Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Minciu

WQHD 27" 144Hz VA - 1350zl ?

Rekomendowane odpowiedzi

Już widać że dali te same matryce czyli ten nowy model to będzie zubożona wersja CHG70 na 95% odziedziczy te same przypadłości co droższy model. Wycieli z CHG70 to co najlepsze i zostawili sam bazowy panel sprzedając go za mniej w tej sytuacji wolałbym już dołożyć do lepszych kolorów, QD i 10 bit.

 

Wiesz te 10 bit jak to pięknie piszesz to tak naprawdę 8 bit bo (8 bit + FRC).

TFT Central wyraźnie to pisze

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/samsung_c32hg70.htm

Colour Depth

1.07b (8-bit+FRC)

PcMonitors to samo twierdzi

https://pcmonitors.info/reviews/samsung-c27hg70/

Colour support: 1.07 billion (8-bits per subpixel plus dithering)

 

Nie pisz mi, że to 10bit bo z TN-ek gamingowych 6bit + FRC śmiejesz się często a ich matryc nikt na forum nie określa mianem 8 bit choć mają 6 bit +FRC.

To tak przy okazji.

 

Odnośnie nowych samsungów pytałem o co chodzi z jego 2 nowymi, tymi ubogimi wersjami 50 vs 52.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już tyle razy w nawiasach że to 8 bit + FRC że nie ma sensu się powtarzać

 

brak FCR (8bit zamiast 10)

brak HDR

brak Quantum Dot

brak FreeSync 2

brak Local Dimming

mniejsza jasność panelu

 

nawet w tym wątku na pierwszej stronie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie post wyżej napisałeś

Już widać że dali te same matryce czyli ten nowy model to będzie zubożona wersja CHG70 na 95% odziedziczy te same przypadłości co droższy model. Wycieli z CHG70 to co najlepsze i zostawili sam bazowy panel sprzedając go za mniej w tej sytuacji wolałbym już dołożyć do lepszych kolorów, QD i 10 bit.

 

To tak jak ja zacznę pisać, że Benq XL2411z to 8 bit, bo gdzieś tam 145 postów wcześniej wyjaśniłem, że to tak na serio 6bit + FRC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest znaczna bo na 6bit TN z FRC jest widoczny dithering na pełnych 8bit nie ma z tym takiego problemu zwłaszcza jak dodatkowo dorzucony jest FRC. Wszystkie 10bitowe monitory dla graczy mają 8bit + FRC i tak jest też podawane w specyfikacji producenta - 10bit. Samsung u siebie podaje dopisane w nawiasie (8bit + FRC) podczas gdy wiele producentów TN zazwyczaj pisze o 8bit bez odpowiedniego oznaczenia że jest to 6bit + FRC. Nie wiem w czym Ty widzisz problem serio? Przecież CHG70 ma lepsze kolory i większe pokrycie, ma też QD i 10 bit (8+FCR).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest znaczna bo na 6bit TN z FRC jest widoczny dithering na pełnych 8bit nie ma z tym takiego problemu zwłaszcza jak dodatkowo dorzucony jest FRC. Wszystkie 10bitowe monitory dla graczy mają 8bit + FRC i tak jest też podawane w specyfikacji producenta - 10bit. Samsung u siebie podaje dopisane w nawiasie (8bit + FRC) podczas gdy wiele producentów TN zazwyczaj pisze o 8bit bez odpowiedniego oznaczenia że jest to 6bit + FRC. Nie wiem w czym Ty widzisz problem serio? Przecież CHG70 ma lepsze kolory i większe pokrycie, ma też QD i 10 bit (8+FCR).

 

W niczym, zwyczajnie chodzi o pisownię i dane. 6 bit + FRC tak samo ktoś może nazywać 8 bit myśląc twoimi kategoriami.

Ja wolę mieć jasność i wiedzieć, że to nie true 8 bit, a 6 bit +FRC i Samsung to żadne pełne 10 bit tylko 8 bit + FRC.

