Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Wojtekboss

B450 Tomahawk vs Aorus vs X370

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniam platformę na AMD i szukam odpowiedniej dla mnie płyty głównej. Procesor, który kupię to prawdopodobnie ryzen 2600/2600x raczej do OC. Komputer będzie uniwersalny tj. do gier i innych multimediów oraz do programów, które wymagają dużo mocy obliczeniowej. Bedę kupował jeszcze dysk m.2 i muszę do tego wybrać płytę.

 

Trochę czytałem o płytach i z tego co wiem to w Tomahawku na chipsecie 450B dysk m.2 znajduje się nad kartą graficzną (poprawione w stosunku do do b350) i się nie grzeje tak bardzo, poza tym to chyba najpopularniejsza płyta więc raczej nie ma z nią dużo problemów, ciekawa wydaje się jeszcze płyta Gigabyte B450 Aorus Pro w podobnej cenie co Tomahawk jednak ma więcej slotów na dysk m.2 oraz lepszą kartę dźwiękową jednak podobno mają słabą sekcję VRM. Jest jeszcze opcja kupienia płyty z chipsetem X370 i aktualizacja biosu, które z reguły mają raczej lepszą sekcję zasilana oraz dźwięk oraz często radiatory na dyski m.2, które się trochę grzeją.

 

Warto kupować starszą platformę i dopłacać do niej ~50zł czy nie warto kupować starszej platformy jak się jeszcze nie ma żadnej? Jeżeli chodzi o Aorusa to nie ma z nim problemów? W teorii wydaje się lepszy od Tomahawka ale praktyka pokazuje, że ludzie kupują Tomahawki mimo zbliżonej ceny.

 

Czytałem też, że RAM na chipsetach serii 3xx chodzi wolniej niż na chipsetach 4xx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę się tylko wypowiedzieć w kwestii płyt na x370, a dokładniej na temat ASRock x370 Gaming X fatal1ty, Płyta z 12 fazową sekcją zasilania, 3xM.2 w tym jedno na Karty wi-fi, wyświetlacz kodów/błędów POST na płycie(może robić za wyświetlacz temp), brak problemów z OC, dobry jak na integre dźwięk alc1220, - Można by tak jeszcze wymieniać, u mnie współpracuje z ryzenem 2600, którego maksymalnie wykręciłem na 4150, pewnie by się dało dobić i do 4,2 (obecnie 4,0 ze względu na temp)i pamięciami patriot viper 3200Mhz@3333 z profilu XMP (może i by poszły wyżej, nie próbowałem) - Generalnie mam ten zestaw od mniej więcej kwietnia, i zero z nim problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może jak aktualizacja biosu wpływa na pamięci ram w płycie x370? Oglądałem testy tych płyt ale z ryzenami pierwszej generacji i podobno były problemy z prędkościami ponad 2667MHz a widocznie z druga generacją chodzą lepiej. Jeżeli po aktualizacji nie ma za bardzo różnicy między x370 a x470 to może warto dopłacić te 50zł w stosunku do b450 i mieć lepszy VRM, dźwięk, radiatory dysków itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiesz może jak aktualizacja biosu wpływa na pamięci ram w płycie x370? Oglądałem testy tych płyt ale z ryzenami pierwszej generacji i podobno były problemy z prędkościami ponad 2667MHz a widocznie z druga generacją chodzą lepiej. Jeżeli po aktualizacji nie ma za bardzo różnicy między x370 a x470 to może warto dopłacić te 50zł w stosunku do b450 i mieć lepszy VRM, dźwięk, radiatory dysków itp.

Powiem Ci tak, ja kupując płytę zaznaczyłem od razu ze chce z aktualizacją biosu i praktycznie od startu miałem bezproblemowo 3333Mhz na napięciu 1,4. Za to znajomy jest w posiadaniu ryzena 1600 i podobnej płyty od ASRocka x370 Killer i na początku chodziły mu max na 2933, po aktualizacji biosu poszły chyba na 3066Mhz.(ale on ma inne pamięci, nie pamiętam jakie) Z tego co wiem to problemy z pamięciami owszem były, ale w pierwszych wersjach BIOS.

 

Poza tym kontroler pamięci jest w procesorze,(seria zen+ ma poprawiony) wiec to tez od niego po części zależy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3200mhz nie ma problemu, powyżej trzeba mieć RAM na samsungach b-die+ najlepiej płytę z BCLK.

