Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Arxus

Zmiana litery partycji systemowej z C na X, nadanie C na partycję drugą(niesystemową).

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie jak zmienić literę partycji systemowej C na X? Zrobić to według tego https://support.micr...tter-in-windows ? Czy jakaś możliwość aby zrobić to podczas instalacji systemu Windows 10? Chcę to zrobić głównie tak po prostu. Mam drugą partycję wydzieloną na programy z dysku SSD, ale niektóre programy instalują się od razu na C np. Adobe Reader, nie ma możliwości wyboru folderu instalacji. Chcę do partycji systemowej przypisać literę X a do partycji na programy literę C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre programy instalują się od razu na C itd. bo musza się zainstalować w program files na dysku systemowym. Zmiana litery dysku systemowego np. na Y spowoduje, że te programy zaczną się instalować na Y:

W przypadku Adobe Readera z tego co pamiętam jest możliwość wyboru miejsca docelowego instalacji, chyba że coś się ostatnio zmieniło. Ogólnie większość programów można sobie zainstalować gdzie się chce. Takie wymagania zazwyczaj stawiały programy z pakietu Office i aplikacje ze sklepu MS, reszta w większości pod tym kątem nie była rygorystyczna co do miejsca instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przykładowo Adobe Readerze nie ma w ogóle jakichkolwiek opcji. Tak samo było z Chrome, ale tutaj wystarczyło zmienić folder docelowy instalacji na D. A ogólnie to można jakoś zmienić literę bezpiecznie? Podczas instalacji systemu pewnie nie jest to możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie chyba tylko podczas instalacji można to zrobić bezpiecznie, potem już chyba "po ptokach", bo jak już zainstalowane zmiana oznacza błędy w ścieżkach, itd - chociaż wbrew pozorom może jest to nawet wtedy możliwe, a to dlatego że najważniejsze ścieżki są zapisane w rejestrze bez litery, tzn zamiast c jest np system root, itd

 

natomiast podczas instalacji po prostu tworzysz partycję diskpart, i przypisujesz jej literę, polecenie

 

assign letter=x

 

ale jak to działa trochę zagadka, a to dlatego, że litery przypisuje system, tzn dokładnie programik mountvol, czyli zamontuj partycje, i zapisuje te litery do rejestru - czyli litery istnieją tylko w systemie i dla systemu, zapisane w jego rejestrze - gdzie diskpart zapisuje wybraną literę jeszcze przed zainstalowaniem systemu i jak to działa trochę zagadkowe

 

co do meritum - koledzy już napisali że dla instalacji raczej bez znaczenia, bo jak nadasz c literę x programy zainstalują się na x, itd - a to dlatego, że ścieżka do program files jest w rejestrze, i stamtąd biorą ją programy - jest w kluczu

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion

 

np w wartości program files dir - jeśli chcesz zamienić ścieżkę po prostu kliknij 2 razy na te wartość i zmień w dane na np x:\..., itd- folder program files na x trzeba chyba utworzyć ręcznie; trochę to niepewne, dlatego że ten folder tworzy normalnie instalator, czyli tzw trusted installer, który ma większe uprawnienia niż normalnie administrator, ale w starszych systemach, tzn np 7, to działało; możesz chyba nawet zmienić tę scieżkę tylko dla wybranych programów, itd, tak że będą np 2 program files, itd - chyba powinno działać; ale nie wiadomo, czy rzeczywiście np adobe sprawdza tę ścieżkę, czy ma tzw hard programmed to c, itd; w nowszych systemach jest ponadto ukryty folder dane programów, program data, który zwyczajowo jest tez na c, nie wiem, czy jest też w rejestrze, raczej tak

 

jeszcze uwaga - napisałem, że zmiana litery może działać nawet po instalacji, bo w rejestrze jest system root, nie ścieżka, a nawet pliki rejestru są zapisywane w postaci hard disk\volume1, itd - ale ścieżka z literą jest także w rejestrze, i to w kluczu odpowidajacym temu z program files, tylko dla windows nt, nie windows, czyli w

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion

 

jest tam wartość system root i path name, z literami - nie wiem, czy w nowych systemach, np 10, tak samo

 

natomiast litery partycji są w kluczu

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices

 

i tam można je zmienić - partycji bez systemu bez problemu, z systemem trudno powiedzieć (w starszych systemach, np xp, tak, w nowszych nie spotkałem takiego przypadku)

 

ps - dlaczego zmiana litery może działać - rejestr w całości jest ładowany do pamięci dopiero przez smss = system manager subsystem - smss ładuje pozostałe ważne składniki systemu tzn crss i winlogon - podczas ładowania rejestru specjalny moduł smss do ładowania rejestru SmpLoadDataFromRegistry uruchamia inny moduł, SmpTranslateSystemPartitionInformation, który jak wskazuje nazwa "tłumaczy" nazwy obiektów, czyli urządzeń z formatu tzw native nt object manager (każde urządzenie, itd, to objekt), w przypadku partycji np device\harddiskvolume1, na nazwę która będzie używana w trakcie sesji, czyli na nazwę z literą (ale tylko w niektórych kluczach) - smss bierze nazwę natywną z klucza

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup

 

dlatego np jak pisałem pliki rejestru w kluczu hivelist są zapisywane w formacie natywnym, bo są używane jeszcze przed smss przez tzw managera objektów; natomiast programy już po smss mogą używać kluczy z literami

 

ta funkcja smss jest nazywana także dos device mappings, dlatego w kluczu mounted devices partycje oznaczone są jako dos device; ponadto smss ładuje environment variables, czyli zmienne środowiskowe - w rejestrze są zapisane w formacie natywnym, natomiast dla użytkownika wyświetlają się litery

 

jak się więc zmieni literę w mounted devices smss zamapuje tę literę na partycję z klucza setup jeszcze przed rozpoczęciem sesji, i system powinien się załadować ok - niemniej raczej się nie poleca, ponieważ oczywiscie w rejestrze jest mnóstwo kluczy ze starą literą, zwłaszcza utworzonych przez programy, itd, i może to powodować nieustanne komplikacje w trakcie działania systemu i programów

 

ten sam klucz setup jest wykorzystywany przez update do określenia partycji z systemem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...