Skocz do zawartości
JeRRy_F3D

ENB vs Re Shade jakie różnice?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś potrafi wskazać teksty PL, gdzie poczytam o w/w?

Czym się różnią? Dlaczego jedni używają ReShade (jakoś do mnie nie trafił) a inni ENB?

 

Troszkę wywołuję do tablicy @Rudy'ego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Update: a, teksty PL.

Edytowane przez Lypton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.reddit.c..._and_reshading/

 

 

Update: a, teksty PL.

No PL, ale translator pomoże od biedy ;).

w zasadzie to już wiele mówi:

"ENB is a directX injector, that adds things to the engine, while reshade only applies post processing stuff."

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli, jak rozumiem, ENB ma tę "przewagę" nad RS, że RS nakłada efekt na całą klatkę (włącznie z miejscami, gdzie to niepożądane - np. menusy, mapki, dialogi - stąd filmy i screeny, gdzie maksymalnie wyłącza się wszelkie pomagajki, pozostawiając tylko widok, al'a film), a ENB modyfikuje tylko "czystą treść" gry. Nakłada efekt głębiej, nie tykając pomagajek. Tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, to ja się wypowiem, bo niby jadłem z obu pieców :)

 

Podstawowa różnica jest w sposobie ingerencji w silnik renderujący gry. ReShade to tylko postprocesowa nakładka, która dodaje swoje trzy grosze do tego co gra już wyrenderowała, stąd też największy minus tego rozwiązania, nakładanie efektów na growy interfejs (minimapy, teksty dialogów i całą resztę). Ale jest to też największy plus. ReShade, jako postproces, może być użyty właściwie w każdej grze.

 

Efekty z ReShade da się wyłączyć jednym, dowolnie konfigurowalnym w ekranowym UI, klawiszem, więc niby dla chcącego nic trudnego, ale jest to trochę upierdliwe :)

 

Drugim minusem jest to, że efekty są generowane w LDR, czyli w 24-bitowej przestrzeni kolorów (po 8 bitów na każdą z barw składowych. 256 odcieni), czyli tak jak w większości współczesnych gier (jedyna jaką widziałem z 16 bitami na kolor to Alien Isolation). Dlatego bolączką w grach jest bezchmurne, jednokolorowe, błękitne niebo. Z reguły widać na nim przejścia tonalne, tak zwany "banding". Jeżeli dodasz do takiego obrazu, generowanego w LDR, jakieś korekcje kolorystyczne, też w LDR, to taki efekt tylko się pogłębia.

 

Trzecim minusem jest to, że dla niektórych efektów, takich jak głębia ostrości, DOF, czy dla AO, Ambient Occlusion, potrzebny jest dostęp do bufora głębi, a nie wszystkie gry chcą go udostępniać.

 

Ale, to w sumie, tylko takie małe minusiki. Największym plusem, jak już wcześniej wspomniałem, jest to, że ReShade jest w sumie kompatybilny z każdą grą. Dodatkowo, sporo osób pisze efekty, shadery, więc wybór, spośród tych oficjalnych i tych dostępnych na forum ReShade, jest naprawdę duży. Od takich potężnych narzędzi jak DOF, MXAO czy Lightroom do popierdułek dodających crosshair. Każdy znajdzie coś dla siebie.

W wersji 3, mamy też normalny i wygodny UI, dostępny w grze, gdzie można te efekty konfigurować i obserwować efekty ich działania w "czasie rzeczywistym" w grze. No i ReShade jest w miarę łaskawy dla naszego sprzętu :)

 

Kilka przykładów :

 

ReShade w Doomie

ReShade w Wieśku

ReShade w Wieśku

ReShade w Wieśku

ReShade w The Evil Within

ReShade w Watch Dogs

 

Z ENB jest inna sprawa. Za niego odpowiada w sumie jedna osoba, Boris Vorontsow. Nie wiem jak on to robi, domyślam się tylko, że to rodzaj "wstecznej inżynierii", ale ENB, wchodzi o wiele głębiej w silnik renderujący gry. Przechwytuje efekty generowane przez grę i je zmienia, poprawia, zastępuje albo wyłącza.

Potrafi (posłużę się przykładem Skyrima, bo to ENB jest najbardziej zaawansowane) przejąć kontrolę nad źródłami światła w grze (punktowymi, kierunowymi), można regulować ich natężenie oraz w pewnym stopniu kolor, to samo z mgłą, chmurami, słońcem czy niebem, można zmieniać ich kolor i intensywność. To wszystko można zmieniać grając, na żywo.

Dodaje do staruńkiego silnika gry takie efekty jak IBL, Image Based Lighting, jeden z najlepszych na świecie efektów AO razaem z IL (Indirect Lighting), światło odbija się od przedmiotów i pada na powierzchnie w pobliżu. Dodaje odbicia generowane w czasie rzeczywistym, SSS czyli SubSurfaceScattering dla poprawnego wyświetlania skóry, specjalny shader dla wody, cienie od chmur, volumetryczne promienie słońca, szczegółowe cienie i dużo więcej. Pozwala też na korzystanie z zewnętrznych efektów, takich jak w ReShade, i konfigurowanie ich w czasie gry we własnym UI, tylko tu działają w HDR i przed wyświetleniem interfejsu przez grę.

