Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

naczelnik5

płyta Asus z370 powyginane piny - prosze o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem , montujac nowy cooler na cpu w plycie Asus z370 prime -p jakims cudem uszkodzilem piny w gniezdzie procesora ( nie wiem jak nic mi tam nie wpadlo, niczym nie zahaczylem , procesor idealnie siedzial w gniezdzie) jednak po wlaczeniu kompa byl tylko czarny ekran swiecily sie diody na plycie i wentylatory chodzily ale 0 reakcji. Wyjalem procka okazalo sie ze kilka pinow jest powyginanych ( nie wiem czy ulamane, sa bardzo male wiec dokladnie nie widac). Plyta jest nowa ale to uszkodzenie mechaniczne wiec gwarancja odpada. Jest szansa zeby te piny naprostowac? jesli tak to znacie kogos/ czy serwis ktory tym sie zajmuje? czytalem ze czesto w takich przypadkach pomaga zegarmistrz:) ale ciekaw jestem jakie to sa koszty bo pewnie malo oplacalne. Tylko i tak wyprostowanie itp nie da 100% pewnosci ze plyta bedzie dzialac . Pewnie bedzie konieczne kupno nowej plyty i te pare stow w plecy ale zastanawiam sie czy warto placic komus kase za probe naprawy ?. Caly czas zachodze w glowe jakim cudem te piny mogly sie wygiac , czy to mozliwe ze cooler za mocno dociskal na cpu ? sam na sile nie dociskalem po prostu przykrecilem sruby.Dodam ze jesli chodzi o montowanie procka i cpu nie byl to moj pierwszy raz staralem sie byc dokladny i robic wszystko delikatnie a tu taki zonk. Plyta jak przyszla byla ok bo pare dni wszystko dzialalo na innym coolerze. Wymienialem cala platforme plyte procka i ram + nowe chlodzenie troche to kosztowalo wiec jestem troche zalamany. Jakies pomysly co mozna z tym zrobic ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra lupa, igła, dobre źródło światła i prostujesz. to nie jest trudne jak sobie poćwiczysz na jakiejś uszkodzonej płycie z allegro za 5PLN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj zdjęcie. jak piny nie są ułamane to powinno się je naprostować na tyle, że nie będą miały wpływu na działanie płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie zostaje serwis gdzie za +/- 200 , 300zł poprostują jeżeli nie są połamane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po poludniu bede w domu to postaram sie wrzucic jakies dobre zdjecie .Jesli naprawa to koszt 200-300 zl to sie nie oplaca bo za 400 zl mozna kupic uzywke na gwarancji a ta uszkodzona probowac samemu naprawic i sprzedac za pol ceny jakos uszkodzona.Zastanawia mnie bardzo opcja z zegarmistrzem bo sporo osob pisalo ze takie rzeczy zanosili i bylo ok . W sumie ma to sens bo gosc jest od precyzyjnej roboty, ale oplaci sie chyba tylko jesli nie skasuje wiecej niz 100-150 zl. No nic pozniej wrzuce fotke moze ktos wypatrzy czy piny sa cale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zegarmistrz będzie w stanie naprawić (czyli piny nie będą połamane), to i ty to zrobisz poświęcaj tylko trochę czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AdmK

Igła od strzykawki spiłowana "na prosto" - powinieneś dać radę.

Grubość igły dobierz tak aby wchodziła na pin swobodnie, bo inaczej wyrwiesz pin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zegarmistrz będzie w stanie naprawić (czyli piny nie będą połamane), to i ty to zrobisz poświęcaj tylko trochę czasu

Tylko ze zegarmistrz ma na pewno lepsze warunki,narzedzia i reka mu nie drzy :) no nic dzieki za odpowiedzi, wroce do domu to bede dalej kombinowal, nadzieja umiera ostatnia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie zostaje serwis gdzie za +/- 200 , 300zł poprostują jeżeli nie są połamane...