Odnośnie płyty do R5 2600 tomahawk będzie OK, ma dobry VRM. b350 pc mate też, po aktualizacji BIOSu, do procesora 6 rdzeniowego i OC, nie potrzeba nie wiadomo jakiej płyty. Różnie w VRM zaczynają się dopiero od droższych płyt z VRM 6+2 5+1 itd.

Z płyt do R4 polecam tylko MSI i ASUSa, jak planujesz posiadać RAM na samsungach b-die, to do OC potrzebujesz płyty z blck.

Na tej stronie możesz sobie zobaczyć info na temat VRM na płytach AM4

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

Mogę się tylko wypowiedzieć w kwestii płyt na x370, a dokładniej na temat ASRock x370 Gaming X fatal1ty, Płyta z 12 fazową sekcją zasilania,

Ta płyta ma sekcję 4+2

A wiesz może jak aktualizacja biosu wpływa na pamięci ram w płycie x370? Oglądałem testy tych płyt ale z ryzenami pierwszej generacji i podobno były problemy z prędkościami ponad 2667MHz a widocznie z druga generacją chodzą lepiej.

Od czasu wprowadzenia AGESA 1006 do BIOSów płyt, czyli od jakiegoś 1,5 roku problem z OC został rozwiązany, jednym limitem są możliwości kontrolera pamięci na CPU + to jakie masz pamięci.

RAM na prockach zen+ podkęca się minimalnie lepiej lub wcale, płyty b450/x470 wnoszą wzlgędem poprzedników tylko storeMI i OC poprzez PBO na najdroższych płytyach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta ma sekcję 4+2

To co w takim razie oznacza na stronie ASRocka w specyfikacji "12 Power Phase design" ? Pytam serio ;), i z ze strony która podałeś, wychodzi ze większość płyt ma 3+2, 4, 4+2, i 6 wiec chyba 4+2 nie jest źle?

post-590739-15372078484806_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co w takim razie oznacza na stronie ASRocka w specyfikacji "12 Power Phase design" ? Pytam serio ;), i z ze strony która podałeś, wychodzi ze większość płyt ma 3+2, 4, 4+2, i 6 wiec chyba 4+2 nie jest źle?

To oznaczenie ze strony producenta to zwykłe marketingowe kłamstwo, (bardzo zresztą popularne), które od pewnego czasu rozszerzyło się niczym zaraza, IMO zwłaszcza przez niekompetentnych i nierzetelnych recenzentów sprzętu PC, którzy patrzą tylko na ilość dławików przy radiatorze VRM. Sporo płyt ASRocka ma sekcję 3+2 to słabo, bowiem im więcej prawdziwych faz tym lepiej, 4+2 to standard w przedziale cenowym do ~~700zł, co przy normalnym OC no i powiedzmy do 6 rdzeni, nie jest to żadnym minusem.

Na twojej płycie masz 4 fazy dla vcore ze zdublowaną ilością elementów na fazę + 2 fazy dla SOC (to samo), płyta nie ma dublerów (gdyby miała kosztowałaby spokojnie ponad 1000zł), ponad to kontroler na płycie ISL95712 obsługuje maksymalnie 6 faz- w konfigu 4+2.

Innymi słowy, na takiej płycie można dać 2 razy miej mosfetów i dławików o lepszych parametrach i byłoby to samo, lub nawet lepiej, ale potem "mądry recenzent" na youtube będzie na to patrzył, zobaczy mniej dławików niż na płytach konkurencji i błędne koło marketingowego bełkotu się zamyka :E

 

To tak jakbyś w osobówce do każdej z 2 osi dodał po 2 koła (razem 8 kół zamiast 4 kół) i twierdził, że dzięki 8 kołom samochód ma teraz 4 osi, zamiast 2, taka logika :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oznaczenie ze strony producenta to zwykłe marketingowe kłamstwo, (bardzo zresztą popularne), które od pewnego czasu rozszerzyło się niczym zaraza, IMO zwłaszcza przez niekompetentnych i nierzetelnych recenzentów sprzętu PC, którzy patrzą tylko na ilość dławików przy radiatorze VRM. Sporo płyt ASRocka ma sekcję 3+2 to słabo, bowiem im więcej prawdziwych faz tym lepiej, 4+2 to standard w przedziale cenowym do ~~700zł, co przy normalnym OC no i powiedzmy do 6 rdzeni, nie jest to żadnym minusem.

Na twojej płycie masz 4 fazy dla vcore ze zdublowaną ilością elementów na fazę + 2 fazy dla SOC (to samo), płyta nie ma dublerów (gdyby miała kosztowałaby spokojnie ponad 1000zł), ponad to kontroler na płycie ISL95712 obsługuje maksymalnie 6 faz- w konfigu 4+2.

