Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

maxi77

Ryzen 2700x, Asrock X470 Taichi, 2x8GB G.Skill 3200

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pokusiłem się jakiś czas temu o kupno nowego sprzętu.

Wybór padł na:

AMD Ryzen 2700x

RAM G.Skill Flare X DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL14 (F4-3200C14D-16GFX)

Płyta Asrock X470 Taichi

Chłodzenie CPU Scythe Mugen 5 Rev.B (SCMG-5100)

Thermal Grizzly pasta termoprzewodząca Kryonaut, 11.1g, 3 ml (TG-K-030-R)

 

Bios aktualny do 1.50 (a później do Bety nawet 1.52)

Po złożeniu i instalacji systemu Windows 10 Pro napotkałem problemy z systemem a raczej jego konfiguracją.

 

W czasie instalacji zdażyło się, ale rzadko raczej po instalacji wyskakuje błąd BSOD: Clock_WatchDog_TimeOut bądź Kernel_Security_Check_Failure.

Wyczytałem, że moja wersja Windows 10 Pro jest stara (1503 albo 1603) najnowsza obecnie to 1803 co podobno naprawia ten błąd.

Ściągnąłem z neta wersje 1803 ... to samo, a raczej zamrożenie kursora na ekranie, albo dziwne przypadłości typu, pierwsze uruchomienie, po jakimś czasie freeze na ekranie nic nie da się zrobić więc restart i ładuje system ale czarny ekran z kursorem. Po omacku wpisujesz haslo bo nie ma ekranu logowania i masz windows, ale nic nie widzisz, bo jak otwierasz okienka to nie widzisz tego na ekranie :( pasesk dolny jakis taki dziwny, bo wybrakowany. Nie działa to dobrze.

Po restarcie to samo, UEFI ustawione standardowo na default jak fabryka dała, reset CMOS, wyłączenie SVM czyli wielowątkowości AMD, wyłączenie XMP na pamięciach i puszczenie 2400, wyłącznie kilku innych bajerów i nic. To samo dzieje się z moim systemem jak zainstaluje zwiecha/freeze bądź obraz co jest FHD ale na ekranie nie można nic zobaczyć jak otworzyć, bo nie widać na ekranie, totalna pomyłka.

 

Fix KB KB4056892, naprawia "podobno" wiem od "specjalistów" dlatego nie stosowałem go, bo w najnowszym wydaniu Windows 10 PRo 1803 jest już dołączony.

 

Pytanie mam, bo brałem tą płytę i platformę tylko dlatego, że nie chce problemów mieć z przegrzewaniem komputera i problemów, a tutaj widzę same problemy...

Asrock X470 Taichi dlatego kupiłem bo ma 8SATA, AMD Ryzen 2700x bo gram, ale nie tylko do pracy i wirtualizacji mi się fajnie by przydał, pamięć ram G.Skill Flare X DDR4 specjalnie taka, bo wiem, że jest kombatybilna. Cooler dobry w dobrej cenie i tańszy od Noctua DS-15, a porównywalny (cena połowe tańsza).

 

Platforma AMD działa stabilnie na systemie Linux Mint 19.

 

Czy ktoś spotkał się z czymś takim?

Jak nie znajdę rozwiązanie to oddam do (sklepu "M") i wymienie na platformę Intela.

 

Pozdrawiam i jak ktoś może coś pomóc, napisać to proszę.

Z góry dziękuje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Powiem tak, nie wiem czy to będzie to ale ja na AM4 miałem, po raz pierwszy w życiu, jaja związane z montażem chłodzenia.

Zbyt mocne dokręcenie śrub powodowało właśnie dziwne objawy których nie dawało się przewidzieć, raz był to freeze podczas ładowania systemu, innym razem już po załadowaniu.

Nie wiem czy to to bo tutaj linuch niby działa ale...poluzować chłodzenia nie zaszkodzi, nic nie tracisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd Clock_WatchDog_TimeOut oznacza, że procesor jest niestabilny. Ustaw go na niższe taktowanie i zobacz, czy coś to zmieni. Fabryczne Turbo na 2700X jest wyżyłowane w kosmos i kto wie, czy tu nie leży problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz napięcia ustawione? Jeśli nie wysokie podnieś trochę Vcore i SOC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy RAM masz na pewno w slocie 2 i 4 od procesora? Sprawdź, czy po wyłączeniu XMP nie będzie poprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy RAM masz na pewno w slocie 2 i 4 od procesora? Sprawdź, czy po wyłączeniu XMP nie będzie poprawy.