 

W związku z tym, niestety ENB jest dedykowane konkretnej grze (jest też wersja generic, ale jest już stara i nie rozwijana). Bo trzeba się w tę grę wgryźć. Zależne jest też od humoru Borisa i od zainteresowania użytkowników danego tytułu. Niektóre wersje są porzucone, inne dalej rozwijane. No i w związku z tym jak działa i co robi, jest bardziej zasobożerne niż ReShade i to o wiele. Do tego niewielka jest baza ludzi piszących shadery, ale też sporo jest przeportowanych z ReShade.

 

No, ale jeżeli grasz w Skyrima, Obliviona, Fallouta, GTA czy Dragon's Dogmę, to nie ma nic lepszego.

 

Przykłady :

 

ENB w Skyrim

ENB w Skyrim

ENB w Skyrim, Enderal mod

ENB w Skyrim SE

ENB w Dargon's Dogmia

 

Podsumowując, ReShade to nakładka na grę, ale działa właściwie ze wszystkim. ENB to taki nowy silnik renderujący, dodatkowo umożliwiający ingerowanie w efekty generowane w samej grze, niestety w pełni rozwija swoje możliwości tylko w niektórych tytułach.

Edytowane przez Ryszawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Po co komu ENB czy ReShader ? w większości te dodatki tylko modyfikują jasność, kolor i kontrast. Lepiej kupić dobry monitor z mocnym kontrastem i wysoką jasnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się, ale wypowiem. Wyżej kolega wytłumaczył, co można dodać do gry za ich pomocą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co komu ENB czy ReShader ? w większości te dodatki tylko modyfikują jasność, kolor i kontrast. Lepiej kupić dobry monitor z mocnym kontrastem i wysoką jasnością.

Rozumiem, że taka delikatna prowokacja? ;)

Kolega Ryszawy przez godzinę pisze, co te silniki mogą, a... dla Kolegi, to nadal kontrast i jasność. ;)

 

Nawiasem, wiele presetów dla klimatu właśnie ścina i jasność i kontrast, zatem... wystarczy kupić słaby monitor, aby sobie polepszyć ;)

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, to ja się wypowiem, bo niby jadłem z obu pieców :)

 

Podstawowa różnica jest w sposobie ingerencji w silnik renderujący gry. ReShade to tylko postprocesowa nakładka, która dodaje swoje trzy grosze do tego co gra już wyrenderowała, stąd też największy minus tego rozwiązania, nakładanie efektów na growy interfejs (minimapy, teksty dialogów i całą resztę). Ale jest to też największy plus. ReShade, jako postproces, może być użyty właściwie w każdej grze.

(...)

Podsumowując, ReShade to nakładka na grę, ale działa właściwie ze wszystkim. ENB to taki nowy silnik renderujący, dodatkowo umożliwiający ingerowanie w efekty generowane w samej grze, niestety w pełni rozwija swoje możliwości tylko w niektórych tytułach.

@Ryszawy, jak zwykle w swoim stylu.

Obszernie, rzeczowo, z przykładami.

BARDZO Ci dziękuję.

 

Teraz wiem wszystko.

 

Do zadania pytania skłoniło mnie jedno.

Postanowiłem dotknąć Fallout'a4 i w wielu miejscach zauważyłem właśnie presety do ENB, o którym (UWAGA - bez śmiacia!) nie słyszałem.

Zainstalowałem i... jakoś podeszła mi nakładka (w przeciwieństwie do ReShade). Stąd pytania i drążenie.

I faktycznie... ENB można cudnie przytkać kompa. Wrzuciłem preseta, który przy 1440p, ze 120-110 fps robi mi... 80-70 fps :)

 

Jeszcze raz dziękuję za wyczerpujące info.

BTW. Jak zwykle beretem po podłodze za screeny.

Dla mnie Twoje screeny są "na plakaty" i absolutne mistrzostwo świata.

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co komu ENB czy ReShader ? w większości te dodatki tylko modyfikują jasność, kolor i kontrast. Lepiej kupić dobry monitor z mocnym kontrastem i wysoką jasnością.

Zainstaluj sobie i sprawdź co możesz modyfikować i na co wpływać.

 

Kilka przykładów :

ReShade w Watch Dogs

 

To jakiś gotowy preset czy twój własny?

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JeRRy_F3D - Kłaniam się i zawsze służę pomocą :)

Dlaczego ENB w Fallout 4 zżera tyle klatek, chyba wytłumaczyłem. Byłoby szybciej, gdyby możliwy był dostęp do kodu źródłowego silnika gry, ale to raczej niemożliwe.

