Skocz do zawartości
munio1000

W co zainwestować 50,000 PLN?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, nie będę się mocno rozpisywał, a więc konkrety:

 

W co zainwestowalibyście hipotetycznie posiadane 50,000 polskich złotych aby pracowało sobie spokojnie z zyskiem większym niż na lokacie? Myślę tutaj o funduszach i ogólnych instrumentach finansowych niskiego ryzyka.

Dodam że kryptowaluty już jakieś tam mam i nie dokupuję ( chyba że polecą jeszcze niżej :E ), a na nieruchomości to tej kasy za mało. Nie chciałbym inwestować w rzeczy na których się nie znam lub które wymagają miejsca do przetrzymywania: dzieła sztuki, klasyczne auta itp...

Edytowane przez munio1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

garaze (nie wiem skad jestes ale w krk w tej cenie kupiłbyś moze 2) -200-300zł miesiecznie, odsprzedaz nie jeste problemem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

garaze (nie wiem skad jestes ale w krk w tej cenie kupiłbyś moze 2) -200-300zł miesiecznie, odsprzedaz nie jeste problemem

duniek masz na myśli kupno pod wynajem? sęk tym że żyję na wiosze i w razie "W" musiałbym zapitalać do miasta do tego garażu ogarnąć temat bo jakiś szczyl podpalił karton za rogiem.

Dzięki za pomysł ale z racji obecnego miejsca zamieszkania odpada.

Edytowane przez munio1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość zainwestowania jako osoba prawna, to może zainteresuj się jakimiś FIZami, np. takimi opartymi na strategii absolutnej stopy zwrotu - przynoszą niezły zysk wyraźnie wyższy niż lokaty, ale większość FIZów dla osób fizycznych ma próg wejścia ok. 40000 euro, zaś dla osób prawnych znacznie mniej (chyba 1000 Euro, ale nie dam za to głowy). Możesz też kupić FIZ'a z rynku wtórnego, wtedy wspomniany limit na osobę fizyczną nie obowiązuje. Zaznaczam jednak, że FIZy te nie są instrumentami niskiego ryzyka (są oczywiście takie oparte na strategiach gotówkowych czy obligacyjnych, ale, jak to w funduszach, ryzyko jest zawsze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie jestem osobą prawną wg. definicji z wiki, typowy szaraczek na etacie :(

Własnej firmy nie planuję w tym kraju z chorym ustrojem (specjalnie nie napisałem "chorym kraju" bo Polska jest fajna tylko rząd to ....)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jak napisałem - możesz kupić FIZa z rynku wtórnego, ale do tego trzeba znaleźć kogoś, kto Ci go sprzeda, a o to nie jest łatwo :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak jak napisałem - możesz kupić FIZa z rynku wtórnego, ale do tego trzeba znaleźć kogoś, kto Ci go sprzeda, a o to nie jest łatwo :E

domyślam się że siedzisz w temacie. Ile % można zarobić w ciągu roku? 10-15%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W co zainwestowalibyście hipotetycznie posiadane 50,000 polskich złotych

50 zł? W pizzę i piwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 zł? W pizzę i piwo.

50 tysięcy polskich złotych. Nie przeżarłbym/przepił za tyle :E

 

50 tys to za malo aby pracowac spokojnie

 

Nie chcę robić ryzykownych ruchów bo ta kasa nie przyszła łatwo. Wolę aby zysk był mniejszy ale bezpieczny. I nie chcę się odsyłać na emeryturę w wieku 30 lat bo 50k to nie jest kasa która pozwoli żyć godziwie do końca swoich dni chyba że tych dni masz mało na przykład 3, wtedy to taa :)

Edytowane przez munio1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

domyślam się że siedzisz w temacie. Ile % można zarobić w ciągu roku? 10-15%?

różnie, najbardziej "bezpieczne" FIZy dają zysk porównywalny do lokat bankowych, ale są i takie, które w ubiegłym roku przyniosły zysk ponad 40%. Pamiętaj, że to historyczne wyniki, które nie muszą się powtórzyć w przyszłości, ale niewątpliwie potencjał jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tak małym kapitałem najlepszą inwestycją będzie inwestycja w siebie i swoje umiejętności (studia, kursy, prawo jazdy)

 

rozważam pewne kroki we wspomnianym kierunku.

