Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Outlaw34

Płyta pod ryzen 5 2600x ( PROBLEM)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od kiedy złożyłem nowy komp mam z nim problemy.

Oto nowe elementy:

+AMD RYZEN 5 2600X

+MSI X370 GAMING PLUS

+GOODRAM IRDM X 8GB 3000MHz

+HYPER X FURY 2x4GB 2400MHz

 

 

Od początku

Najpierw miałem bardzo niestabilny system który się grzał i potrafił stawać dosłownie w dowolnej sytuacji i jedynie restart pomagał.

Częściowo rozwiązałem ten problem, wymieniając owy GOODRAM na HYPER X gdyż moja płyta nie wspierała prędkości 3000 i nie miała owego IRDM'a na liście kompatybilności, w odróżnieniu od HYPER X, następnie wymieniłem pastę gdyż osoba odpowiedzialna za montaż komputera dała prawdopodobnie starą, bądź kiepskiej jakości pastę, która rozlała się po brzegach, zmniejszając powierzchnię oddającą ciepło do minimum. Niby wszystko było ok i komputer osiąga wyższe temperatury ale w racjonalnych sytuacjach tzn. podczas grania a przy tym po grze szybko się chłodzi, więc jest po problemie. Ale ostatnio chciałem odpalić coś bardziej wymagającego, więc zainstalowałem BLACK DESERT i wszystko było ok, potem zainstalowałem ORIGIN oraz nfs payback i wtedy zaczęły się kwiatki, komputer w losowych sytuacjach się blokował, i tylko reset pomagał. Następnie usunąłem ORIGIN i NFS i wszystko wróciło do normy. Nie wiem czy tak nie będzie się działo przy innych wymagających grach ale w obawie przed tymi ścinami nawet nie próbuje grać w i nic innego niż BD, LOL, WOW itp mało wymagające. Ale to nie koniec problemów bo przy użytkowaniu takim jak oglądanie filmów, słuchanie muzyki potrafi występować "pierdzenie", czyli z tego co słyszę pewien dźwięk jest przeciągany i wywołuje specyficzne pierdnięcie. Zainstalowałem już kilka razy sterownik dźwięku, i dawało to efekt krótkotrwały

Nie wiem co jest winne, czy procesor czy płyta bo ten pierwszy testowałem różnymi apkami, używałem go na 100% i jedyny negatywny efekt jest taki, że podczas prób myszka przy szybkich ruchach przesuwała się z opóźnieniem ale to raczej normalne przy takim teście jak na moje oko

 

Jestem już na tyle zdesperowany, że myślę nad wymianą całego zestawu czyli procesor + płyta choć najlepiej by okazała się to tylko płyta.

Tutaj też pytanie, jaką płytę pod owego 2600x polecacie z "poziomu" B bądź H ( wiem, że tak jest u intela, ale u AMD chyba jest trochę inaczej). Chciałbym coś solidnego i solidnego co nie wymaga aktualizacji biosu by owy procesor ruszył. Mam na to ok 350-400 PLN i najlepiej by było to od GIGABYTe

 

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie podaj chociaż te Twoje temperatury to będzie wiadomo o co chodzi. Strzelam że Ty też kiepsko ta pastę nalozyles i proc się przegrzewa w bardziej wymagających grach. Prosta sprawa ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku

Najpierw miałem bardzo niestabilny system który się grzał i potrafił stawać dosłownie w dowolnej sytuacji i jedynie restart pomagał.

 

 

- podaj temp. jakie miałeś, chłodzenie masz boxowe, jaką masz teraz pastę? Jaka obudowa?

Częściowo rozwiązałem ten problem, wymieniając owy GOODRAM na HYPER X gdyż moja płyta nie wspierała prędkości 3000 i nie miała owego IRDM'a na liście kompatybilności, w odróżnieniu od HYPER X

To, czy RAM jest na liście QVL, czy nie, ma marginalne znaczenie, twoja płyta obsługuje natywnie do 2933/3000mhz RAM, w praktyce do 3200mhz, chociaż tyle z tej zamiany, że masz teraz RAM w dual channel, zamiast single.

 

następnie wymieniłem pastę gdyż osoba odpowiedzialna za montaż komputera dała prawdopodobnie starą, bądź kiepskiej jakości pastę, która rozlała się po brzegach, zmniejszając powierzchnię oddającą ciepło do minimum. Niby wszystko było ok i komputer osiąga wyższe temperatury

 

Co to znaczy, że pasta rozlała się po brzegach??? :E

Lepiej dać pasty więcej niż za mało, jaka by to pasta nie była, jest zawsze gorsza od metalu, więc im cieńsza jej warstwa tym lepiej, jej główne zadanie to usunięcie powietrza i jak najlepsze przewodzenie temperatury. podaj jakie miałeś i masz temperatury.

