Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

babel92

OC i5-2500K na P8P67 LE

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Planuję zakup karty graficznej i przy okazji chcę podkręcić procesor.

 

Aktualna specyfikacja:

 

Procesor: i5-2500K @3.30Ghz

Płyta główna: Asus P8P67 LE

Karta graficzna: GeForce GTX 570 (do wymiany)

Dysk: Samsung SSD 840 PRO 250GB

RAM: 2 x 4GB PC3-10700

Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W

 

Planuje zakup 2x 4GB RAM i GTX 1060 6GB.

 

1. Na ile jestem w stanie podkręcić swój procesor? Dodam, że procesor chodzi niemal non-stop od 7 lat i zależy mi na niezawodności.

2. Jakie chłodzenie polecacie?

3. Czy będę w stanie wykorzystać możliwości nowej karty graficznej?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. 4,3 - 4,5 GHz spokojnie

2. Np. Fortis 3 od SPC

3. Tak, jedynie w miejscach procesorowych mogą być spadki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź!

 

Możesz mi jakoś wyjaśnić w jaki sposób taki OC na mojej płycie głównej mogę zrobić? Co będzie mi potrzebne, w jaki sposób się to odbywa, co powinienem sprawdzać / monitorować etc :)

 

Z góry dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Spróbuj zrobić na początek mnożnik 42, napięcie VCore 1.35 V. Później robisz test OCCT albo Prime95 ( Small FFTs), test robisz min. godzinę. Trzymaj się 75 stopni pod obciążeniem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta P8P67 LE nie ma regulacji ręcznej Vcore. Po drugie mój i7 2600, którego podkręciłem mnożnikiem turbo i bclk do 4150 mhz zrzuca taktowanie po kilku minutach w teście OCCT ze względu na wysoką temperaturę sekcji zasilania. Napięcie pod obciążeniem waha się w granicach 1.27-1.3 V.

 

Niestety nie poszalejesz za bardzo na tej płycie głównej. O taktowaniach rzędu 4.5 GHz raczej zapomnij, nastaw się na okolice 4GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.0GHz by mnie w pełni zadowalało. Mam tylko nadzieję, że jak wymienię chłodzenie to wszystko będzie działać jak należy, bo nie mam absolutnie żadnego doświadczenia z podkręcaniem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam jedno pytanie: czy faktycznie jest sens na tej płycie głównej grzebać i bawić się w podkręcanie na 4.0GHz, skoro bez grzebania on się kręci do 3.7GHz w razie potrzeby? Czy teo 0.3GHz zrobi różnicę?

 

PS. Chociaż z tego co widzę w linku poniżej ludzie na tej konkretnie płycie głównej kręcą nawet powyżej 4.5GHz, dobrze widzę? :o

https://www.overclock.net/forum/5-intel-cpus/1276670-overclocking-i52500k-p8p67-le.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy teo 0.3GHz zrobi różnicę?

Gdyby nie robiło, ludzie by nie podkręcali. A Intel nie robił by Turbo Boost'a, gdzie niekiedy też tylko szczątkowo podnosi mnożnik.

 

O, może tak zapytam. Do czego wykorzystujesz komputer? W sumie jeszcze na dziś dzień 8 GB RAMu jest wystarczające, ja mam 4 i z reguły wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystuje do grania, streamowania i renderowania nagrań - do tej pory ograniczała mnie karta graficzna, ale planuje zakup GTX 1060 6GB. Zastanawiam się czy warto dokupić dodatkowe 2x 4GB (teraz mam 2 x 4GB PC3-10700) i czy podkręcać tego i5-2500k.

 

Mój przyjaciel ma GTX 1060 6GB i do tego procka i5-6402P 2.8GHz, który z tego co widzę jest mniej wydajny od i5-2500k i jest zadowolony, ale wiadomo, że to bardzo subiektywne odczucia.

 

Mówiąc szczerzę po prostu boję się trochę, że coś zrobię źle i spale procesor :D

 

PS. No ale patrząc na ten poniższy wątek, gdzie jest opisany OC dokładnie mojego procesora i dokładnie mojej płyty głównej, widząc że w zasadzie wszyscy wyciągają 4.5GHz to aż korci, żeby spróbować, bo różnica między 3.5-3.7GHz a 4.5GHz jest już spora :)

 

link: https://www.overclock.net/forum/5-intel-cpus/1276670-overclocking-i52500k-p8p67-le.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręć, próbuj. Nie robisz ekstremalnego OC przecież, nie robisz tam LN2 i 6 GHz :E

Jeśli dasz za wysoko to nie wybootuje albo będzie crashować, wtedy Clear CMOS i schodzisz niżej.

