Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

C4in

problem z zainicjowaniem dysku 3tb seagate

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam problem z zainicjowaniem dysku seagate 3tb na płycie asrock p67 performance

podczas uruchamiania systemu pyta o tryb gpt czy mbr, próbowałem obu, ale żaden nie działa, wyskakuje błąd

lDpWlN4.png

zauważyłem na stronie asrocka aplikację 3tb unlocker, zainstalowałem ją, lecz nic to nie dało

co mam zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probowales inne gniazdo SATA, inny kabel ?

Jaki system operacyjny ?

 

I zrzut SMART przydalby sie

 

TO dysk nowy ? Uzywany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem inny kable i inne gniazda, zarówno sata 3, jak i sata 2

system windows 10 64-bit

dysk jest używany, kupiony na tej aukcji https://allegro.pl/dysk-seagate-3tb-3000gb-3-5-okazja-i7500667641.html?snapshot=MjAxOC0wOC0xMFQyMTo0Mzo1Mi44NDNaO2J1eWVyOzIzMzZjM2EwMGZlODE3N2M1ZDgwNGQyMmYzMTllNGVkMzM0NmI0Y2Q4YjAxNDk0NzE3MGU3YzYzM2I0MGUyODg%3D

jak widać u niego dobrze działa, u mnie jest pokazywany w systemie jak widać na wyższym screenshocie jako 3gb nieznany i niezainicjowany dysk, hd tune podobnie pokazuje, crystal disk info

zoUGhPQ.png

 

W razie czego:

http://forum.pclab.pl/topic/381261-Jak-usunac-chroniona-partycje-GPT-poradnik/page__p__15158573__fromsearch__1entry15158573

 

... następnie ustawić na GPT, by była możliwość stworzenia partycji większej niż 2TB.

tyle że diskpartem nie mogę wybrać tego dysku bo jest niewidoczny, tylko mój ssd tam jest

w biose z resztą też go nie widać

może jakoś zworkę powiniem w niego wpiąć, w moim starym hdd jest, a w tym nie ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem inny kable

... w tym zasilające?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

początkowo podpiąłem przez stację dysków w mojej obudowie corsair obsidian 800d, potem bezpośrednio przez kabel sata, i teraz kompletnie oddzielną wiązką zasilającą, bez efektów

podczas uruchamiania komputera dysk się chwilę kręci, wydaje 3 krótkie sekwencję cichych "chrupnięć" i zamilka

 

znalazłem na innym forum temat z tym samym dyskiem i podobną płytą i podobny problem https://forums.tweaktown.com/asrock/52915-serious-asrock-3tb-hdd.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CO do zrzutu SMART na auckji

 

Niepokoi mnie kilka rzeczy

 

Po 1 - brak "test speed" przy obrazie pokazujacym stan powierzchni !

Po 2 - czas skanowania 0:55 ? 55 sekund ? Calej powierzchni (rzekomo opcja Quick Scan odznaczona)

Po 3 - Na podstawie tych zrzutow nie okreslicz czy to Twoj egzemplarz (brak widocznego nr. seryjnego)

 

Niech mnie ktos poprawi, ale screeny mi smierdza fake'iem a jesli tak - nie bez powodu ktos je majstrowal a dysk mogl juz byc sprzedany martwy

 

Jak na moje oko - elektronika (ale moze sgdata by rzucil okiem)

Ew. jakis problem mechaniczny ktory nie pozwala zainicjowac sie poprawnie dyskowi (aczkolwiek obstawiam jednak elektronike)

Ostatecznie sprobuj inny kabel zasilajacy ale. ... martwia mnie te screeny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoja płyta ma UEFI? Mam swoją drogą dyski 3TB Seagate i płytę ASROCK P67 Extreme4 (ma UEFI) i dyski działają (tyle, że używam ich w kieszeni USB). ... może to jest wyjście - skołować nowoczesną kieszeń USB3 z interface'm wewn. SATA3 (byle obsługiwała duże dyski) i sprawdzić, czy problem ustąpił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zielonych kwadracików to postąpił klasycznie. Puścił Quick Scan, a potem "do zdjęcia" odkliknął. Tak jak piszesz, nie da się na 100% stwierdzić czy to skan tego dysku, ani kiedy zrobiony (czy np. nie 2 lata temu, bo wersja HD Tune stara), choć generalnie wszystko pasuje.

