Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ludwig523

Takie same monitory, duża różnica w kolorach.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Mam 2 monitory firmy Dell, model P2715Q. Jeden monitor był kupiony we wrześniu 2016, drugi kilka dni temu i dzisiaj mi przyszedł. Po podłączeniu jednego i drugiego różnica w kolorach jest tak różna, że nie da się na to patrzeć. Stary w porównaniu do nowego ma takie wyblakłe kolory, różowo/fioletowe a nowy to po prostu ładne, białe. Nie wiem co powinienem zrobić, próbowałem chyba wszystkiego. Monitory podłączone przez mDP, ale przez DP i HDMI to samo, nic kompletnie się nie zmienia w temacie.

 

1. Oba monitory mają takie same ustawienia - nie pomogło.

2. Reset monitorów do ustawień fabrycznych - nie pomogło.

3. Zabawy z kablami, podmianki stary do nowego, różne wejścia w kartę, ogólnie wszystkie możliwe kombinacje - nie pomogło.

4. Paleta barw w W10 taka sama na każdym monitorze, domyślnie D6500.

5. Oba modele mają taką samą specyfikację.

6. W oprogramowaniu Della z płytki pokazuje, że są tak samo ustawione.

 

Jest jeszcze coś co mogę zrobić sam, czy dzwonić do Della? Słyszałem, że oni dbają bardzo o klienta.

https://imgur.com/a/73HReOL --> tak to wygląda.

Od razu widać bardzo dużą różnicę. Ten z lewej to stary monitor, bardzo brzydkie ma te kolory w porównaniu do nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy podświetlenie się zużywa, to kolory się zmieniają. ... tyle, że przy podświetleniu LED kolory robią się coraz zimniejsze, a nie cieplejsze.

 

Oba oczywiście da sięustawić tak by świeciły tak samo, odpowiednio regulując R/G/B (najlepiej byłoby oba skalibrować kolorymetrem do 6500K - zlecić to komuś/wypożyczyć lub kupić kolorymetr)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raz LCD z czasem zmieniają kolorki, a dwa nie są to LCD graficzne i zadnej zgodności z czymkolwiek mieć nie muszą. Tu pewnie czas zrobił swoje, ale i przy dwóch nowych, identycznego typu, mogłaby być niespodzianka z różnymi kolorami.

 

Nie wiem jak DELL ma zrobione sterowanie, jakimiś suwaczkami RGB nie poustawia tego lepiej?

 

@Kyle_PL

Nie wydaje mi się, by ten DELL miał możliwość kalibracji sprzętowej. A programowa nie wiem czy tu zadziała, jesli podpinamy dwa LCD do jednego komputera. Nie wiem czy można każdy osobno oprofilować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL

Nie wydaje mi się, by ten DELL miał możliwość kalibracji sprzętowej.

W każdym praktycznie monitorze można skalibrować temp. barwową do 6500K przy pomocy kolorymetru, zmieniając poprzez OSD wagi R / G / B - po prostu takie info 4 You ;) - da się, robiłem to nie raz, przy pomocy i1 DisplayPro i jeszcze innego kolorymetru, również od X-rite.

 

A programowa nie wiem czy tu zadziała, jesli podpinamy dwa LCD do jednego komputera. Nie wiem czy można każdy osobno oprofilować.

Oprofilować da się praktycznie każdy ekran i każdy musi być profilowany indywidualnie ... choć przy dwóch podłączonych do jednego PC potrafią być problemy (osobiście radzę uzywać jednego dużego ekranu, zamiast dwóch mniejszych - łatwiej nad tym zapanować)

 

nie są to LCD graficzne

ps. graficzne monitory też po czasie potrafia sie rozjechać i trzeba je skalibrować ... no przynajmniej te bez czujnika do auto-kalibracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to co powinienem w takim razie zrobić? Jestem zielony w temacie, po prostu zachciało mi się mieć drugi monitor do nauki/pracy, więc taki sobie sprawiłem. Naprawdę mam kupować jakiś sprzęt za 800zł, żeby skalibrować monitory warte 6000 zł? Nie ma innej opcji, nie jest to jakaś wada fabryczna, cokolwiek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kyle_PL, "bałamucisz" nieco.