Tak wolałbym czytać specyfikację matryc. To takie moje zdanie, z którym nie musisz się zgadzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niczym, zwyczajnie chodzi o pisownię i dane.

 

Dobrze przepraszam że nie dopisałem w nawiasie dla jasności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już widać że dali te same matryce czyli ten nowy model to będzie zubożona wersja CHG70 na 95% odziedziczy te same przypadłości co droższy model. Wycieli z CHG70 to co najlepsze i zostawili sam bazowy panel sprzedając go za mniej w tej sytuacji wolałbym już dołożyć do lepszych kolorów, QD i 10 bit.

No cóż 1000 zł piechotą nie chodzi a cena będzie tu decydująca a jak sądzę poważny grafik monitorem CHG70 i tak by się nie zainteresował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla FRC + QD jesteś skłonny dorzucić 100% ceny monitora?

 

https://www.ceneo.pl/55157335

 

 

Zaskoczę Cię, wiele osób nie będzie skłonna do lepszego pokrycia kolorów w grach. Szczególnie, że dla większości wybór będzie kręcił się przy:

1 - TNki 144-240Hz FHD

2 - VA 144Hz FHD

3 - VA 144Hz WQHD

 

Czyli będzie trzeba wybrać jedną z tych trzech opcji. Moim zdaniem WQHD 144Hz nie ma sobie równych w swojej cenie ;) Nawet TNki WQHD są droższe o kilkaset zł.

 

Dodatkowo półpixele są dużo mniejszym problemem na 27" WHQD niż na 27" FHD.. ot i tyle z lepszych kolorów zostaje. Więcej kolorów a ostrość do dupy.

 

No chyba że weźmiemy ten model za 2500zl. Ale to nie ta półka cenowa, nie ten klient. Ewentualnie jest jeszcze MSI, ale one też nie mają QD i też są droższe o co najmniej 500zl.

 

 

chętnie zobaczyłbym porównanie bandingu, na tym samym panelu samsunga z FRC + QD vs golasek. Czy rzeczywiście powali na kolana w każdej grze? Czy może będzie trzeba szukać tydzień czasu planszę testową gdzie będzie to widać. Bo w grach różnicy bandingu nikt się nie doszuka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jeszcze jak na tym nowym monitorze będą wyglądać kolory ale jeśli na CHG70 są ładniejsze to owszem wolałbym ten z lepszymi i nie chodzi tutaj o zastosowania profesjonalne bo nie do tego służy ten monitor tylko zwyczajnie o głębie kolorów, żywe barwy i płynne przejścia tonalne które cieszą oczy w grach. HDR można olać bo w tym monitorze i tak jest on na bardzo podstawowym poziomie. Jak komuś nie zależy na kolorach to fakt dopłata do bajerów typu QD, FRC ect. jest zbędna. Bardziej istotne jest dla mnie to że Samsung (prawdopodobnie) nie rozwiązał problemów z matrycą i znowu będą półpixele oraz impulsowe podświetlanie. To jest to samo co CHG70 tylko w zubożonej wersji i dzięki temu tańszej o 1000 zł. Na plus pewno wizualnie nowy model - te cienkie ramki bo bokach wyglądają zdecydowanie lepiej od tych w CHG70.

 

Dla FRC + QD jesteś skłonny dorzucić 100% ceny monitora?

 

Jak Ty to liczysz że Ci wychodzi 100% ceny? CHG70 jest w przedziale 2300-2500 zł https://www.ceneo.pl/55157335 to jest w granicach 1000 zł więcej za

 

-10bit (8bit + FRC)

-Quantum Dot

-FreeSync 2

-Local Dimming

-większa jasność panelu (zawsze można zjechać w dół i jest zapas na przyszłość jak się podświetlanie zużyje)

-HDR

-podświetlanie z tyłu ekranu

ect.

 

Różnica w cenie jest uzasadniona cięciami a nie dobrocią serca Samsunga ;).

