Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Minciu

WQHD 27" 144Hz VA - 1350zl ?

Rekomendowane odpowiedzi

Są już pierwsze ceny tych ekranów, wygląda to nieźle:

 

Samsung C27JG52:

https://cenowarka.pl/samsung-c27jg52-lc27jg52qquxen-a1880294.html?hloc=pl

 

Samsung C32JG52:

https://cenowarka.pl/samsung-c32jg52-lc32jg52qquxen-a1880280.html?hloc=pl

 

 

1350zl za WQHD 27" chyba właśnie przetasowuje opłacalność zakupów. Może ten sam panel od AOC niedługo będzie jeszcze tańszy. Może będzie nawet około 1000zl za WQHD 27" 144Hz ale np bez regulacji podstawy.

 

Ciekawie się zapowiada :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo cos o wersji z g-sync?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie miazga. Czekam aż pojawi się w pl i biorę.

 

Jedyną alternatywą na ten moment zdaje się być MAG27CQ za 1900 pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor 1350zl + Gsync da Ci jakieś 2000-2200zl.

 

Zbędny bzdet przy 144Hz, bo podbije cenę o połowę.

 

W tej cenie miazga. Czekam aż pojawi się w pl i biorę.

 

Jedyną alternatywą na ten moment zdaje się być MAG27CQ za 1900 pln.

 

 

Dokładnie, kto nie ma WQHD a ma 144Hz, to teraz opłaca się przeskoczyć na WQHD. Szczególnie że dla sporej ilości osób będzie dodatkowo przesiadka z TN na VA :)

 

Śmieszna cena za to co się dostaje. FHD 144Hz VA 850zl - to jedyne co będzie jeszcze miało sens. No i teraz ludzie nie będą się pytać, gdzie jest haczyk bo cena w obu wypadkach adekwatna do parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje, że nie będzie oczojebki, bo to cholerny minus tych wcześniejszych samsungów. Fajne monitory a i, żeby flicker free posiadał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee czemu tak tanio? jakiś nowy panel stworzyli czy coś? bo wypadłem z obiegu jeśli chodzi o sprzęt ostatnio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee czemu tak tanio? jakiś nowy panel stworzyli czy coś? bo wypadłem z obiegu jeśli chodzi o sprzęt ostatnio

 

Bo FHD 144Hz VA kosztują 850zl :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że pogięty, co się tak uwzięli na to zaginanie ekranów? Nie zmienia faktu, że chyba trzeba będzie rozważyć zakup takiego jak recenzje będą przychylne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wydajnością i kolorami będą jak seria CHG70(a może i lepiej pod względem właśnie "wydajności") to się szykuje konkretny killer.

 

E:

Szkoda tylko, że pogięty, co się tak uwzięli na to zaginanie ekranów? Nie zmienia faktu, że chyba trzeba będzie rozważyć zakup takiego jak recenzje będą przychylne.

Z powodu matrycy VA, żeby mniej odczuwać ograniczenia z tytułu kątów widzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee czemu tak tanio? jakiś nowy panel stworzyli czy coś? bo wypadłem z obiegu jeśli chodzi o sprzęt ostatnio

Viotek na tej samej matrycy jest jeszcze tańszy wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie się to prezentuje, czekam na testy, takiego 32' WQHD przygarnąłbym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, planuje zakup monitora pod sprzęt z sygnatury w przyszłym miesiącu i szukam czegoś dobrego. Na ten temat trafiłem przypadkiem.

 

Od monitora wymagam 27-32 cale, 144hz, miło by było mieć G-Sync, szybki czas reakcji.

 

Kwota jaką chcę przeznaczyć na monitor to 3000~

 

Zastanawiałem się nad:

-Acer Predator XB271HU 27'

-Monitor AOC AGON AG271UG

-Asus Rog 27

-Samsung CHG70

 

Nie ukrywam ze fajnie by było żeby to był 32 calowy monitor. Specjalnie dla niego zmienię również biurko. Zastosowanie to głównie gry, rzadko kiedy filmy.Może zamiast monitorów które wymieniłem warto skusić się właśnie na tego Samsung C32JG52? W czym on jest gorszy od CHG70?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te tanie nie będą mieć HDR i chyba beda bez QuantumDot. Wersja 32" jak na razie w Amazonie jest dość droga względem 27".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast monitorów które wymieniłem warto skusić się właśnie na tego Samsung C32JG52? W czym on jest gorszy od CHG70?