To że da rady oprofilować oba, to chyba też i wynika z faktu, że można oprofilować jeden, tu nieco idiotę ze mnie robisz na siłę, nie wiem w jakim celu. Poddawałem w wątpliwość takiej operacji przy dwóch "oprofilowanych" podpiętych do jednego PC. Pomędrkowałeś tutaj, po czym skończyłeś "...potrafią być problemy"

Przy graficznych jest jakiś nacisk już na dzień dobry, by jakieś parametry miały. Przy domowo-biurowych jest to zbyteczne, w tych drugich są dopuszczalne spore odchyłki na każdym etapie. Taki rozjazd jak pokazany tutaj, może się trafić w dwóch "nówkach" tego samego modelu i nie będzie to wada dyskwalifikująca LCD. Takie coś nie ma prawa się trafić w dwóch graficznych wyciągniętych z pudełka. A to że z czasem się je i tak kalibruje, bo tracą parametry, to jakby oczywiste.

 

No to co powinienem w takim razie zrobić? Jestem zielony w temacie, po prostu zachciało mi się mieć drugi monitor do nauki/pracy, więc taki sobie sprawiłem. Naprawdę mam kupować jakiś sprzęt za 800zł, żeby skalibrować monitory warte 6000 zł? Nie ma innej opcji, nie jest to jakaś wada fabryczna, cokolwiek?

 

Sprzedać stary i dokupić drugi nowy? Może będzie lepiej, ale nie musi być idealnie. Może jest jakaś mozliwość pobawienia się ustawieniami RGB, a o tym nie wiesz (ja zresztą też)? Najtańsze 27" podatne na sprzętową kalibrację to NEC EA275WMi. Domowo biurowe, ale z elektroniką z graficznych. To skalibruje, by różnic nie było, też by i wiarygodność koloru była.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RobONtouR

zrób reset ustawień :lol2: jest zmieniona barwa zimna/ciepła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zrób reset ustawień :lol2: jest zmieniona barwa zimna/ciepła

 

Miast rechotać, można przeczytać pierwszy post. Później zarechotać do lustra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle_PL, "bałamucisz" nieco.

To że da rady oprofilować oba, to chyba też i wynika z faktu, że można oprofilować jeden, tu nieco idiotę ze mnie robisz na siłę, nie wiem w jakim celu. Poddawałem w wątpliwość takiej operacji przy dwóch "oprofilowanych" podpiętych do jednego PC. Pomędrkowałeś tutaj, po czym skończyłeś "...potrafią być problemy"

Nie robiez Ciebie idioty, tylko piszę jak jest. I nie jest to mędrkowanie, tylko fakty. No ale jak chcesz szczegółowo to proszę bardzo: przykładowo nie ustawisz sobie w Irfanview czy firefox bezpośrednio ścieżki do profilu (co często robię mając jeden ekran), przy dwóch ekranach, bo profile muszą być różne, a trzeba to czasem robić, bo te zaszyte w systemie, przez choćby oprogramowanie X-Rite iProfiler (mam jeszcze wersję 1.7, jeszcze sprawdzę 1.8) nie działają poprawnie, co często spotykam. I jakie tu "mędrkowanie"? Mędrkuje ten, co g...no wie, a gada o tym, o czym nie ma pojęcia, co chyba mnie nie bardzo dotyczy, skoro nie raz profilowałem monitory/kalibrowałem kolorymetrem i wiem od strony praktycznej jak to działa i jak ma działać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie robiez Ciebie idioty, tylko piszę jak jest. I nie jest to mędrkowanie, tylko fakty. No ale jak chcesz szczegółowo to proszę bardzo: przykładowo nie ustawisz sobie w Irfanview czy firefox bezpośrednio ścieżki do profilu (co często robię mając jeden ekran), przy dwóch ekranach, bo profile muszą być różne, a trzeba to czasem robić, bo te zaszyte systemowo nie działająpoprawnie, co często spotykam. I jakie tu "mędrkowanie"? Mędrkuje ten, co g...no wie, a gada o tym, o czym nie ma pojęcia.

 

I o to mi chodziło, czy można dwa różne profile wpakować w jeden program (np przeglądarkę), tak by sobie radzila z dwoma LCD. Nie robiłem tego nigdy i nie wiem czy da rady. A an jaką cholerę robisz wywody, że każdy LCD można oprofilować z osobna, to już Twoja słodka tajemnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to co powinienem w takim razie zrobić?

Najtaniej, niekoniecznie najlepiej? Skoryguj wyświetlanie jednego z monitorów, poprzez ustawienia wag R/G/B poprzez OSD tak by świecił jak drugi.

 

A an jaką cholerę robisz wywody, że każdy LCD można oprofilować z osobna

Chyba się nie zrozumieliśmy.

