Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tracz11

problem z zasięgiem WI-FI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Posiadam sprzęt ODU-IDU 200 z sieci plus, pracuje on na 2,4 ghz i 5 ghz

niedawno się przeprowadziłem do mieszkania w blokach (cały blok z cegły) miedzy routerem a biurkiem z komputerem jest około 11 metrów po linij prostej w tym są dwie ściany działowe i jedna bardzo gruba nośna i mam problem z zasięgiem wi-fi , tz komputer widzi router ale na jedną kreskę i połączenie jest niestabilne, na kompie głównie gram w WOT-a. więc niestabilność to problem. sprawdzałem przy biurku siłę sygnału za pomocą telefonu dokładnie programem WI-FI Analyzer. i 2.4ghz jest na poziomie 70 dBm a 5ghz ma około 90 dBm. co można z tym zrobić? jakiś sygnał tam dochodzi ale bardzo słaby, kable jak dla mnie odpadają bo nie mam gdzie ich ciągnąć, o repeaterach wi-fi opinie są podzielone więc już sam nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pociągnij kabel. Ewentualnie sprawdź, czy adapter PLC nie zadziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety kabel odpada, nie mam gdzie go puścić a żonie tez by się nie podobało jak by przez środek korytarza ciągnął się kabel :) zastanawiałem sie nad czymś takim

https://www.mediaexpert.pl/punkty-dostepu-access-point/punkt-dostepu-asus-rp-ac68u,id-672728?gclid=CjwKCAjw8uLcBRACEiwAaL6MSRfZvhfGp53Ds5feYZiZZ5SaacqSOq_N-7qh1OVxDhd1z59vOs9bixoC80QQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CMryyM6stt0CFVqUsgodNc8AOA

jak bym to postawił na biurku koło komputera np

ogólnie używam laptopa ale do grania podłączam go do większego ekranu komputerowego, więc skoro laptop widzi router ale kiepsko wiec może coś takiego lepiej będzie działał, dodam że moja żona ma laptop "starego samsunga" i ona na tym biurku nie ma problemu z zasięgiem wi-fi więc pewnie mój lapek kiepsko zbiera sygnał, dokładnie posiadam Acera VN7-591G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo taniej kupisz PLC, a podlinkowane rozwiązanie nie gwarantuje 100% pewności rozwiązania Twojego problemu bym powiedział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to do PLC muszą być zera na tej samej fazie, a w blokach to mało prawdopodobne , bo niedawno skończyłem remonty to już wiem jak pomieszane były kable np przy żyrandolach.

A nie ma jakiś dobrych rozwiązań bezprzewodowych? Może coś co by wykorzystało pasmo 5ghz , nie zależy mi na tym aby rozwiązać ten problem za jak najniższe pieniądze, tylko żeby działało. Bo już nawet rozwazalem kupno innego routera, takiego żeby miało dobre mocne wi-fi.

Np moja sąsiadka ze starego miejsca zamieszkania czyli ze wsi miała model odu-idu 100 i on miał przy routerze dwie dokręcane anteny do wi-fi, między naszymi domami było około 80 metrów otwartej przestrzeni, i będąc u siebie w domu mój komputer czy telefon zawsze widział jej sieć i to nawet na przyzwoitym poziomie, a będąc u niej mojej sieci nigdy nie było. Czyli wychodzi na to że nowszy model ma znacznie słabszy sygnał niż model starszy.

A może np można do tego mojego routera podpiąć kablem Ethernet jakiś drugi zwykły router który ma bardzo dobre wi-fi. Bo widzę że są routery które mają nawet po 8 anten.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W PLC urządzenia muszą być na tej samej fazie, co akurat w mieszkaniu w bloku jest bardziej prawdopodobne niż w domku jednorodzinnym.

Na pasmo 5GHz nie licz, bo ono jest bardziej podatne na tłumienie niż 2,4GHz, przez co to drugie ma "lepszy" zasięg. Wszystkie routery nadają z taką samą mocą (określoną przez ustawę), a to czy sygnał WiFi dolatuje słabiej lub gorzej wynika z wielu czynników, także zewnętrznych, takich jak umiejscowienie, przeszkody, itd. A to że routery potrafią mieć po 8 anten nie wynika z chęci osiągnięcia lepszego zasięgu, a podniesieniu prędkości transmisji (np. MU-MIMO).

