Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Chciałbym zamontować dysk M.2 w mojej płycie głównej, ale ona nie posiada radiatora, dysk też nie. Czy dysk będzie miał wysokie temperatury podczas pracy komputera? Widziałem radiatory na dyski M.2 ale po co kupować jak nie będzie potrzeby, wole zapytać. Moja płyta to MSI Z270 Tomahawk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś ani modelu dysku, ani tego jak często oraz w jaki sposób będzie obciążany.

 

Właśnie od tych czynników zależy czy chłodzenie faktycznie będzie mieć sens, czy będzie tylko panikarstwem i dmuchaniem na zimne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator który zbije temperatury kosztuje 30-50zl.

 

http://www.angela.pl/k2023,chlodzenie-powietrzem-chlodzenie-ssd.html

 

 

Bez radiatora też można spokojnie uzywać dysk NVME. Szczególnie w domowych warunkach bez duzego obciążenia, Throtlingu nie będzie.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś ani modelu dysku, ani tego jak często oraz w jaki sposób będzie obciążany.

 

Właśnie od tych czynników zależy czy chłodzenie faktycznie będzie mieć sens, czy będzie tylko panikarstwem i dmuchaniem na zimne.

... to są jakieś SSD na M.2 nie mające radiatora, które w dobrze wentylowanej budzie już w IDLE nie mają ponad 40 stopni Celsjusza, przy temp. otoczenia ~22 stopnie? :o Bo jak na razie, to wśród tych M.2 bez radiatora widzę same gorące kluchy (z wersjami M.2 SATA włącznie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 960 EVO ma w idle około 30 stopni.

To rewelacynie niskie temp. jak na M.2. Poziom w sumie dysków SSD SATA 2,5". I nie masz na tym radiatora?! Dla porównania Crucial MX300 M.2 w idle, bez radiatora, ma lekko 44 stopnie ... w IDLE oczywiście. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 960 EVO ma w idle około 30 stopni.

 

W którym sensorku? Tym najbardziej oddalonym od ciepłego kontrolera?

 

 

128*F = 53*C w IDLE

166*C = 75*C po minutowym obciążeniu ot tak na pierwszym teście z YT :)

 

Nie jest źle, ale 30*C to jakaś bzdura :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rewelacynie niskie temp. jak na M.2. Poziom w sumie dysków SSD SATA 2,5". I nie masz na tym radiatora?! Dla porównania Crucial MX300 M.2 w idle, bez radiatora, ma lekko 44 stopnie ... w IDLE oczywiście.

Nie mam radiatora. Możliwe, że wpływ na taką temperaturę ma to, że dysk siedzi w adapterze. Mój drugi 2,5" MX500 1 TB ma podobną temp. tyle, że niemal bezpośrednio dmucha na niego wentylator.

 

up. No i czym mam Ci to zmierzyć ? Podaję to co pokazuje program jak wszyscy.

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To użyj chociaż HwInfo tam będą dwa sensory.

 

To nie jest nic nadzwyczajnego że nvme są ciepłe bez radiatorów. Kontroler przewala tam nawet eponad 3000MB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal sobie jeszcze teraz np:

Atto Disk Benchmark - Testuje on chwilę dłużej i będzie z tego pełny obraz temperatur ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

960jpg_qearnne.jpg

 

Chciałeś to zrobiłem ale nie widzę w tym sensu bo osobiście nigdy tak dysku nie obciążę.

Edytowane przez mattpl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać w teście Throtling gdzieś od słupka 24MB.

 

Dla tego właśnie za 30-50pln jest na to prostu i skuteczny sposób aby zapomnieć o temperaturach NVME.

 

Radiator który zbije temperatury kosztuje 30-50zl.

 

http://www.angela.pl/k2023,chlodzenie-powietrzem-chlodzenie-ssd.html

 

 

Bez radiatora też można spokojnie uzywać dysk NVME. Szczególnie w domowych warunkach bez duzego obciążenia, Throtlingu nie będzie.

