Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Misiek20

Monitor 24" czy 27" 144 Hz do okolo 1500 zl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przyszedł czas zmienić mój wysłużony monitor BenQ G2200WT na coś większego. Preferował bym monitor 27" jednak o obawiam się ze jednak moja karta graficzna Asus Radeon R9 290, 4GB GDDR5 (512 Bit) nie pociągnie na rozdzielczości WQHD a słyszałem ze na 27" FHD widać bardzo mocno pixele. Monitora używam głównie do gry w Lineage 2 czasem także inne gry, przeglądania internetu, oraz filmów, obecnie odległość monitora od oczu to 50-60cm. Dość sporo siedzę przy komputerze i wolał bym aby monitor nie męczył mi wzroku, a i ważne żeby miał regulację wysokości

 

Wstępnie rozglądałem się za tymi monitorami:

https://www.morele.net/monitor-aoc-ag272fcx-1342944/ ze względu na zawieszkę na słuchawki

https://www.morele.net/monitor-samsung-lc27fg73fquxen-1396253/ cena ta sama co wyżej

https://www.x-kom.pl/p/435743-monitor-led-27-289-aoc-c27g1-curved-czarny.html ze względu na cenę, wiadomo 400 zeta w kieszeni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że przy 27 calach i rozdzielczości FHD, wielkość plamki to 0,311 mm, a to będzie widać, jak nie odsuniesz monitora dalej. Zdecydowanie lepiej przy 27", wypada WQHD (2560 × 1440), gdzie plamka to 0,231 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://forum.pclab.pl/topic/1258115-WQHD-27-144Hz-VA-1350zl/

 

https://cenowarka.pl/samsung-c27jg52-lc27jg52qquxen-a1880294.html?hloc=pl

 

Co ja patrzę, Samsung WQHD 27" w tej samej cenie co samsung FHD 27" ?? Oba 144hz ;)

 

 

Tania opcja Todisa jest ok bo jest tania. Ale i tak róznica w cenie do WQHD to 300pln.. żal nie dopłacić, no chyba że nie ma z czego? Ale w temacie budżet to 1500pln. Czekaj na dostępność w sklepach i bierz WQHD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko pytanie czy moja karta pociągnie taka rozdziałke

 

w wielu grach pewnie szału nie będzie ;] Ale zawsze będzie na zaś jak zmienisz GPU.

 

FHD + AA obciąży gpu podobnie jak WQHD bez AA. A WQHD bez AA i tak będzie wyglądać lepiej od FHD ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/p/377022-monitor-led-27-289-samsung-c27fg73fqux-curved-czarny-quantum-dot.html chyba jednak zdecyduje się na ten monitor, obecnie na morele kosztuje on 1360 zł wiec kolo 260 zł tylko drożej od tego AOCa

 

To się zdecyduj na to badziewie od Samsunga.

Przeczytaj przedtem 4 komentarz w opiniach pod tym modelem na X-kom (pod twoim linkiem)

Tak się składa, że to mój komentarz :E

 

I jeszcze polecam lekturę w opiniach pod nim na morele. Gośce się mocno rozpisali ale przynajmniej wszystko jasno wyłożyli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tego samsunga LC27FG73FQUXEN i jestem zadowolony :D Na 27" nie widzę żadnej pikselozy, chyba że dziobie nosem w monitor, problemu z ostrością czcionek także nie zauważyłem żadnego, wszystko ostre tak samo jak na mojej starej tnce czy tez na ipsie w moim laptopie predatorku :D jedynie co mnie denerwuje ze jak włączę freesync to mam przycięcia w Lineage 2, w innych grach jeszcze nie próbowałem , oraz to ze złącze na słuchawki nie obsługuje mikrofonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tego samsunga LC27FG73FQUXEN... wszystko ostre tak samo jak na ... ipsie w moim laptopie predatorku ...