 

brak FCR (8bit zamiast 10)

brak HDR

brak Quantum Dot

brak FreeSync 2

brak Local Dimming

mniejsza jasność panelu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta mniejsza jasność panelu to może być na plus a nie minus:D Bo ten z HDR w nocy chyba daje po galach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej wybór padnie na CHG70. Będę z niego zadowolony po przesiadce z monitora z sygnaturki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej wybór padnie na CHG70. Będę z niego zadowolony po przesiadce z monitora z sygnaturki?

jak dasz rade siedziec przed ta wypalarka oczu to owszem bedziesz zadowolony bo parametry ma dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co innego mam wybrać? Dobrze by jednak było żeby był G-Sync. Max 3k pln. Dacie radę coś doradzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XB271HU lub AOC za 3000zl na IPSie :) Powodzenia w szukaniu BLB FREE :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że xb271hu podobno słabe kolorki wg Azgana, no i tragedia z jakością kontroli

 

 

a co do CHG70 i wypalarki, może dajmy szanse ocenić to beza101? Samsung CFG też miał być wypalarką, a nikt z moich znajomych niczego takiego nie zasugerował, a ja sam też nie odczuwam żadnych problemów siedzieć kilka godzin przy tym monitorze, szczególnie nocą.

 

e:

no i może tego świetnego viewsonica gdzieś się dorwie, jeśli mowa o tych ipsach 1440p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://pclab.pl/art78209.html - test tego monitora.

 

I kilka faktów:

Samsung wyposażył swoje urządzenie w mechanizm impulsowego podświetlenia matrycy, które działa z częstotliwością około 340 Hz.

..

Podświetlenie impulsowe w monitorze Samsunga działa w każdej częstotliwości odświeżania, również w 60 Hz (a nie tylko w 144 Hz), tyle że warto wiedzieć, że można je całkowicie zniwelować - wystarczy zaktualizować firmware monitora do wersji 1019.1.

..

Po zainstalowaniu firmware'u w wersji 1019.1 impulsowe podświetlenie znika, panel świeci zauważalnie jaśniej osiągając jasność znacznie przekraczającą 800 cd/m2 - co zresztą podaliśmy w wynikach. Wadą aktualizacji jest to, że nawet po zmniejszeniu jasności panelu do minimum, luminancja monitora wciąż wynosi ponad 140 cd/m2, gdy tymczasem w pierwotnej wersji firmware'u dostosowanej do testowanego 32-calowego panelu minimalna odnotowana przez nas luminancja wynosiła 25,02 cd/m2.

 

Więc albo migotanie, albo 140 cd/m2 co jest wartością około 2 razy za dużą do nocnych posiadówek.

 

Do tego półpixele za cenę około 2500zl. Lipa, którą osobiście byłbym w stanie zaakceptować na 27" WQHD za 1350zl. Ale nie na 32" za 2500zl ;)

 

Samsung%20C32HG70-czcionki-quantumdot.jpg

 

 

 

 

Co do XB271HU - Kolory może słabe dla kogoś, kto podchodzi do monitora zupełnie inaczej, niż 99% graczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że xb271hu podobno słabe kolorki wg Azgana, no i tragedia z jakością kontroli

 

Nie tylko ja - to czytałeś?

 

Postanowiłem podsumować moje przygody z tym monitorem. Chcę dokonać minirecenzji skupiając się na aspektach, które profesjonalne recenzje zwykle pomijają milczeniem.

 

nie mam sprzętu do pomiarów, więc chętnych na pro recenzję zapraszam tutaj: http://www.tftcentral.co.uk/reviews/acer_xb270hu.htm - jest to recenzja starszej wersji, ale matryca jest +/- ta sama (oprócz ramek), więc należy spodziewać się podobnych parametrów.

