Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

panicz patryk

Nowy komp po 8 latach z i7 4,5 - 5,5 tys. zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

 

 

    Od dłuższego czasu mam wrażenie, że wszystko co robię na kompie (i nie tylko  :cool:) trwa znacznie dłużej niż "kilka" lat temu. Nie pomogły zbytnio kupno 1060 oraz podkręcenie i7 920. Nie gram w nowe gry bo są najzwyczajniej słabe/kiepskie. Ostatnio pograłem w R6 i Wiedźmina, Dying Light, Red Alert 2, Generals, Operation Flashpoint, Silent HUnter, L4D2 itd  :cool:. O dziwo ten drugi ładnie działa bo w Novigradzie FPSy skaczą od 47 do ponad 60 bez najmniejszego zacięcia.

 

  Problem pojawia się w momencie obróbki zdjęć albo video. Nie robię/robimy tego zawodowo, ale ....

    Uzywanie dysków zewnętrznych pod USB 2.0 nie jest fajne. Kopiowanie/przenoszenie danych na zwykłym SATA jest okropicznie długie.

 

Powyższe problemy spowodowały podjęcie decyzji o kupnie nowego kompa. To nie pierwszy raz kiedy o tym myślę, ale teraz wiem, że naprawdę nadszedł czas na zmianę. Przeczytałem kilka tematów na tym i innym forum. Zdecydowałem się na Ryzena 2700x.

Obecnie komp składa się z:

 

i7 920 D0 2.66 @ 3.78 z chłodzeniem Noctua  (wcześniej miałem 4.0z termoprzewodnikiem Colaboratory Liquid Pro, zjechałem niżej bo bałem się, że spale procka :) )

ASUS P6TWS Professional

12 GB DDR3 W Triple Channel 9/9/9/24 720 MHz

EVGA 1060 FTW 6GB Zostaje do momentu, w którym zaopatrzę się w nową grafę, tą może niedługo sprzedam.

Corsair HX1000W

3 HDD - Zostają

3 SSD - Zostają

Antec 1200

Samsung SM2433BW - Zostaje do momentu, w którym zaopatrzę się w nową grafę, obecną może niedługo sprzedam.

 

 

Nie licząc grafy zestaw ma około 8,5 lat. Mniej więcej wtedy, po kupnie kompa przestałem interesować się nowinkami technologicznymi w tym zakresie. Dlatego też proszę Was o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu. Wstępnie wybrałem:

 

Antec P380 czarna

 

EVGA SuperNOVA NEX 750 Watt

 

Samsung 250GB 1,8'' Seria 960 EVO M.2

 

AMD Ryzen 7 2700X

 

czy może

 

AMD Ryzen 7 1800X

 

 

Jakiś 2TB jako magazyn. Pewnie WD Blue, może Black.

 

 

Jeszcze nie wiem jakie wziąć chłodzenie procka, pewnie Noctua. Nie wiem też jaką płytę główną i RAM powinienem wybrać. Wiem, że płyta musi mieć co najmniej 8 gniazd SATA3 i 1 M.2. Dobrze byłoby gdyby komp był cichy w stanie spoczynku (net, filmy, duperele), ale żeby nie wył w stresie.

 

Proszę o pomoc,

 

dzięki wielkie.

 

Pozdrawiam.

 

 

Edytowany tytuł - przedstawiłem kwotę jaka mogę wydać na nowego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywanie dysków zewnętrznych pod USB 2.0 nie jest fajne.

USB 2 już od dłuższego czasu jest przestarzałe, jako port dla kieszeni dysku, bo ma max przepustowość w okolicach 30MB/s (tyle jest realnie). Także się nie dziwię Twojemu niezadowoleniu. Jednak po USB 3 już jest znacznie lepiej (od kilku lat korzystam) - podobno realny max jest gdzieś w okolicach 380 MB/s, jednak do niego nawet nie dotarłem, bo dyski talerzowe mają tak z połowę tego i to na początku dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa (jak nie masz jeszcze budżetu na wszystko co byś chciał) :

USB 3.0 [PCI-e 2.0 x1] (LINK) + X5650 (LINK). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alternatywa (jak nie masz jeszcze budżetu na wszystko co byś chciał) :

USB 3.0 [PCI-e 2.0 x1] (LINK) + X5650 (LINK). 

 

 

 

Dzięki za info. Zdecydowałem się jednak kupić nowe podzespoły. Zapomniałem napisać w tytule kwoty jaką dysponuję na ten cel. Wydaję mi się że 4,5-5,5 tys. zł w zupełności wystarczy na wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie Ryzeny serii 7 powyzej 1000 zł jak masz R 7 1700 za 930 zł

Żadne Samsungi EVO na kościach TLC. To jest porażka całej linii patrząc na M8P od Plextora.

