Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

DillGang

Pomoc w podkręceniu Ryzena 1600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuję pomocy bądź nakierowania w kwestii podkręcenia Ryzena 1600, mianowicie jest to moje pierwsza styczność z platformą AMD na AM4 i nie mam pojęcia jak bezpiecznie się za to zabrać.

Specyfikacja :

- AMD Ryzen 5 1600 na chłodzeniu Wraith Spire ( pomyślę w niedługim czasie o czymś wydajniejszym)

- płyta główna Gigabyte GA-AB350-Gaming

- jedna kostka RAM DDR4 2133 8 GB od GoodRAM

- Palit GTX 1050 Ti StormX

- dwa dyski

- zasilacz be quiet! Pure Power L8 400W

 

I to wszystko zamknięte w obudowie SPC Regnum RG1W z dwoma wentylatorami . Próbowałem coś podnosić taktowanie w Ryzen Master lecz wiem że w UEFI jest najpewniej, ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać, jakie ustawienia są odpowiednie itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz odpowiednie opcje w czymś ala cpu features, podnosisz taktowanie, sprawdzasz stabilność w prime95, jak się wysypie podnosisz napięcie i tak do skutku, max napięcie 24/7 to 1,45v, temp. 75*C - mierzysz w hwinfo, LLC możesz podnieść, by VID był równy vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem podnieść na napięciu auto na 3,8 GHz inie wtedy Ryzen Master pokazywał coś koło 1,28 V na rdzeniach podczas Prime95. OCCT nie uruchamia się, po pierwszej próbie podniesienia mnożnika na 36 przestał się uruchamiać .

 

Cool&Quiet może zostać czy również do wyłączenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz wszystko oprócz SMT, ustaw offset voltage/ na sztywno na 1,35v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tej płycie nie da się chyba ustawić napięcia na sztywno :/ Oto co widzę w BIOSie : https://zapodaj.net/1e299184816f3.jpg.html

https://zapodaj.net/488f7547a3eb3.jpg.html

Wyłącz C states i zobacz w hwinfo jaki masz vcore, na podstawie tego dodaj odpowiednią wartość w dynamic vcore dvid w biosie, na początek ustaw tak żebyś miał 1,35v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie wziąłem w Ryzen Masterze 3,8 GHz, 1,35 V i temperatura utrzymuje się ok. 83 stopnie podczas Prime95. Zaraz spróbuję to ustawić w BIOSie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie wziąłem w Ryzen Masterze 3,8 GHz, 1,35 V i temperatura utrzymuje się ok. 83 stopnie podczas Prime95. Zaraz spróbuję to ustawić w BIOSie

83 to za dużo, jeśli tyle pokazuje Ryzen Master, ale powiedzmy, że jeśli na co dzien w grach nie będziesz przekraczał 75 to będzie ok, (prime95 obciąża CPU i wygrzewa bardziej niż jakikolwiek inny normalny program).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie tylko testuję ile GHz przy jakim napięciu mogę osiągnąć, w krótkim czasie wymienię BOX na coś wydajniejszego . Opcja Dynamic VCore nie działa, tj. nawet jak wrzucam +0,1 czy 0,3 V to procesor wstaje na 1600 MHz i napięciu 1 V, nie rozumiem o co chodzi :/ Spróbuję może zaktualizować BIOS, bo ten obecny nie jest najnowszy. Ogólnie nie chcę korzystać z programu do OC, tylko mieć na sztywno ustawione w BIOSie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na podkręcaniu Ryzenów, ale w twoim wypadku w pierwszej kolejności zabrałbym sie za dokupienie drugiego modułu Ram. Ewentualnie za wymiane na szybsze 2x4GB. Przyrost wydajnosci będzie spory...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki ma to związek z tematem? :E

 

Na razie chcę podkręcić procesor, ew. później spróbować podkręcić RAM i dokupić kostkę, ale to nie teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie tylko testuję ile GHz przy jakim napięciu mogę osiągnąć, w krótkim czasie wymienię BOX na coś wydajniejszego . Opcja Dynamic VCore nie działa, tj. nawet jak wrzucam +0,1 czy 0,3 V to procesor wstaje na 1600 MHz i napięciu 1 V, nie rozumiem o co chodzi :/ Spróbuję może zaktualizować BIOS, bo ten obecny nie jest najnowszy. Ogólnie nie chcę korzystać z programu do OC, tylko mieć na sztywno ustawione w BIOSie .

