Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tomekf

Komputer dla 10latki + monitor smart

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Potrzebuję małej pomocy przy zakupie komputera dla 10letniej córki. Generalnie wypadłem parę lat temu z obiegu i obecnie nie wiem co dzisiaj warto kupić a czego lepiej unikać ;)

 

Wymagania córki: przeglądarkowe gierki online we flashu (widziałem kiedyś, że nawet próbowała grać w coś w 3D), które wg mnie potrzebują dobrego procka oraz gierki typu sims 4.

 

Wymagania taty: kompletna buda za ok 2k + jakiś monitor smart 23-24cale, tak aby mogła oglądać sobie youtuba przy wyłączonym kompie.

 

Nie wiem czy obecnie przeglądarki potrafią wykorzystać moc kart graficznych, więc skłaniam się bardziej w kierunku zestawu z podstawową płytą główną i mocniejszym prockiem z wbudowaną kartą graficzną, tak aby w przyszłości dołożyć kartę graficzną i tym samym dać kopa niektórym gierkom.

 

Aha, fajnie jakby zestaw miał dysk SSD na system.

 

Będę wdzięczny za wszelkie propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, fajnie jakby zestaw miał dysk SSD na system.

Ja bym nawet wybrał jedynie dysk SSD (o pojemności minimum ~250GB) - w sensie talerzowca bym sobie odpuścił, chyba że do archiwizacji na USB, ale to już dwie sztuki (bezpieczeństwo) i raczej poza zestawem.

 

jakiś monitor smart 23-24cale, tak aby mogła oglądać sobie youtuba przy wyłączonym kompie.

Sensu w tym za bardzo nie widzę. Dzisiejsze PC potrafia pobierać śmieszne ilosci energii przy odtwarzaniu Youtube.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do SSD to pełna zgoda. Myślę, że 250GB SSD wystarczy jej na system oraz gierki.

 

Jeżeli chodzi o monitor, to opcja włączania go pilotem z łóżka i oglądania filmików byłaby lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Procesor: AMD Ryzen 5 2400G /3.9GHz, AM4, BOX/ 629 zł

Chłodzenie: - -

Płyta główna: MSI B350 PC Mate /AMD B350, DDR4, AM4/ 299 zł

Pamięć RAM: A-Data 8GB (2x4GB) 3000MHz CL16 XPG Z1 399 zł

Druga Pamięć RAM: - -

Dysk SSD: GoodRam Iridium PRO 240GB SATA3 (560/530MB/s) MLC 269 zł

Dysk HDD: - -

Karta graficzna: - -

Nagrywarka DVD/BluRay: - -

Karta sieciowa: - -

Karta sieciowa Wi-Fi: - -

Zasilacz: bequiet! PurePower 10 500W Silver 275 zł

Obudowa: SilentiumPC Armis AR3 (b/z) 159 zł

System operacyjny: - -

Monitor: - -

Klawiatura: - -

Mysz: - -

Podkładka pod mysz: - -

Klawiatura + Mysz: - -

Suma:

2030

zł brutto

1650.41

zł netto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądarki nie wykorzystują karty graficznej, tylko gry. Do przegladania internetu wystarczy Ci zintegrowana karta graficzna procesora. Jeżeli w grach będzie korzystane z integry procesora to Ryzen będzie dobrą opcją, natomiast jeżeli będziesz dokupywał dedykowaną kartę graficzną, to taniej wyjdzie płyta H310M PRO-VDH + i3-8100. Ram wtedy 8GB w jednym module żeby można było kiedyś rozbudować. Płyta H310 ma dwa sloty na ram. SSD zobacz Adata SU900 256GB. Zawsze trochę większa pojemność od Iridium 240GB. Aby przeglądać internet z łóżka możesz podłączyć PC do telewizora i dokupić do tego bezprzewodową klawiaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

btw AMD Ryzen 5 + MSI B350 PC Mate będzie działać poprawnie? Pytam, bo coś wydanie mi się, że czytałem że Ryzeny czasami nie współpracują z niektórymi płytami.

 

Czy dobrze rozumiem, że obecnie na forum polecany jest sklep ESC?

 

I jeszcze jedno. Jeśli chciałbym łapać internet po wifi to mam kupić zwykłą kartę nano czy lepiej na PCI-E? PCI-E ma antenkę, więc na chłopski rozum, lepszy zasięg. Dobrze myślę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Teraz pisze że ta płyta polecona przezemnie ma zaktualizowany BIOS pod Raven Ridge.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomekf ryzen 5 nie ma wbudowanej integry więc musiałbyś dokupić dedykowaną kartę graficzną. ESC jest polecany tylko do zakupu ryzen 1600 i pc mate (reszta cenowo tak jak w innych sklepach), co do wi-fi to zależy przez ile ścian będzie szedł sygnał (czy ściany z betonu czy jakieś dykty)

@bbobii No lepiej polecić jakieś padło na TLC, poza radiatorem od XPG to jest szit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OMG :P

 

Szybki interfejs PCIe Gen3x4: odczyt/zapis do 3200/1700 MB/s

Format M.2 2280 odpowiedni dla komputerów stacjonarnych i notebooków na bazie najnowszych platform Intel i AMD

 

To już wiem jaki chcę kupić dysk :D

 

Rozumiem, że dysk będzie pasował do MSI B350? W sumie co oznacza PCIe Gen3x4?