Innymi słowy, na takiej płycie można dać 2 razy miej mosfetów i dławików o lepszych parametrach i byłoby to samo, lub nawet lepiej, ale potem "mądry recenzent" na youtube będzie na to patrzył, zobaczy mniej dławików niż na płytach konkurencji i błędne koło marketingowego bełkotu się zamyka :E

 

To tak jakbyś w osobówce do każdej z 2 osi dodał po 2 koła (razem 8 kół zamiast 4 kół) i twierdził, że dzięki 8 kołom samochód ma teraz 4 osi, zamiast 2, taka logika :E

Dzięki za wytłumaczenie, przyda się napewo na przyszłość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dla tego storemi warto dopłacać do płyty z chipsetem b450? Z tego co widziałem w testach to taki połączony dysk chodzi dużo szybciej ale jak wyglada żywotność dysku m.2 gdy działa w takim trybie gdzie cały czas przenosi dane?

 

Po drugie jeżeli piszecie, że za pamięć ram odpowiada procesor to nie ma co patrzeć w recenzjach płyt x370 na taktowanie na ryzenach 1xxx? Akurat w promocji znalazłem płytę biostar x370gt7 (ich topowa płyta o ile nie najlepsza na chipset x370) i w recenzjach jest bardzo chwalona poza słabym podkręcaniem RAM i ogólnie niskich taktowaniach na tej płycie z ryzenem 1xxx. W takim przypadku nie ma co się przejmować niskim taktowaniem bo i tak kupuję ryzena 2600 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dla tego storemi warto dopłacać do płyty z chipsetem b450? Z tego co widziałem w testach to taki połączony dysk chodzi dużo szybciej ale jak wyglada żywotność dysku m.2 gdy działa w takim trybie gdzie cały czas przenosi dane?

 

Po drugie jeżeli piszecie, że za pamięć ram odpowiada procesor to nie ma co patrzeć w recenzjach płyt x370 na taktowanie na ryzenach 1xxx? Akurat w promocji znalazłem płytę biostar x370gt7 (ich topowa płyta o ile nie najlepsza na chipset x370) i w recenzjach jest bardzo chwalona poza słabym podkręcaniem RAM i ogólnie niskich taktowaniach na tej płycie z ryzenem 1xxx. W takim przypadku nie ma co się przejmować niskim taktowaniem bo i tak kupuję ryzena 2600 ?

Myślę, że jak się nie przegrzewa SSD to będzie chodził jak trzeba aż do przekroczenia wartości zapisu założonych przez producenta. Ale IMO nie warto brać ani store MI/Optane, żeby było śmiesznie istnieją darmowe rozwiązania wydajniejsze od AMD/Intela + czasem to działa jak trzeba, czasem nie i wszystko zależy co robisz na dyskach.

 

Nie, kontroler na procesorze to jedno (sylikonowa loteria), a to jak pracuje BIOS na płycie to drugie. Do OC RAMu do 3200mhz nie ma raczej większych różnic na płytach B i X370 do pewnego pułapu cenowego i technologicznego. Z BIOSTAR jest ten problem, że mało o ich płytach wiadomo, oprócz tego co napisałeś. Natomiast jeśli chcesz mieć płytę na której OC RAMu idzie dobrze, to tylko ASUS/MSI/ASRock(odradzam) lub gigabyte- ale niektóre płyty... z bclk najlepiej.

RAM też ma znaczenie, to czy jest single/dual rank + co w nim siedzi - moduły hynix/micron/samsung.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram już mam tylko nie mam do czego podłączyć. Fabrycznie maja ustawione 2666 MHz CL13 ale nie wiem jakie moduły są w środku i nie wiem czy jest sens kupować droższa płytę jak i tak szybciej niż 3200 nie pójdą. Na płytę planuje wydać około 500 zł więc topowej płyty z chipsetem x370 nie kupię, jakaś średnia półka albo b450 pozostają w grze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram już mam tylko nie mam do czego podłączyć. Fabrycznie maja ustawione 2666 MHz CL13 ale nie wiem jakie moduły są w środku i nie wiem czy jest sens kupować droższa płytę jak i tak szybciej niż 3200 nie pójdą. Na płytę planuje wydać około 500 zł więc topowej płyty z chipsetem x370 nie kupię, jakaś średnia półka albo b450 pozostają w grze.