 

W Twoim przypadku należy zmniejszyć odległość pomiędzy nadajnikiem WiFi (router, dodatkowy Access Point) i klientem (komputer, laptop, itd). Czyli na początek transmiter PLC. Potem np. jakiś Access Point podłączony kablem z głównym routerem. Takiego AP trzeba wyprowadzić np na korytarz, żeby polepszyć parametry pracy (powiększenie zasięgu). Można też użyć kolejnego AP (lub routera) który będzie robił za klienta WiFi i podłączyć go do komputera. Takiego klienta WiFi też należy wyprowadzić z pokoju gdzie stoi komputer na korytarz. Jak widać jest kilka możliwości, poza pociągnięciem kabla, który by rozwiązał problem. Szkoda że nie pomyślałeś o tym przed remontem. Pamiętaj, traktuj kabel jako podstawę sieci komputerowej, nawet w domu, a WiFi traktuj jako dodatek do tego. Nigdy odwrotnie, bo będzie tak jak masz teraz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zasięgu wi-fi to się nie mogę zgodzić że dwa różne sprzęty mają taki sam. Wcześniej ż plusa miałem Huaweia b593 . Później wziąłem ten co mam aktualnie bo Huawei miał problemy ze złapaniem Lte w tej miejscowości gdzie kiedyś mieszkałem. Porównywałem wi-fi. Oba sprzęty stały dokładnie obok siebie . I z Huaweia można było korzystać z dużo dużo wiekszej odleglosci niz z odu-idu . Tak samo było jak porównywałem dawno temu jakiś stary router pentagrama z routerem od neti. Zesieg z Pentagrama w najdalej oddalonym pokoju w domu pokazywal 3 kreski na 5 i net chodził ładnie. A sprzęt od neti dawał 1 lub 2 kreski i już zdarzało mu się przymulić.

A teraz odnośnie mojego mieszkania , w centrum mieszkania jest korytarz, siła sygnału wi-fi na nim to,

Około 55/60 dBm dla pasma 2,4ghz na tel zasięg jest na poziomie 3/4kresek w moim tel, i około 65/70 dBm dla pasma 5ghz. A zasięg na tel to 3 kreski.

Więc nie mógłbym.np dac czegoś takiego co podesłałem w linku wcześniej na korytarz ? Żeby wzmocnić zasięg i podać to dalej ?

Dodam że korytarz jest akurat w połowie drogi między biurkiem z komputerem a routerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zasięgu wi-fi to się nie mogę zgodzić że dwa różne sprzęty mają taki sam. Wcześniej ż plusa miałem Huaweia b593 . Później wziąłem ten co mam aktualnie bo Huawei miał problemy ze złapaniem Lte w tej miejscowości gdzie kiedyś mieszkałem. Porównywałem wi-fi. Oba sprzęty stały dokładnie obok siebie . I z Huaweia można było korzystać z dużo dużo wiekszej odleglosci niz z odu-idu . Tak samo było jak porównywałem dawno temu jakiś stary router pentagrama z routerem od neti. Zesieg z Pentagrama w najdalej oddalonym pokoju w domu pokazywal 3 kreski na 5 i net chodził ładnie. A sprzęt od neti dawał 1 lub 2 kreski i już zdarzało mu się przymulić.

Dlatego napisałem, że wynika z wielu czynników.

 

A teraz odnośnie mojego mieszkania , w centrum mieszkania jest korytarz, siła sygnału wi-fi na nim to,

Około 55/60 dBm dla pasma 2,4ghz na tel zasięg jest na poziomie 3/4kresek w moim tel, i około 65/70 dBm dla pasma 5ghz. A zasięg na tel to 3 kreski.

Więc nie mógłbym.np dac czegoś takiego co podesłałem w linku wcześniej na korytarz ? Żeby wzmocnić zasięg i podać to dalej ?

Dodam że korytarz jest akurat w połowie drogi między biurkiem z komputerem a routerem.