 

Zacznę od końca: czy polecę komuś ten monitor? Tak, z całego serca, jeśli jesteś szczęściarzem życiowym, masz w sobie zaciętość i gotowość do wielokrotnych zwrotów, lub jeśli jesteś masochistą. Pozostałym odradzam, szkoda życia i nerwów :E

 

Monitor ten - gdy jest w pełni sprawny - jest sprzętem imponującym. Matryca AU Optronics M270 jest po prostu śliczna - ma świetne kolory, bardzo dobre czasy reakcji (poniżej 5ms na wszystkich przejściach, patrz recka TFTcentral), prawie nieistniejący input lag, no i wyrabia 144hz bez zająknięcia. Jest to pełnoprawny IPS, ze wszystkimi wadami rozwiązania - tu trzeba wymienić słaby kontrast oraz srebrzenie matrycy (IPS glow), które występuje zawsze z uwagi na specyfikę tej technologii.

 

Niestety, kupno sprawnego monitora przyprawia o ból głowy. Posiłkuje się tutaj swoim doświadczeniem, ale także zdjęciami użytkowników z sieci, które pozwalają mi pobieżnie ocenić, czy taki monitor spełnia moje wymagania odnośnie jakości, czy też nie. Duża część użytkowników łyknie wszystko (bądź nie zauważy) - i szczęśliwi oni, gdyż monitorów wadliwych w moim przeczuciu jest większość.

 

Po kupnie nowego monitora, jego jakość należy sprawdzić w czterech aspektach, najbardziej problematycznych dla tego typu monitorów:

 

1. Równomierność/jednorodność bieli.

2. Śmieci i paprochy pod matrycą.

3. Wyciek/krwawienie podświetlenia (Backlight bleed - BLB).

4. Martwe piksele.

 

Celowo wymieniłem je w tej kolejności - są one wymienione od najczęstszej (i w moim mniemaniu najgorszej) do najrzadszej.

 

Pokrótce:

 

1. Równomierność bieli - typowy XB271HU nie daje równomiernej bieli - typowe jest zażółcenie części matrycy lub zniebieszczenie jednego z rogów. Czasem występuje kombinacja: pół matrycy jest żółtawe, a np. dolny prawy róg jest zniebieszczony. Jest to dla mnie niesamowicie denerwujące, bo najbardziej widać to na szarych kolorach, które na forach internetwyc wszelkiej masci (z tym na czele) są KOCHANE. W efekcie przesuwany wzrokiem po tekście i nasz mózg linijka po linijce wychwytuje zmiany barwy. Męczące? niesamowicie. Jeżeli ktoś tylko gra, albo mało korzysta z netu, ew. ma do tego inny monitor - problem nie jest duży, bo na kolorowych tłach i ruchomych obrazach nie da się tego zauważyć.

2. Śmieci i paprochy - plaga naszych czasów. Większość monitorów ma paprochy. Często są mylone z bad pixelami, ale wyglądają nieco inaczej (zwykle są mniej wyraziste), co nie znaczy, że są mniej irytujące. Są też paprochy w innych warstwach matrycy niż pod samą "szybą" - dają różne efekty w zależności od miejsca wystąpienia. Paprochów da się pozbyć przy odrobinie szczęścia - owijamy ołówek w szmatę i pukamy w paproch - potrafi odpaść, co rozwiązuje problem - ale skuteczność szacuję na 30-40%, większość paprochów trzyma się mocno. jest jeszcze metoda z przyssawką, ale to już ostrzejszy hardcore i można uszkodzić ekran - przysysamy przyssawkę do ekranu, bardzo lekko podnosimy (co lekko odsunie szkło od matrycy i wtedy walimy w bok/tył ekranu - skuteczniejsze, ale ekran może nam po prostu pęknąć od naprężenia, więc lepiej sobie darować.

3. BLB - zdecydowana większość monitorów od Acera i innych producentów uzywających matrycy M270 posiada BLB. Najbardziej narażony jest prawy dolny róg, ale BLB spotkałem praktycznie wszędzie, w tym na środku matrycy (:E) pokażę na zdjęciach.

4. martwe piksele - miałem łącznie 8 tych ekranów i tylko jeden miał martwiaka. Akurat "pikselowo" M270 wypada świetnie.