 

Myślałem że to będzie nowa matryca z poprawkami i bez problemów trapiących poprzedni model a tutaj zanosi się jedynie na kastrata.

 

Dodatkowo półpixele są dużo mniejszym problemem na 27" WHQD niż na 27" FHD.. ot i tyle z lepszych kolorów zostaje. Więcej kolorów a ostrość do dupy.

 

Będzie to samo co w CHG70 czyli w 27 calowej wersji półpixele będą mniej widoczne ale za to już w 32 calowym C32JG52 czcionka będzie się widocznie rozłazić. Z bliska jak cykniesz fotki to tu i tu będą widoczne dziury w tekście.

 

PS> Nowy model dalej będzie męczyć oczy za sprawą mechanizmu impulsowego podświetlenia matrycy :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na filmach nie widziałem migotania matrycy. Brak flicker free to pewniak?

 

1350zl na Amazonie kosztuje Samsung. Jest szansa że i u nas wyjdzie tak samo. Drozszy model jest droższy o niemal 100% bo tańszy kosztuje lekko ponad tysiąca. Ktoś kto planuje wydać na ekran około tysiąca, ciężko żeby patrzał na to inaczej, jak na na dopłatę drugiego tyle.

 

To nie jest 2.5k vs 3.5k. tylko 1.35k vs 2.5k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ps 2399zl w NET-S to nie 2300 :D a już na pewno nie tyle w przypadku zwrotu 14 dyniowego. Trzeba jeszcze doliczyć jakieś urojone opłaty i psychologa po walce z nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na filmach nie widziałem migotania matrycy. Brak flicker free to pewniak?

 

Minciu nic nie jest pewne to co pisze to moje przypuszczenia. Pewne to będzie jak ktoś przetestuje ten monitor. Jeśli na display specification nie ma błędu to matryca jest identyczna jak w CHG70.

 

PS. CHG70 też ma niby flicker free a męczy oczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te drogie mają PWM niskiej częstotliwości. Słabe z nich flicker free. Jak pasy nie zasuwają na filmikach po zmniejszeniu jasnosci, to powinno być OK.

 

Na razie nie widziałem żeby pasy takie były. Usunęli też 1ms co jest plusem, bo to właśnie w tym trybie migocze najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te drogie mają PWM niskiej częstotliwości.

 

Update Firmware usuwa PWM a oczy nadal wypala :E. Kup sobie do testów i pograj na nim tak z 3-4 godzinki (bez przerwy) to będziesz wiedział o czym pisałem ;).

 

Samsung wyposażył swoje urządzenie w mechanizm impulsowego podświetlenia matrycy, które działa z częstotliwością około 340 Hz.

 

https://pclab.pl/art78209.html

 

Usunęli też 1ms co jest plusem, bo to właśnie w tym trybie migocze najbardziej.

 

I pewnie będzie teraz bardziej smużyć na CHG70 smużenie było ograniczone do minimum. Zobaczymy jak będzie sobie radzić OD w nowym modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę że matrycą jest powyżej średniej, jeśli chodzi o VA. Czyli to pozytyw.

 

A brak czestotliwosci PWM oznacza prace powyżej możliwości wykrycia migotania przez urządzenie testujące. To też dobrą informacją. Lepsza niż 200 czy 300hz jak w dwa razy droższym modelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i słabo działające overdrive.

 

Tak podejrzewałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słabo działające OD to jak overshota wali. Skoro nie overshotuje a smuzy mniej niż przeciętne VA to chyba jest ok?

 

W teście jest nabazgrane, że jest słaby zakres regulacji OD. Czyli nie ma wielkich różnic między wybranymi nastawami.

 

Jak już kiedyś wspominałem, mogliby dać w standardzie zakres 0-250 jak miałem w sferze z Gsync i po sprawie. Każdy mógłby dobrać parametry pod siebie i swój konkretny egzemplarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smuzy mniej niż przeciętne VA to chyba jest ok?