Ten Antec też nie powala na tle Define z piwnicami, Define R5 czy R6

Żadne WD Black bo dopłacasz praktycznie tylko za dłuższą gwarę. Tutaj P300. WD Blue w wersji 2TB to 5400RPM a nie 7200RPM. Uważaj, bo można łatwo się przejechać.

W jakim sofcie obrabiasz video? Jakie masz te dyski SSD i jak są one ustawione pod render?

 

Budżet spory, można zdziałać cuda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to 5400RPM a nie 7200RPM. Uważaj, bo można łatwo się przejechać.

7200 ma nie tylko większe transfery liniowe i krótszy czas dostępu (bierzemy oczywiście pod uwagę dyski o tak samo gęstych talerzach, tej samej średnicy), ale i większe wibracje / hałas / wydzielanie ciepła (mam teraz bezpośrednie porównanie - dysk 3 talerzowy 7200 RPM vs 3 talerzowy 5400 RPM). Także ja się tak specjalnie na 7200 RPM nie rzucam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rajstopa i jechane w zatoce 5.25 cala jak za dawnych czasów :lol2:

Tak na poważnie. Dobra buda z dobrym montażem HDD wytłumi wibracje, HDD to nie SSD i zawsze będzie coś słychać, wydzielanie ciepła to już jednak lekkie naciąganie. Ktoś tutaj skarży się na wydajność przy obróbce video więc 5400RPM to jest strzał w stopę. Tutaj trzeba wrzucać SSD na protokole NVME pod M.2 bez buforu SLC celując w top wydajności.

 

Napisałem o tym 5400 RPM przy WD Blue bo sporo ludzi się na tym przejeżdża. Gdzieś nawet pamiętam, że były błędy w opisach na stronach sklepów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Morele jest 1700X za 950zł więc myślę że to bedzie najlepszy wybór (kupiłem za 1600zł i tak nie żałuje :P porzadny procek do uniwersalnego zastosowania)

Płyta Asus Prime X370 jedna z lepszych płyt, ma 8xsata i 1xm2 -650zł

Ram:Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15 ~710zł

HDD i SDD:Tak jak kolega Caps Radzi Toshiba wystarczy i SSD Plextor M8P.

Obudowy FD z Serii Define prezentuja sie mega i dodatkowo sa ciche.

Zasilacz:SeaSonic Focus Plus Gold 550W z dłuuuga gwarancja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak główna gra opiera się o obróbkę video w Adobe czy Vegas, to nie AMD a Intel z akceleracja QSV. Do tego RAM w zależności od softu i długości materiału oraz dobra konfiguracja SSD na system, obróbkę oraz odczyt i osobny cache i temp i wszystkie inne śmieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tutaj skarży się na wydajność przy obróbce video więc 5400RPM to jest strzał w stopę. Tutaj trzeba wrzucać SSD na protokole NVME pod M.2 bez buforu SLC celując w top wydajności.

SSD do pracy, HDD na magazyn/archiwum ... także jaki strzał w stopę? Że gotowy film będzie się archiwizował chwilę dłużej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla jednego dłuższa archiwizacja to zacznie większy problem niż wyższe temperatury. O wibracjach już pisać nie będę bo to loteria, kwestia obudowy i montażu HDD jak i nawet osobiste odczucia. Najwięcej jednak ma tutaj do powiedzenia kwestia obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie Ryzeny serii 7 powyzej 1000 zł jak masz R 7 1700 za 930 zł Żadne Samsungi EVO na kościach TLC. To jest porażka całej linii patrząc na M8P od Plextora. Ten Antec też nie powala na tle Define z piwnicami, Define R5 czy R6Żadne WD Black bo dopłacasz praktycznie tylko za dłuższą gwarę. Tutaj P300. WD Blue w wersji 2TB to 5400RPM a nie 7200RPM. Uważaj, bo można łatwo się przejechać. W jakim sofcie obrabiasz video? Jakie masz te dyski SSD i jak są one ustawione pod render?Budżet spory, można zdziałać cuda.

 

Zwykłe dyski samsunga 2x 830 1x 840. Bawię się troche w vegas i photoshopie, jeszcze nic konkretnego. Nie są to wielkie pliki. W WD Black właśnie o gwarancje mi chodzi. Define są za małe, potrzebuje Full Tower. Naprawdę nie ma wielkiej różnicy między 2700x a 1700?

 

7200 ma nie tylko większe transfery liniowe i krótszy czas dostępu (bierzemy oczywiście pod uwagę dyski o tak samo gęstych talerzach, tej samej średnicy), ale i większe wibracje / hałas / wydzielanie ciepła (mam teraz bezpośrednie porównanie - dysk 3 talerzowy 7200 RPM vs 3 talerzowy 5400 RPM). Także ja się tak specjalnie na 7200 RPM nie rzucam.