\

 

 

tyle to plyta warta jest :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

\

 

 

tyle to plyta warta jest :D

Ostatnio u mnie w robocie skasowalismy tyle za prostowanie pinów na płycie wartej 390zł :-)

 

Jak to mawiają klient nać pany , chce to zrobić trzeba :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być to zrobione idealnie. Kiedyś kupiłem płytę z takimi pinami i je naprostowałem. Nie wyglądało to jak z fabryki, ale wszystko stykało i grało :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu wygląda jakby był wywinięty go góry, a nie złmany, spróbuj tego triku ze spiłowaną igłą od strzykawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu wygląda jakby był wywinięty go góry, a nie złmany, spróbuj tego triku ze spiłowaną igłą od strzykawki.

Sprawdzilem igła, niestety zlamany:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa z odbudowaniem pinu. Może faktycznie zegarmistrz miałby lutownicę i narzędzia do przymocowania kawałka drucika lub innego pinu z uszkodzonej płyty :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężka sprawa z odbudowaniem pinu. Może faktycznie zegarmistrz miałby lutownicę i narzędzia do przymocowania kawałka drucika lub innego pinu z uszkodzonej płyty :hmm:

znalazlem schemat 1151 https://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2017/10/Intel-Coffee-Lake-LGA-1151-Pin-Configuration.jpg

i wedlug tego uszkodzony pin to AE 7 na schemacie lub AE 34 tak czy ianczej prawdopodobnie odpowiadaja za to samo , tylko ni cholery na nim nie mozna odczytac co tam jest napisane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest rozpiska pinów -> KLIK

 

AE7 = DDR1_DQ[62] / DDR1_DQ[62]

 

A więc pin od obsługi jednego z kanałów RAM.

 

Bez niego płyta będzie działać, ale funkcjonować będą tylko dwa sloty ram - te od sprawnego kanału. Nie będzie więc działać dual channel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem poradę, w której ktoś pisze o naprawie złamanego pinu u złotnika. W sumie ma to sens, bo przecież potrafią lutować i wykonywać skomplikowane wzory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest rozpiska pinów -> KLIK

 

AE7 = DDR1_DQ[62] / DDR1_DQ[62]

 

A więc pin od obsługi jednego z kanałów RAM.

 

Bez niego płyta będzie działać, ale funkcjonować będą tylko dwa sloty ram - te od sprawnego kanału. Nie będzie więc działać dual channel.

jesli tak by mialo byc i plyta ruszy to jakos przelkne te pare % gorszej wydajnosci pamieci, jutro wsadze graty do obudowy i zobaczymy czy wogole komp wstanie.

Co do zlotnika tez czytalem o tym sposobie tylko piny chyba nie sa cale zlote a pozlacane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety po prostowaniu pinow komp dalej nie wstaje. Swieca sie ledy, wiatraki chodza, chociaz ten od grafiki za chwile sie zatrzymuje. Idzie aito reset i tak w kolko.probowalem roznej konfiguracji ramu skoro pin uszkpdzony odpowiadal za ram ale nic to nie dalo.Pytanie czy jest mozliwosc uszkodzenia procesora jezli wczesniej siedzial w gniezdzie z wygietymi pinami?? Dodam ze zaraz po zamontowaniu chlodzenia jak komp nie wstawal to plyta pikala. Jak wyjalem procka i wsadzilem jezzcze raz to juz byla cisza i teraz tez cisza.sprobuje jeszcze podniesc niektore piny bo moze sa za nisko ale coraz bardziej obawiam sie ze razem z plyta poszedl procek.wrzucam foto jeszcze. Piny moze nie sa idealnie prpste ale wydaje mi sie ze glowki sa w miare w jedej linii i z prockiem powinny stykac https://zapodaj.net/23829c2093681.jpg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to możliwe jeśli doszło do jakiegoś zwarcia w sockecie, pozytyw taki, że fizycznie raczej nie będzie śladu na nim więc ew. reklamacja/gwarancja nie powinna stanowić problemu, gorzej z płytą bo jest fizycznie uszkodzona. Najlepiej by było jakbyś sprawdził ten swój procesor w innej płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to możliwe jeśli doszło do jakiegoś zwarcia w sockecie, pozytyw taki, że fizycznie raczej nie będzie śladu na nim więc ew. reklamacja/gwarancja nie powinna stanowić problemu, gorzej z płytą bo jest fizycznie uszkodzona. Najlepiej by było jakbyś sprawdził ten swój procesor w innej płycie.

