Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość

Monitor 27" 4K - praca biurowa, programowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Cześć,

jaki możecie polecić monitor 27" do pracy biurowej, programowania, który miałby rozdziałkę 4K?

Po co aż tyle ktoś może zapytać - dla ostrzejszych fontów. Obecnie mam 2x 24" 1920x1200 px i jest ok, choć fonty względem lapa są takie sobie. Zmieniłem lapa na większego i chcę zrobić większy monitor + lap bo wydaje się, że to się może świetnie sprawdzić.

 

Nie potrzeba mi świetnej jakości przy grach czy filmach - nie gram, nie oglądam. Pracy z kodem jest za to dużo.

Z tego co sam widziałem, to może np. Dell P2815?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27" WQHD IPS - chyba taki lepiej szukać.

 

Przy 4K 27" będzie trzeba wszystko i tak skalować, bo stanie się zbyt małe, nieczytelne.

 

4K w niskiej cenie to będzie zawsze TNka - a to już trochę bez sensu do pracy z textem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No szczerze mówiąc to właśnie o to chodzi - aby wymagało skalowania w dół, bo w takiej sytuacji fonty są o wiele ostrzejsze niż natywnie. Czyli biorę 4K, używam z rodzielczością skalowaną do np. FHD i cieszę się większym zagęszczeniem. Z TN też raczej bym żadnego problemu nie widział, do pracy z tekstem nie są potrzebne świetne kąty widzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby TN nie jest zły, tylko żeby nie był wypalarką jak często bywa albo totalnie sprana matryca z kolorów. IPSy są moim zdaniem bardziej user frendly.

 

 

Zobacz obie jak to wygląda przy IPSach i cenie :

https://cenowarka.pl/?cat=monlcd19wide&v=e&hloc=pl&sort=p&bl1_id=30&xf=11955_IPS~14591_38402160

 

vs. VA:

https://cenowarka.pl/?cat=monlcd19wide&v=e&hloc=pl&sort=p&bl1_id=30&xf=11955_VA~14591_38402160

 

vs. TN:

https://cenowarka.pl/?cat=monlcd19wide&v=e&hloc=pl&sort=p&bl1_id=30&xf=11955_TN~14591_38402160

 

TNki chyba mają wszystkie ten sam identyczny panel 28". Więc możesz brać obojętnie którą a dostaniesz to samo. Podobnie pewnie jest z VA32" i IPSem 27"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Minciu, może aż tak nie przesadzajmy, IPS 27 to zarówno najtańszy i najprostszy segment, jak i całkiem fajny NEC EA275UHD. Panel panelem, chyba nie mniej ważna elektronika sterująca.

 

"Spawarki" nie wiem czy są jeszcze robione, ale trzeba sprawdzić jaka jest minimalna jasność kupowanego LCD, powinien schodzić poniżej 50 nitów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z IPSami może troche przesadzam, ale one tez chyba spod jednego młota idą:

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/5b936dfb5

 

nie mogę znaleźć modelu panela w najtańszych IPSach, ale w tych i tak tańszych od NECa chyba sa młodsze rewizje paneli wsadzane.

 

Ten NEC ma jakiś dziwny input lag - 70ms.. rozumiem że myszka pływa w nim zawsze? :) Lipa nawet do pracy z pulpitem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z autpsji podpowiem, że literki na 4k 27" będą rozmiaru 1/4 paznokcia małego palca. Useless, bo jeśli naklepiesz jedną linijkę kodu nawet na pół długości takiego monitora, każdy inny programista nie przepuści Ci code review. A jak już skalowanie to w górę, żeby interpolować UI na większe. O wiele wygodniej będzie Ci z dwoma monitorami 1440p bez skalowania IMO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Karister - czytaj cały temat :) O to chodzi aby skalować aby były większe - ale złożone z większej liczby pikseli = lepsza jakość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i jeszcze raz zaznaczam, że posiadam długie doświadczenie z pracą z kodem na ekranach fHD, 1440p i 4k na matrycach od 22 do 32 cali. Upscaling nie da lepszej jakości od dobrze dobranej rozdzielczości natywnej, bo jest tylko interpolacją. Ja tylko daję rady z autopsji, co mi służy najlepiej, a autor zrobi, co uzna za słuszne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy 4K 32" nie dałyby radę zastąpić 2 monitorów do komfortowej pracy. Takie coś bym ewentualnie rozważył jak koniecznie musi być 4K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Karister może to jeszcze kwestia systemu. Nie wiem jak Windows bo pracuję na Maku, ale MacOS bardzo ładnie sobie z tym radzi i po przełączeniu na hiDPI obraz jest taki jak na lapie - żyleta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i jeszcze raz zaznaczam, że posiadam długie doświadczenie z pracą z kodem na ekranach fHD, 1440p i 4k na matrycach od 22 do 32 cali. Upscaling nie da lepszej jakości od dobrze dobranej rozdzielczości natywnej, bo jest tylko interpolacją. Ja tylko daję rady z autopsji, co mi służy najlepiej, a autor zrobi, co uzna za słuszne.

