Skocz do zawartości
deton24

Polecane SSD & niepolecane 2024 | Bieżące promocje | Ranking 95 modeli | Rozpiska z pamięciami, kontrolerami, DRAM | Nowe gorsze rewizje

Rekomendowane odpowiedzi

2TB jest całkiem spoko jako magazyn na gierki. Im większa pojemność tym większy bufor. 2TB ma ten bufor na wysokim poziomie. Najlepiej w RAID wrzucić 2 takie i mamy święty spokój na długo. Wydajność też niczego sobie w domowych warunkach. Oczywiście jaki dysk do bazy danych z tysiącami użytkowników kompletnie się nie nadaje.

 

 

Jest tam jeszcze plextor za 450zl chyba 1TB TLC zły opis ma.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stąd dziwi mnie, że ludki dosłownie bili się żeby "przepłacić" za tego MX500 2TB :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dopłacał bez namysłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O! Jaki fajny temat! :thumbup:

 

Akurat rozglądam się za jakimś niedrogim, acz przyzwoitym dyskiem SSD SATA 120GB do drugiego komputera.

 

I przy okazji tak się składa że na aliexpress trwa obecie sierpniowa wyprzedaż.

 

W ofercie oprócz standardowych Samsungów czy Sandisków przewijają się wyroby takich tuzów jak Kingdian, KingSpec, Kingchuxing, Kingsuxing, Kingbank, Goldenfir, Lvcards, Ingelon, Weijinto, Zheino, Torosus, Wooacme, Netac, Jsyera, Londisk, Kllisre, Yucun, Reeinno, Teclast, TC-Sunbow, Hikvision, Asenno, THU, Tigo, Asgard, Pccooler, Wicgtyp, Orico, Gloway, Maxsun i wielu innych.

 

Czy któryś z "chińczyków" wart jest uwagi?

 

Na szybko trafiłem np. na Zheino S1-128GB:

link

Kości MLC, kontroler SMI2246XT, dobre opinie rosyjskojęzycznych klientów, standardowa cena 20USD, po użyciu kodu z wyprzedaży 17USD (~67zł).

Co myślicie?

 

PS. Chociaż np. taki Kingsuxing brzmi bardziej intrygująco... ;)

 

PS2. Ten ww. Zheino S1 podobno oparty jest o kości z padniętych dysków, przez co niepolecany jest jako solidny nośnik danych w dłuższym okresie:

 

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś miał ochotę to na X-komie jest 970 Evo Plus 1TB za 689zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto się pchać w PNY CS900 480GB? Planuję zakup lapka z tym dyskiem i nie wiem, czy od razu zakładać wymianę na coś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paw79

A nie lepiej używkę jakiegoś sprawdzonego SSD 240/256GB? Choć nie wiem czy się łatwo wyhaczy coś na aukcji w aż takiej cenie.

Prawdopodobnie kilka z tych modeli co podałeś było testowanych na blogu dobreprogramy, trochę wyżej dawałem kilka linków, i ich wyniki są kiepskie.

Nie wiem jak z tym chinskim MLC, bo nie ma tego kontrolera u nas w indeksie w pierwszym poście. Co prawda mamy jeszcze jeden chiński MLC w bazie, ale ciężko mi za niego zaręczyć.

Podejrzewam, że na AliExpress w feedbacku podają wyniki z AS SSD i warto się im przyjrzeć, acz nie jest to nigdy całkowicie test. Fajnym wyznacznikiem jest np. prędkość szyfrowania w TrueCrypt/VeraCrypt.

 

Edit. Netac np. n600s nie jest polecany. Ten sam kontroler co SU650. To rebrand. One lubią padać.

Jest jeszcze n500s ale nie znam.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło kiedy tak potaniał Samsung 970 EVO PLUS 1TB ? Z miesiąc temu patrzyłem to było ponad tysiaka teraz 699 zł.

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paw79

A nie lepiej używkę jakiegoś sprawdzonego SSD 240/256GB?