Tak jak napisałem wcześniej, AP na korytarzu może poprawić zasięg, ale montując repeater możesz pogorszyć osiągi i będziesz dalej niezadowolony. Dlaczego? Ponieważ urządzenie wzmacniające sygnał o połowę zmniejsza transfer bo musi jednocześnie komunikować się z bazą oraz klientem. Dlatego AP na kablu jest lepszym rozwiązaniem. Podlinkowany ASUS RP-AC68U jest trochę na wyrost cenowo, jeśli miałby spełniać tylko jedną funkcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A można tego Asusa podpiąć kablem do routera ? Tak żeby z routerem był połączony kablem a tylko do komputera dawał wi-fi, Wtedy bym to mógł wystawić na brzeg korytarza i stamtąd do biurka już jest tylko jedna cienka ściana i jakieś 3/4 metry w lini prostej .

Prędkość jaką mam na wi-fi przy routerze zazwyczaj wacha się 30/40mb i czas reakcji jakieś 20/25ms

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia, weź instrukcję i poczytaj. Ale podobne efekty uzyskasz z takimi AP: TL-WA901ND, TL-WA801ND, EAP110, Ubiquiti UAP-AC-LITE, wszystkie z PoE(zasialeni po kablu Ethernet), pierwsze trzy tylko na 2,4GHz, ostatni to dualband.

Edit: W specyfikacji jest napisane Access point mode, więc jak najbardziej. Tylko ta cena. A w kompie jaką masz kartę WiFi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie ma.mnie w domu więc najwyżej wieczorem sprawdzę, chyba że Pan będzie taki uprzejmy i sam sprawdzi bo podawałem model kompa. A jeśli nie to dopiero sprawdzę wieczorem. Ale tak jak mówiłem moja żona ma 5 letniego Samsunga i u jej nie ma najmniejszych problemów z zasięgiem na biurku , A u mnie przy tym acerze są spore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy taki access point można podłączyć kablem Ethernet do każdego routera czy router też musi mieć jakąś konkretną funkcję?

Moja karta sieciowa to Broadcom 802.11n

I teraz znalazłem ciekawostkę. Z tego co widzę ta karta ma sterownik z 2013 roku? To normalne ? Skoro laptop jest dużo młodszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy taki access point można podłączyć kablem Ethernet do każdego routera czy router też musi mieć jakąś konkretną funkcję?

Możesz podłączyć do każdego routera. Nawet takiego, który nie ma WiFi.

 

Moja karta sieciowa to Broadcom 802.11n

Mój samochód to Volvo w Dieslu.

Mniej więcej tyle nam powiedziałeś. Musiałbyś odnaleźć konkretny model sprawdzając na przykład identyfikator sprzętu.

 

I teraz znalazłem ciekawostkę. Z tego co widzę ta karta ma sterownik z 2013 roku? To normalne ? Skoro laptop jest dużo młodszy?

To może oznaczać, że masz jakieś standardowe sterowniki zainstalowane, które były dostarczone z systemem. Ogólnie nie ma jednak nic dziwnego w tym, że w laptopie siedzi karta sieciowa na chipsecie, który został wyprodukowany 2 lata wcześniej. Zwłaszcza w tańszych konstrukcjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zawsze wypróbować jakieś WiFi na USB aby wykluczyć problem sprzętowy z tamtą kartą sieciową. Oczywiście poszukać nowszego sterownika nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

model karty znalazłem jest to (realtek pcie gbe family controller)

kurcze najwygodniej miałbym z repeaterem bo nie musiałbym męczyć się z kablami,

nie jakiegoś dobrego repeatera ? nie rozchodzi się o cenę może być nawet za te 500 zl tylko żeby dobrze to się sprawdzało i wtedy ja bym go postawił na półce w korytarzu ( a korytarz tak jak mówiłem jest akurat w połowie drogi miedzy biurkiem a routerem, w tej chwili sprawdzałem jak chodzi mi dokładnie internet na korytarzu na na 5 ghz są 3 kreski zasięgu na lapku ping na poziomie 25/30ms i prędkość pobierania 25/30mb/s a wysyłania 12 mb/s ( zaznaczę że dziś mam u siebie fatalną pogodę i niższe wyniki są pewnie tym spowodowane bo stojąc 1 metr od routera wyniki są praktycznie identyczne) może są lepsze o max 1/2 mb/s.