 

Nie wiem co jest winne, czy procesor czy płyta bo ten pierwszy testowałem różnymi apkami, używałem go na 100% i jedyny negatywny efekt jest taki, że podczas prób myszka przy szybkich ruchach przesuwała się z opóźnieniem ale to raczej normalne przy takim teście jak na moje oko

Z góry dzięki za pomoc

Tak to jest normalne, odnośnie dźwięku w grach nie mam pomysłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie podaj chociaż te Twoje temperatury to będzie wiadomo o co chodzi. Strzelam że Ty też kiepsko ta pastę nalozyles i proc się przegrzewa w bardziej wymagających grach. Prosta sprawa ..

Nie ja nakładałem pastę tylko ziomek, który mi go składał, a gdy zasugerowałem, że mu ową kupie, ten stwierdził, że ma swoją, której nazwy nawet nie znam

Na początku miałem z 55-65C i bywało, że więcej na pulpicie, a o grach już nie wspominając bo komputer był gorący od lola a przy tym wracając do pulpitu nie chłodził się

Aktualnie po wymianie pasty na Arctic MX2 temperatury na pulpicie to średnio 40C, może 45C, w grach bardziej wymagających osiąga 60-65, ale gdy skończę grać wraca w bardzo szybkim tempie do bazowych 40C, więc sądzę, że problem grania już nie wróci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- podaj temp. jakie miałeś, chłodzenie masz boxowe, jaką masz teraz pastę? Jaka obudowa?

 

To, czy RAM jest na liście QVL, czy nie, ma marginalne znaczenie, twoja płyta obsługuje natywnie do 2933/3000mhz RAM, w praktyce do 3200mhz, chociaż tyle z tej zamiany, że masz teraz RAM w dual channel, zamiast single.

 

 

Co to znaczy, że pasta rozlała się po brzegach??? :E

Lepiej dać pasty więcej niż za mało, jaka by to pasta nie była, jest zawsze gorsza od metalu, więc im cieńsza jej warstwa tym lepiej, jej główne zadanie to usunięcie powietrza i jak najlepsze przewodzenie temperatury. podaj jakie miałeś i masz temperatury.

 

 

Tak to jest normalne, odnośnie dźwięku w grach nie mam pomysłu.

Przed wymianą pasty miałem 50-65C na pulpicie, a w grach bywało znacznie więcej. Chłodzenie boxowe, które było załączone wraz z procesorem. Obecnie mam Arctic MX2, obudowa to silentium regnum 4

 

Gdy poszedłem do serwisu komputerowego to facet, który mi to wymieniał stwierdził, że poprzednia pasta była bardzo rzadka i rozlała się po brzegach pozostawiając środek praktycznie bez niej.

 

Problem z dźwiękiem występuje wszędzie, nie tylko w grach, filmy, muzyka itp też wchodzą w grę.

Czytałem ostatnio opinie na temat nowego BIOS'u w płytach i podobno powodują spore problemy, a ja nie mogę używać starego, gdyż owy nie współpracuje z moim procesorem. Zastanawia mnie, czy taka wymiana płyty może dać pozytywny efekt czy nic nie zmieni i tylko stracę kase

 

Tak jeszcze dopytam, czy teoretycznie ten goodram, może działać z tymi hyperx?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia płyty jest też taka, że wcześniej nie wspierała ona mojego procesora, bynajmniej tych najnowszych tzn 2600 itp. Dopiero po aktualizacji BIOS'u zaczęła ją wspierać, gdyż wcześniej komputer nawet nie startował do BIOS'u. Może to kwestia, że trzeba zainstalować ponownie BIOS, choć w tej chwili wolałbym zwyczajnie kupić płytę z niższej półki cenowej, która od początku w założeniach wspiera mój procesor.

 

Zastanawia mnie też, czy te kości co mam mogą współgrać tzn goodram i hyperx. Wiem że ten 3000 będzie pracował na 2400 ale z drugiej strony będę miał 16 gb ramu o ile to zadziała poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinno to zadziałać, ale Ryzen jest kaprysny z natury w zględem RAMu i tak jak pisałeś maksymalne taktowanie wyniesie gdzies 2667mhz dla całości lub 2400 jak nie będziesz podkręcał, tylko będziesz chciał zrównać kości, poza tym będziesz ten problem, że będzie miał nierówno podzielony RAM na każdy z kanałów, t.j 4gb na 1 kanale i 12gb na drugim, co może wiązać się ze spadkiem wydajności, być może nawet przepisywaniem części danych na dysk z RAMu. Lepiej zawsze zostać z 2x4gb lub celować w 2x8gb.