 

Ja bym w pierwszej kolejności podejrzewał jednak muzealną platformę, a nie dysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, jak na dysk który "używany był tylko w celu przechowywania danych" to spory ma przebieg (18569 godzin pracy - moje 2-3 letnie dyski magazynujące nie mają nawet 2% z tego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jego plyta obsluguje UEFI ale pytanie - czy wplyw na to moze miec tryb Legacy/CSM w UEFI. Moze niech sprobuje UEFI only w trybie bootowania (choc nie wiem, czy przypadkiem nie jest wymagana GPT w przypadki dysku systemowego)

 

Drugie pytanie - co znaczy, ze dysk "zamilka" ? zatrzymuja sie talerze ? Jesli ich nie slyszysz - sprobuj delikatnie dyskiem zakolysac majac go w rece - powinienes poczuc czy talerze sie kręcą

 

Nadal mnie martwi te "Speed test" n/a :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dysk widać jako 3,86GB to widać samą elektronikę. Jeśli dysk po chwili się zatrzymuje to masz uszkodzoną bardzo powierzchnię/ głowice. Nagraj jak się dysk zachowuje najlepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma też spore High Fly Writes (jeżeli to ten co został sprzedany).

 

Wiadomo, że wszystkie sprzedawane na allegro HDD były używane do sporadycznego przechowywania danych, żadne procesory z K nigdy nie były podkręcane bo nie było takiej potrzeby oraz a karty graficzne wyświetlały pulpit. Nie podejrzewajmy już kupującego aż o taka naiwność.

 

Dysk trzeba na moment podpiąć do nowszej platformy i wszystko będzie jasne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na początku wibruje, a potem przestaje, wiec chyba talerze się nie kręcą, sprawdze zaraz jak działa na ryzenie kuzyna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ryzenie jest dokładnie to samo, czyli co, do zwrotu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie

 

Ale przygotuj sie, bo sprzedajacy moze robic problem. Zwlaszcza, ze wrzucal SMART i skan (badz co badz w mojej opinni nie do konca legitny) i bedzie sie na tym opieral

 

A jesli umyslnie wcisnal Ci uszkodzony dysk, to mial swiadomosc ze to przeciez wyjdzie, ze wrocisz do niego a tym samym "zabezpieczyl" sie i jest gotowy na bój :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przygotuj sie, bo sprzedajacy moze robic problem. Zwlaszcza, ze wrzucal SMART i skan (badz co badz w mojej opinni nie do konca legitny)

No właśnie wracając do tego skanu - czy da się wykonać pełny skan dysku talerzowego 3TB w tak krótkim czasem jak 0:55 ? ... bo jeśli nie, to może być już podstawą do oskarżenia o wciskanie kitu.

 

ps. niby od wersji 4 jest wsparcie dla dysków ponad 2TB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się wykonać skanu w tak krótkim okresie, zrobił to klasycznie, dał Quick Scan a po zakończeniu odznaczył ptaka i zrobił screen. SMART może pochodzić z innego nośnika, ale równie dobrze to może być ten dysk, zwłaszcza że część parametrów już wskazywała na agonię, wysyłka kurierka zrobiła swoje i kontroler niczego po za elektroniką nie może zainicjować, tutaj wskazanie na zablokowany częściowo obszar serwisowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wspomniana predkosc testowa skanu - "niedostępna"

 

To smierdoli na kilometr ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szybkim skanie nigdy program nie wylicza prędkości, gdyż wskazywał by tylko głupoty. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wszystko jasne ale tym bardziej utwierdza w przekonaniu, ze skan byl szybki (nie bez powodu zapewne) + odznaczenie "Quick Scan" zeby zmylic

 

Ogolnie syf, dysk pewnie umieral i trzeba bylo szybko okazyjnie sprzedac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie jeszcze ciekawi długość tego skanu, mimo szybkiego skanu czas był wyjątkowo długi, dla porównania zrobiłem u siebie i wyszło to tak:

 

Toshiba X300 4TB ~ 31 sek.

Toshiba P300 2TB ~ 32 sek.

Seagate ST2000DM001 - 2TB ~ 34 sek.

 

Nie zmienia to faktu że parametr F0 jest prawie równy parametrowi 09 co dogłębnie świadczy o tym że dysk zasuwał 24/7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to faktu że parametr F0 jest prawie równy parametrowi 09 co dogłębnie świadczy o tym że dysk zasuwał 24/7.

