pliki i napraw błędy, po tej czynności sprawdziłem zasilacz occt w power supply, po 15 minutach wszystko ok. Ogólnie zacząłem od zdjęcia OC przez tą reinstalacją a powodem był niezdiagnozowany przypadek z mojego poprzedniego tematu a mianowicie : wszystko chodziło dobrze, mogłem grać, oglądać filmy, robić cokolwiek na komputerze natomiast jak tylko pozostawiłem komputer w spoczynku z włączoną www czy czymkolwiek po 10 minutach kkomputer zaczął sam restartować się z niemożnością włączenia, dopiero po wyjęciu wtyczki z zasilania mogłem ponownie włączyć komputer i sytuacja powtarzała się w kółko. Przeinstalowałem windowsa jak w/w i co się stało ? nie mogę w żaden sposób ocnąć procesora - tylko i wyłącznie da się uruchomić windowsa po restarcie biosa na standardowych parametrach, gdy tylko ruszę lekko oc, np z 3.33 do 3.60 to już wyskakuje komunikat przed uruchomieniem windowsa czy sprawdzić system (zalecane), czy uruchomić normalnie. Sprawdzenie nic nie daje a uruchomienie normalne crashuje do ponownego restartu odziwo nie bluescreenem a normalnie. Ktoś pomoże ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź zasilacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź zasilacz

 

No właśnie patrzyłem occct w power supply test, 15min ok. Jak jeszcze mogę go sprawdzić jakimś programem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź = sprawdź na innym zasilaczu

 

Programowo możesz sprawdzić pamięci memtestem co tez polecam zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź = sprawdź na innym zasilaczu

 

Programowo możesz sprawdzić pamięci memtestem co tez polecam zrobić.

 

Zasilacz podmieniony, to samo, memtest 2x zrobił okrążenie i bez błędów.

 

??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłbym bym system na osobnym dysku (od zera) i zobaczył czy na nim też takie kwiatki wyjdą.

Jak chcesz kręcić kompa, wyłącz automatyczną naprawę systemu (cmd [admin] + bcdedit).

Inaczej możesz tylko sobie naszkodzić (próba naprawy plików na niestabilnym procku/pamięciach ?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawiłbym bym system na osobnym dysku (od zera) i zobaczył czy na nim też takie kwiatki wyjdą.

Jak chcesz kręcić kompa, wyłącz automatyczną naprawę systemu (cmd [admin] + bcdedit).

Inaczej możesz tylko sobie naszkodzić (próba naprawy plików na niestabilnym procku/pamięciach ?).

 

agent_x007 :

 

Cały dzień przesiedziałem nad problemem, instalacja świeżego windowsa na nowym dysku również nic nie wniosła, czytałem czytałem i jeszcze raz czytałem .... skończyłem w tej chwili naprawiać problem który że tak napiszę jest tylko "częściowo naprawiony"

 

Co się stało ? hehe. Co się stało ??

No co ... nic innego jak zmiana ustawień dysku twardego z "AHCI" na "IDE" - wszystko działa, pełne OC jest i jak narazie wszystko działa jak działało, nie wiem jak z tym restartem systemu będzie gdy zostawię bezczynnie komputer (jak w poprzednim poście)

 

Na razie odpaliłem komputer i testuję ... dlaczego IDE działa a AHCI nie ? taśmy przekładałem z drugiego dysku który nie jest SSD jak startowy tylko HDD. Nawet wyłączałem HDD, nic to nie dało, komputer w ogóle nie startuje na "AHCI"

 

?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak instalowałeś system na IDE, to sterownik AHCI jest nieaktywny (przestawiasz BIOS na AHCI, a Windows wciąż używa sterownika IDE).

Musisz manualnie włączyć sterownik od AHCI (w trybie IDE) poprzesz regedit (rejestr) i dopiero po jego włączeniu przestawić w BIOSie dysk twardy na AHCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak instalowałeś system na IDE, to sterownik AHCI jest nieaktywny (przestawiasz BIOS na AHCI, a Windows wciąż używa sterownika IDE).

Musisz manualnie włączyć sterownik od AHCI (w trybie IDE) poprzesz regedit (rejestr) i dopiero po jego włączeniu przestawić w BIOSie dysk twardy na AHCI.

 

Instalowałem dawno temu na AHCI, teraz zrobiłem tylko instalację z poziomu "zainstaluj ale pozostaw pliki bez zmian" i od tego czasu schody się zaczęły.

Bardziej łopatologicznie mogę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za płyta?