Sprawdzaj taktowanie i napięcie procesora podczas obciążenia procesora, najlepiej odinstaluj Ryzen Mastera, bo może coś mieszać przy podkręcaniu, skup się na BIOSie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro sprawdzę bo już późno, jedyne co to zrobiłem update do najnowszej wersji BIOSu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie z boju. Nie miałem czasu bawić się ustawieniami w BIOSie ( zrobię to wieczorem ) więc spróbowałem podnieść taktowanie Ryzen Masterem . Drugą godzinę grzeję procesor przez Prime95, taktowanie 3900 MHz, napięcie ustawione w programie a 1,35 V i póki co wszystko wygląda stabilnie, temp. max 86 stopni ( na razie testuję na jakie OC mogę liczyć, BOX pójdzie do wymiany ) . HWMonitor CPU VCORE pokazuje na poziomie 1.358 - 1.368 V, CPU VDD 1.288 V, VID # 1.294V .

 

Wieczorem spróbuję zaatakować 4 GHz i pobawię się ustawieniami BIOSu, abym nie musiał podnosić taktowania programem .

 

 

EDIT : Jakie chłodzenie warto zakupić do tego procesora, coś co będzie wydajne ale też nie będzie przepłaconym overkillem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie z boju. Nie miałem czasu bawić się ustawieniami w BIOSie ( zrobię to wieczorem ) więc spróbowałem podnieść taktowanie Ryzen Masterem . Drugą godzinę grzeję procesor przez Prime95, taktowanie 3900 MHz, napięcie ustawione w programie a 1,35 V i póki co wszystko wygląda stabilnie, temp. max 86 stopni ( na razie testuję na jakie OC mogę liczyć, BOX pójdzie do wymiany ) . HWMonitor CPU VCORE pokazuje na poziomie 1.358 - 1.368 V, CPU VDD 1.288 V, VID # 1.294V .

 

Wieczorem spróbuję zaatakować 4 GHz i pobawię się ustawieniami BIOSu, abym nie musiał podnosić taktowania programem .

 

 

EDIT : Jakie chłodzenie warto zakupić do tego procesora, coś co będzie wydajne ale też nie będzie przepłaconym overkillem

na boxie takie podkręcanie?? ustaw ram na 2400/2600 i kup drugą kość wzrost wydajności będzie znacznie większy niż z podkręcania, później dopiero kup cooler i podkręcaj na więcej niż 3.7.

 

Co do chłodzneia Scythe Mugen 5 rev b, niewiele odstaje od najlepszych chłodzeń na rynku takich jak Thermalright LeGrand Macho i Noctua NH-D15 a mieści się w większości obudów i nie jest specjalnie drogi około 200pln. Fortis 3 -125pln w EuroRtvAgd, ale jest dość wysoki 16cm musisz mieć na wysokość w obudowie, nie wiem jak wentylator, czy jest cihcy i wytrzymały, Thermalrighty, Noctua, BQ nawet po kilku latach są niesłyszalne, CoolerMastera z kolei miałem 2 razy i po 2 latach nie do wytrzymania były, także jeśli ewntylator jest cichy i trwały to jest to chyba najlepszy stosunek ceny do wydajności.