 

Każdy monitor kalibrujesz i profilujesz z osobna. Kolorymetr mierzy ekran nr. 1 , ustawiasz RGB przez OSD w LCD nr.1 (w modelach bez programowalnego LUT), a następnie oprogramowanie korzystajac z danych zbieranych z czujnika generuje dla ekranu nr. 1 profil. To samo trzeba zrobić z ekranem nr 2 - to nazywam profilowaniem. Natomiast podpinanie profilu (przy dwóch ekranach profilów) w systemie/oprogramowaniu to faktycznie też można nazwać poniekąd profilowaniem ... Tobie jak rozumiem chodziło o to drugie.

 

Generalnie jak nie wpiszesz ścieżki w irfanview, tylko ustawisz na "systemowy" to powinno to działać i profile powinny być ładnie przełączane przez system, w zależnosci na którym monitorze jest okno ze zdjęciem ... powinno. Ja miałem takie problemy, że zdjęcie puszczone przez profil systemowy, zapiety prze X-Rite, generował za ciemne kolory. Rozwiazaniem było wpisanie ścieżki bezpośredniej w irfan. No i problem tego rozwiazania pojawia sie kiedy są dwa ekrany, które maja przecież różne profile - tak to spotkałem w praktyce, takie są moje doświadczenia, i streściłem je "są problemy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam na biurku graficzny i procedurę doskonale znam, też to robiłem.

 

Zakładający temat ma dwa LCD, podpięte do jednego komputera, każdy świeci inaczej. Chce by świeciły podobnie. To jest chyba zrozumiałe w tekście. Jeśli robić korekty programowe do kolorków, tzw programową kalibrację, to dostajemy dwa pliki/profile do każdego LCD, dwa różne. I nie wiem, czy da rady oba zapakować do systemu tak, by pecet rozróżniał oba LCD i do obu stosował różne korekty w tym samym czasie. Gdyby każdy z tych LCD był podpięty do innego komputera, to wiem, ze można się w to bawić i wynik może być całkiem znośny.

 

Nieco inaczej zabawa wyglada przy kalibracji sprzetowej (o czym zapewne wiesz, a o czym sporo osób pewnie nie wie). Tam korekta jest możliwa na poziomie samego LCD. Taki po kalibracji sprzętowej jakby "może symulować inny o innej charakterystyce"

 

edit

rozpisałeś to już gdy pisałem swój post

 

edit2

W zasadzie autorowi chyba chodzi jeszcze o coś innego niż opisałeś, nie o "przełączanie na ten na którym zdjęcie", tylko o podobne wyświetlanie barw na obu jednocześnie. Sprowadza się to do równoległego wysyłania dwóch różnych sygnałów na dwa różne LCD.

 

edit3

Wiem, że problem też niektórzy próbowali rozwiązywać w ten sposób, że do jakiegoś "paściatego" dopasowywali drugi z możliwościa kalibracji sprzętowej. Innymi słowy, zostawiamy jednego DELL, kupujemy jako drugi EA275WMi i tego NECa "upodobniamy" do DELLa. To zadziała, tylko metoda "dyskusyjna", tu dobry LCD, z dobrymi kolorami, krzywimy do jakiejś padaki.

 

edit4

Najprościej i z jakimś tam efektem byłoby zrobić jak piszesz, z poziomu OSD (menu) LCD, za pomocą suwaczków RGB. Tylko ja się tu powtórzę, nie wiem co takie LCD oferują tutaj, czy to mają i na ile skutecznie/sensownie działa. Od ponad 25 lat mam wyłącznie EIZO, nigdy nie był ten z dolnej półki, tu wiem że możliwości regulacji zawsze miałem spore. Co można na tym DELL, naprawdę nie wiem. Jeśli ma w OSD możliwość zabawy z RGB, to coś uzyska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@krzyyss Tak, chcę mieć jednakowe kolory na obu monitorach. Mam suwak R/G/B i mogę coś tu zmieniać, mam też jakąś opcję LCD Conditioning, jak widziałem na YT ludzie bawili się tym R/G/B a potem włączali tą opcję i coś się miksowało..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@krzyyss Tak, chcę mieć jednakowe kolory na obu monitorach. Mam suwak R/G/B i mogę coś tu zmieniać, mam też jakąś opcję LCD Conditioning, jak widziałem na YT ludzie bawili się tym R/G/B a potem włączali tą opcję i coś się miksowało..