 

To jest O.K w tej cenie mi jednak mogłoby to przeszkadzać w CHG70 też widać smużenie ale tam jest zredukowane do minimum.

 

Nadal się nie dowiedzieliśmy czy są półpixele :E

 

PS> Czekam też aż ktoś łaskawie opisze jak wygladają kolory na tym monitorze tak jak zostało zrobione to tutaj https://pcmonitors.info/reviews/samsung-c27hg70/

 

z testu CHG70 - ta sama matryca co w CJG52

 

Colour in games and movies

 

On Battlefield 1 (BF1) colours were vibrant with pleasing variety and good ‘pop’. The environments appeared quite natural with good earthy browns and good lush rich greens. Some shades appeared a bit more saturated than they ideally would. Desert sands appeared with a slight red hue rather than appearing more of a sandy colour and some of the more muted greens of vegetation were a little more eye-catching than they should be. Some excellent vibrant yellows, reds and oranges were visible for more lively elements in the game, such as fires, sparks and explosions. Fortunately, the monitor was free from the sort of garish oversaturation associated with viewing content like this on a monitor with an even wider colour gamut (Adobe RGB+). There was a degree of saturation lost towards the peripheral sections of the screen, which is typical for a VA panel and associated with perceived gamma changes as you view different sections of the screen. Most shades still maintained good saturation even at the extreme edges and bottom of the screen, though, so the overall image was far from ‘washed out’. This title also features an HDR mode which this monitor supports, allowing colours to be mapped more accurately. Retaining vibrant shades, where appropriate, but keeping more muted shades from appearing with such strong saturation. This is explored separately a little later on in the review.

 

We made similar observations on Dirt Rally. Things looked undeniably vivid, losing a bit of saturation towards the edges and bottom of the screen but nothing too severe. Shades were again free from the sort of garish (cartoon-like) oversaturation associated with traditional wide gamut models. There was a pleasing array of greens, including some deep and lush forest vegetation and some more muted and dusty-looking shades in other locales. There were also some impressively rich deep browns, which appeared just a touch too red in places (some tree trucks, for example) but not overwhelmingly so. The environments appeared quite natural and believable overall. The monitor also displayed some pleasingly vibrant paint colours, including neon pinks and punchy bright reds and greens for car liveries. Again, thinking of these more vibrant shades for car liveries, the fairly strong saturation levels meant that some yellow shades appeared a bit more of a golden-orange colour than intended and some oranges appeared slightly red. The shade variety was still maintained very nicely, though, which is something that doesn’t happen if you increase saturation levels using software (Nvidia ‘Digital Vibrance’ or a saturation slider, for example). That’s because such a method just pushes shades closer to the edge of the colour gamut, without expanding the gamut itself. It crushes things together and is limited in its saturation potential anyway– on this monitor, shades retain good ‘spacing’ on the gamut, can be potentially more saturated and aren’t crushed together like that.

 

Finally, we tested the Blu-ray of Futurama: Into the Wild Green Yonder. This is a particularly unforgiving test of colour consistency, as with most animations. That’s because large areas of individual shade will sometimes fill the screen, highlighting changes in saturation levels etc. Some shades did lose a bit of saturation lower down the screen and at the sides. Shades were as consistent as we’ve seen from a VA model of this size, though, and retained sufficient saturation all across the screen to appear far from washed out. The monitor was able to display neon shades with excellent pizazz, whilst keeping pastel shades appearing more muted. Some of these shades were somewhat more saturated than they should be, but a strong variety was maintained. The viewing angle restrictions (perceived gamma and saturation changes at different points of the screen) did mean that subtle variations in some shades, such as skin tones, were not as distinct as they ideally would be. But overall shades retained a decent degree of individuality and the overall variety was pleasing.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że półpixelami będą.

 

Sama matrycą na pewno jest w jakiejś innej rewizji niż ta z droższych Samsungów. Więc ciągle jest nadzieja że to naprawili.