 

 

Aczkolwiek nie jest to wymagane, bo raczej nawet podczas instalacji gier dysk nie dojdzie do throtlingu. Dodatkowo nawet throtlujący NVME jest szybszy od SSD. A throtling zabezpiecza zwyczajnie przed uszkodzeniem dysku. Powinno być to zrobione przez producenta z zapasem. Moje Hynixy throtlowały chyba od około 75-80*C. Jakiś niski próg był. A są takie co kręcą ponad 100*C i żyja ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mój evo 960 256GB na przejściówce asusa, w idle ma 30stopni, pod obciążeniem OTTO, sprawdzona temperatura aidą na końcowym teście 64MB dobiła do 49 stopni. Oczywiście na dysk dmucha wentylator 12cm zamontowany na bocznej ściance obudowy, podpięty na 5V. Pozd Kris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość M2 SATA nie ma radiatora bo nie potrzebne.

Powiedz to modelowi Crucial MX300 M.2, który w chłodne dni, w dobrze wentylowanej budzie ma w IDLE 44 stopnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... to są jakieś SSD na M.2 nie mające radiatora, które w dobrze wentylowanej budzie już w IDLE nie mają ponad 40 stopni Celsjusza, przy temp. otoczenia ~22 stopnie? :o Bo jak na razie, to wśród tych M.2 bez radiatora widzę same gorące kluchy (z wersjami M.2 SATA włącznie).

A kto napisał, że dyski SSD powinny idlować w temperaturze nie większej niż 40 stopni?

 

Już kiedyś o tym gadaliśmy, i do niczego sensownego nie doszliśmy - Ty po prostu lubisz mieć możliwie niskie temperatury, ale jednocześnie nie potrafisz podać źródeł dlaczego akurat tyle...

 

To że elektronika generalnie preferuje niższe temperatury jest zasadą zbyt ogólną aby cokolwiek z niej dalej wyciągać. Bo o ile faktycznie może rosnąć awaryjność dysku ze względu na temperatury? Trzykrotnie? 1%? Bez twardych danych produkuje się kolejny FUD.

 

Producenci potrafią dawać 5 lat gwarancji na gołe dyski które przez cały ten czas mogą się gotować. Jak dla mnie to wystarczy, by traktować panikę na punkcie temperatur za przesadzoną.

 

Jedyny namacalny problem wynikający z temperatur to throttling, który pojawia się tylko podczas znacznego i długotrwałego obciążenia dysku. Nieosiągalne w szarym komputerku do gier i neta.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mityczny, kości NAND akurat lubią wyższą temperaturę :] Taka ciekawostka:P

 

Co do kontrolera 30-60*C w IDLE nie robi różnicy, byle pod obciążeniem nie szedł w stronę throtlingu. To akurat łatwo się rozwiązuje, bo wystarczy głupi termopad między PCB dysku i płyty aby zbić z 10*C. Problemem kontrolera jest to, że jest malutki. Ma małą powierzchnię odprowadzania ciepła. NVME w zasadzie rozgrzewają się punktowo właśnie na kontrolerze. Nie ma tam jakiś wielkich mocy bo średnio jest 4-8wat. Ale nie ma co tego odprowadzić. Dla tego sam termopad już robi robotę i wyrównuje temperatury na całym dysku ;)

 

A co do źródła 40*C, programy chyba malują temperaturę na żółto przy dyskach coś koło tego. I na czerwono przy około 50*C. Pewnie tym się sugeruje? Tylko nie patrzy nikt na to, że to wartości - kolorki dobrane pod dyski talerzowe a nie półprzewodniki ;]

 

https://www.eeweb.com/profile/eli-tiomkin/articles/industrial-temperature-and-nand-flash-in-ssd-products

 