Otwórz sobie w grze Interfejs ENB (shift+F12 najczęściej, ale to zależy od presetu), pobaw się i zobacz jakie rzeczy można tam zmieniać :)

 

RMS_84 - W sumie racja. Nie wiem, czy się już domyśliłeś, bo to trochę taka tajemnica, ale w każdym menu sterowania monitorem masz zaszyty ENB i ReShade ;)

 

lukadd - Moja produkcja, do modzika Natural & Realistic Lighting. Tutaj na ruchomych obrazkach :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JeRRy_F3D - Kłaniam się i zawsze służę pomocą :)

Dlaczego ENB w Fallout 4 zżera tyle klatek, chyba wytłumaczyłem. Byłoby szybciej, gdyby możliwy był dostęp do kodu źródłowego silnika gry, ale to raczej niemożliwe.

Otwórz sobie w grze Interfejs ENB (shift+F12 najczęściej, ale to zależy od presetu), pobaw się i zobacz jakie rzeczy można tam zmieniać :)

Nie, nie... spoko. Świrowanki i jakość muszą kosztować... fps ;)

W moim presecie shift + enter. Obadałem.

Maaaasa rzeczy do zabawy... aczkolwiek zdaję się na autorów i ich oko. 

Ilekroć biorę się sam za modyfikację, zawsze w efekcie skopię! 

Brak "daru". ;)

 

 

 

Edytowane przez JeRRy_F3D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Bawiłem się ENB bardzo często efekt był taki że zmieniały się kolory i podbijany był kontrast no i fps potrafił spadać poniżej 60. Enb dobry jest tylko jako tzw. ENB Performance Patch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są tacy, co więcej niż kolory i kontrast są w stanie wyczarować. Jeśli ty nie potrafisz, to nie znaczy, że program jest bezużyteczny.

Edytowane przez Lypton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w Reshade poniżej 3.0 można jakimś klawiszem dokopać się do efektu i go włączać / wyłączać?

Jakoś nie umiem spowodować nawet on/off żeby sprawdzić działanie preseta. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz na myśli te stare wersje bez nakładki w grach. To z tego co pamiętam to odpalałem grę w oknie i podczas edycji pliku z ustawieniami po zapisaniu z automatu pojawiały się zmiany w oknie z grą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz na myśli te stare wersje bez nakładki w grach. To z tego co pamiętam to odpalałem grę w oknie i podczas edycji pliku z ustawieniami po zapisaniu z automatu pojawiały się zmiany w oknie z grą.

Dzięki. Czyli po prostu nie ma GUI. Szkoda.

Dla odmiany, z tego co wyczytałem, nie da się "starych" presetów z 2.0 w dół załadować do 4.0. Lipa, bo pasuje mi preset Cinematic niejakiego "luxora" dla Far Cry 5 i New Dawn (ale zrobiony jest na starym RS). Jednak używają 2 nietrawialnych dla mnie efektów, ziarno i aberracja ;). Chciałem je wyłączyć.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CA i Film Grain masz w SweetFX.cfg, zmień jedynkę na "0" przed #define USE_FILMGRAIN i #define USE_CA :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CA i Film Grain masz w SweetFX.cfg, zmień jedynkę na "0" przed #define USE_FILMGRAIN i #define USE_CA :)

thumbup.gif Big ThX @Ryszawy !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukadd - Moja produkcja, do modzika Natural & Realistic Lighting. Tutaj na ruchomych obrazkach :

 

Ryszawy powklejaj swoje modyfikacje (gotowe profile) do gier - ludzie chętnie skorzystają :cool:

 

Efekty Twojej pracy wyglądają zajefajnie :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryszawy powklejaj swoje modyfikacje (gotowe profile) do gier - ludzie chętnie skorzystają :cool: Efekty Twojej pracy wyglądają zajefajnie :thumbup:

 

Link jest na forum Natural & Realistic Lighting na Guru3d :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę lat temu bardzo się jarałem ENB i innymi modyfikacjami graficznymi, głównie odnośnie Skyrima ale, niestety, o ile ENB jest łatwy do zaimplementowania, to sam ENB o za mało i trzeba dodawać inne mody, a żeby to dobrze wyglądało, trzeba się na tym znać, trzeba te mody instalować w odpowiedniej kolejności, za pomocą dedykowanych programów, itp. Sam Nexus Mod Manager to też często za mało, bo i tutaj trzeba to wgrywać w jakiejś kolejności i często miałem bugi, błędy lub mod po prostu nie działał i tyle. Było to na tyle uciążliwe, że porzuciłem modowanie i Skyrima, którego nigdy nie przeszedłem przez te problemy, a szkoda, bo chętnie bym zagrał w taką optymalną wizualnie wersję. Najlepsza by była jakaś jedna paczka, która zbiera wszystkie mody, tekstury, zmiany oświetlenia, ENB, itp z normalnym instalatorem, ale takich też jest mało.

Pamiętam też mody do "Watch DAogs" i do tej gry na modach też bym chętnie wrócił ale już nie pamiętam, jakie to były mody, poza ENB ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...