 

Teraz fotki, przedstawiające dobry egzemplarz (czyli mój obecny i ostatni) kontra te, które zmuszony byłem zwrócić:

 

Biel

 

Dobra (akceptowalna) biel:

 

e917FEG.png

 

Brak istotnych wahań temperatury kolorów na całym obszarze monitora.

 

Zła (bardzo nierównomierna i męcząca) biel:

 

3Vw9vv1.png

 

Widać mocne zażółcenie w środku i zaczerwienienie boków. Nie do wytrzymania.

 

BLB

 

Dobry egzemplarz:

 

 

XIhZOau.png

 

Praktycznie całkowity brak BLB.

 

 

Złe egzemplarze:

 

ldBsgUj.png

 

RqcAYhT.png

 

MnTGZwo.png

 

trzy moje poprzednie XB271HU. Ten typ wady jest bardzo "typowy" - wycieki światła we wszystkich rogach. Na taki efekt należy się nastawić. Monitory bez BLB to może 1/10, 1/20 wszystkich.

 

Czy matryce od AU Optronics są stanowczo gorsze od innych pod tym względem? z pewnością trudniej o lepszy egzemplarz, ale przyjrzyjmy się innym modelom monitorów:

 

AOC Agon AG352UCG:

 

YDU1C0m.png

 

Iiyama XUB2792QSU-B1:

 

zZAjTNa.png

 

Dell u2412m:

 

XGBpVLf.png

 

Dell u2515h:

 

VI8qHMo.png

 

Samsung CFG70:

 

AXly3Ou.png

 

 

 

jak widać, praktycznie wszystkie monitory, niezależnie od producenta matrycy, producenta samego monitora i typu matrycy mają problemy z równomiernością podświetlenia i na ich tle lepsze egzemplarze od AUO wypadają dobrze. Mój obecny XB271HU wypada lepiej w kwestii BLB niż mój testowany CFG70 na matrycy VA. Natomiast tak, matryce AUO mają ten problem częśćiej niż inne i na dodatek częściej problem dotyczy całej matrycy, anie tylko jednego rogu bądź krawędzi.

 

 

Na koniec wymienię wam, ku uciesze, wszystkie XB271HU (oraz XF270HUA - ta sama matryca, tylko freesync i tańszy), które miałem nieprzyjemność sprawdzić w swoim życiu, wraz z ich ceną.

 

Egzemplarz 1: Koszmarna biel - 3599 PLN.

Egzemplarz 2: Bad pixel - 3000 PLN.

Egzemplarz 3: BLB, zniebieszczony róg, "właz kosmity" na środku ekranu :E - 3499 PLN.

 

akBaKv9.png

 

do dziś nie wiem, co to właściwie było na środku - powodowało BLB na środku ekranu :D

 

Egzemplarz 4: BLB, fatalna biel - 3199 PLN.

Egzemplarz 5: Tragiczne BLB (ale wszystko inne super. oczywiście) - 3299 PLN.

Egzemplarz 6: (XF270HUA) - głęboka rysa na matrycy, paproch w bocznej części ekranu, słaba równomierność bieli - 2350 PLN.

 

SdZrvRy.png

 

Egzemplarz 7: (XF270HUA) - tragiczna równomierność bieli, paproch na samym środku ekranu - 2350 PLN.

Egzemplarz 8: Brak BLB, BDB równomierność, brak bad pixeli... kwiat paproci? gdzie tam. Jest jakaś skaza/paproszek na rozpraszaczu światła, przez co na ciemnym tle widać świecący punkcik (nie hot pixel, sprawdzałem pod lupą - wygląda jak mini włosek wielkości 1/2 pixela). Na szczęście jest to mniejsze i znacznie mniej jasne od prawdziwego hot pixela, więc machnąłem ręką, bo i tak na 99.99999999% nie trafię lepszej wersji tego monitora. - 2999 PLN.

 

 

Koniec końców zostawiłem sobie monitor #8, tym samym raczej kończąc "monitorową sagę".

 

PS.