Z bidy mógłbyś podnieść programowo w Windowsie taktowania, potem sprawdzić w LinX czy wszystko stabilne.

Test z LinX, czy Linpack z OCCT testuje CPU i pamięci.

Dla Gigabyte na W10 x64 nadal działa Easy Tune 6.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca...

 

Te konkretne power virusy typu LinX i OCCT operują na bardzo małych pakietach instrukcji AVX ( 32-64 Kb ) w dodatku na monotonnym i powtarzającym się kodzie. Tym samym stres podsystemu pamięci polega jedynie na załadowaniu i kopiowaniu instrukcji pomiędzy poziomami. Do sprawnego testowania Cache i pamięci operacyjnej potrzeba scenariusza, gdzie przewija się duża ilość niepowtarzającego się kodu. Taki scenariusz zachodzi w momencie obróbki zdjęć, wideo i kompresji plików.

 

Z power virusów oferuje je jedynie RealBench. Innym klasycznym wygrzewaczem, który rzetelnie stresuje system pamięci jest Prime95 i na tych dwóch pozycjach poleciłbym się skupić, bo według mnie błąd również leży po stronie podsystemu pamięci. A objawy sugerują niesprawny albo wadliwie zasilany kontroler pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziękował za pożyteczne info.

 

A ja tak poza tematem CPU dodam, że w FurMark jak już po OC karta nie wywala artefaktów, to np. NFS 2015 potrafi w kilka sekund wyłapać niestabilność karty i jeszcze ładnie zawiesić system. Być może jeszcze coś na silniku Frostbite ma podobne właściwości. Ale to w innych tematach są ulubione typy userów. Mówię jak przynajmniej jest u czerwonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mass Effect Andromeda (Frostbite) jest też cholernie wrażliwa na OC karty.

 

Nie bez znaczenia wydaje się też to, co się kręci. Jak sam rdzeń, to Furmark powinien dawać radę, ale jeśli również pamięci - niekoniecznie. Mój paździerz jest o tyle dobry, że nigdy nie wyświetla artefaktów po przetaktowaniu. Po prostu wywala na plecy sterownik ekranu lol2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Microsoft : LINK.

 

Dziękuję, wszystko działa oprócz porażki któa mi doskwiera z wyłączaniem komputera. Już myślałem że jest wszystko dobrze ale niestety dzisiaj na 15min zostawiłem bezczynnie pc w windowsie, wróciłem po 15 minutach i komputer martwy z gorącym radiatorem, już OC opuściłem z 4.4 na 4.2 wraz z napięciem z kuli upałów - temperatura jest już dobra ale nadal takie schody :(

 

Co to za płyta?

Z bidy mógłbyś podnieść programowo w Windowsie taktowania, potem sprawdzić w LinX czy wszystko stabilne.

Test z LinX, czy Linpack z OCCT testuje CPU i pamięci.

Dla Gigabyte na W10 x64 nadal działa Easy Tune 6.

 

Deton : Problem jak wyżej opisałem, wszystko ok poza samoczynnym wyłączaniem kompa.

 

 

Nie do końca...

 

Te konkretne power virusy typu LinX i OCCT operują na bardzo małych pakietach instrukcji AVX ( 32-64 Kb ) w dodatku na monotonnym i powtarzającym się kodzie. Tym samym stres podsystemu pamięci polega jedynie na załadowaniu i kopiowaniu instrukcji pomiędzy poziomami. Do sprawnego testowania Cache i pamięci operacyjnej potrzeba scenariusza, gdzie przewija się duża ilość niepowtarzającego się kodu. Taki scenariusz zachodzi w momencie obróbki zdjęć, wideo i kompresji plików.

 

Z power virusów oferuje je jedynie RealBench. Innym klasycznym wygrzewaczem, który rzetelnie stresuje system pamięci jest Prime95 i na tych dwóch pozycjach poleciłbym się skupić, bo według mnie błąd również leży po stronie podsystemu pamięci. A objawy sugerują niesprawny albo wadliwie zasilany kontroler pamięci.

 

hmmmmmmmmmmm

 

 

Podziękował za pożyteczne info.

 

A ja tak poza tematem CPU dodam, że w FurMark jak już po OC karta nie wywala artefaktów, to np. NFS 2015 potrafi w kilka sekund wyłapać niestabilność karty i jeszcze ładnie zawiesić system. Być może jeszcze coś na silniku Frostbite ma podobne właściwości. Ale to w innych tematach są ulubione typy userów. Mówię jak przynajmniej jest u czerwonych.

 

 

Mass Effect Andromeda (Frostbite) jest też cholernie wrażliwa na OC karty.