 

FSP Windale 6 też bardzo dobra wydajność, bardzo fajny wygląd https://www.ceneo.pl/53120513 - 186pln na poziomie Mugena z wydajnością

 

Jak masz dużo miejsca chcesz topową wydajność i ponad 200pln na ten cel, to standardowo świetne Macho 140mm https://www.ceneo.pl/35914628, lub Macho X2

 

Najwydajniejsze chłodzenie powietrzne obecnie dostępne https://www.ceneo.pl/48221248

 

Najważniejsze sprawdzaj czy zmieści ci się na wysokość w obudowie czy jest montaż na socket AM4, sprawdz czy nie zasłoni slotów ram, nie powinno być problemów w tym przypadku, ale poczytaj opinie odwiedz strone producenta i zobacz czy o tym pomyślał.

 

Edit: Windale 6 165mm wys, także również wymaga szerokiej obudowy nawet bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

EDIT : Jakie chłodzenie warto zakupić do tego procesora, coś co będzie wydajne ale też nie będzie przepłaconym overkillem

Fortis 3 jest IMO optymalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej. Zapytam tylko : takie OC do 3900-4000 MHz jest bezpieczne na mojej płycie? Nie powinienem się obawiać jakiś komplikacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta powinna dać radę, byle żeby nie blokować przepływu powietrza nad VRM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem chyba złoty środek na BOX-ie : 3800 MHz, napięcie 1.25-1.28 V, temperatury nie przekraczają 77 stopni w OCCT. Ponadto pobawiłem się podkręcaniem pamięci i wyszło mi coś takiego, 2133 @ 2800 MHz :

https://zapodaj.net/766fb45247ca8.png.html

 

Memtest nie wykrył żadnych błędów, napięcie DRAM 1.20 V. Warto coś poprawić w timingach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponadto pobawiłem się podkręcaniem pamięci i wyszło mi coś takiego, 2133 @ 2800 MHz :

https://zapodaj.net/766fb45247ca8.png.html

 

Memtest nie wykrył żadnych błędów, napięcie DRAM 1.20 V. Warto coś poprawić w timingach ?

Taaaaaak, zdecydowanie, te timingi są beznadziejne :/, przy takim taktowaniu cl16 to max. Zwiększ napięcie RAM do 1,4/1,5v i SOC do 1,2v i wtedy popróbuj, żeby nic Cię nie ograniczało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda 100 razy lepiej. Zrób tak jak pisałem i zwiększ napięcia jeszcze, żeby wycisnąć ile się da z tej kości i żeby wiedzieć co Cię ogranicza. BTW na jednej kości osiągniesz lepsze OC niż na 2, gdy dokupisz drugą. Tzn jak uda Ci się zrobić np. 3400mhz, to przy dual channel osiągniesz raczej max 3200mhz, ale i tak zyski z dual channel będą wieksze ;)

 

Poza tym, żebyś miał wgląd w to co daje Ci zacieśnianie timingów i zmiana taktowania, zainstaluj program AIDA64- ma fajny wbudowany test obciążeniowy i powiedzmy w 20 min będziesz miał 90% pewności że jest stabilnie (chodzi mi o szybkość względem memtestu). Ale przede wszystkim masz tam wbudowane benchmarki (kopia/zapis)i jesteś w stanie sprawdzić przepustowość RAM na różnych ustawieniach.

 

+ przydatny wzór na wyliczenie teoretycznej przepustowości:

liczba kanałów-A

Taktowanie pamięci RAM- B

(A x 64 x B/8= teoretyczna przepustowość

W twoim przypadku wygląda to tak:1x64x3000/8= 24000 MB/s

W dual channel

2x64x3000/8= 48000 MB/s

 

