Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

michlik6

Komputer pipczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio dostałem nowy komputer i zauważyłem pewien problem. Co jakiś czas jak włączam komputer, to słyszę dokładnie 3 długie piknięcia, następnie się restartuje i powtarza ten sam proces. Po takim zdarzeniu komputer wyłączam, odłączam go z wtyczki, podłączam z powrotem i włącza się normalnie (nie zawsze), albo czasami zajdzie tylko raz taki proces, że piknie 3 razy, zrestartuje się sam i uruchomi poprawnie system. Wyczytałem w internecie, że powodem może być źle ustawiona w BIOS'ie częstotliwość RAM i tak też było. Mój RAM obsługiwał 3000 MHz, a ja miałem ustawione na 2133 MHz https://imgur.com/a/YHFJPLy . Poszperałem w opcjach i ustawiłem "Adjusted DRAM Frequency" na 2933 https://imgur.com/a/Bih5xIz . Dałem "Save & Exit" i komputer się zrestartował, lecz nadal w kółko pipczał. Gdy po jakimś czasie załapał, to wszedłem w BIOS i na głównej stronie pisało mi, że nadal mam ustawione DDR Speed na 2133 MHz, a jak przechodzę do opcji, gdzie ustawiałem ręcznie częstotliwość RAM to pokazywało mi, że jest ustawione na 2933 MHz (czyli tak jak sam ustawiłem). Z góry dziękuje za pomoc, bo ja już nie wiem co mam zrobić …

 

Specyfikacja:

Procesor: AMD Ryzen™ 5 2600

Płyta główna: MSI B450-A PRO

Pamięć RAM: Patriot Viper 4 8GB [2x4GB 3000MHz DDR4 CL16 1.35V DIMM]

Dysk twardy: Toshiba P300 1TB

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black

Zasilacz: SilentiumPC Vero M2 Bronze 600W

Karta graficzna: ASUS GeForce GTX 1050 Ti CERBERUS OC 4GB

SSD: Kingston UV400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że masz niższe taktowania ustawione to wręcz powinno powodować mniej problemów. Problemem jest że nie zapisuje ustawień. Osobiście spróbowałbym na początek czegoś zupełnie prostego. Przełóż ramy i upewnij się że nie są luźne. Pamiętaj że masz ram w dualu więc wkładasz do A1 i B1 albo A2 i B2. Martwi mnie że nie ma na liście obsługiwanych ram przez twoją płytę główną z tym procesorem żadnych patriot o taktowaniu 3000. Później jak nie pomoże to zrobiłbym aktualizację biosu. Na końcu sprawdziłbym czy ram nie są wadliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gugiel mówi, że ram może być nie taki jak trzeba (kości tylko z jednej strony).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przełożę RAM'y to po włączeniu komputera od razu ustawić te 2933 MHz? Czy jakąś inna wartość ustawić? Przepraszam, że takie pytania zadaje, ale jest laikiem, jeśli chodzi o takie rzeczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie moga te ramy nie pasowac, sprawdz jak koledzy pisza, poprzekladaj, zobacz na jednej na kazdy slot, poten ta 2 tez tak samo, bo moze tylko jedna jest wadliwa. Ja obstawiam niekompatybilnosc ram/ update biosu plyty, lub plyta pada, bo i tak moze byc

=mozesz normalnie odpalac bez zmieniania, resetowalo by jak by byly za wysokie a Ty bys mial kosci np 1800

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 na tej płycie 2 kości w dual chanel masz mieć w 2 i 4 slocie od procesor AMEN.

2 Obok wprowadzonych wartości, masz wartości rzeczywiste, to że po restarcie masz 3000mhz w BIOSie w ustawieniach to udogodnienie do podkręcania, żeby nie trzeba było 100 wartości znowu wprowadzać po nieudanym OC.

Zrób tak:

Wyłącz profil XMP,

Wprowadź taktowanie 3000mhz

dram voltage 1,36v

nb.soc voltage na 1,2v

Timingi daj na 16.18.18.36

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko masz zrobić w tym oknie, a dostęp do timingów masz w advanced dram configuration, masz na razie zmienić tylo to co masz w 1 rubryce od góry, jak wprowadzisz wszystko to najlepiej zapisz to wszystko jako profil OC(Po prawej stronie masz taką opcję, i f10 na koniec.

Poza tym nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale nie możesz zmieniać tak po prostu taktowania samego na 3000mhz bez innych parametrów, masz na kościach profil XMP-(profil OC), w którym masz zakodowane timigni, napięcie, taktowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla upewnienia:

Command Rate: 1

tCL: 16

tRCDRD: 18

tRCDWR: 18

tRP: 36

a co z tRAS? Zostawić tak jak jest? Tutaj daje zdjęcie: https://imgur.com/a/VOBhnPJ

 

Przepraszam jeszcze raz za taki nie ogar z mojej strony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dla upewnienia:

Command Rate: 1

tCL: 16

tRCDRD: 18

tRCDWR: 18

tRP: 36

a co z tRAS? Zostawić tak jak jest? Tutaj daje zdjęcie: https://imgur.com/a/VOBhnPJ

 

Przepraszam jeszcze raz za taki nie ogar z mojej strony...