W zasadzie dla NAND optymalna temperatura to 50-60*C, więc poszukiwania dysku co ma 30*C nie mają żadnego sensu ;)

 

Witam, mój evo 960 256GB na przejściówce asusa, w idle ma 30stopni, pod obciążeniem OTTO, sprawdzona temperatura aidą na końcowym teście 64MB dobiła do 49 stopni. Oczywiście na dysk dmucha wentylator 12cm zamontowany na bocznej ściance obudowy, podpięty na 5V. Pozd Kris

 

a drugi sensor? 20 czy 40 ? :)

Podaj najlepiej odczyty z obu sensorów. Jakby dmuchać bezpośrednio w dysk pewnie temperatury można zbijać. Nie testowałem nigdy.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś o tym gadaliśmy, i do niczego sensownego nie doszliśmy -

Przecież pod obciążeniem ten dysk "throttlował"/temperatury były poza zalecanymi. JA doszedłem do wniosku, że to za dużo, bo dysk zwalnia i założyłem radiator, co zagwrantowało, że do tego nigdy nawet w upały juz nie dojdzie.

 

W zasadzie dla NAND optymalna temperatura to 50-60*C, więc poszukiwania dysku co ma 30*C nie mają żadnego sensu ;)

Temperatura w IDLE każe przypuszczać co się będzie działo w stresie. Jak w IDLE masz już 44, to w stresie możesz mieć ponad 70 - tak jak ja miałem. ... także nikt nie szuka dysku, który będzie miał 30 stopni w stresie, tylko szuka modelu, który będzie miał np. poniżej 70 w stresie. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Ci mogę powiedzieć, 30zl kosztuje najprostszy radiator. 50zl kosztuje dwustronny radiator EK.

 

Ogarnia nawet największe piekarniki jak 960Pro.

 

 

A jak chcesz jak najniższe temperatury to bierz to ( pod obciążeniem około 40*C a nie 60+ ):

http://www.angela.pl/p13908,alphacool-eisblock-hdx-2-pcie-3-0-x4-adaptor-for-m-2-ngff-with-passive-cooling-block-black.html

 

http://www.angela.pl/p13619,aquacomputer-kryom-2-evo-pcie-3-0-x4-adapter-for-m-2-ngff-pcie-ssd-m-key-with-passive-heatsink.html

 

https://us.hardware.info/reviews/7772/4/m2-heatsinks-review-which-ssd-cooler-performs-best-results-temperatures

 

m.2%20ssd%20grafiek%20zonder%20fan.png

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz to modelowi Crucial MX300 M.2, który w chłodne dni, w dobrze wentylowanej budzie ma w IDLE 44 stopnie.

Capture8j_qearexh.jpg

 

Temp z laptopa z siga w idle...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://s5.ifotos.pl/img/Capture8j_qearexh.jpg

 

Temp z laptopa z siga w idle...

 

Zgaduje, że to temperatura kości NAND a nie kontrolera ;]

 

Nie ma nigdzie wglądu do drugiego sensora ?

 

Tak wygląda nowsze EVO z podglądem na dwa sensory:

GItA95Q.jpg

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie M2 SATA nie potrzebuje dwóch sensorów bo tak się nie grzeje w porównaniu do NVMe. Modele 960 są tylko na PCIe może stąd powód by były dwa sensory temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie M2 SATA nie potrzebuje dwóch sensorów bo tak się nie grzeje w porównaniu do NVMe.

Też się grzeje (Crucial MX300 M.2 taki gorący - co ciekawe wersja Crucial MX300 w obudowie 2,5" SATA ma znacznie niższe temp.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Gigabyte AORUS b450 Pro mam oryginalne radiatory i widzę że są one rewelacyjne, w takim przeglądaniu neta... prostych codziennych zadaniach mam 34 stopnie w stresie, pod mocnymi testami syntetycznymi maks 55 więc jest bardzo bardzo dobrze.

Edytowane przez Romulus84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...