 

XB271HU lub AOC za 3000zl na IPSie :) Powodzenia w szukaniu BLB FREE :)

 

też mu życzę szczęścia oraz determinacji przy zwrotach :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie mi wytłumaczyć łopatologicznie jaka będzie w tym przypadku różnica jak by był G-Sync, a bez? jak to dokładnie wpływa? Odczuwalne to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60Hz - 1Hz na ekranie trwa 16,6ms

100Hz - 1hz na ekranie trwa 10ms

144Hz - 1Hz na ekranie trwa 7ms

 

 

Gsync potrafi wydłużyć czas trwania Hz do 33ms. Czyli może płynnie wyregulować Hz w zakresie 16,6-33ms dla ustawienia 60Hz. 10-33ms dla 100Hz.

 

Natomiast jak nie masz gsynca to 1 klatka wyrenderowana w grze trwa wielokrotność czasów. Dla 144Hz masz 7 lub 14ms. Gdybyś miał gsync to klatka może być zmieniona np po 8ms. Bez Gsynca ciągneła by się do 14ms.

 

Im szybsza matryca tym mniejsze pole do popisu ma gsync. przy 240Hz wszytko kręci się w okolicy 4ms. Największe korzyści daje Gsync przy 60Hz i 4K gdzie FPS spada poniżej 60.

 

 

Dodatkowo z Gsync kiedy Frame Time ( czyli czas renderowania kolejnej klatki ) jest powyżej odświeżania matrycy, wszystko powinno się tak synchronizować, że nie będzie widać rozerwania klatki. Natomiast kiedy FrameTime spadnie poniżej czasu jednego Hz to na ekranie i tak rozerwie klatkę ( np 5ms / 200FPS dla matrycy 144Hz / 7ms ). Żeby uniknąć rozrywania w takim przypadku potrzeba włączyć jednocześnie Vsync + Gsync.

 

 

Im wolniejsza matryca tym gra potrafi być płynniejsza. Ale jeżeli myślisz, że 60FPS z Gsync będzie tak samo płynne jak 100FPS/100Hz bez gsynca, to niestety tak to nie zadziała ;)

 

 

idąc dalej, zamiast monitora z Gsync + 1080TI lepiej kupić tytułowego samsunga WQHD 144Hz za ok. 1350zl + 2080TI :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

60Hz - 1Hz na ekranie trwa 16,6ms

100Hz - 1hz na ekranie trwa 10ms

144Hz - 1Hz na ekranie trwa 7ms

 

 

Gsync potrafi wydłużyć czas trwania Hz do 33ms. Czyli może płynnie wyregulować Hz w zakresie 16,6-33ms dla ustawienia 60Hz. 10-33ms dla 100Hz.

 

Natomiast jak nie masz gsynca to 1 klatka wyrenderowana w grze trwa wielokrotność czasów. Dla 144Hz masz 7 lub 14ms. Gdybyś miał gsync to klatka może być zmieniona np po 8ms. Bez Gsynca ciągneła by się do 14ms.

 

Im szybsza matryca tym mniejsze pole do popisu ma gsync. przy 240Hz wszytko kręci się w okolicy 4ms. Największe korzyści daje Gsync przy 60Hz i 4K gdzie FPS spada poniżej 60.

 

 

Dodatkowo z Gsync kiedy Frame Time ( czyli czas renderowania kolejnej klatki ) jest powyżej odświeżania matrycy, wszystko powinno się tak synchronizować, że nie będzie widać rozerwania klatki. Natomiast kiedy FrameTime spadnie poniżej czasu jednego Hz to na ekranie i tak rozerwie klatkę ( np 5ms / 200FPS dla matrycy 144Hz / 7ms ). Żeby uniknąć rozrywania w takim przypadku potrzeba włączyć jednocześnie Vsync + Gsync.

 

 

Im wolniejsza matryca tym gra potrafi być płynniejsza. Ale jeżeli myślisz, że 60FPS z Gsync będzie tak samo płynne jak 100FPS/100Hz bez gsynca, to niestety tak to nie zadziała ;)

 

 

idąc dalej, zamiast monitora z Gsync + 1080TI lepiej kupić tytułowego samsunga WQHD 144Hz za ok. 1350zl + 2080TI :)

Dzięki za sprostowanie tematu. Ogólnie karty graficznej nie będę zmieniał przez najbliższych kilka lat o ile nie padnie. Nie kręci mnie Ray Tracing i dopłacanie do GTX 2080TI. Wolę zakupić monitor i ciągle zastanawiam się nad chg70.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...