Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kosiarka96

Mobo b450

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym poprosić o pomoc w sprawie znalezienia optymalnej płyty na chipsecie b450 pod ryzena 5 2600.

Głownie chodzi mi o niskie temperatury vrm, wstępnie znalazłem płytę MSI B450 GAMING PRO CARBON AC która spełnia moje oczekiwania, lecz zastanawiam się na kilkoma rzeczami, otóż posiada ona zasilanie 8+4 gdzie mój zasilacz ( seasonic focus gold 650) dysponuje tylko 1x8, posiada ona także zbędne dla mnie wifi i jest dość droga jak na b450. Moje pytanie brzmi czy ww płyta odpali tylko na jednej wtyczce atx12v 8pin, oraz czy do krecenie ryśka 5 2600 nie wystarczy np tomahawk ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem ciekawy bo myślę nad zakupem....ktoś pomoże :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym poprosić o pomoc w sprawie znalezienia optymalnej płyty na chipsecie b450 pod ryzena 5 2600.

Głownie chodzi mi o niskie temperatury vrm, wstępnie znalazłem płytę MSI B450 GAMING PRO CARBON AC która spełnia moje oczekiwania, lecz zastanawiam się na kilkoma rzeczami, otóż posiada ona zasilanie 8+4 gdzie mój zasilacz ( seasonic focus gold 650) dysponuje tylko 1x8, posiada ona także zbędne dla mnie wifi i jest dość droga jak na b450. Moje pytanie brzmi czy ww płyta odpali tylko na jednej wtyczce atx12v 8pin, oraz czy do krecenie ryśka 5 2600 nie wystarczy np tomahawk ?

Po kolei, zasilacz ma wystarczającą moc, wtyczka ma być tylko kompatybilna, nie ma ona nic wspólnego z ilością faz na płycie ;)

MSI B450 GAMING PRO CARBON AC ma układ VRM 4+2, nie 8+4, płyta ma zdublowaną ilość komponentów na każdą fazą- popularny chwyt marketingowy wśród producentów płyt aktualnie.

Do podkręcania R5 2600 starczy z zapasem nawet MSI B450 PRO VDH lub A-PRO, począwszy od nich aż po tomahawk i gaming plus(nie gaming plus AC) mają ten sam VRM, Carbon jest bardziej opłacalnym wyborem jeśli byś chciał kupić Ryzena 8 rdzeniowego.

Ja osobiście poleciłbym Ci kupno MSI B350 Pc mate+ aktualizacjia BIOS+ zewnętrzna karta wifi, ponieważ dopłacanie do pro carbon jest nieopłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolei, zasilacz ma wystarczającą moc, wtyczka ma być tylko kompatybilna, nie ma ona nic wspólnego z ilością faz na płycie ;)

MSI B450 GAMING PRO CARBON AC ma układ VRM 4+2, nie 8+4, płyta ma zdublowaną ilość komponentów na każdą fazą- popularny chwyt marketingowy wśród producentów płyt aktualnie.

Do podkręcania R5 2600 starczy z zapasem nawet MSI B450 PRO VDH lub A-PRO, począwszy od nich aż po tomahawk i gaming plus(nie gaming plus AC) mają ten sam VRM, Carbon jest bardziej opłacalnym wyborem jeśli byś chciał kupić Ryzena 8 rdzeniowego.

Ja osobiście poleciłbym Ci kupno MSI B350 Pc mate+ aktualizacjia BIOS+ zewnętrzna karta wifi, ponieważ dopłacanie do pro carbon jest nieopłacalne.