Czytaj uważnie, już sprawdził. Clock_WatchDog_TimeOut to błąd niestabilności CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Karol_G

Podtrzymuję moją teorię ze zbyt mocno dokręconym chłodzeniem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymuję moją teorię ze zbyt mocno dokręconym chłodzeniem :E

Wlozylem procesor w odpowiednie wyciecie.

Zalozylem cooler scythe mugen 5 revB. Odkręca się śrubki od płyty i plastikowe obręcze. Podstawkę zostawia i na to zakłada plastikowe takie walce a na to zakład się metalowe klamry i później śroba. Jak to się zakręci z obu stron to w poprzek zakłada cooler. Pośrodku tych metalowych klamer jest miejsce na śrubę. Montaz łatwy, a kręciłem do oporu śruba ma sprężynę wiec nie dochodzi do końca. Może masz racje, miałem coś podobnego na AM3 z prockiem Phenom X6.

 

Jakie masz napięcia ustawione? Jeśli nie wysokie podnieś trochę Vcore i SOC.

Gdzie mam to sprawdzić jakie napięcia procesora?

Napięcie procka nie zmieniałem wszystko jest tak jak bym włączył od fabryki. Robiłem restart płyty/biosu. Zmieniam tylko xmp pamięci albo wyłączam wątki.

 

Czy RAM masz na pewno w slocie 2 i 4 od procesora? Sprawdź, czy po wyłączeniu XMP nie będzie poprawy.

Nie ma poprawy,to jest nadal.

Myśle na testowaniu pamięci dziś przez memtest86+. Później poluzuje trochę cooler i zobaczymy. Sprawdze tez napięcia. Czy coś jeszcze mam zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te same pamięci tylko na płycie Asus CH 6 Hero i procesor 1800X. Piszesz, że pamięci masz na 14 czyli prawdopodobnie 14-14-14-32 3200MHz i napięcie 1,35.

Ja mam pamięci ustawione na 14-13-13-28 i 3200MHz. Przy takich ustawieniach wymagają napięcia 1,40V. Napięcia te ustawia się ręcznie w UEFI.

Może zwiększenie napięcia na pamięci mogłoby rozwiązać sprawę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że nie mam BSOD jak zainstaluje się ostatnią dostępną wersje Windows 10 1803.

Sprawa ma się teraz tak, że o ile Windows 10 Pro się zainstaluje to później coś się dzieje takiego, że obraz miga, robi się czarny i wraca, ale już bez ikon na pulpicie, ani też na pasku zadań nie ma ikon.

Otwarcie każdego programu, jest na pasku, ale nie ma na ekranie. Ekran jest dalej FHD.

Pamięci są przetestowane przez memtest86+ już mi się kończą pomysły.

Jak nie uda się do jutra to oddaje ten sprzęt i biorę INTELA platformę.

 

Mam tylko pytanie dotyczące tych pamięci czy można je użyć do intela?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już działa :)to była wina podłączonego do karty graficznej kabla HDMI do TV, czasami oglądam :) jeśli chodzi o BSOD to żadne sprawdzanie pamięci czy procka :D to trzeba zaopatrzyć się w Linuxa jak działa na linuxie to powinno też Windows 10 PRO. Ja już dziś zwątpiłem :) zrobiłem druki RMA, miałem oddać sprzęt, a teraz będę testował :) sprzęcik.

Co się tyczy pamięci nie trzeba nić dodawać żadnych napięć, wszystko działa :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już działa :)to była wina podłączonego do karty graficznej kabla HDMI do TV, czasami oglądam :) jeśli chodzi o BSOD to żadne sprawdzanie pamięci czy procka :D to trzeba zaopatrzyć się w Linuxa jak działa na linuxie to powinno też Windows 10 PRO. Ja już dziś zwątpiłem :) zrobiłem druki RMA, miałem oddać sprzęt, a teraz będę testował :) sprzęcik.

Co się tyczy pamięci nie trzeba nić dodawać żadnych napięć, wszystko działa :D.

Kabel powodował te wszystkie problemy?

Cos się wierzyć nie chce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel powodował te wszystkie problemy?

Cos się wierzyć nie chce ?

 

Zacznij czytać z zrozumieniem!