 

Mam Blue i Black po 500 GB nie czuje i nie słyszę różnicy. Jest jeszcze jeden HDD ale podłączany jak potrzeba.

 

Rajstopa i jechane w zatoce 5.25 cala jak za dawnych czasów :lol2: Tak na poważnie. Dobra buda z dobrym montażem HDD wytłumi wibracje, HDD to nie SSD i zawsze będzie coś słychać, wydzielanie ciepła to już jednak lekkie naciąganie. Ktoś tutaj skarży się na wydajność przy obróbce video więc 5400RPM to jest strzał w stopę. Tutaj trzeba wrzucać SSD na protokole NVME pod M.2 bez buforu SLC celując w top wydajności. Napisałem o tym 5400 RPM przy WD Blue bo sporo ludzi się na tym przejeżdża. Gdzieś nawet pamiętam, że były błędy w opisach na stronach sklepów.

 

Za starych czasów dyski wieszałem na gumie z gaci :D

 

Muszę poczytać o tym SLC.

 

 

W Morele jest 1700X za 950zł więc myślę że to bedzie najlepszy wybór (kupiłem za 1600zł i tak nie żałuje :P porzadny procek do uniwersalnego zastosowania)Płyta Asus Prime X370 jedna z lepszych płyt, ma 8xsata i 1xm2 -650złRam:Pamięć G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15 ~710złHDD i SDD:Tak jak kolega Caps Radzi Toshiba wystarczy i SSD Plextor M8P.Obudowy FD z Serii Define prezentuja sie mega i dodatkowo sa ciche.Zasilacz:SeaSonic Focus Plus Gold 550W z dłuuuga gwarancja.

 

Jak wyżej, naprawde nie warto brać 2700x? EVGA też ma długą gwarancję i dobry serwis. Płyta wydaję się być dobra ale czy weźmie ten RAM?

 

Jak główna gra opiera się o obróbkę video w Adobe czy Vegas, to nie AMD a Intel z akceleracja QSV. Do tego RAM w zależności od softu i długości materiału oraz dobra konfiguracja SSD na system, obróbkę oraz odczyt i osobny cache i temp i wszystkie inne śmieci.

No właśnie nie jest to jeszcze coś konkretnego, nie wiem czy będzie. W tej chwili dyski mam tak porobione aby soft/system/gry jak najmniej się mieszały. Sporo opinii w necie przemawia za AMD niż Intelem. Podobno intel jest zawsze lepszy do gier, z programami lepiej radzi sobie Ryzen.

 

SSD do pracy, HDD na magazyn/archiwum ... także jaki strzał w stopę? Że gotowy film będzie się archiwizował chwilę dłużej?

 

Mogę wziąć Blue i Black. Nie zrobi mi to dużej różnicy, będe miał miejsce na to i owo. Stary dysk rozstrzelam :E

 

 

Ok, zróbmy tak.

 

Jaką płytę i ram do R 2700x?

 

oraz

 

Jaką płytę i ram do 8700k?

 

:Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary dysk rozstrzelam :E

Z czego strzelasz?

 

ps. stare dyski lepiej sprzedać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czego strzelasz?

 

ps. stare dyski lepiej sprzedać ;)

 

Różnie, głównie z R700 na AI AW .308, Mossberg M590 i 930, MP15-22, Rossi Puma 357/.38. Takie akurat mam. Tu gdzie mieszkam nie można łatwo posiadać klamek.

 

Za dużo zabawy ze sprzedawaniem dysków, lepiej rozstrzelać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie mylę to mimo wszystko dysków się nie sprzedaje bo można z nich odzyskać dane nawet po formatowaniu. Dlatego na przykład jak masz ich dużo i chcesz oddać złomiarzowi/na złom to gościu wiertarką je przewierca żeby była pewność. Oczywiście chodzi mi o HDD :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po formatowaniu oczywiście, że dane odzyskasz ... ale po zerowaniu/nadpisaniu całej powierzchni już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 nadpisanie praktycznie załatwiają sprawę. Zwykły Kowalski będzie mieć problem. Dla bardziej ostrożnych metoda Gutmanna :E

 

Jeżeli chodzi o Ryzen vs Intel. Zarówna w grach jak w obróbce video i pracy w 2D, Intel będzie zdecydowanie lepszy. Na Ryzenie skorzystasz najwyżej przy multitasku. Renderowanie i obróbka 2D czy coś podobnego w tym samym czasie. Opinie z internetu sobie daruj. 90% takich opinii pochodzi chyba od ludzi, którzy nie znają optymalizacji softu bądź nie są w stanie wykrzesać 100% z posiadanego przez siebie sprzętu. Render video najczęściej leci po akceleracji a nie po gołym CPU.