Dzięki za odpowiedz, b350 niestety nie wchodzi w grę ponieważ chce sie trochę pobawić STOREMI, skoro nie ma sensu pakować sie w Gaming plus ac ktrórą z ww płyt polecasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to najtańsza płyta w formacie ATX od MSI i jedyna różnica między nią a wyższymi modelami to kolorystyka PCB,

ma pełne pokrycie radiatorami VRM,

ma VRM odpowiedni do OC Ryzena 6 rdzeniowego, wszystkie potrzebne opcje OC,

W swoim przedziale cenowym nic nie ma lepszego od MSI,

Nie widzę sensu dopłacania do droższej płyty, no chyba że ze względów estetycznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carbon ma lepsza karte dzwiekową, m2 sata z chłodzeniem i inne drobne dodatki zastanawiam sie miedzy tomahawk i carbon...;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carbon ma lepsza karte dzwiekową, m2 sata z chłodzeniem i inne drobne dodatki zastanawiam sie miedzy tomahawk i carbon...;/

Carbon ma tylko podrasowaną integrę, jak zależy Ci na lepszym dźwięku to kup kartę typu ASUS Xonar.

 

 

M.2 z chłodzeniem to IMO niewielki plus, bowiem okazuje się, że chłodzić trzeba z głową... Chłodzenie kości pamięci w dyskach SSD skraca ich żywotność, powinno się jedynie chłodzić kontroler dysku, tymczasem te radiatorki do SSD są pomyślane w 99% przypadków, by chłodzić całość dysku. Poza tym nie jestem pewien, czy MSI daje w ogóle termopady do swoich "shieldów", teoretycznie można to zrobić dobrze dając termopad tylko na kontroler.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem jeszcze że gaming pro carbon AC ma podwójna ilość dławików względem reszty, czy to dużo zmienia patrząc na stabilność i temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem jeszcze że gaming pro carbon AC ma podwójna ilość dławików względem reszty, czy to dużo zmienia patrząc na stabilność i temperatury?

Nic to nie zmienia, równie dobrze mogli by zastosować o połowę mniej dławików, ale o 2 razy lepszych parametrach :) , chodzi o to, że 99% recenzentów jak zobaczy dławiki to z miejsca stwierdzi, że płyta ma sekcję 8+4 :lol2: Większe znaczenie ma to, że są po dwa low side i high side, co zwiększa powierzchnię oddawania ciepła, ale wciąż nie są t prawdziwe faze + mają gorsze parametry.

Tu możesz się dowiedzieć więcej (trochę długi materiał):

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gaming Pro Carbon ma najlepszą sekcję ze wszystkich płyt B450, ale za to cenowo bliżej mu do X470.

Sam się zastanawiam pomiędzy B450 Tomahawk, B450-A PRO a Asrock B450 Pro4. O płytach MSI B350 słyszałem, że mają bardzo dużo problemów (widać po recenzjach na Amazon, Newegg) i dlatego nie jestem w pełni do nich przekonany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gaming Pro Carbon ma najlepszą sekcję ze wszystkich płyt B450, ale za to cenowo bliżej mu do X470.

Sam się zastanawiam pomiędzy B450 Tomahawk, B450-A PRO a Asrock B450 Pro4. O płytach MSI B350 słyszałem, że mają bardzo dużo problemów (widać po recenzjach na Amazon, Newegg) i dlatego nie jestem w pełni do nich przekonany.

Patrz jeszcze po datach opinii, bo mogę się jedynie domyślać, że tak jak wszystkie płyty AM4 miały słabe opinie ze względu na problemy ze wsparcie RAM u na platformie ;) A o jakich problemach związanych z płytami b350 od MSI mówisz, bo pierwsze słyszę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A polecił by mi ktoś płytę do której będę mógł włożyć ryzena 7 następnej generacji i nie będzie problemu z podkręcaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A polecił by mi ktoś płytę do której będę mógł włożyć ryzena 7 następnej generacji i nie będzie problemu z podkręcaniem?

B450 gaming pro carbon, lub płyty na "starszym" chipsecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 gaming pro carbon, lub płyty na "starszym" chipsecie.

A z tych płyt na starszym chipsiecie orientujesz się moze które są dobre?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z tych płyt na starszym chipsiecie orientujesz się moze które są dobre?