Chyba bede musial sie przejsc do jakiegos serwisu zeby mi sprawdzili procka bo nikt ze znajomych nie ma plyty pod 8gen. Ew pozostaje zakup nowej plyty i wtedy jak nie ruszy reklamacja procka.Uszkodzona plyte chyba zaniose do jakiegos zlotnika moze da rade naprawic uszkodzony pin. Zauwazylem ze na stykach procesora pojawily sie jakby brazowawe plamki tylko pytanie czy to od spalenia procka czy to po prostu slad po pinach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy. Z czasem takie przebarwienia mogą się pojawiać ( chociaż w sumie nie powinny )

 

img_5829578.jpg

 

 

Ale tyczy to raczej starych procesorów 3-4 gen, które normalnie sobie z tym działają. Niektóre pasty termo również mogą "odbarwić" pola stykowe na procesorze, jeżeli miały z nią kontakt. Wreszcie temperatura i piny - oczywiście również. Zdarza się to zwłaszcza w procesorach "po przeróbkach" gdzie trzeba było izolować dane pola stykowe, by uruchomić CPU na niekompatybilnej platformie i zaizolowało się pady w sposób niewłaściwy, albo wadliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy. Z czasem takie przebarwienia mogą się pojawiać ( chociaż w sumie nie powinny )

 

img_5829578.jpg

 

 

Ale tyczy to raczej starych procesorów 3-4 gen, które normalnie sobie z tym działają. Niektóre pasty termo również mogą "odbarwić" pola stykowe na procesorze, jeżeli miały z nią kontakt. Wreszcie temperatura i piny - oczywiście również. Zdarza się to zwłaszcza w procesorach "po przeróbkach" gdzie trzeba było izolować dane pola stykowe, by uruchomić CPU na niekompatybilnej platformie i zaizolowało się pady w sposób niewłaściwy, albo wadliwy.

Umnie wyglada to tak:KLIK

przeszedłem sie po serwisach i wszedzie mowili ze raczej malo prawdopodobne zeby padl procek , ale nigdzie nie mieli mozliwosci sprawdzenia bo nie mieli pod reka odpowiednej plyty i wszedzie uslyszalem ze najlepiej kupic nowa plyte bo kupic i tak musze i po prostu sprawdzic. Faktycznie chyba to jedyne rozsadne wyjscie. Przy ogladaniu procka od spodu zauwazyllem ze miejscami chyba sa slady pasty termo, moze to jest tez przyczyna tego ze proc nie styka bo pasta nie powinna przewodziac pradu , zastanawiam sie nad wyczyszczeniem ale troche sie boje bo procek nowy na gwarancji zebym czegos nie uszkodzic. Zauwaylem tez cos takiego Mój link. Pod lupa wyglada to jak kawalek ulamanego pinu od socketu w kazdym razie kawalek wystajacego metalu. Poruszylem to delikatnie igla i odpadlo ale na procku zostalavtaka czarna kropka. Ja pitole problem zamiast sie rozwiazywac to sie powoeksza:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewności że ten proc padł nie ma, ale to co pokazałeś na drugim zdjęciu ewidentnie wygląda na ślad po zwarciu (możliwe że właśnie element pinu z socketu wpadł nie tam gdzie trzeba)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...