 

 

Spróbuj ściągnąć najnowsze sterowniki ze strony Realteka do dźwiękówki, nie ze strony MSI, ponieważ producenci płyt rzadko aktualizują nie swoje sterowniki. Sam miałem problem ze sterownikiem Realteka do karty internetowej po którymś update, okazało się że najnowsza wersja ze strony producenta naprawiła problem.

 

Ja swoją płytę b350 pod Ryzena aktualizowałem równo 10 razy do nowszej wersji, ponieważ każda przynosiła jakieś usprawni, za każdym razem bez problemów.

Jaką masz dokładnie wersję BIOSu, może masz jednak nie masz naj najnowszej, bo wiem że niedawno wyszedł update do płyt MSI AM4.

Jeśli chodzi o temp. jest ok, czy na słuchawkach też masz buczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinno to zadziałać, ale Ryzen jest kaprysny z natury w zględem RAMu i tak jak pisałeś maksymalne taktowanie wyniesie gdzies 2667mhz dla całości lub 2400 jak nie będziesz podkręcał, tylko będziesz chciał zrównać kości, poza tym będziesz ten problem, że będzie miał nierówno podzielony RAM na każdy z kanałów, t.j 4gb na 1 kanale i 12gb na drugim, co może wiązać się ze spadkiem wydajności, być może nawet przepisywaniem części danych na dysk z RAMu. Lepiej zawsze zostać z 2x4gb lub celować w 2x8gb.

 

 

Spróbuj ściągnąć najnowsze sterowniki ze strony Realteka do dźwiękówki, nie ze strony MSI, ponieważ producenci płyt rzadko aktualizują nie swoje sterowniki. Sam miałem problem ze sterownikiem Realteka do karty internetowej po którymś update, okazało się że najnowsza wersja ze strony producenta naprawiła problem.

 

Ja swoją płytę b350 pod Ryzena aktualizowałem równo 10 razy do nowszej wersji, ponieważ każda przynosiła jakieś usprawni, za każdym razem bez problemów.

Jaką masz dokładnie wersję BIOSu, może masz jednak nie masz naj najnowszej, bo wiem że niedawno wyszedł update do płyt MSI AM4.

Jeśli chodzi o temp. jest ok, czy na słuchawkach też masz buczenie?

Widzę, że jest jakaś nowa wersja z 30.07, ja mam poprzednią, ulepsza jakiś kod itp,nie używałem słuchawek. Raz ze strony producenta pobierałem sterowniki i też pierdziało. Coraz bardziej chcę wywalić tą płytę i włożyć coś prostego, co będzie działało poprawnie.

Tutaj znalazłem jakieś:

https://www.komputronik.pl/product/472319/gigabyte-b360-aorus-gaming-3-wifi.html

https://www.komputronik.pl/product/515744/gigabyte-b450m-ds3h.html

https://www.komputronik.pl/product/472320/gigabyte-b360m-aorus-gaming-3.html

 

Widzę, że jest jakaś nowa wersja z 30.07, ja mam poprzednią, ulepsza jakiś kod itp,nie używałem słuchawek. Raz ze strony producenta pobierałem sterowniki i też pierdziało. Coraz bardziej chcę wywalić tą płytę i włożyć coś prostego, co będzie działało poprawnie.

Tutaj znalazłem jakieś:

https://www.komputronik.pl/product/472319/gigabyte-b360-aorus-gaming-3-wifi.html

https://www.komputronik.pl/product/515744/gigabyte-b450m-ds3h.html

https://www.komputronik.pl/product/472320/gigabyte-b360m-aorus-gaming-3.html

 

Trochę też nie rozumiem dlaczego gdy mam ORIGIN zainstalowany komputer bez powodu staje dęba i tylko reset pomaga, gdy go odinstaluje problem nie występuje, jakieś sugestie odnośnie tego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są płyty pod platformę Intela :E

https://www.komputronik.pl/product/472319/gigabyte-b360-aorus-gaming-3-wifi.html

https://www.komputronik.pl/product/472320/gigabyte-b360m-aorus-gaming-3.html

 

Sprawdź najpierw, czy nie masz problemu z głośnikami, testując dźwięk słuchawkami najtańszymi lub innymi głośnikami.