 

Kontroluj temperaturę sekcji zasilania, nic się nie stanie, jeśli w budzie zamontujesz dodatkowy wolnoobrotowy wentylator wyciągający z tyłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, to od razu kilka pytań:

 

1. Co oznacza i jak zrobić Clear CMOS? :)

2. Czy program Real Temp GT pokazuje temperaturę sekcji zasilania? Jak ją sprawdzić i jaka jest norma?

3. Co do chłodzenia - myślałem, że po prostu wystarczy kupić SilentiumPC Fortis 3 i zamontować w miejsce standardowego chłodzenia na procesorze. Rozumiem, że jakoś inaczej to się robi?

 

Tak jak mówię jestem laikiem, coś tam czytam i staram się ogarnąć temat, także będę wdzięczny za odpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 . Clear CMOS to nic innego jak resetowanie ustawień BIOS/UEFI, w necie znajdziesz instrukcję jak to w razie czego zrobić

 

2. Programem nie sprawdzisz, jedynie organoleptycznie, jeśli sekcja zasilania nie parzy to jest w porządku, tak jak wyżej warto dodać wentylator z tyłu który ochłodzi sekcję zasilania.

 

3. Zdejmujesz chłodzenie BOX, czyścisz IHS ( czapkę procesora ) ze starej pasty, kładziesz nową i zakładasz chłodzenie, cała filozofia, zobacz na YT jak się to robi jeśli nie robiłeś tego nigdy. Póki co w EURO Fortis 3 jest za 125 zł z darmową wysyłką, dobra opcja :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. OK, jasne.

 

2. To teraz powiedz jeszcze gdzie dokładnie jest ta sekcja zasilania, gdzie mam ten palec położyć żeby przy okazji jakiejś zwary nie zrobić :P

 

3. No właśnie zamówiłem kartę, chłodzenie i ramy, także będę miał na początku tygodnia. Podejrzewam, że mimo wszystko sam tego montować nie będę tylko podjadę do serwisu - za 80pln mi ogarną.

 

Wstępny plan jest taki, aby zamontować kartę, chłodzenie i ramy, sprawdzić czy to stabilnie będzie działać tydzień (teraz mam co chwilę blue screeny etc, ale to chyba właśnie od karty), a następnie będę się bawił z procesorem zgodnie z instrukcją: https://www.overclock.net/forum/5-intel-cpus/1276670-overclocking-i52500k-p8p67-le.html :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Montaż podzespołów to kilkanaście minut dla laika, o ile nie masz dwóch lewych rąk :E Na YT są filmy jak włożyć podzespoły, może jednak dasz radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc ostatnio miałem problem z odłączeniem dysku HDD, także chyba wolę nie ryzykować - skoro i tak wydaję prawie 2.000pln, to te kilkadziesiąt złotych różnicy wielkiej nie robi. Najwyżej będę miał na kogo zwalić winę :P

 

PS. Podbijam pytanie:

 

2. To teraz powiedz jeszcze gdzie dokładnie jest ta sekcja zasilania, gdzie mam ten palec położyć żeby przy okazji jakiejś zwary nie zrobić :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś powiedzieć jak odczytywać te dane z OCCT i na co zwracać uwagę? :)

post-598625-15351949015336_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciebie na razie niech interesuje temperatura na rdzeniach ( Core #0, #2 itd. ) oraz VCore. Rozumiem że to jest test na boxowym chłodzeniu? ;) Temperatury dość wysokie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na boxowym, bez podkręcania jakiegokolwiek - odpaliłem prime95 po prostu. Sęk w tym, że nic mi te wykresy nie mówią i nie wiem jaka powinna być temperatura :P Tak to wygląda 5 min po wyłączeniu prime'a.

post-598625-15351981157743_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mierzenia temperatur używaj HWMonitora. Na tym BOX-ie szału nie ma, nie podkręcisz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że na boxie nie dam rady, ale po prostu chciałem się zorientować jak to wygląda bez podkręcania i nauczyć się na co zwracać uwagę. Które wskaźniki są kluczowe i jaką powinny mieć wartość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przekraczać 80 stopni podczas obciążenia, reszta już przy podkręcaniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli można powiedzieć, że na tym boxie bez podkręcania te 76-82 stopni na Core #0-#6 przy maksymalnym obciążeniu mieści się w normie i nie ma się czego obawiać? Czy to już przegięcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo jak na BOX, ale takie temperatury są jeszcze do przyjęcia. Osobiście starałbym się nie przekraczać 75-80 stopni pod obciążeniem ( w grach procesor będzie nieco chłodniejszy ) . Jaką masz obudowę oraz ile jest w niej wentylatorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowę mam praktycznie ściągniętą, wentylator jeden z tyłu. Kupiłem już nowe chłodzenie Fortis3, także niedługo będę podłączał i wtedy się bawił w OC :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...