Pewnie że byłoby lepiej, ale ostatecznie postanowiłem zaryzykować i zamówiłem ww. dysk Zheino S1-128GB. :)

Po uwzględnieniu zniżki za kod rabatowy (GOODIE20, -3$/MWZ20$) pobrało mi z konta 67,14zł.

 

Powody:

1. To ma być naprawdę budżetowy zakup do drugiego komputera (i5-3550, Gigabyte H61m-S1, 2x4GB RAM 1600MHz CL9, EVGA GTX750TI SC, HDD 160GB + 250GB, Saesonic S12II-430GB, Cooler Master Elite 110), który póki co przez większość czasu stoi nieużywany i który prawdopodobnie z czasem pójdzie na prezent.

 

2. Zasadniczym celem jest po prostu poprawa responsywności systemu, przeglądarki i kilku najpotrzebniejszych programów.

Dysk będzie pracował podpięty do portu SATA II, bo tylko takimi dysponuje płyta Gigabyte H61m-S1.

Żadna topowa wydajność nie jest potrzebna.

 

3. To o czym mówi gość na filmie (

)- że zastosowane kości mogły zostać wyjęte z zepsutych dysków, nie musi być znowu aż taką wadą.

Jeżeli w jakimś dysku padł kontroler lub część kości nie oznacza że zaraz będą padać pozostałe- montowane ponownie w nowych dyskach.

Poza tym kości MLC są jakościowo lepsze od TLC (o QLC nie wspominając).

Zresztą autor filmu sam wspomina że póki co nie padł mu żaden z tych dysków, a feedback na aliexpress też jest pozytywny.

 

4. Aliexpress daje 60-dniową ochronę kupujących, a sam producent 3-letnią gwarancję na dysk.

I choć realizacja gwarancji z Polski może być kłopotliwa (koszty wysyłki), to realnie obowiązuje ona co najmniej dla klientów z terenu Chin, więc te dyski raczej nie mogą padać masowo w szybkim czasie.

Poza tym ten dysk sprzedawany jest także przez Amazon ( link ) co samo w sobie podnosi wiarygodność co do jego jakości.

 

5. Specyfikacja:

 

UTB8ur6_rnzIXKJkSafVq6yWgXXa4.jpg

 

- Kontroler (SMI2246XT) był wykorzystywany w całkiem niezłych i polecanych swego czasu dyskach Sandisk SSD Plus G25 (MLC):

link

 

Sercem Silicon Motion SM2246XT uczyniono 32-bitowy procesor wykonany w architekturze RISC, natomiast całość dzięki 64-bitowej magistrali potrafi pracować w czterokanałowym układzie obsługując maksymalnie 16 modułów NAND. Kontroler obsługuje stany głębokiego uśpienia, szereg rozwiązań przedłużających żywotność pamięci, wspiera też wyłącznie kości MLC/SLC.

 

- Kości pamięci (Toshiba A19nm MLC) były wykorzystywana m. in. w dyskach OCZ ARC 100:

https://pclab.pl/news59297.html

 

Pamięć półprzewodnikowa montowana w ARC 100 to druga generacja 19-nanometrowych kości MLC Toshiby, która nazywa je A19nm MLC, ale w tym przypadku litera A nie oznacza na szczęście kości asynchronicznych, które po zapełnieniu nośnika traciłyby na wydajności.

 

6. Zheino nie ściemna na swojej stronie co do wydajności swoich dysków- to co pokazuje producent odpowiada mniej-więcej wynikom które uzyskują klienci:

 

UTB8eFbBsbnJXKJkSahGq6xhzFXa3.jpg

 

7. Generalnie jest to mimo wszystko ryzykowny zakup i nikogo do takiego nie namawiam, ale sam chętnie przetestuje ten wynalazek gdy już do mnie dotrze. :)

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MX500 nadal widzę cieszy się popularnością, ale w zwykłej cenie, to niekoniecznie musi być dobry deal, bo w podobnej cenie 300 zł za 500GB jest:

Plextor M9PeGN NVMe - Marvell 88SS1093, Toshiba 3D TLC BiCS 3-gen, 64 warstwy

Sporo tego jest ostatnio w zestawach na PPC.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plextor M8VC tak czy nie? Coś innego godne uwagi za ~140zł? Bo MX2500 raczej w najbliższym czasie nie będzie miał zejdzie do 135zł jak wcześniej i nie widzi mi się dopłacać 60zł do MX500. Dysk muszę mieć w tym tygodniu, przeznaczenie to laptop także 250GB styknie. Inne w tej samej cenie wydajnościowo wypadają o wiele gorzej (np. https://ssd.userbenchmark.com/SpeedTest/480748/PLEXTOR-PX-256M8VC)

Kilka dni temu kupiłem (z czystej ciekawości) nowego plextora m8vc 256gb: https://www.purepc.pl/pamieci_masowe/plextor_m8v_kolejne_nosnikow_ssd_z_pamieciami_3d_tlc_nand

To jest mój pierwszy dysk z 64 warstwowymi kośćmi 3D Tlc.

Czas pokaże czy był wart zakupu. Cena: 139zł.

 

Z swojej strony mogę polecić plextora m6s plus w wersji 128GB, którego używam jako dysk systemowy: https://www.purepc.pl/pamieci_masowe/plextor_m6s_plus_odswiezona_seria_nosnikow_ssd

Kosztował: 250zł.

Działa bezawaryjnie od maja 2016 roku

Według smart zapisałem 12TB danych (nand writen: 24TB), suma odczytów hosta: 26TB,

 

Benchmarki na płycie z obsługą sata 2 :(

Nowy: https://zapodaj.net/73d628e7342f5.jpg.html

oraz: https://zapodaj.net/ba10f052fa82b.jpg.html

Systemowy: (Przy zapełnieniu w 72%): https://zapodaj.net/51950f27bf906.jpg.html

oraz: https://zapodaj.net/1ff8778a6f5ee.jpg.html

 

Model: PX-256M8VC

Kontroler: Silicon Motion SM2258

Pamięci: 64 warstwowe Toshiba BiCS3 3D TLC

Pamięć podręczna (cache): 512MB DDR3

Gwarancja: 3 letnia ograniczona do 140 (TBW)

Fabryka/producent: Lite-on

Taipei, Taiwan

Data produkcji: 2019

Wersja oprogramowania: 1.01

Źródło: https://www.goplextor.com/pl/uploadFile/652a81b21394409382c992367883492f

Recenzja oraz zdjęcia pokazujące dysk od środka: https://www.anandtech.com/show/12485/the-plextor-m8v-sata-ssd-review

 

Z tego co wyczytałem z newsów, które pojawiły się w 2018 roku Toshiba gwarantowała 3000 P/E cykli dla pamięci TLC, oraz dla pamięci QLC: 1000 P/E.

Źródło: https://www.soselectronic.pl/articles/apacer/witamy-w-swiecie-trojwymiarowej-pamieci-flash-2133

Offtop: Technologia 15nm 2D MLC FLASH umożliwia produkcję pamięci 128Gb/chip, natomiast BiCS3 3D TLC NAND pozwala uzyskać 512Gb/chip.

Czyli: koszt oraz czas poświęcony na wyprodukowanie jednego chipu 512Gb tlc spadł mniej więcej do poziomu 128Gb MLC?

Ciekawe co dalej będzie z firmą plextor, której właścicielem jest firma liteon.

Nie tak dawno pojawił się news o przejęciu przez toshibę działu z pamięciami of firmy Liteon, czyli wraz z plextorem.

Źródło: https://pclab.pl/news81801.html

Niestety toschiba planuje następce pamięci QLC czyli PLC, która przyniesie jeszcze słabszą trwałość i niższą wydajność, w zamian oferując jedynie wyższe zagęszczenie, a co za tym idzie i niższą cenę w stosunku do pojemności: https://ithardware.pl/aktualnosci/toshiba_zapowiada_pamieci_plc_nadchodzi_kolejna_degradacja_ssd-10080.html

 

Zawsze mnie zastanawiało dlaczego dyski ssd są w większości puste w środku: https://images.anandtech.com/galleries/6225/imgp0552.jpg

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morele

Crucial MX500 500GB SATA3 (CT500MX500SSD1)

265zł.

