Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

cosmoo

2 x Synology DS1817+

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jako, że nie miałem żadnej styczności z Synology chciałbym zapytać o możliwości tych zabawek...

 

Chciałbym używać go do backup'u w tzw. mirroringu ewentualnie do przetrzymywania kilku kopii danego folderu.

Obydwa NAS'y znajdowałyby się odrębnych budynkach połączone światłowodem. Na pierwszym z nich w budynku A trzymałbym kopie backup'ów z serwera oraz kopie plików .pst użytkowników.

Chciałbym, aby na drugim był mirroring danego folderu lub kilka kopii folderu z 3-4 dni. Nie znam możliwości software'u więc mam nadzieję, że mi pomożecie zanim wydam kilkanaście kPLN.

 

Poniżej schemat zrobiony na szybko do celów poglądowych. Ze strony sprzętowej wszystko powinno być ok (wg. kompatybilności Synology). Da radę ustawić taki backup backup'u?

 

4580962100_1536518720_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybkie pytanie - czy serwery się widzą (czy można traktować je jako działające w jednej sieci)?

Mirroring bez problemowo się da robić wbudowanymi urządzeniami, kopie to wystarczy puścić skrypt - albo pakujesz i kopiujesz albo od razu kopiujesz.

Musisz tylko zadbać o to by znajdowały się w tej samej podsieci adresowej - ale skoro jest światłowód i komputery/urządzenia się widzą to ew kwestia konfiguracji ruchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urządzeń jeszcze nie mam, dopiero planuje zakup i uzależniam go od możliwości software'u, reszta sieci jest gotowa.

Synology byłby podłączone do sieci poprzez dedykowane karty z dwoma portami sfp+. Każdy port widoczny jest jako osobna karta, więc dwa różne adresy dla portów.

Jeden z portów podłączony byłby do switch'a i tamtędy byłby zrzucany backup z serwerów i stacji klienckich. Drugi port byłby podpięty bezpośrednio światłem do drugiego urządzenia, te adresy nie byłby fizycznie podłączona do lan i służyły tylko do replikacji folderów, żeby nie blokować lan oraz, żeby replikacja była jak najszybsza.

NAS'y widziałby poprzez obydwa łącza (lan i bezpośrednie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko co chcesz jest osiągane w ramach systemu - ew musisz doinstalować funkcję replikacji, ale takie coś jest u Synology.

 

Nigdy nie spotkałem się połączeniem światłowodem - zawsze coś było po drodze (router, switch) ale powinno to działać identycznie jak kabel.

 

A co do robienia kopi to robisz prosty skrypt by pakował plik i posyłał na dany adres ftp i nadawał mu odpowiednią nazwę (można użyć po prostu daty).

A z drugiego urządzenia sprawdzenie ile jest kopii i skasowanie ich jeżeli jest więcej niż potrzebujesz.

 

Puścić 2 skrypty w crona i sprawdzać okresowo czy działają albo nawet zrobić sobie plik z logiem i podglądać go wtedy gdy powinien skończyć (czy wsio jest ok).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie testy przeprowadziłem na kartach HP z wkładkami J9151A. Działają bardzo dobrze, tak samo jak kabel DAC. Nie potrzeba żadnych urządzeń pomiędzy kartami, wystarczy spiąć bezpośrednio i karty się widzą. Sądze, że będzie tak samo z kartami Synology, a one są kompatybilne z J9151A i kablami DAC.

 

Dane będzie zrzucał Symantec BackupExec i one będą już skompresowane, więc dodatkowa kompresja między urządzeniami nie będzie potrzebna i chyba najlepszą opcją będzie zwykła replikacja folderu.

 

Dzięki za odpowiedzi, chyba pora zamawiać urządzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przynajmniej człowiek się czegoś nowego nauczył (że fibre, nie fibre - połączenie bezpośrednie działa zawsze, niezależnie od nośnika danych).

A co do tych backupów - pakowanie jest po prostu łatwiejsze do przenoszenia i zarządzania (lepiej operować na jednym pliku a nie na masie - bo nie wiem ile będzie "koncówek" do backupów). A co do synchronizacji to najłatwiej to będzie rsync zrobić po wcześniejszym przeniesieniu/skasowaniu na urządzeniu docelowym. Zresztą o ile się nie myle to możesz skrypt mieć na docelowym urządzeniu i stamtąd się lognąć po ssh do "dawcy danych" i zapuścić rsync'a. Nie wiem na czym bazuje synology - na debianie czy na centosie, ale w obu to prosty skrypt w bash'u. I to wrzucić w cron'a i wiesz wszystko co jak działa. a nawet można przy odrobinie kombinacji mieć loga wysyłanego na maila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...