 

Przy obróbce, akceleracja QSV nie pozostawia suchej niktki na AMD.

Ja bym tutaj dawał M8P 512 GB pod M.2 na NVME. Do tego 8700 na Z370 i pamięci DDR4 3000MHz.

840tka na system i soft, a 830 dać na cache, temp, scratch czyli pod zapis śmieci. Nie będzie szkoda takich dysków.

 

Od Fractala masz też obudowę XL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za opinie i pomoc. Na chwilę obecną zostaję przy Ryzenie. Powiem Ci Caps, że gdyby był lut a nie glut to wziąłbym i7.

 

Zestaw mam już w sumie wybrany, ale nie jestem jednak do końca pewny obudowy i ramu. Zastanawiam się też nad wzięciem WC (jakiegoś corsaira czy krakena) na procka. Kiedyś miałem taki zamiar, ale Noctua nadal "mrozi" i7 920 więc może zostać przy AC tej samej firmy?

 

Czy części przedstawione poniżej będą ze sobą dobrze współpracować? Dojdą do tego 3 SSD oraz 2 HDD podłączane na chwilę jako backup/magazyn staroci.

 

ASUS PRIME X470-PRO

 

AMD Ryzen 7 2700X

 

Corsair Vengeance LPX 16GB

 

EVGA 750w B3 PSU 80+ Bronze

 

Samsung 250GB 960 Evo NVMe PCIe 3D V

 

Toshiba 2TB P300

 

Antec P380 Stary Antec 1200 nadal trzyma się znakomicie, ale kurzy strasznie od chwili kiedy po domu biega mały pasożyt również zwany Antkiem :D Jest coś lepszego w podobnej cenie, ale nie z FD? Musi być Full Tower.

 

Pioneer BDR-S09XLT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostawię to poniekąd bez komentarza bo chyba nie ma sensu.

Ryzen pod obróbkę video oraz dysk pod render na TLC.

 

Gorzej dobrać się nie dało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może autor poczytałby o QSV, jak słusznie napisał @Caps? :thumbup:

Do GrafWorkStation AMD nie przystaje. Równie ważna jest organizacja pamięci masowej: scratch, temp, odczyt, zapis, surówka, śmieci...

Przypuszczam, że "temat" ogarnie choćby Xeon serii E5-16xx v4 lub I9-7900X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez wczesniej juz 2 razy napisalem wyraznie ze nie robie tego zawodowo i nie bawie sie z duzymi plikami tylko czasami przenosze dane co sprawia mi sporo czekania. To nic konkretnego. O, to juz trzeci raz... :E

 

Ile czasu zaoszczedze na renderowaniu 3-8 minutowego filmu z 8700k? Ile strace uzywajac do tego 2700x?

 

Nawet monitora nie mam dobrego do zajmowania sie na powaznie zdjeciami i video. Na sile chcecie mnie przekonac do i7 pomimo tego ze pytam Was o to czy dobrze wybralem komponenty do amd. :hmm: Juz w pierwszym poscie pytalem czy 2700x czy 1800x. Ciezko uzyskac tu info na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Problem pojawia się w momencie obróbki zdjęć albo video. Nie robię/robimy tego zawodowo, ale ....

  Uzywanie dysków zewnętrznych pod USB 2.0 nie jest fajne. Kopiowanie/przenoszenie danych na zwykłym SATA jest okropicznie długie.

 

Nikt Cię tutaj na nic na siłę nie namawia. Czytając to jak to napisałeś, dla mnie jest to jednoznaczne z tym, że chcesz poprawić wydajność w renderze, więc 8700 z QSV. Jeżeli chodzi o kopiowanie i przenoszenie danych, to naprawde nie wiem dlaczego bierzesz SSD NVME na TLC z buforem SLC. Chcesz to bierz tego AMD, ale zmień ten SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 nadpisanie praktycznie załatwiają sprawę.

Jedno nadpisanie praktycznie załatwia sprawę. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem to sam kiedyś dawno na jakimś sofcie jeszcze z torrentów.

Po jednym nadpisaniu naprawdę sporo można odzyskać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem to sam kiedyś dawno na jakimś sofcie jeszcze z torrentów.

Po jednym nadpisaniu naprawdę sporo można odzyskać.

Po jednym nadpisaniu, jeśli zostało prawidłowo zrobione (czyli realnie dane zostały nadpisane i program po prostu nie pominął niektórych obszarów) to nic nie odzyskasz. Sprawdź przy pomocy CCleaner (wipe jednokrotny całego dysku).

 

ps. skasowałem tak dysk (jednokrotne nadpisanie trwało ponad 7 godzin - dysk 3 TB) i przy pomocy Recuva, przy głębokim skanowaniu (które trwało ponad 6 godzin) nic nie udało mi się odzyskać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...