 

skopiuj kod i obniż cenę: MX500SSD1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test żywotności dysków SSD120/128GB- wyniki:

 

 

Zwycięzca- Goodram IRDM Gen.2 120GB kosztuje obecnie 95zł/97zł/98zł/99zł (empik/morele/e-mag/proline).

Przy ograniczonym budżecie niezła opcja na dysk systemowy dobrej jakości do starszego komputera/laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test żywotności dysków SSD120/128GB- wyniki:

 

[...]

 

Zwycięzca- Goodram IRDM Gen.2 120GB

Takie testy mają raczej wartość tylko jako ciekawostka teoretyczna niż jako realny test w praktycznym zastosowaniu. Owszem, została przetestowana wytrzymałość komórek pamięci, natomiast w ogromnej większości awarii dyski SSD padają z przyczyn innych niż zużycie komórek, więc na co Kowalskiemu test żywotności komórek, skoro nigdy się nawet nie zbliży do końca ich żywotności? Często kontroler ulega uszkodzeniu z różnych przyczyn i dysk kończy żywot.

 

Podczas gdy tego typu testy są dla samych komórek faktycznie katujące, to dla kontrolerów są akurat bardzo proste - jest to nieustanne zapisywanie tych samych danych w sposób w większości liniowy, potem ich kasowanie i tak w kółko. Praca kontrolera jest tu stosunkowo prosta i jest mało miejsca na pomyłkę. W codziennym użytkowaniu dysk jest używany w sposób bardziej nieprzewidywalny, niemalże losowy mix odczytów z zapisami, wiele zupełnie różnych operacji do wykonania jednocześnie, użycie wszelkich mechanizmów cache'ujących również jest bardzo różne w zależności w jakich odstępach czasu następują odczyty i zapisy, do tego wyłączanie/włączanie dysku, usypianie, TRIM i wiele innych jeszcze czynników. Dlatego wyniki takich testów są po prostu mylące, bo co z tego, że dysk X wytrzyma 1200 TBW, skoro padnie po 10 TBW z powodu błędu kontrolera w jakiejś konkretnej i niespodziewanej sytuacji, która w teście syntetycznym nigdy nie ma szans zaistnienia?

 

Jeśli ktoś stworzy platformę testową, która będzie symulowała realne używanie dysku przez użytkownika poprzez wprowadzenie dodatkowych pseudo-losowych czynników, to wtedy będzie można traktować wyniki jak coś faktycznie użytecznego. Inaczej jedynie dostajemy wyniki, które tworzą mity, który dysk jest lepszy a który gorszy.

Edytowane przez Melon77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniony wcześniej Micron 1300 1 TB w sklepie digicomp.pl niedawno zniknął, ale pojawił się ponownie. Cena 349zł jest bardzo okazyjna. Mają też wersję 512 GB za 225zł, co też jest dobrą okazją.

 

Dla porównania: HDD WD BLACK 1TB można kupić za 355zł.

Edytowane przez Melon77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa alternatywa dla chińskich SSD gdzie realnie z gwarancją jest więcej problemów:

https://www.pepper.pl/promocje/dysk-ssd-lexar-lns100-25-480-gb-sata-iii-6gbs-191405

 

Lexar LNS100 480 GB

Dysk na zlecenie i na gwarancji Amazona. Sprzedawca Amazon.

 

Ponoć z kuponami da się zbić cenę do 150 zł.

Normalna cena ~200 zł

 

"Marvell 88nv1120 czyli DRAM-less (bez RAMu)"

 

Oczywiście robimy też regularne backupy, Panowie.