 

Tutaj kolega Karister ma racje - na monitorach LCD zawsze najlepiej wygląda rozdzielczość natywna po przeskalowaniu jej w dół tracimy wyraźnie na jakości. Swobodnie rozdzielczość to można było zmieniać na monitorach CRT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jak wytłumaczyć jakość obrazu na lapach 15" z 2K/4K i skalowaniem? To też LCD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mieszacie Lukasowi, jemu nie chodzi o zmianę rozdzielczości na inną niż natywną, a o przeskalowanie liter w systemie. Mac ma to rozwiązane ponoć rewelacyjne, w linuksie sobie z tym radzę, posiadacze win mają większe lub mniejsz problemy.

 

literki będœ takiej wielkości jak trzeba, a poprawi się im ostrość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy 4K 32" nie dałyby radę zastąpić 2 monitorów do komfortowej pracy. Takie coś bym ewentualnie rozważył jak koniecznie musi być 4K.

Jeden monitor stawiasz zwyczajowo na wprost głowy. Jak ustawisz IDE na jedną połowę monitora, a na drugą logi, przeglądarkę, cokolwiek, to będziesz miał cały czas skręconą szyję w lewo/prawo. Przy dwóch monitorach masz jeden do pracy w IDE na wprost oczu, a na drugi zerkasz w bok, gdy potrzebujesz. Poza tym osobny monitor tylko na terminal jest bardzo wygodny. Na jedenym dużym w kółko go coś zasłania. Raz przeglądarka, raz klient do bazy danych, a raz jeszcze co innego. Pewnie to też kwestia przyzwyczajeń, ale wg mnie przekątne 24-27" są najwygodniejsze do programowania w liczbie dwóch lub trzech. W domu mam 4K 32" i nie nazwałbym tego komfortowym rozwiązanim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jest tak jak napisał krzyyss - nie mam zamiaru zmieniać rozdzielczości tylko używać skalowania, a to dwie różne rzeczy. Przy czymś takim na jeden punkt obrazu przypada kilka pikseli przez co zyskuje się na ostrości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to jest Twój wybór, ale chciałbym się trzymać faktów: Jeden punkt obrazu przypadający na kilka pikseli to upscaling, prowadzący do ząbków na ekranie, które można niwelować wygładzaniem krawędzi. Nie widzę tu niczego, co mogłoby prowadzić do ostrzejszego obrazu. Upsampling może go ewentualnie rozmyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy chyba od fontów. Są takie co nie mają pixeli przy powiekszaniu. Przy skalowaniu też nie powinny mieć.

 

Fonty chyba żadko mają grafikę jak bitmapa.

 

Raczej 90% fontów to wektorowe grafiki, czyli w pełni skalowalne.

 

Oczywiście to jest Twój wybór, ale chciałbym się trzymać faktów: Jeden punkt obrazu przypadający na kilka pikseli to upscaling, prowadzący do ząbków na ekranie, które można niwelować wygładzaniem krawędzi. Nie widzę tu niczego, co mogłoby prowadzić do ostrzejszego obrazu. Upsampling może go ewentualnie rozmyć.

 

interfejs programu może tak wyglądać jak piszesz. Same fonty nie powinny.

 

Tylko przy WQHD 27" text na ekranie bez skalowania jest bardzo ładny. I ciężko mu zarzucić pixelowość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to jest Twój wybór, ale chciałbym się trzymać faktów: Jeden punkt obrazu przypadający na kilka pikseli to upscaling, prowadzący do ząbków na ekranie, które można niwelować wygładzaniem krawędzi. Nie widzę tu niczego, co mogłoby prowadzić do ostrzejszego obrazu. Upsampling może go ewentualnie rozmyć.