 

Nie bez znaczenia wydaje się też to, co się kręci. Jak sam rdzeń, to Furmark powinien dawać radę, ale jeśli również pamięci - niekoniecznie. Mój paździerz jest o tyle dobry, że nigdy nie wyświetla artefaktów po przetaktowaniu. Po prostu wywala na plecy sterownik ekranu lol2.gif

 

U mnie tak samo, furmark wyrzuca od razu jak jest przetaktowanie za duże, trzymam się tego które jest stabilne. I nie wiadomo dalej co z tym wyłączaniem komputera samoczynnym, już mnie to WKUR ... bo grać mogę całą dobę a jak zostawię kompa w spoczynku to się wyłączy po paru minutach. Coś mi się wydaje że nadal jest za wysokie OC, tylko dlaczego nic się nie dzieje pod obciążeniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

V droop? Próbowałeś blokować C states? Tryb zasilania wysoka wydajność itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

V droop? Próbowałeś blokować C states? Tryb zasilania wysoka wydajność itp?

 

Znów to samo, tym razem 30minut i umarł, to jest na takiej zasadzie że radiator gorący mega, restartuje w kółko i nie potrafi się uruchomić. Czy mógłbyś jaśniej napisać coś o tym trybie zasilania, gdzie to spróbować przestawić - nigdy tego nie robiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć plan zasilania "wysoka wydajność", ustaw wyłączanie dysku twardego na "0" minut (czyli nigdy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, wszystko działa oprócz porażki któa mi doskwiera z wyłączaniem komputera. Już myślałem że jest wszystko dobrze ale niestety dzisiaj na 15min zostawiłem bezczynnie pc w windowsie, wróciłem po 15 minutach i komputer martwy z gorącym radiatorem.

 

Teoria - czy krótko przed przejściem w stan spoczynku wentylatory nie zwalniają lub się nie zatrzymują, a shout down następuje awaryjnie z powodu temperatury CPU?

 

Agent też dobrze myśli - ściąg program Cristal Disc Info i daj nam screeny.

 

Potrzebny będzie też program HWInfo. Ustaw plan zasilania Windows na wysoką wydajność. W BIOSie znajdź taką opcję:

 

img_657625.jpg

 

 

Daj na Disabled.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcisz ten CPU za pomocą mnożnika czy zegara bazowego? jak zegarem bazowym, to podkręcasz też pamięci, PCIe itd, musisz odpowiednio zmniejszyć pozostałe, bo interfejsy nie wyrabiają, i pewnie dlatego AHCI na IDE pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć plan zasilania "wysoka wydajność", ustaw wyłączanie dysku twardego na "0" minut (czyli nigdy).

 

No i pomogło zasilanie wysoką wydajnością, dysk był na "0" w biosie. Jesteś wielki - bardzo Ci dziękuję za tę pomoc, niech Bóg w dzieciach wynagrodzi :) !!

 

Teoria - czy krótko przed przejściem w stan spoczynku wentylatory nie zwalniają lub się nie zatrzymują, a shout down następuje awaryjnie z powodu temperatury CPU?Agent też dobrze myśli - ściąg program Cristal Disc Info i daj nam screeny.Potrzebny będzie też program HWInfo. Ustaw plan zasilania Windows na wysoką wydajność. W BIOSie znajdź taką opcję:img_657625.jpgDaj na Disabled.

 

Tobie również bardzo dziękuję za poświęcenie mi czasu, już miałem naszykowane screeny z biosu, z Cristal Discu i nawet HWINFO pobrałem, no ale po testach dzisiaj 2x po godzinie mnie nie było wróciłem i wszystko działa więc naprawiliście mi komputer. Raz jeszcze stokrotne !! :)

 

 

Kręcisz ten CPU za pomocą mnożnika czy zegara bazowego? jak zegarem bazowym, to podkręcasz też pamięci, PCIe itd, musisz odpowiednio zmniejszyć pozostałe, bo interfejsy nie wyrabiają, i pewnie dlatego AHCI na IDE pomogło.

 

Wiem wiem, pamięci zmniejszałem - mam je 1066mhz, to w tej chwili są ustawione poniżej tej częstotliwości ale maksymalnie jak idzie żeby było stabilnie. Pozdrawiam i też dziękuję !! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuj udać się z tym do specjalisty? Poszukaj jakiegoś dobrego informatyka w TWoim mieście lub okolicy i tam szukaj pomocy, bo to na pewno dużo lepszy pomysł niż samemu, prawda? Uzbieraj trochę pieniędzy i w drogę. Powodzenia życzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...