Czyli na korytarzu nie ma problemu z wi-fi, a od korytarza do biurka jest już tylko jakieś 4 metry w tym jedna ściana działowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

model karty znalazłem jest to (realtek pcie gbe family controller)

Znalazłeś co najwyżej "Volvo z dieslem" ale dla karty Ethernet (przewodowej).

 

kurcze najwygodniej miałbym z repeaterem bo nie musiałbym męczyć się z kablami,

nie jakiegoś dobrego repeatera ? nie rozchodzi się o cenę może być nawet za te 500 zl tylko żeby dobrze to się sprawdzało i wtedy ja bym go postawił na półce w korytarzu ( a korytarz tak jak mówiłem jest akurat w połowie drogi miedzy biurkiem a routerem, w tej chwili sprawdzałem jak chodzi mi dokładnie internet na korytarzu na na 5 ghz są 3 kreski zasięgu na lapku ping na poziomie 25/30ms i prędkość pobierania 25/30mb/s a wysyłania 12 mb/s ( zaznaczę że dziś mam u siebie fatalną pogodę i niższe wyniki są pewnie tym spowodowane bo stojąc 1 metr od routera wyniki są praktycznie identyczne) może są lepsze o max 1/2 mb/s.

Czyli na korytarzu nie ma problemu z wi-fi, a od korytarza do biurka jest już tylko jakieś 4 metry w tym jedna ściana działowa.

Jeszcze raz przytoczę to co napisałem wcześniej:

 

Tak jak napisałem wcześniej, AP na korytarzu może poprawić zasięg, ale montując repeater możesz pogorszyć osiągi i będziesz dalej niezadowolony. Dlaczego? Ponieważ urządzenie wzmacniające sygnał o połowę zmniejsza transfer bo musi jednocześnie komunikować się z bazą oraz klientem. Dlatego AP na kablu jest lepszym rozwiązaniem.

 

No chyba że zainwestujesz w sieć Mesh...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak znajdę model karty ? A gdybym ten AP połączył kablem z routerem wystawiłbym to na korytarz i komputer odbierał by wi fi z urządzenia na korytarzu. Wtedy było by ok ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajdziesz we właściwościach urządzenia. Nie wiem z którego roku jest Twój laptop, bo po wpisaniu frazy modelu na notebookcheck.net jest wioele różnych wyników, np.:

 

Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit), Atheros AR5BWB222 Wireless Network Adapter (b/g/n), Bluetooth 4.0

lub

 

Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit), Qualcomm Atheros QCA61x4 (a/g/n/ac), Bluetooth 4.0

 

 

Tak, będzie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kurde szukam i nie mogę nic znaleźć takiego . Wieczorem sprawdzę jeszcze raz. A może dostał bym jakaś pomoc dokładnie gdzie to znaleźć mam win 10.

Wiec takie coś jak ten AP Asusa podłączyć kablem do odu idu wystawić to na korytarz a jak już lapek będzie z nim polaczony przez wi fi to bedzie ok rozumiem, i nie będzie jakiś drastycznych spadków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wystawienie AP na korytarz poprawi sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rozwiązanie byłoby dla mnie najlepsze chyba. A jeszcze prosił bym o pomoc w doborze urządzenia. Najbardziej w oko wpadł mi ten Asus, niby opinie ma dobre no i super wygląd. Ale może w tych Pieniądzach można kupić coś lepszego. Najważniejsze żeby stabilnie i dobrze pracował na tym wi fi. Gabaryty i rodzaj zasilania nie są dla mnie ważne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonaj punkt przywracania w razie problemów i zainstaluj driver booster.

Ale nie musi na pewno znaleźć ani nowszego sterownika, ani nawet jeśli, pomoc na Twój problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest też to że ten zasięg wi fi na laptopie strasznie skacze gdy lezy na biurku zawsze k to zawsze pokazuje dwie wartości. Albo pokazuje 4 kreski na 5 i wtedy wszystko ładnie chodzi i nagle spada na jedną kreskę i wtedy już jest tragedia . Nigdy nie widziałem żeby np pokazywał 3 kreski lub 2.

Zawsze jest 4 lub 1 kreska . Np przez 2 minuty są 4 kreski i nagle robi się jedna a po chwili znów są 4.

Ale jak już jestem ż laptopem na korytarzu wszystko jest ok i pokazuje stabilne 5 kresk. Przechodzę 3 metry dalej i już się cyrki robią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...