 

Do znudzenia: jemu chodzi o to, żeby tych punktów na jednostkę powierzchni było cztery razy więcej. Przykładowo z dwóch monitorów 24-calowych: 1920 × 1080 i 3840 × 2160, lepszy do programowania będzie, a jakże, ten drugi. Interfejs się przeskaluje, a litery w oknach, na przykład kod, będą mogły być nieporównanie ostrzejsze przy niezmienionej wielkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy WQHD 27" text na ekranie bez skalowania jest bardzo ładny. I ciężko mu zarzucić pixelowość.

Oczywiście, dlatego od początku uważam, że 1440p do 27" jest lepszym wyborem od 4K i skalowania.

 

Do znudzenia: jemu chodzi o to, żeby tych punktów na jednostkę powierzchni było cztery razy więcej. Przykładowo z dwóch monitorów 24-calowych: 1920 × 1080 i 3840 × 2160, lepszy do programowania będzie, a jakże, ten drugi. Interfejs się przeskaluje, a litery w oknach, na przykład kod, będą mogły być nieporównanie ostrzejsze przy niezmienionej wielkości.

Masz, rację, to już jest nudne. Ja widziałem skalowane 4K na TN oraz IPS i pozostaję przy swoich doświadczeniach popartych latami pracy na tuzinie różnych monitorów. 24" do 4K to jest fatalny wybór, a przeskalowane przez 200% będzie wyglądać źle. To samo się tyczy 27". Ktoś nie chce w to wierzyć - nie musi, wolna wola. Ja tylko proponuję alternatywę, aby ktoś nie popełniał tych samych błędów, które ja kiedyś już popełniłem. Jak ktoś woli blur z interpolacji i uważa, że to jest ostrzejsze - wolna droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, dlatego od początku uważam, że 1440p do 27" jest lepszym wyborem od 4K i skalowania.

 

 

Masz, rację, to już jest nudne. Ja widziałem skalowane 4K na TN oraz IPS i pozostaję przy swoich doświadczeniach popartych latami pracy na tuzinie różnych monitorów. 24" do 4K to jest fatalny wybór, a przeskalowane przez 200% będzie wyglądać źle. To samo się tyczy 27". Ktoś nie chce w to wierzyć - nie musi, wolna wola. Ja tylko proponuję alternatywę, aby ktoś nie popełniał tych samych błędów, które ja kiedyś już popełniłem. Jak ktoś woli blur z interpolacji i uważa, że to jest ostrzejsze - wolna droga.

 

Mowa jest o zupełnie innym rodzaju skalowania i wygląda na to, że nawet nie wiesz o istnieniu tej opcji (w systemie). Nie ma żadnego rozmycia – wręcz przeciwnie.

 

Zdjęcie na tej oto stronie:

 

https://stimulant.co...or-4k-displays/

 

powinno wszystko wyjaśnić. W obu przypadkach tekst ma taki sam fizyczny rozmiar (w milimetrach), ale na ekranie 4K, na którym został przeskalowany (tak samo jak robisz to czasem w przeglądarce stron internetowych), jest nieporównanie ostrzejszy. Innymi słowy, wszystko na ekranie 24-calowym 4K ma – po ustawieniu skalowania w systemie na 200% – taki sam rozmiar jak na 24-calowym ekranie Full HD, tyle że wygląda o wiele lepiej, nie na odwrót.

 

Dlatego 4K jest wprost stworzone do ekranów 24–27-calowych. Oczywiście, nie dotyczy (na razie) zapalonych graczy, bo pojawia się problem wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówię dokładnie o tym skalowaniu. Ja naprawdę nikogo nie zmuszam do swojej propozycji. Jedynie sugeruję przetestować organoleptycznie, zamiast czytać testy i teorię, po czym w ciemno kupować. Bo naprawdę można się rozczarować tymi 4K.

 

Inny przykład na teoria vs realia to sytuacja w grach, gdzie niektórzy twierdzą, że bez problemu ustawią rozdzielczość fHD na 4K, bo przecież jeden punkt wyświetli się idealnie na 4 pikselach. Teoria brzmi świetnie, a rzeczywistość jest inna.