Trafna uwaga. W sumie skoro głowice prawie nie parkowały, to mógł być używany wręcz jako systemowy (gdyby był jako magazyn, to wystarczy dłuższa chwila "nieodczytywania" i dysk powinien zaparkować).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie z poziomu systemu miał wrzucony skrypt hdparm wyłączający parkowanie głowic, nie wiem tylko konkretnie jak by SMART się w przypadku tego nośnika zachował, dla przykładu mój Seagate 2TB nie monitoruje parametru F0 pokazując od samego początku tryliardową liczbę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Odnośnie hałasu: Kupiłem na próbę "odnawiany" (refurbished) dysk enterprise Toshiba z serii MD i... spodziewałem się, że będzie gorzej. Ja osobiście do PC bym czegoś takiego nie włożył (od prawie 10 lat mam tylko dyski SSD), ale w NASie pracującym w tym samym pomieszczeniu, ale ok. 4m od moich uszu nie sprawia to problemów. Na pewno nie jest to tragedia w stylu opisów, że "takie dyski można używać jedynie w serwerowni albo w piwnicy".
    • Widzę że trafiło na operatora drona i jak już napisane że czegoś nie wolno to emocje biorą górę... - pilota Emocje to biorą u mnie górę jak widzę jak ktoś lata totalnie bez głowy i poszanowania innych - a takich jest 90% użytkowników dronów. Co do licencji to ok, użyłem niewłaściwego określenia, (...) myślałem, że to ogarniesz. - skoro mnie łapiesz za słówka, to cóż: taste your own medicine Nie, nie pisałeś i wiem o strefach, ale podałem po prostu dosadny przykład by zobrazować jak wygląda Twoje myślenie w tym temacie, że jak coś nie jest wprost zakazane to jest dozwolone. Nie, to tak nie działa, bo to co robisz musi być wykonywane z poszanowaniem praw innych osób czy Ci się to podoba czy nie. - widocznie nie wiesz jak działa moje myślenie w tym temacie. Latam z poszanowaniem prawa i prywatności. Jeżeli podczas nalotu, ktoś do mnie podejdzie i poprosi o nie publikowanie wizerunku, to postaram się mu wytłumaczyć, że charakterystyka mojej pracy nie polega na nagrywaniu wizerunku. Jeżeli to nie poskutkuje to pewnie skończy się na policji i sądzie. Ale ochrona i poszanowanie prywatności nie zabrania mi wykonywania swojej pracy. I zaklinanie przez was rzeczywistości tego nie zmieni. To co jest przerażające w dronowaniu to nieświadomość ludzi. Kupuje sobie jeden z drugim drona. Lata i dopiero po jakimś czasie dociera do niego, że są jakieś przepisy regulujące loty. a cała dyskusja zaczęła się od tego, że ja to napisałem, ale uwaga! w odniesieniu do nagrania z drona jakie pokazała TV Republika z przeszukania domu Ziobry, gdzie: - a jak by kręcili z chodnika kamerą to byłoby ok?
    • To też nie jest tak, że gra jest słaba, bo nie jest. To nadal dobra, a w niektórych aspektach bardzo dobra gra. Zadań pobocznych ogólnie jest niewiele w porównaniu z innymi Sandboxami i moim zdaniem dobrze, są zadanie, słabe, średnie i dobre. Jestem w 10 rozdziale i póki co nie spotkałem zadania pobocznego, które zapadałoby mi na tyle w pamięć, że mógłbym je nazwać bardzo dobrym. Ot, takie typowe jrpg-owe poboczniaki, jeżeli ktoś oczekuje tego typu zadań to się nie zawiedzie. Mimo wszystko podobało mi się zadanie z Johnnym (nawet pomimo zbieractwa, które trzeba było dla niego zrobić).  Fabuła główna jest spoko, jeżeli człowiek się głównie na niej skupia to naprawdę da się zaangażować "emocjonalnie", problem w tym, że jest jednak sporo rozpraszaczy i sama fabuła jest rozciągnięta względem oryginału. Już nie będę pisał o zmianach, które w niej nastąpiły, bo to każdy sobie oceni osobiście (każdy, który grał w oryginał oczywiście). Fajne też są relacje między bohaterami, ich komentarze i rozmowy, a tak jak już ktoś pisał, zdecydowanie relacja Tifa-Aearith (i to jak to wpływa na Clouda) robi tu robotę.  Ja zdecydowałem, że po 10 rozdziale skupiam się już praktycznie tylko na głównej fabule, 57 godzin za mną, myślę, że dobije do 70.
    • Do kupienia u jednego sprzedawcy jak wejdziesz w nowy teren po wyjściu z bazy jak popchniesz fabułe to siedzi na poludniu. Normalnie Gromoszczęki czy inne dziadostwa strąca bez problemu, tego brakowało bo ten łuk startowy to szrot jakich mało.
    • Powinni sprzedawać teraz w komputerowych jako gadżet PCMR
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...