MSI B350 krait/ pro carbon/x370, asus b350 strix, x370 prime pro ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrz jeszcze po datach opinii, bo mogę się jedynie domyślać, że tak jak wszystkie płyty AM4 miały słabe opinie ze względu na problemy ze wsparcie RAM u na platformie ;) A o jakich problemach związanych z płytami b350 od MSI mówisz, bo pierwsze słyszę?

Dużo czytam na forach o składaniu PC i płyty MSI nie mają dobrej opinii. Np. tutaj. Prócz tego jest dużo narzekania na aktualizacje BIOSów powodujące niestabilność systemu. Po premierze niektóre płyty również miały długi czas bootowania, ale to chyba zostało już naprawione?

B450-A Pro będzie miało wyższe temperatury od Tomahawk bo posiada tylko jeden górny MOSFET w porównaniu do dwóch na Tomahawk, przez co VRM'y będą

miały mniejszą powierzchnię do oddawania ciepła (+ Tomahawk ma większy heatsink). Trochę szkoda, bo w porównaniu do B350 to PC Mate i Tomahawk miały takie same VRMy. Nie jest to pewnie jakaś wielka różnica względem temperatur, ale Tomahawk znowu nie jest o wiele drogi, bo jedynie 44zł. Z drugiej strony jakby te 4 dychy można wydać na dobry wentylator do chłodzenia sekcji.

Także nadal zastanawiam się nad Asrockiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz już totalnie nie wiem co robic :kwasny: Myślę albo o b450 gaming pro carbon ac lub x370 pro prime tylko ze na asusie bede musial jakoś zaaktualizować bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony jako posiadacz mobo na B350 (sygnatura) stwierdzam, że nigdy już nie kupię mobo od MSI! Sytuacja na ten moment jest stabilna niemniej kłopoty jakie miałem z tym badziewiem stanowią nie mniej niż 50% moich problemów ze sprzętem w trakcie niemal 25 lat zabawy z komputerami PC. Nikomu tego g*wna z czystym sumieniem polecić nie mogę. Karty graficzne (MSI) to w moim przypadku inna sprawa i generalnie byłem z nich zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo czytam na forach o składaniu PC i płyty MSI nie mają dobrej opinii. Np. tutaj. Prócz tego jest dużo narzekania na aktualizacje BIOSów powodujące niestabilność systemu. Po premierze niektóre płyty również miały długi czas bootowania, ale to chyba zostało już naprawione?

B450-A Pro będzie miało wyższe temperatury od Tomahawk bo posiada tylko jeden górny MOSFET w porównaniu do dwóch na Tomahawk, przez co VRM'y będą

miały mniejszą powierzchnię do oddawania ciepła (+ Tomahawk ma większy heatsink). Trochę szkoda, bo w porównaniu do B350 to PC Mate i Tomahawk miały takie same VRMy. Nie jest to pewnie jakaś wielka różnica względem temperatur, ale Tomahawk znowu nie jest o wiele drogi, bo jedynie 44zł. Z drugiej strony jakby te 4 dychy można wydać na dobry wentylator do chłodzenia sekcji.

Także nadal zastanawiam się nad Asrockiem.

Odnośnie tomahawka nieprawda, właśnie sam się zdziwiłem ale tomahawk b450 jest trochę lepszy od poprzednika:

b350 https://www.overclockers.ua/motherboard/msi-b350-tomahawk/

b450 http://www.expreview.com/63079-all.html

Problem z długim bootowaniem naprawili już chyba z pół roku temu :E

 

 

Problemy wypisane na tej stronie w pierwszym poście dotyczyły wszystkich płyt AM4 na początku premiery... Gigabyte, ASUSa, MSI, ASRocka , nie tylko tych związanych z MSI ;), cała platforma związana z Ryzenem na początku miała pełno problemów z RAMem i nie tylko, autor miał jeszcze nieprzyjemność trafić na buga 1,3 volta.

 

Takie posty trzeba dzielić przez 10, t.j problemem mogło być też to, że gość nie aktualizował BIOSu na bieżąco, a od wydania agesa 1006 sytuacja się ustabilizowała... no ale nie ma co winić o to zwykłych ludzi, nie każdy przeszukuje internet na bieżąco i ma rozeznanie w temacie.