Jak masz RAM 2666, to max pójdą na 3200mhz/może 3333mhz po odpowiednim dłubaniu. (to nie są pamięci do wysokiego OC).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w takim przypadku warto w ogóle dokładać do płyt z chipsetem x370 skoro to samo osiągnę na b450? Taki aorus na chipsecie b450 ma nawet układ dźwiękowy alc1220 jak topowe płyty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W twoim wypadku nie, chipset x wzlgędem b daje tylko możliwość budowy SLI... no chyba, że znajdziesz jakieś lepsze wyposażenie w dobrej cenie, co się zdarza. Przy czy, alc 1220 to zwykła integra, która nie różni się prawie od zwykłego realteka. Poszukaj jakiejś płyty MSI/ASUSa, ASRock ma tragicznie zbugowany BIOS, gigabyte ma najgorsze komponenty VRM(oszczędza na jakości, wydajność w dół, temp^) + BIOS potrafi czasem zbrickować płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli chodzi o podpięcie wentylatorów to płyty z chipsetem x370 nie będą z reguły obsługiwały więcej ? Mam obudowę na 6 wentylatorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli chodzi o podpięcie wentylatorów to płyty z chipsetem x370 nie będą z reguły obsługiwały więcej ? Mam obudowę na 6 wentylatorów

To nie ma znaczenia, musisz tylko sprawdzić ile gniazd na wentylatory ma płyta, jak ma nawet np. 4, to kupujesz wtedy rozdzielacz, do jednego gniazda w płycie możesz podpiąć max 3 wentylatory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc, zdecydowalem sie na Tomahawk B450 + Ryzen 2600. Tomahawk wydaje sie byc jedna z najlepszych plyt na chipsecie B450 i jest dosyc tani, caly zestaw wyszedl 1174 zl :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowalem sie na Tomahawk B450 + Ryzen 2600. Tomahawk wydaje sie byc jedna z najlepszych plyt na chipsecie B450 i jest dosyc tani, caly zestaw wyszedl 1174 zl :)

Bardzo dobry wybór, zwłaszcza, że ta płyta ma funkcję "BIOS FlashBack+" i jedną z najlepszych sekcji zasilania na czipsecie B450

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wiekszosci recenzji plyt B450 Tomahawk mial nizsze temperatury od innych plyt z chipsetem B450 a szczegolnie od Aorusa Pro, ktorego rozwazalem bo mial lepszy dzwiek ale co mi po tym jak ma sie grzac po OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się zatsanawiam i nie wiem co wybrać

Msi b450 a pro czy ASRock Fatal1ty X370 Gaming X

Link do pc

https://www.x-kom.pl/lista/b8vhi4e71

Płyty nad którymi się zastanawiam

https://www.x-kom.pl/p/377591-plyta-glowna-socket-am4-asrock-fatal1ty-x370-gaming-x.html

https://www.x-kom.pl/p/441269-plyta-glowna-socket-am4-msi-b450-a-pro.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI będzie lepszy, ASRock gorzej sobie radzie z RAM, ma strasznie zbugowany BIOS- nie polecam tego ustrojstwa generalnie u nich. Poza tym ma tylko 3 fazy zasilania względem 4 na płytach MSI i innych producentów.

 

 

Poza tym nie polecam Ci tego GF 1070 od Gigabyte, ponieważ jest to najgorszy model 1070 na rynku... najgłośniejszy i najgorętszy. Zdecydowanie, wolałbym dopłacić do innego modelu (lub kupić w innym sklepie, dołożenie karty graficznej to nie problem, a jak sam będziesz składał pc to już w ogóle).

Np. ten model to bajka i jaka cena:

www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx-1070-amp-extreme-core-8gb-gddr5-zt-p10700q-10p-4143789/

 

Możesz też kupić to co wybrałeś poza płytą główną, bo są promocje i GPU dokupić później. A jak zaczekasz do bodajże 15 stycznia? To zaraz się pojawią RTX 2060, nie wiem w jakiej dokładnie cenie, ale są wydajnościowo pomiędzy 1070ti a 1080 + wersja founders endition kosztuje około 1600zł, niereferenty powinny być w podobnej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenę MSI też sporo obniżyli, na dodatek to wersja Gaming: www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1070-gaming-8gb-gddr5-256-bit-hdmi-dvi-d-3xdp-tx-1070-gaming-8g-988194/

Pewnie szykują się na nowe RTX 2060, więc ja bym poczekał co najmniej do wtorku, aż wejdą nowe karty. Poza tym 2060 będzie wydajniejsza od 1070.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...