Masz wprowadzić

CR 1

tCL: 16

tRCDRD: 18 }

tRCDWR: 18 }Na niektórych płytach te 2 timingi są 1 timingiem, traktuj je jako to samo.

tRP: 18

tRAS 36

W między czasie możesz sprawdzić w zakładce OC- tej głównej, na samym dole powinna być opcja MEMORY-Z wejdź w nią i zrób zdjęcie okna w którym wyświetlą Ci się timingi główne i poboczne dla profilu XMP, alternatywnie odpowiada za to któryś klawisz funkcyjny, chyba f5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CR zostaw lepiej na Auto jak masz problemy z ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM masz na pewno w slotach o których pisałem? Napięcia podwyższone też?

Zrób 2 rzeczy w takim razie. Zapisz te ustawienia jako profil, zresetuj BIOS zworką na płycie, bo może się coś zbugowało na płycie i jeszcze raz wprowadź wartości, które podałem, jak będzie to samo, wprowadź wszystkie timingi ze screena w zakładkach poniżej w timingach czyli tfrc, tfaw, itd, jak dalej będzie problem to zmień Command rate na 2 do tego w timingach na dole masz opcję geardown mode- ustaw disable + wszystkie timingi i napięcia jak wyżej. Ewentualnie możesz potem spróbować z SOC voltage na 1,1v, zamiast 1,2v

Jak nic nie pomoże, to zaktualizuj BIOS płyty do najnowszej wersji i jedź od początku (od włączenia XMP zaczynając, potem ręcznie jak nie zadziała).

CR zostaw lepiej na Auto jak masz problemy z ram.

Przecie ma CR=1 na razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, to ten reset zworką jutro już ogarne, bo idę w kime. A jeśli chodzi o BIOS to sprawdzałem i mam najnowszą wersje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli ma w odpowiednich slotach to niech wyciągnie i włoży je jeszcze raz. Możesz mnie nazwać ciemnogrodem ale jeśli gdzieś coś nie łączy to może pomóc taki zabieg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnąłem ze slotów i zmieniłem ich położenie z A2 i B2 na A1 i B1. Po odpaleniu komputera wyskoczył mi komunikat, że takie położenie RAM'u jest mało wydajne (czy coś podobnego), ale po chwili system poprawnie się załadował. Następnie zmieniłem z powrotem miejsce slotów. Czyli teraz mam je na A2 i na B2. A jeśli chodzi o reset to pomiędzy te dwa piny mogę zamiast zworki używać jakiegoś metalowego narzędzia, np. śrubokręta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnąłem ze slotów i zmieniłem ich położenie z A2 i B2 na A1 i B1. Po odpaleniu komputera wyskoczył mi komunikat, że takie położenie RAM'u jest mało wydajne (czy coś podobnego), ale po chwili system poprawnie się załadował. Następnie zmieniłem z powrotem miejsce slotów. Czyli teraz mam je na A2 i na B2. A jeśli chodzi o reset to pomiędzy te dwa piny mogę zamiast zworki używać jakiegoś metalowego narzędzia, np. śrubokręta?

Tak, czegokolwiek i przytrzymać przez 10s (przynajmniej tak mam na pc mtate, będącej poprzednikiem twojej płyty)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytańko. Powiedziałeś abym zapisał te ustawienia jakie wczoraj zrobiłem jako profil. Czyli, że mam włączyć a-xmp i ustawić np. "Profile 1"? Czy w zakładce "Save & Exit" jest jakaś opcja, która ma po porostu taki wpis, np. "Save as Profile"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie save and exit to po prostu zapis ustawień> wchodzą w życie

A Profile to coś takiego jak save w grze, powinno to być w menu główny po prawej stronie jako OCprofile, lub w każdym innym menu po przesunięciu myszką do prawej krawędzi ekranu powinien wysunąć się pasek. Jak zresetujesz ustawienia wszystkie, to profil będziesz miał wciąż zapisany, gotowy do użycia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że jak zrestartuje BIOS zworką (rozumiem, że wszystko wróci do ustawień fabrycznych) to tylko wyszukuje zakładkę z profilami i włączam tą, która zapisałem? I drugie pytanie: mogę po prostu tego profilu niezapisywać i po restarcie BIOS'u wszystko od nowa wpisać tak jak mi kazałeś, czyli te 3000 MHz itd.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli, że jak zrestartuje BIOS zworką (rozumiem, że wszystko wróci do ustawień fabrycznych) to tylko wyszukuje zakładkę z profilami i włączam tą, która zapisałem?

Tak

I drugie pytanie: mogę po prostu tego profilu niezapisywać i po restarcie BIOS'u wszystko od nowa wpisać tak jak mi kazałeś, czyli te 3000 MHz itd.?

Tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem na płycie głównej jakichś oznaczeń dotyczących resetowania BIOSU. Obok baterii były 2 piny, ale były one podpisane jako JBAT1, a w poradnikach widziałem, że zazwyczaj pisze „CLEAR_CMOS", „CLR_CMOS", „CLRTC" lub „Reset BIOS".Także te JBAT1 oznacza to same co w/w nazwy?

 

Mam jeszcze guzik z nazwą "FLASHBACK BIOS", także mogę też tego użyć, czy to nie to samo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem Ci żebyś zajrzał do instrukcji, a tam masz jak byk napisane :lol2:, tak masz zewrzeć 2 piny obok baterii.

Flashback BIOS służy do flshowania BIOSu z pendriva, bez procesora, bez niczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrestartowałem BIOS, wszedłem do opcji, ustawiłem parametry takie jakie mi napisałeś oraz wpisałem wszystkie wartości RAM'u jakie mi wyskoczyły pod F5 i niestety nadal to samo... Masz może jeszcze jakiś pomysł czy to jednak może być wina kości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...