 

 

Ja już miałem w sowim życiu 2 płyty MSI i nie miałem z nimi większych problemów, t.j na Ryzenie było kilka, ale byłyby one na każdej innej płycie. Autor tamtego wątku powinien mieć pretensje do AMD, a nie do MSI :P

Poza tym gość, tak jak i wiele innych osób kupił tomahawka a do niego Ryzena 1700, co nie jest za mądrym pomysłem :E

 

 

Ja ASRocka bym każdemu odradził ze względu na zbugowany BIOS, co rusz wychodzi na ich płyt coś mniej lub bardziej poważnego z brickowaniem łącznie, i tutaj trzeba odróżnić problem wywodzący się od producenta płyty, a problemy związane z całą platformą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tomahawka nieprawda, właśnie sam się zdziwiłem ale tomahawk b450 jest trochę lepszy od poprzednika:

b350 https://www.overclockers.ua/motherboard/msi-b350-tomahawk/

b450 http://www.expreview.com/63079-all.html

Problem z długim bootowaniem naprawili już chyba z pół roku temu :E

 

 

Problemy wypisane na tej stronie w pierwszym poście dotyczyły wszystkich płyt AM4 na początku premiery... Gigabyte, ASUSa, MSI, ASRocka , nie tylko tych związanych z MSI ;), cała platforma związana z Ryzenem na początku miała pełno problemów z RAMem i nie tylko, autor miał jeszcze nieprzyjemność trafić na buga 1,3 volta.

 

Takie posty trzeba dzielić przez 10, t.j problemem mogło być też to, że gość nie aktualizował BIOSu na bieżąco, a od wydania agesa 1006 sytuacja się ustabilizowała... no ale nie ma co winić o to zwykłych ludzi, nie każdy przeszukuje internet na bieżąco i ma rozeznanie w temacie.

 

 

Ja już miałem w sowim życiu 2 płyty MSI i nie miałem z nimi większych problemów, t.j na Ryzenie było kilka, ale byłyby one na każdej innej płycie. Autor tamtego wątku powinien mieć pretensje do AMD, a nie do MSI :P

Poza tym gość, tak jak i wiele innych osób kupił tomahawka a do niego Ryzena 1700, co nie jest za mądrym pomysłem :E

 

 

Ja ASRocka bym każdemu odradził ze względu na zbugowany BIOS, co rusz wychodzi na ich płyt coś mniej lub bardziej poważnego z brickowaniem łącznie, i tutaj trzeba odróżnić problem wywodzący się od producenta płyty, a problemy związane z całą platformą.

Porównywałem B350 PC Mate do B350 Tomahawk, które miały takie same VRMy. W serii B450 płyta -A PRO (czyli odpowiednik starego PC MATE) ma już gorsze VRM'y od B450 Tomahawk.

Co do tego, że B450 Tomahawk jest lepszy od starego B350 to się całkowicie zgadzam (zastosowali lepsze MOSFETY). Natomiast AsRock nie zmienił nic, ale temperatury ma niewiele gorsze od nowego Tomahawka -

(po zdjęciach widać, że Pro4 i Gaming K4 maja fazy różniące się jedynie kolorem). Ten sam kanał wypuścił przed chwilą nowy film, w którym chwalą B450 Tomahawk jako najlepsza płytę B450 do ogólnego użytku (po Gaming PRO Carbon oczywiście), także może jednak się na niego zdecyduje. Obecnie przed budową PC i tak czekam na nową generację od Nvidii, więc w międzyczasie może skończy się podatek od nowości na B450 i znajdzie się fajne promo na SSD 500GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde Tomahawk i Carbon słabo wypadaja w testach pradowych z tego linku;/;//

 

Idle:

31,2W Tomahawk

38,4 W Carbon

 

Strres

 

204W Tomahawk

205W Carbon

 

Gdy inni maja tutaj 170-180W....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...