 

" Do cruciala bx500 trzeba dołożyć 40zl. Niby nie dużo, ale to 20% ceny. Można dołożyć kolejne 40zl do mx500"

 

Ciekawe co będzie na black friday w listopadzie.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś w gorącym strzale w x-kom za 299 ziko jest ADATA 512GB NVMe XPG GAMMIX S11 Pro. Taki 8200 pro z już założonym radiatorem. Za tę kasę nic tylko brać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silicon Power 512GB 2,5" SATA SSD A55 w Gorącym strzale Xkom

https://www.x-kom.pl/goracy_strzal/19546

 

Silicon Power A55 - często padają, do tego mają problemy ze spadkiem prędkości zapisu jak w Patriot Burst.

 

Ten z niepolecanych ...

Edytowane przez kozioolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ADATA XPG SX8200 Pro 1TB M.2 PCIe NVMe

Przecena: 649 → 599 złotych

 

Mój link

 

WD Blue SSD SATA M.2 2TB

Przecena: 1499 → 999 złotych

 

Mój link

 

Trzeba dodać do koszyka i wpisać kod "gaming" obowiązkowo. Też jakby komuś się wydawało, że jest po promocji.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @Keken ona głupia poleciała na kasę , a polityk jak to polityk degenerat  @Szambo trzeba dać im jak najszybciej szansę żeby ustalić czy w Polsce jest jest szansa na zmiany na lepsze , przez 4 lata napewno nie narobią większych szkód od PiSu   
    • Wybacz ale stwierdzenie "Nikt im nie dał szansy czegoś spróbować ale krytyka leci jakby rządzili 10 lat i rujnowali kraj" jest tak infantylne, że aż zęby bolą, wygrają wybory będą rządzić i wprowadzać swoje pomysł, tyle i aż tyle. Konfederacja miała szansę po wyborach ustwić się z wiatrem popierać sensowne pomysły rządu, głupie krytykować, nie wyskakiwać z debilizmami i budować poparcie w elektoracie centrum, ale po co lepiej latać z gaśnicą, wpychać na listy wielbicieli Putina, antyszczepionkowców i cała plejadę wyznawców teorii spiskowych, a potem krzyczeć że się ma świetne pomysły, tylko nikt nam nie dał szansy rządzić. Twój problem polega na tym, że uważasz że ty masz racje i konfederacja którą lubisz też ma racje, ma świetne pomysły i ich rządy to będzie wielkie szczęście dla Polski, świata i całej galaktyki, pech polega na tym że większość obywateli tego kraju jest zdania odmiennego. Tu niema dawania szansy, tu są wybory i ich wygrywanie samemu lub w koalicjach. Chcesz koalicję Konfederacji i kilku ugrupowań ale bez PO, PIS i lewicy, zostaje Hołownia i PSL z liczących się ugrupowań, widzisz tą koalicję bo ja nie. Konfederacja jeżeli chce rządzić, musi wyjść z ofertą do centrum, jak będzie siedziała okrakiem na barykadzie na prawo od PIS licąc na młodych gniewnych, i ludzi z problemami powiedzmy psychiatrycznymi to się nigdy nie doczeka, bo młodzi gniewni, zmieniają się po latach w starszych rozsądniejszych i niestety konfederacja niema już dla nich żadnej oferty, bo proza życia zmienia perspektywe, a twardy elektorat w postaci wiebicieli rosji czy teorii spiskowych niestety nie wystarczy, co pozycja Konfederacji na scenie politycznej pokazuje raz za razem.
    • W tamtych rejonach to regularnie się tłuką, a raczej "szturchają". Nic niezwykłego, ale oczywiście media powiedzą że zaraz wojna w Polsce bo Iran puścił drony XD
    • Ale naprawdę mimo iż bym chciał... Ciężko nazwać KONFEDERACJĘ jakąś porządną alternatywą. Oni są strasznie niespójni. Mają świrów gadających jakieś kocopoły i często przedstawiają jakieś ideały, które w połączeniu z rzeczywistością wypadną blado.
    • Wiadomo. Póki co mam kartę, która mi została i zasiłkę.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...