Mam inżyniera z IT, trochę liznąłem programowania w językach poszukiwanych na rynku pracy (c++,c# z naciskiem na drugi bo jakoś bardziej mi podszedł), ostatnio bawiłem się arduino z nudów a tam c++, myślałem nad intensywnym bootcampem programistycznym. Problem w tym że od czasów inżyniera minęło kilka lat, wiedza uleciała z głowy choć podstawy pamiętam, w obecnym miejscu pracy nie mam do czynienia z kodem, więc można przyjąć że trzeba zacząć od przypomnienia sobie podstaw. Robienie magistra uważam za zbędny wysiłek, bo nie tytuł a umiejętności się liczą.

 

Kup kompa za 10k, a resztę na konto oszczędnościowe :E

 

mam już taki i nie daje on takiej radości niż jakbym miał taki 10 lat wstecz. Z żalem przyznaję że z gierek się wyrasta, a jeśli nie zajmujesz się zarobkowo operacjami na video/audio/grafika/cad to sprzęt za taką kasę jest zbędny

 

@Baronik:

tematy powiązane z inwestycjami na rynku walutowym, czyli zarabiające na wahaniach kursów walut śmierdzą mi wałem w kontekście tego co dzieje się obecnie z turecką lirą na przykład lub początkiem wojny celnej usa/chiny/reszta świata. Trump pierdnie za głośno a dolar poleci a ja razem z nim. Poza tym stoimy na skraju kolejnego krachu jak w 2008r (rynek nieruchomości jest napompowany jak balon obecnie). Kto siedzi w branży to wie że presja na budowanie jest duża, ale idą za tym znowu $$$ z kredytów. To moje osobiste poglądy i wielu inwestorów tego zdania nie podzieli. Już krypto są bezpieczniejsze chyba. Dziś dostałem spammaila od Intela reklamującego technologię blockchain w medycynie :)

Edytowane przez munio1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duniek masz na myśli kupno pod wynajem? sęk tym że żyję na wiosze i w razie "W" musiałbym zapitalać do miasta do tego garażu ogarnąć temat bo jakiś szczyl podpalił karton za rogiem.

Dzięki za pomysł ale z racji obecnego miejsca zamieszkania odpada.

 

Myślę, że przesadzasz z tymi sytuacjami. Bardziej bym się bał o problematycznych najemców. Akurat znajomy ma garaż na wynajem w Łodzi, pracuje w Warszawie, a w ogóle to jest ze Skierniewic (takie miasto w pół drogi). Ma normalnego najemcę (w zasadzie to chyba "kupił" go z garażem) i generalnie bywa tam chyba z raz do roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RobONtouR

zbuduj koparkę na kryptowaluty i podłącz sobie prąd na lewo :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Baronik:

tematy powiązane z inwestycjami na rynku walutowym, czyli zarabiające na wahaniach kursów walut śmierdzą mi wałem w kontekście tego co dzieje się obecnie z turecką lirą na przykład lub początkiem wojny celnej usa/chiny/reszta świata. Trump pierdnie za głośno a dolar poleci a ja razem z nim. Poza tym stoimy na skraju kolejnego krachu jak w 2008r (rynek nieruchomości jest napompowany jak balon obecnie). Kto siedzi w branży to wie że presja na budowanie jest duża, ale idą za tym znowu $$$ z kredytów. To moje osobiste poglądy i wielu inwestorów tego zdania nie podzieli. Już krypto są bezpieczniejsze chyba. Dziś dostałem spammaila od Intela reklamującego technologię blockchain w medycynie :)

fundusze abslutnej stopy zwrotu tylko w niewielkiej części inwestują w wahania kursów walut (albo wcale), więc to nie są "gry hazardowe" typu FOREX, na którym kilku się wzbogaciło, a wielu straciło. W wolnej chwili poczytaj na spokojnie jak działają te FIZy i jakie mają wyniki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbuduj koparkę na kryptowaluty i podłącz sobie prąd na lewo :E

raczej tak: zainwestuj w energię odnawialną (panele solarne) i nie muszę ciągnąć na lewo. To też biorę pod uwagę, instalacja 1,5kw na obecnym domu w koszcie około 15k pln. Minusem jest to że to co wyprodukujesz i oddasz do sieci a nie zużyjesz na bieżąco możesz odebrać z sieci tylko w 80%, bo pozostałe 20% to zysk dla elektrowni że jaśnie państwo pozwolili ci się wpiąć do sieci jako producentowi nie odbiorcy.

