Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Dhoine

Napięcie elektrostatyczne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przy próbie złożenia komputera ludzie z otoczenia zaczęli mi przeszkadzać i przez przypadek położyłem dysk SSHD, oraz płytę główną z radiatorem i procesorem, na łóżko na którym był koc.

 

Chciałem się upewnić czy po kilku dniach napięcie (o ile jest) zniknie z twardego dysku i czy czasem go nie uszkodzi, ponieważ nie znam się na elektryce. Na ten moment dysk leży w kartonie z wacikami antystatycznymi, a płyta główna na kartonie planowałem go złożyć za jakieś 4 dni i chciałem się upewnić czy nic się nie stanie (żadne z urządzeń nie było podłączane do napięcia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=CDUZRNp4pxg

Powinno być OK (prawdopodobnie).

PS. Izolowanie czegoś to nie jest najlepsze podejście (zwłaszcza jeżeli masz suche powietrze).

Powinieneś raczej uziemić obudowę dysku twardego zamiast go izolować od wszystkiego (tak pozbędziesz się ewentualnego napięcia statycznego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę jakoś uziemić sam dysk? Jedyne uziemienie jakie przychodzi mi do głowy to ten bolec w gniazdku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotknij uziemienia w gniazdku i będziesz mógł bezpiecznie dotknąć dysku, o ile nie pracujesz na dywanie. Generalnie dzisiejsza elektronika jest pozabezpieczana jak się da przed wyładowaniami elektrostatycznymi, ale uważać i tak trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też dotknąć metalowego zaworu kaloryfera, żeby się uziemić.

Pomaga na pewien czas, zależny od tego czy i jak jesteś ubrany.

Można też kupić opaskę uziemiającą na rękę (z krokodylkiem), co nie jest zbyt wygodne ale czasem konieczne.

W firmach elektronicznych stosuje się przewodzącą podłogę i opaskę uziemiającą na obuwie.

https://www.gotronik.pl/opaska-uziemiajaca-na-obuwie-p-1528.html

Ja żeby się nie naelektryzować składam swoje kompy (lub w nich grzebię) po prostu będąc boso :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andree To już prędzej kupił bym mate z opaska tyle której kiedyś używałem że w praktyce używał bym tego "raz na ruski rok" bo już nie muszę składać komputerów na praktykach, więc zadowolę się gniazdkiem. W takim razie temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do tematu. Będę składał PC'ta drugi raz w swoim życiu. Tym razem na nowych komponentach i wolałbym użyć opaski ESD. Jak uziemić się za pomocą opaski, czyli gdzie ją podłączyć? Musi to być bezpieczne. Wiem, że można podłączyć się do swojej instalacji domowej za pomocą adaptera, ale boję się trochę bo instalacja musi być sprawna, a jednak to nasze życie. W przypadku przepięcia mógłbym zginąć. Dodatkowo wolałbym sprawdzić poprawność działania opaski multimetrem, tylko nie mam żadnego pojęcia jak to sprawdzić bo nie używałem nigdy miernika. Ktoś coś doradzi?

 

 

P.S. Wiem, że potrzebna jest jeszcze mata, ale wpadłem na pomysł, że mogę od razu włożyć płytę do obudowy i tam ją doposażyć w ram i proca. Będzie to mało poręczne, ale chyba bardziej bezpieczne niż na kartonie. Jak myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...