Napisałem, że problemy były:

1. Instalacja systemu Windows 10 Pro - wykrzaczał się,resetował albo jak wszystko się zainstalowało dobre to pokazywał BSOD. (dot. wersji windows 10 pro 1503 bądź 1603) - najnowsza wersja Windows 10 Pro 1803 likwiduje ten problem bądź odpowiednia łatka KB od MS.

2. Po uporaniu się z pierwszym przypadkiem, miałem dziwne zachowania ekranu, po instalacji po kilku minutach nagle ekran sam gasł i włanczał się i po tym juz nie było ikonek na pasku w prawym dolnym ekranie jak i otwierany jakikolwiek program nie był widoczny na ekranie. Zapomniałem, że mam podłączony kablel HDMI do TV FHD. Odłączenie go, bądź kombinacja kawiszy + MS likwiduje ten problem.

3. Po uporaniu się z pkt 1 i 2 miałem dziwne zachowanie w Windows, zwieszka na chwilę bądź inne np. myszka zwolniła bądź zatrzymała się problemy ogólne z windows, zdziwiłem się, bo niby powinno działać po zainstalowaniu sterowników.

W Biosie zmieniłem było XMP ustawione na 3200 ale napiecie zmienilem z auto na reczne i ustawilem takie jakie maja te pamieci na 1.35V a bylo w auto 1.20. Po tym juz dziala dobrze.

Dzis bede testowal system/programy i gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij czytać z zrozumieniem!

Napisałem, że problemy były:

1. Instalacja systemu Windows 10 Pro - wykrzaczał się,resetował albo jak wszystko się zainstalowało dobre to pokazywał BSOD. (dot. wersji windows 10 pro 1503 bądź 1603) - najnowsza wersja Windows 10 Pro 1803 likwiduje ten problem bądź odpowiednia łatka KB od MS.

2. Po uporaniu się z pierwszym przypadkiem, miałem dziwne zachowania ekranu, po instalacji po kilku minutach nagle ekran sam gasł i włanczał się i po tym juz nie było ikonek na pasku w prawym dolnym ekranie jak i otwierany jakikolwiek program nie był widoczny na ekranie. Zapomniałem, że mam podłączony kablel HDMI do TV FHD. Odłączenie go, bądź kombinacja kawiszy + MS likwiduje ten problem.

3. Po uporaniu się z pkt 1 i 2 miałem dziwne zachowanie w Windows, zwieszka na chwilę bądź inne np. myszka zwolniła bądź zatrzymała się problemy ogólne z windows, zdziwiłem się, bo niby powinno działać po zainstalowaniu sterowników.

W Biosie zmieniłem było XMP ustawione na 3200 ale napiecie zmienilem z auto na reczne i ustawilem takie jakie maja te pamieci na 1.35V a bylo w auto 1.20. Po tym juz dziala dobrze.

Dzis bede testowal system/programy i gry.

Ok dzięki za wyjaśnienie. Daj znać po testach jak się sprawuje zestaw. Jestem bardzo ciekaw Twojej opinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij czytać z zrozumieniem!

 

Ciężko się Ciebie czyta "ze zrozumieniem" :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instaluje BF 1 i PUBG dla testów.

Zainstalowałem Prime95 do testu procka, a co do temp. by sprawdzić relane temperatury czy Core Temp 1.21.1 starczy?

 

To swoją drogą?

 

Taki już jestem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instaluje BF 1 i PUBG dla testów.

Zainstalowałem Prime95 do testu procka, a co do temp. by sprawdzić relane temperatury czy Core Temp 1.21.1 starczy?

 

 

 

Taki już jestem :D

 

Dawaj,dawaj ....czekam na recenzje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instaluje BF 1 i PUBG dla testów.

Zainstalowałem Prime95 do testu procka, a co do temp. by sprawdzić relane temperatury czy Core Temp 1.21.1 starczy?

 

 

 

Taki już jestem :D

Najlepiej sprawdzać HWINFO64.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy z stajni MS Windows 10 Pro 1803 działa stabilnie. Instalacja sterowników dołączonych czy z strony producenta też bez problemów. Jeśli zapomnieliśmy zainstalować sterowniki, nic straconego sam ściągnie i zainstaluje :) piękna sprawa. W czasie oglądania filmu video w 4K z Youtuba + uruchomiony Prime95 blend + instalacja WoW'a (ściąganie z netu) + przeglądanie internetu/czytanie i wszystko ma 79C max w HwInfo64.