 

Koparka z 6 kart furczy od grudnia zeszłego roku (nawet po kursie z dziś jest spłacona w 70-80% jakby ktoś rozważał czy warto było, karty kupowałem używane jeszcze przed boomem, po kursie z gru 2017 wartość wykopanych coinów byłaby 2 razy większa jak koparki+zużytej energii).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W co zainwestowalibyście hipotetycznie posiadane 50,000 polskich złotych

Jakbym ja miała taką kasę w kieszeni to już bym szukała używanego Forda Mustanga. Chociaż nie :hmm:. Już bym tej kasy nie miała... bo on by już stał w garażu :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym ja miała taką kasę w kieszeni to już bym szukała używanego Forda Mustanga. Chociaż nie :hmm:. Już bym tej kasy nie miała... bo on by już stał w garażu :E.

 

Mustang fajne auto ale jeździ jak wóz z węglem (z wyjątkiem nowych gt350 i gt500(KR)), Na ćwiarę spoko, w zakrętach się gubi.

Chyba że mówimy o klasykach z lat 60' - w ich wypadku nie ma prawa narzekać na prowadzenie bo wygląd i rasowość auta przebija inne argumenty, ale tak jak wspomniałem na początku: nie mam gdzie trzymać rumaka :)

 

Sercem bliżej mi do japońskich klasyków typu AE86 co pewnie parę osób wyłapało po moim avatarze

Edytowane przez munio1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panele solarne, zwłaszcza, że w tym roku są dofinansowania i zwracają do 30-40$. Wtedy za prąd płacisz tylko jednorazową opłatę co roku. Oprócz tego studnia głębinowa jako alternatywa wodociągu. W domu zamiast pieca gazowego piec na prąd, woda z podgrzewaczem na prąd i masz wodę i prąd za grosze, zużycie gazu spada. W perspektywie kilku lat zyskasz dużo, dużo więcje, niż na fizach czy lokatach.

Edytowane przez henryk nowak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

A coś więcej o zwrocie z paneli słonecznych? Zyski/straty itp. Jak to u ciebie działa?

Woda ze studni głębinowej nie bardzo do picia. Chyba, że ktoś lubi ryzykować.

 

Z prądem to zależy od tych całych paneli słonecznych bo jak z elektrowni to koszta są bardzo wysokie w końcu niedługo będziemy TOP1 w UE w cenie prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, nie będę się mocno rozpisywał, a więc konkrety:

 

W co zainwestowalibyście hipotetycznie posiadane 50,000 polskich złotych aby pracowało sobie spokojnie z zyskiem większym niż na lokacie? Myślę tutaj o funduszach i ogólnych instrumentach finansowych niskiego ryzyka.

 

Obecnie to dolary i amerykanskie obligacje 10Y.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli inwestowac to w surowce. Lit jest idealny na najblizsze lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o CD projekt slyszales? Troche juz sie spozniels bo bys z tych 50 tys mial kolo 500tys gdybys kupil akcje jak byly po 20 30zl w okolicach premiery wiedzmina 3. Teraz mozna postawic na Playway, Tencent games, kupisz dzisiaj akcje masz 200 300% za 2 3 lata spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o CD projekt slyszales? Troche juz sie spozniels bo bys z tych 50 tys mial kolo 500tys gdybys kupil akcje jak byly po 20 30zl w okolicach premiery wiedzmina 3. Teraz mozna postawic na Playway, Tencent games, kupisz dzisiaj akcje masz 200 300% za 2 3 lata spokojnie.

taaa, znam kilka osób, które przejechały się na akcjach polskich firm growych - to nie jest pewna inwestycja tylko tylko obarczona sporym ryzykiem, a wątpię żeby autor chciał ryzykować stratę większości zaoszczędzonych środków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...