Warto to sprawdzać, ponieważ może się okazać, że np. twoje ustawienie dla 3000/3200mhz + niskie timingi będzie bardziej wydajne niż 3400mhz + luźne timigni - te wartości są ze sobą w ścisłej relacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko, mianowicie zastanawiam się nad Fortisem 3 a Grandisem 2, pierwszy cooler ma wysokość 15,8 cm, Grandis natomiast 15,9 . Moja obudowa zmieści chłodzenie do 15,8 cm, więc czy ten 1 mm w przypadku Grandisa zrobi różnicę? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jako palacz jestem za. 
    • niestety ale produkty marki Herman Miller w Polsce są obarczone jakimś dziwnym januszowym skokiem ceny względem całego świata. Aeron za 5800 zł dziś kosztuje 9000 bez zniżek, rabatów, promocji - Embody to wydatek w okolicach 6800-7500 zł w zależności od sklepu i przeceny (bez przecen to koszt ok 9000 zł...) no krótko mówiąc dramat.
    • Wczoraj znalazłem czas na włączenie i porównanie obu monitorów (DW vs C3). Testowałem w Horizon Forbidden West i Alan Wake 2 w HDR, takich samych ustawieniach graficznych i natywnej rozdzielczości każdego panelu. Stwierdzam, że C3 jest jednak zauważalnie jaśniejszy i 4k robi różnicę jeśli chodzi o ostrość obrazu, tuszowanie mankamentów (w 3440x1440 przy obracaniu kamerą dookoła Aloy jest delikatne jakby smużenie/blur, którego w 4k nie widać-przy wyłączonym FG, blurze, aberacji i tym podobnych i przy włączonym DLSS Q). Wielkość ekranu, 4k i 250 więcej nitów w oknie 10% wg mnie przyczyniają się do jaśniejszego obrazu i sprawiającego lepsze wrażenie HDR. Potwierdzam to co pisał wcześniej na ten temat @MSky7  Ponadto po 3 dniach i około 18h pracy panelu banding zdecydowanie zmalał i na tyle, że na razie nie ma sensu robić pixel refresha (odpowiednik panel refresha w DW). Nie widać go w grach i filmach - jest tylko czasami widoczny na szarych/near black tłach, ale liczę, że po tych 100-200h (tyle oledy potrzebują na ostateczne 'dostrojenie się') będzie dalsza poprawa. W środkowej części ekranu mam pink tint, ale niewidoczny w grach i filmach na ciemnych/szarych tłach i tylko nieco widoczny na białych tłach stron internetowych. Będę monitorował - avs forum mówi, że tint po pierwszym pixel refreshu powinnien nieco zmaleć. Banding i tint występują w każdym woledzie (chyba, że ktoś trafi na idealny panel, ale to jak wygrać los na loterii), ale na szczęście z czasem maleją lub znikają - najważniejsze, żeby nie było ich widać w grach i filmach. W swoim 5 letnim C8 też przy okazji zrobiłem pixel refresh i zniwelowałem w dużym stopniu banding, który w tym TV miałem dość widoczny w grach i filmach te 3-4 lata temu. Przy okazji ponadto porobiłem testy (slajdy) DW i panel jest praktycznie całkowicie czysty jeśli chodzi o banding i tint (pierwsza generacja paneli qd oled szczególnie miała bardzo dobre panele pod tym względem, a sam qd oled mówi się jest lepszy pod względem bandingu czy tintu). Biorąc pod uwagę powyższe, na 95% C3 zostaje ze mną, a DW (wciąż na gwarancji Dell Polska do sierpnia 2025) idzie na sprzedaż. Po weekendzie podejmę ostateczną decyzję, ale na obecną chwilę jestem bardzo zadowolony z C3. Zastanawiam się tylko za ile wystawić takiej jakości DW. Biorąc pod uwagę
    • Też się trochę przeraziłem wymaganiami. Ale to EA w sumie.
    • Tez mi sie tak wydaje jesli chodzi o ten RTX HDR, szczegolnie, ze potrafi ubic pare% z wydajnosci. Patrze na ten reshade i troche nie wierze w to ile sie zmienilo od czasow W3 kiedy ostatni raz go uzywalem  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...