 

Trochę zdziwiony byłem do temp. w biosie Asrocka, tam podaje około 55-60C.

Jeśli chodzi o gry BattleField 1 + AMD Ryzen 2700x + 16GB RAM + GTX 980 to rakieta. Widzę różnicę w płynności. Wcześniej miałem AMD Phenomem X6 1090T Black Edition z 27GB RAM + Asrock 970 Pro3.

 

Na początku miałem problemy (sprzęt przyszedł w piątek 24.08.2018) piątek, sobota i niedziela była koszmarem, poniedziałek też wieczorem. Dopiero na spokojnie przed oddaniem sprzętu (RMA) przemyślałem wszytko co nie tak, bez nerwów.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość w ustawieniu płyty z ryzenem, po drugie najlepiej mieć najnowszy system, chyba że siedzimy na linuxie (ja siedze), to spokojnie można. Ustawienie pamięci myślalem, że kupując droższe pamięci i kombatybilne z AMD będę miał z głowy, może i tak, ale lepiej mieć ustawione wszystko tak jak należy.

 

Gry bajka nie ma co pisać, każdy ma swój gust i ulubione. Co do video to kompresuje dużo i fajnie szybko programem HandBrake kompresuje film dosyć szybko z H.264 na H.265 :) super.

Na razie testuje, kilka dni i jak wszystko przejdzie zostawiam sprzęt nie przechodze na Intela. Daje sobie tydzień.

 

Pozdrawiam i serdecznie polecam platforme AMD pod warunkiem, że wiemy co robimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej sprawdzać HWINFO64.

 

HWinfo64 podaje temp. procesora z dwoch sensorow Tctl (wyzsza wartośc do podkrecenia automatycznego) i wartosc Tdie odczyt nizszy z rdzenia.

Czy dobrze rozumiem? To samo jest w przypadku Asrocktunning taka sama wartosc podaje jak sensor Tctl.

Natomiast CoreTemp podaje temperature z rdzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej w Ryzenach X 1 generacji było tak, że prawidłowym odczytem był Tdie-(i jemu podobne w innych programach np.Ryzen Master), w sensie, że jest to prawdziwa temp. rdzenia, bowiem Tctl to temperatura podawana z +20*C offsetem(z jakiegoś powodu tak AMD sobie zaprojektowało czujniki) i widać w 2gen jest to samo. Reasumując patrz tylko na Tdie w takim razie.

 

Temp. jakiej nie powinno się przekraczać podczas OC to 75*C (95C z offsetem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej w Ryzenach X 1 generacji było tak, że prawidłowym odczytem był Tdie-(i jemu podobne w innych programach np.Ryzen Master), w sensie, że jest to prawdziwa temp. rdzenia, bowiem Tctl to temperatura podawana z +20*C offsetem(z jakiegoś powodu tak AMD sobie zaprojektowało czujniki) i widać w 2gen jest to samo. Reasumując patrz tylko na Tdie w takim razie.

 

Temp. jakiej nie powinno się przekraczać podczas OC to 75*C (95C z offsetem).

 

Wczoraj testowalem 20minut Prime95 testFFT Tctl - 90C (offset), a Tdie - 80C

I teraz pytanie czy to w normie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będziesz renderować, czy obciążać na full procesora cały czas, lub podkręcać, to jest ok, o ile w codziennym zastosowaniu nie będzie przekraczać 75C inaczej potrzebujesz lepszego chłodzenia i/lub wentylacji obudowy, podkrecic obroty wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak, że oddałem do sklepu (M) ten zestaw AMD procek, płytę, ramy i cooler. Wezmę z innego sklepu (X) to samo, ale z coolerem NOCTUA D15.

 

 

Popatrz sobie na ten filmik?

 

Druga sprawa, to czy jest możliwe, że w czasie pracy miałem zmiane godziny w Windows 10 Pro?

W czasie testu zobaczyłem inną godzine niż była. To samo czasem miałem w Biosie Asrocka, że zmienił mi godzinę. Sprawdziłem baterię miała 3.08V, wymieniłem ją na nówkę 3.28V w razie czego, ale też tak było w czasie zmieniania ustawień czy wchodzenia do Biosu czasem miałem inną godzinę. Nigdy tak nie miałem w poprzednich modelach. Czy ktoś tak miał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...