Potem możesz spróbować zaktualizować BIOS

Głupio by było wymieniać płytę, gdyby się okazało, że to wina głośników :E

Odnośnie płyt, jak chcesz wymienić na inną, to z chipsetem b450, producentów proponuję w tej koleności:

MSI>Gigabyte/ASUS>Biostar>ASRock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już dzisiaj drugi temat o problemie z płytą od MSI, ups oba twoje ;) Co do NFS payback- ta gra jest jakaś skopana, w większości gier mam normalne temp. w tej chwili mam farcry 5 zwinięte do paska temp max 66* po OC, w NFS 70+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już dzisiaj drugi temat o problemie z płytą od MSI, ups oba twoje ;) Co do NFS payback- ta gra jest jakaś skopana, w większości gier mam normalne temp. w tej chwili mam farcry 5 zwinięte do paska temp max 66* po OC, w NFS 70+

Nfs, Nfsem ale to mi się dzieje również od samego Origin. Może zwyczajnie nie jest mi pisane zagrać w tą grę, dobrze, że mam w alternatywie The CREW 2, ale dla pewności najpierw odpalę demo albo 1 i zobaczę co tam będzie się działo.

 

To są płyty pod platformę Intela :E

https://www.komputronik.pl/product/472319/gigabyte-b360-aorus-gaming-3-wifi.html

https://www.komputronik.pl/product/472320/gigabyte-b360m-aorus-gaming-3.html

 

Sprawdź najpierw, czy nie masz problemu z głośnikami, testując dźwięk słuchawkami najtańszymi lub innymi głośnikami.

Potem możesz spróbować zaktualizować BIOS

Głupio by było wymieniać płytę, gdyby się okazało, że to wina głośników :E

Odnośnie płyt, jak chcesz wymienić na inną, to z chipsetem b450, producentów proponuję w tej koleności:

MSI>Gigabyte/ASUS>Biostar>ASRock

Głośnik jest prawie na 100% ok, testowałem go na telefonie, laptopie, nawet pod TV podpinałem i było ok, może spróbuję jeszcze z gniazda znajdującego się na froncie obudowy.

Nie wiem czy ta aktualizacja aż tyle zmienia ale i tak go zaktualizuje, może to pomoże

Sory, rozpędziłem się z płytami, zapomniałem użyć filtra i mi wyskoczyły wszystkie i od AMD i INTEL'a

 

Ta MSI raczej nie jest jakoś specjalnie promowana ani dedykowana 2 generacji, będzie działać i to tyle, a czy płynnie i dobrze, to już inna kwestia. Nie mniej jednak pokombinuje jeszcze odnośnie sterowników/biosów itp.

Chipset B450 będzie dobrym zamiennikiem w razie gdybym decydował się na wymianę?

 

Ps. jakoś specjalnie nie ogarniam tego oprogramowania dodatkowego z płyty, i nie chcę se nawalić programów do streamowania itp jak za 1 razem.

Macie jakieś apki polecane do obsługi/wsparcia dla płyt MSI/ procesorów AMD ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyty na chipsecie b450/x470 z miejsca ruszą z Ryzenami 2xxx, ze względu na aktualny BIOS, taka jest główna różnica pomiędzy chipsetami obu generacji (b350/x370). Chipset to tylko chipset ;), płyty X oferją głównie wsparcie dla SLI, trochę lepszy VRM od płyt B (jeszcze zależy których, bo gdzieś tak do 800zł różnić jest mało)

Do 2600x wystarczy płyta tak jak pisałem, b450 z radiatorem na VRM.

O jakim oprogramowanie Ci chodzi? Z płyty niczego nie instaluj, interesuje Cię tylko to, żeby mieć najnowsze sterowniki. Do chipsetu(czyli porty USB itd.) najlepiej ze strony AMD, sieciówka, dźwiękówka- strona Realteka. Jedynie oprogramowanie do OC, jak np. MSI control center ma IMO jakąś wartość do testowania OC, ale i tak trzeba wszystko potem wklepać w BIOSie płyty.

Niepisana zasada jest taka, żeby nie instalować niczego z płyty, bo są tam same dinozaury :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaktualizuj do najnowszego ufefi, z ostatniego miesiąca, powinno być ok, jak już pisałem, był pacz np do bf1 i bez aktualizacji uefi, miałem scinki albo za wiechy, kolejny problem może być walnięty stertownik np NV, pamiętam że na jakimś ostatnim, łapało losowe zawiechy albo resety pc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...