Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

makatanka

Pamięci 1600MHz działają na 1333MHz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Wczoraj kręciłem trochę swojego FX-8350 i bez żadnych problemów podkręcił się do 4.5GHz. Zauwazylem także w programach z poziomu windowsa pamięci chodzą na 667mhz (czyli 1333mhz) wchodzę w bios i rzeczywiście jest ustawione na 1333mhz próbuje je wykręcić na 1600mhz to po restarcie pokazuje komunikat żeby zmienić przywrócić ustawienia i dalej jest 1333mhz. Ale jak jakimś cudem gdzieś za 3 restartem ustawienia przeszły i system się uruchomił i pamięci chodzą już na 800mhz czyli 1600mhz ale co zauważyłem że jak wchodzę na właściwości mój komputer to pokazuje zamiast 32GB ramu (bo tyle mam) to pokazuje 28GB a dostępne 24GB. Jak wracam w biosie na 1333 to tam pokazuje już 32gb. Hmm o co tu chodzi? Dodam iż pamięci mam 4x8GB Kingston hyperX blu po 2 pary takie same tzn pary się od siebie różnią ale jako para są takie same. Wczoraj aż wyjąłem pamięci by jeszcze się upewnic zczytujac parametry z naklejki no i one są na 100% 1600MHz. Pomóżcie bo chciałem trochę wykręcić procka, pamięci żeby chociaż chodziły na te 1600 bo już nie wierzę że bardziej je wykręce... I chciałem zmienić grafe na rx 580 8gb żeby jeszcze trochę na tym staruszku pograć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontroler pamięci pewnie nie daje rady z taķą ilością pamięci (i taktowaniem 1600MHz).

Dorzuć mu z 0,1 albo 0,2V i powinno zatrybić.

XMP włączasz ?

Próbowałeś ręcznie ustawić timingi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim biosie nie mam takiej opcji XMP jest masa innych, których nie do końca rozumiem :P Płyta niby obsługuje pamięci do 2000MHz fakt że po OC ale 1866MHz spokojnie powinny chodzić. Pamięci znajdują sie na liście obłsugiwanych, bios jest najnowszy. I właśnie co do biosu mam niby F14E na stronie producenta do mojego procka jest przypisany bios F13 a F14E do procesora FX-8370 lub FX-ów z końcówką "E" i tak sie zastanawiam czy nie wrócić do F13. Przyznam się, że całe te OC robiłem troche tak lamersko "na szybko" i CPU podkręciłem samym mnożnikiem na 4,5GHz nie dotykając voltarzy czy mostków -zostawiłem na AUTO i o dziwo działa, testy przeszedł w stresie nie grzeje sie i nie zawiesza temp nie dochodzi nawet do 60 stopni. Wiec za ramy zabralem sie podobnie wszedłem w mnożnik i ustawilem na 1600mhz i tak jak mowie za 3 probami ustawiania i wychodzenia z biosu winda uruchomila sie normalnie bez zadnego komunikatu (czyli jakoś zaakceptowal te ustawienia) natomiast tak jak wpsomnialem w systemie pokazuje mi tylko 28GB lecz dostepne 24GB zamiast pełne 32GB. Wiec mówisz, żeby lekko napięcia podnieść na pamięciach? Dziwi mnie tylko fakt tego znikającego ramu nie daje mi to spokoju czym to moze byc spowodowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU Voltage Control (napięcie procka),

CPU NB Voltage (IMC/kontroler pamięci),

DRAM Voltage (napięcie pamięci).

Zwiększ napięcie na CPU NB (+0,1V powinno wystarczyć, jak nie spróbuj +0,15V).

 

Pamięć znika, ponieważ nie jest stabilna z punktu widzenia procesora.

Sprawdź ile masz pamięci w BIOS'ie - jak tam będziesz mieć mniej, Windows też będzie widział mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bez podkręcania cpu chodzą na 1600 wszystkie?

 

Witam, bez podkręcania CPU też chodzą na 1333MHz a jak sie ustawią na 1600MHz to pokazuje mniej ramu. Zobaczyłem ze w CPUz jedna para ma na ostatnich tatkach "XMP" 800MHz natomiast druga para ma wszystkie takty podpisane JEDEC i te ostatnie wskazują 667mhz

 

CPU Voltage Control (napięcie procka),

CPU NB Voltage (IMC/kontroler pamięci),

DRAM Voltage (napięcie pamięci).

Zwiększ napięcie na CPU NB (+0,1V powinno wystarczyć, jak nie spróbuj +0,15V).

 

Pamięć znika, ponieważ nie jest stabilna z punktu widzenia procesora.

Sprawdź ile masz pamięci w BIOS'ie - jak tam będziesz mieć mniej, Windows też będzie widział mniej.

 

Tak jak piszesz jak je podkręce tak na szybko to na post screenie (tym pierwszym ekranie) pokazuje 27 ileś tam ramu i niżej pamięci na 1600 ładuje sie windows i systemie tez tyle pokazuje, a na 1333mhz i w biosie i systemie jest 32. Spróbuje z podwyższonymi lekko napięciami i zobaczymy co sie stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy odpalam kompa to na 1 ekranie (post screen) pokazuje już memory 1600MHz. Ustawilem tak pamieci ze juz ram nie znika jest pelne 32GB a CPUz pokazuje w zakładce SDP ze pamieci chodzą na 800MHz ale tylko na slocie 1 i 2. Sloty 3 i 4 chodzą dalej na 667mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...