 

Nie rozumiem czemu zrobili takiego babola, robiąc niemal z tego już mit, że każda VA tak ma. Na pewno Samsung potrafi zrobić matrycę bez tego udziwnienia. I nie jest to cecha paneli VA tylko tylko jakiegoś imbecyla w ich firmie, którego dawno powinni już wywalic. W telewizorach faza tego człowieka by nie przeszkadzała, ale w monitorach to lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czekaj czekaj, przecież jest firmware, które eliminuje problem z czcionkami na CHG, nie? To w takim razie równie dobrze od samego początku może być zniwelowany ten problem w tej serii.

 

Co do OD, nie dyskutowaliście niedawno, że różnice między 50 a 52 mają być w kwestii rozszerzonego OSD pod gry(typu fps między innymi)? Stąd też w modelu 52 może być zdecydowanie lepiej pod względem smużenia, baa, może i się znajdzie opcja stroboskopu? :hmm: Poczekajmy, a nie już jakieś werdykty tu padają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czekam, bo jestem ciekaw czy sie ucza na bledach :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie likwiduje tylko nieco przypudrowuje. Monitory Asusa też na tej samej matrycy mają identyczne półpixele – sam kombinowałem i chciałem nawet zmieniać ale mijało się to z celem. Na 27 calach problem jest mniej widoczny przez wysokie PPI które to w pewnym sensie rekompensuje ale na 32 calach jest już masakra i nawet nie trzeba robić fotki.

 

QRJ6GA1.jpg

 

Wydaje mi się, że półpixelami będą.

 

Liczyłem na to że zrobią nową matrycę jako eksperci od VA ale nie teraz przez kolejne 5 lat będą ją łdować do kolejnych modeli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie likwiduje tylko nieco przypudrowuje. Monitory Asusa też na tej samej matrycy mają identyczne półpixele – sam kombinowałem i chciałem nawet zmieniać ale mijało się to z celem. Na 27 calach problem jest mniej widoczny przez wysokie PPI które to w pewnym sensie rekompensuje ale na 32 calach jest już masakra i nawet nie trzeba robić fotki.

 

QRJ6GA1.jpg

 

 

 

Liczyłem na to że zrobią nową matrycę jako eksperci od VA ale nie teraz przez kolejne 5 lat będą ją łdować do kolejnych modeli

 

tych asusa to o jakich mowisz ? jak to sprawdzic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np. ASUS ROG STRIX XG32VQ do sprawdzenia na https://www.displayspecifications.com/en/model/935af5a ta sama matryca co w Samsung C32HG70 i te same problemy https://pcmonitors.info/reviews/asus-xg32vq/

 

Co do OD, nie dyskutowaliście niedawno, że różnice między 50 a 52 mają być w kwestii rozszerzonego OSD pod gry(typu fps między innymi)? Stąd też w modelu 52 może być zdecydowanie lepiej pod względem smużenia, baa, może i się znajdzie opcja stroboskopu? :hmm: Poczekajmy, a nie już jakieś werdykty tu padają

 

Napierdzielanie po oczach w trybie strobo rujnuje wzrok nie raz musiałam zakrapiać oczy - nie ale dzięki za takie usprawnienia dla graczy (wzrok ważniejszy). Samsung niczego dobrze nie potrafi zrobić w monitorach dla graczy ani HDR nie powala, ani ostrość obrazu w WQHD przez półpixele, równomierność podświetlania na matrycy którą sami opracowali – tak jak pisze Minciu chciałbym żeby wyciągnęli wnioski i poprawili to co było kiepskie w poprzednich modelach. Co do OD to wydaje mi się że dali budżetowe (efekt kastrowania i niskiej ceny).

 

PS> Były narzekania że podstawka zajmuje sporo miejsca w CHG70 to teraz dali podobną tylko z ograniczoną możliwością regulacji (no co? Zmiana jest tylko nie taka jak oczekiwali użytkownicy) :E

 

the minimum functionality of the stand (there is only a slope).

 

ciekawe czy przycinanie ceny odbyło się jeszcze kosztem jakiegoś elementu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...