 

Więc ponownie, do znudzenia - mam 4K, widziałem i widzę codziennie. To samo się tyczy 1440p. Nie polecam 4K do przekątnej 27". A cały świat nie musi mieć takiego samego zdania. Byle tylko swoje zdanie miał podparte jakimiś własnymi doświadczeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówię dokładnie o tym skalowaniu. Ja naprawdę nikogo nie zmuszam do swojej propozycji. Jedynie sugeruję przetestować organoleptycznie, zamiast czytać testy i teorię, po czym w ciemno kupować. Bo naprawdę można się rozczarować tymi 4K.

 

Jak możesz mówić właśnie o tym skalowaniu, skoro twierdzisz, że tekst będzie rozmyty, podczas gdy jest dokładnie na odwrót? Tak, widziałem na własne oczy.

 

Inny przykład na teoria vs realia to sytuacja w grach, gdzie niektórzy twierdzą, że bez problemu ustawią rozdzielczość fHD na 4K, bo przecież jeden punkt wyświetli się idealnie na 4 pikselach. Teoria brzmi świetnie, a rzeczywistość jest inna.

 

To prawda, tyle że jest to przykład zupełnie innego skalowania. W tym przypadku cztery piksele ekranu próbują symulować jeden (nieudolnie), a w tamtej sytuacji cztery piksele ekranu to dalej cztery piksele ekranu. Innymi słowy, litera po prostu składa się z większej liczby punktów, a subpiksele są już zupełnie niewidoczne, więc siłą rzeczy tekst jest ostrzejszy. Nie dotyczy jedynie źle napisanych i/lub przestarzałych programów, w których na przykład ikony to mapy bitowe. W każdym razie kod powinien się skalować idealnie, a to chyba wystarczający powód, żeby przeboleć okazjonalne rozmycie elementów interfejsu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

... ale chciałbym się trzymać faktów: Jeden punkt obrazu przypadający na kilka pikseli to upscaling, prowadzący do ząbków na ekranie, które można niwelować wygładzaniem krawędzi. Nie widzę tu niczego, co mogłoby prowadzić do ostrzejszego obrazu. Upsampling może go ewentualnie rozmyć.

 

Wydaje mi się, że kompletnie nie rozumiesz tematu, tym samym wprowadzasz innych w błąd. By nieco naprowadzić - kupić kartkę papieru milimetrowego, narysowaś na nim powiedzmy trzy pierścienie, średnica zewnętrzna 5cm, wewnętrzna 4 cm, po czym zamalować te pierścienie za pomocą kwadracików. Jeden malować pełnymi kwadracikami 1x1mm, drugi siatką kwadratów 2mmx2mm, a trzeci siatką np 5x5 mm. Popatrzeć na te pierścienie, wtedy zrozumiesz o czym mowa. Miast pierścieni mogą być dowolne literki, ale pierścienie narysować łatwiej.

 

edit

też mam przeskalowany całe interfejs, do tego mniej typowo niż x2, bo o 30%. Gdyby 1 piksel miał być zastępowany 1,3 pikselem, to dopiero by cuda wychodziły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że kompletnie nie rozumiesz tematu, tym samym wprowadzasz innych w błąd. By nieco naprowadzić - kupić kartkę papieru milimetrowego, narysowaś na nim powiedzmy trzy pierścienie, średnica zewnętrzna 5cm, wewnętrzna 4 cm, po czym zamalować te pierścienie za pomocą kwadracików. Jeden malować pełnymi kwadracikami 1x1mm, drugi siatką kwadratów 2mmx2mm, a trzeci siatką np 5x5 mm. Popatrzeć na te pierścienie, wtedy zrozumiesz o czym mowa. Miast pierścieni mogą być dowolne literki, ale pierścienie narysować łatwiej.

 

edit

też mam przeskalowany całe interfejs, do tego mniej typowo niż x2, bo o 30%. Gdyby 1 piksel miał być zastępowany 1,3 pikselem, to dopiero by cuda wychodziły.

 

Przyszło mi do głowy, że może zamiast skalowania Windows użył (ewentualnie zapomniał wyłączyć po wyjściu z gry) jakiejś innej funkcji, na przykład w sterownikach karty graficznej albo monitorze, która próbuje symulować wyświetlacz Full HD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...