 

Złącza PCI: 2

Złącza PCI-E 16x: 2 (v3.0)

Złącza PCI-E 1x: 2

Złącza SATA Express: 0

Złącza M.2 key M : 1

 

@poof dzięki za informację, bo w sumie nie wiedziałem, że Ryzen 5 nie ma zintegrowanego układu graficznego Vega.

 

Co do dysku, też jestem teraz lekko skołowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dysk jest w sumie najlepszym z najtańszych (ale tu jak pisałem kości TLC i mocne zwalnianie jak się zapcha 70-80%), ale szczerze jeśli komp nie jest przeznaczony do profesjonalnej pracy to sam różnicy między dyskiem ssd sata a m2 nie zauważysz. Do tego będzie dużo cieplejszy niz zwykły dysk na sata.

Ryzeny z integrą to tylko 2200g lub 2400g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thestasiex12 wyżej poleca właśnie AMD Ryzen 5 2400G, więc jet ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi o to aby wykorzystać interfejs PCIe i tam zamontować dysk, a nie jakieś SSD na SATA3. Ten co podałem nie musi być to tylko przykład, są lepsze i trochę droższe ale zysk szybkości działania ogromny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co mu po tym zysku szybkości ? Do zwykłego użytkowania ssd na sata w zupełności wystarczy. Nie będzie na tym renderować/blendować/projektować/obrabiać by każda sekunda miała znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj będę składał zamówienie, choć jeszcze zastanawiam się jaki dysk wybrać ...

 

Czy możecie polecić mi w między czasie jakiś niedrogi monitor ok. 22-23 z dobrą matrycą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Potrzebuję małej pomocy przy zakupie komputera dla 10letniej córki. Generalnie wypadłem parę lat temu z obiegu i obecnie nie wiem co dzisiaj warto kupić a czego lepiej unikać ;)

 

Wymagania córki: przeglądarkowe gierki online we flashu (widziałem kiedyś, że nawet próbowała grać w coś w 3D), które wg mnie potrzebują dobrego procka oraz gierki typu sims 4.

 

Wymagania taty: kompletna buda za ok 2k + jakiś monitor smart 23-24cale, tak aby mogła oglądać sobie youtuba przy wyłączonym kompie.

 

Nie wiem czy obecnie przeglądarki potrafią wykorzystać moc kart graficznych, więc skłaniam się bardziej w kierunku zestawu z podstawową płytą główną i mocniejszym prockiem z wbudowaną kartą graficzną, tak aby w przyszłości dołożyć kartę graficzną i tym samym dać kopa niektórym gierkom.

 

Aha, fajnie jakby zestaw miał dysk SSD na system.

 

Będę wdzięczny za wszelkie propozycje.

2000zl z windowsem, czy masz system?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz moja propozycje ok. 1800zl https://www.x-kom.pl/lista/36dl0i2tj

 

Ryzen 2200g 4/4 w zupełności wystarczy do opisanych potrzeb i nie ma sensu ok. 250zl dopłacać do 2400g, jak córka będzie chciała grać w bardziej skomplikowane gry 3D to i tak będziesz musiał kupić dodatkowa kartę graficzna.

Musza być 2 kości ram, bo inaczej wydajność integry w Ryzenach spada o 30-40% w zależności od gry.

Ssd goodrama jest lepszym rozwiązaniem niż m.2 co już wyjaśnili wyżej i ma 5 lat gwarancji, jest na lepszych kościach MLC.

Obudowę wstawiłem biało czarna z oknem i podświetleniem ledami rgb, do ustawienia kolor jaki się córce spodoba, a przy tym 3 wydajne wentylatory. Jeżeli dziecko nie lubi podświetlenia to kup za 99zl obudowę armis ar1. Jeżeli lepsza zwykła czarna z ledami to armis ar3 rgb z oknem tez za 229zl. https://www.x-kom.pl/p/436610-obudowa-do-komputera-silentiumpc-armis-ar3-tg-rgb.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę jeszcze jedno w sprawie zasilacza, bo widzę, że do najtańszych on nie należy. Czy można szukać tutaj oszczędności czy lepiej nie kombinować i kupić bequiet! PurePower 10 500W Silver za 275zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę jeszcze jedno w sprawie zasilacza, bo widzę, że do najtańszych on nie należy. Czy można szukać tutaj oszczędności czy lepiej nie kombinować i kupić bequiet! PurePower 10 500W Silver za 275zł?

Do takiego zestawu to wystarczyłby ci nawet silentiumpc elementem 350w za 99zl, wiec vero l2 500w jest już mocno na wyrost zakładając, ze kiedyś wstawisz tu mocne GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę jeszcze jedno w sprawie zasilacza, bo widzę, że do najtańszych on nie należy. Czy można szukać tutaj oszczędności czy lepiej nie kombinować i kupić bequiet! PurePower 10 500W Silver za 275zł?

Wystarczy coś tańszego spokojnie. Np. bequiet! System Power 9 500W za ~ 200 zł, a jak nie chcesz dokładać tu karty graficznej w przyszłości to nawet tańsza wersja 400W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...