 

Troszkę to naciągane chyba ? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tego samsunga LC27FG73FQUXEN i jestem zadowolony :D Na 27" nie widzę żadnej pikselozy, chyba że dziobie nosem w monitor, problemu z ostrością czcionek także nie zauważyłem żadnego, wszystko ostre tak samo jak na mojej starej tnce czy tez na ipsie w moim laptopie predatorku :D jedynie co mnie denerwuje ze jak włączę freesync to mam przycięcia w Lineage 2, w innych grach jeszcze nie próbowałem , oraz to ze złącze na słuchawki nie obsługuje mikrofonu

 

Czas odwiedzić okulistę uwierz, bo brak ostrości czcionek na wersji 27FHD zauważy nawet człowiek z mocną wadą wzroku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę to naciągane chyba ? :E

Jak siedzi dwa metry od monitora to jest ostre :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się zdecyduj na to badziewie od Samsunga.

 

U Samsunga 1 na 10 sztuk jest O.K trzeba mieć sporo zaparcia żeby trafić sensowny i zdrowy egzemplarz. Ale żeby być sprawiedliwym u Della, Acera i Philipsa też nie jest z tym kolorowo.

 

PS. To co Minciu zaproponował jest sensowniejsze a jak chcesz FullHD to raczej 24,5 cale max ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Samsunga 1 na 10 sztuk jest O.K trzeba mieć sporo zaparcia żeby trafić sensowny i zdrowy egzemplarz. Ale żeby być sprawiedliwym u Della, Acera i Philipsa też nie jest z tym kolorowo.

 

PS. To co Minciu zaproponował jest sensowniejsze a jak chcesz FullHD to raczej 24,5 cale max ;)

 

Dokładnie tak jest. Ja dotrwałem do 7 szt. i nie trafiłem egzemplarza bez oczywistych wad (paprochy, bady, suby).

Stąd dla mnie monitory samsuga to największe badziewie na rynku jeśli chodzi o jakość. W innym markach znacznie łatwiej trafić przyzwoita sztukę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak ktoś chcę mieć gwarancje wysokiej jakości to bierze się Eizo, NEC albo Panasonic a nie czekaj to już TV :P

 

PS. Zamawiasz 10 sztuk i oglądasz je każdą po kolei w sklepie który nie będzie Ci robić z tym problemu np. komputronik

 

Większość monitorów z wadami to są przepakowane zwroty oni oddają je do czyszczenia a później znowu trafia to do obiegu. Ja miałem takiego Samsunga którego po odpakowaniu w sklepie w ogóle nie dało się wł. nawet dioda się nie zaświeciła (niby odesłali go na serwis a pewnie wrócił do centrali i ktoś to kupi online).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do powracającego odwiecznie tematu 27 cali i FHD, to z tego co widzę, to jest to kwestia mocno indywidualna. Ja mam taki monitor i u mnie jest tak, że z odległości 60+cm od monitora czcionka jest bardzo ostra. Z mniejszej odległości nie widzę pikseli, ale czcionka pozostawia sporo do życzenia. Mowa tu oczywiście o tekście, bo innych przypadkach - grafika, film itp jest dobrze poniżej 60cm. Normalnie siedzę 93cm od monitora - monitor jest duży i ta odległość jest dla mnie najbardziej komfortowa. Jestem w stanie ogarnąć obraz na bokach ekranu.

 

No i oczywiście, że wyższa rozdzielczość jest lepsza, ale nie jest tak, że 27 FHD jest niekomfortowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jak ktoś chcę mieć gwarancje wysokiej jakości to bierze się Eizo, NEC albo Panasonic a nie czekaj to już TV :P

 

PS. Zamawiasz 10 sztuk i oglądasz je każdą po kolei w sklepie który nie będzie Ci robić z tym problemu np. komputronik

 

 

Eizo,Nec,Dell firmy którym za logo trzeba zapłacić a takie same g.. wrzucają co pozostali (matryce).