 

Co ta opcja robi, nie mam zielonego pojęcia. Ale jak stoją Tobie dwa obok siebie, to tymi suwakami RGB w OSD monitora powinieneś jakoś tam dopasować jeden do drugiego. Cudów pewnie nie będzie, ale aż takich rozjazdów też nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, będę próbować. Ale to jak raczej starać się ustawić, skoro ten z lewej jest starszy to nie da się go ustawić do wersji z prawej strony, jeśli na suwakach mam wszędzie 100%? Jedyna opcja to właśnie nowy do starego, ewentualnie gdzieś próbować po środku się spotkać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie gdzieś próbować po środku się spotkać?

Tak byłoby najlepiej, bo im agresywniejsza korekcja, tym większe straty kontrastu ... a jak oba się przytnie z taką samą siłą (tyle że na jednym np. R, a na drugim o tyle samo B), to straty rozłożą się /2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak już to nie zmieniam o tyle samo tych samych liter tylko różne, np w jednym R drugim G, B albo R itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak już to nie zmieniam o tyle samo tych samych liter tylko różne, np w jednym R drugim G, B albo R itd?

Jeśli jeden świeci "ciepło" to będziesz go "oziębiał" (przycinał m.in. R), drugi odwrotnie (czyli R raczej nie ruszysz, a za to przytniesz B), więc siłą rzeczy nie będziesz chlastał tych samych liter ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zmieniam sobie różne kolory i bardzo duża różnica jest jedynie na białym kolorze. Jakieś inne jak czerwony, pomarańczowy, czarny bardzo malutka. Jakiś inny wniosek co do ustawień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróc uwagę, by nie "przesterować" składowej. Czyli ... jeśli kontrast natywny jest przy K50 R50/G50/B50, to nie można ustawiać K50 R58/G50/B50, bo kanał czerwony zostanie "przesterowany" = anomalie przy wyświetlaniu, typu inna temp. barwowa w jednym zakresie odcieni, a inna w innym. Jak chcesz wiecej czerwonego, to musisz dać K50 R50 G42 B42

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kyle Ci to już nieco przetłumaczył. Nie możesz mieć tych samych ustawień na obu (mówię o suwakach RGB), bo matryce/podswietlenie ma już inną charakterystykę, za pomocą suwaków RGB korygujesz różnicę między nimi (lub dopasowujesz LCD pod siebie). Któryś ustawiasz tak jak Tobie się podoba, a drugi do niego, oba będą miały inne wskazania na suwakach RGB, ale jak się pobawisz, to masz szansę na jakieś tam znośne wyniki by były podobne.

 

Ja w drobiazgach Tobie tu niewiele pomogę bo ... nie bawiłem się w to nigdy (no może kiedyś bardzo dawno temu), mam sprzętową kalibrację i u mnie czujnik korekcyjny wszystko załatwia co jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale w żadnym wypadku nie możemy mówić o wadzie któregoś z monitorów? Jednym słowem po prostu tak się dzieje i trzeba sobie to korygować, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Raczej o wadzie nie. i to korygowanie też mało kiedy robione w tej klasie LCD. Zazwyczaj pracujemy/bawimy się na jednym LCD, obojętnie który byś sobie zostawił ,to się do niego przyzwyczaisz i "będzie dobry". Dyskomfort ze zmianą barw często nastepuje, gdy zmieniamy sobie LCD na nowszy, wtedy też takie skoki w różnicy bywają, ale że zostawiamy sobie jeden, to oko się dostosuje. Tu raz w domowych LCD już na dzień dobry potrafi być spory rozrzut jakościowy, a dwa z czasem każdy LCD nieco zmienia swoją charakterystykę. To co masz jest raczej normalne. Kupując nawet te najtańsze NECi czy EIZO (w jednym czasie, a nie z różnicą kilku lat), różnice mogą być niezauważalne, bo te dwie firmy starają się w miarę solidnie fabrycznie dostroić LCD.

 

To już dla Ciebie czysta ciekawostka. Graficy potzrebują czegoś więcej, potrzebują LCD który wyswietli kolory poprawnie i wiarygodnie. Jak ktoś obrobi zdjęcia, czy przygotuje plakat do druku, to np kolor skóry ma przypominać skórę, a nie kilkudniowego i zielonkawego nieboszczyka, bądź różowiutką swinkę. Tam się już robi solidniejsze korekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trudno, jakoś przeżyję. Jakoś sobie to tak dostosuję, żeby było ok. Może na starym ustawie orientację pionową i tak też go postawię i będzie mi służył za przeglądanie stron internetowych głównie, a kolejny będzie w orientacji poziomej i do wszystkiego innego, jakieś gierki, filmy i inne duperele.

 

Jakieś ciekawe skróty klawiszowe na 2 monitory się znajdą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...