Komputronik lol2.gif właśnie robią problem,oni nawet nie dadzą sprawdzić monitor mając swojego pena z programem bo jak twierdzą może być wirus i mają zakaz używanie zewnętrznych urządzeń lol2.gif co za typy.Nie dość że g. mają w tym saloniku to jeszcze sprawdzić nie dadzą.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do powracającego odwiecznie tematu 27 cali i FHD, to z tego co widzę, to jest to kwestia mocno indywidualna. Ja mam taki monitor i u mnie jest tak, że z odległości 60+cm od monitora czcionka jest bardzo ostra. Z mniejszej odległości nie widzę pikseli, ale czcionka pozostawia sporo do życzenia. Mowa tu oczywiście o tekście, bo innych przypadkach - grafika, film itp jest dobrze poniżej 60cm. Normalnie siedzę 93cm od monitora - monitor jest duży i ta odległość jest dla mnie najbardziej komfortowa. Jestem w stanie ogarnąć obraz na bokach ekranu.

 

No i oczywiście, że wyższa rozdzielczość jest lepsza, ale nie jest tak, że 27 FHD jest niekomfortowe.

 

Ja się nie czepiam do pikseli na monitorach 27 FHD tylko konkretnie do tych gamingowych samsungów 144hz, wygiętych VA bo w nich występuje problem z ostrością czcionek (półpiksele). Jest to niestety cecha tych konkretnych monitorów samsunga a nie wielkości matrycy i FHD na 27 calach. Źle więc mnie odebrałeś. Na 27 calach FHD problem ten widać najbardziej bo wszystko jest większe i nieostry tekst widać jak na dłoni. Pisane, że obraz ostry jak żyletka na tym monitorze to mocne przegięcie. Na wersji tego samsunga 27 1440P VA 144hz jest to znacznie mniej dokuczliwe i do przeżycia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputronik lol2.gif właśnie robią problem,oni nawet nie dadzą sprawdzić monitor mając swojego pena z programem bo jak twierdzą może być wirus i mają zakaz używanie zewnętrznych urządzeń lol2.gif co za typy.Nie dość że g. mają w tym saloniku to jeszcze sprawdzić nie dadzą.

 

Może tak jest w Twoim mieście i salonie którym byłeś. We Wrocławiu Magnolia Park spokojnie umożliwili mi sprawdzenie sprzętu przed zakupem, (udostępnili mi kawałek podestu tam gdzie wiszą TV razem z listwą podpiętą do prądu) byłem z swoim lapkiem i zapomniałem kabla HDMI to mi pożyczyli sklepowy. Sprawdzałem u nich tak Delle i Samsungi i nigdy nie robili mi problemów. W X-KOM nie mogłem sprawdzić (musiałem brać do domu) niby nie mają warunków (sprawdzają tylko przy zwrotach).

 

Eizo,Nec,Dell firmy którym za logo trzeba zapłacić a takie same g.. wrzucają co pozostali (matryce).

 

Dell tak (wymieniłem kilka sztuk z powodów niedoróbek) ale Eizo i NEC bardziej się przykładają do swoich produktów jakościowo przynajmniej z moich doświadczeń. Matryce produkuje LG, SAMSUNG, AUO, Panasonic, Philips oraz inne Chińskie firmy za ich jakość odpowiada producent - Eizo czy NEC nie robią własnych tylko kupują gotowe panele montując je u siebie z własnymi rozwiązaniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś pisze, że 27" FHD wygląda tak samo jak matryca w laptopie o połowę mniejsza, to znaczy że nie widziałby różnicy między FHD a 4K :E

 

Do tego jak ktoś jeszcze pisze, że na tym VA 27" FHD czcionka jest ostra, to jest to już bujda na resorach ;]

 

Nie bez powodu najlepiej brać tutaj WQHD 27" od samsunga, ten problem staje się wtedy marginalny.

 

 

Co do FHD na 27" Pixele widać dość wyraźnie bym powiedział nawet jak sie nosi okulary. Ale jak najbardziej można się cieszyć z takiego ekranu. Ja wolałem 27" FHD od 24" FHD. Nieco mniejsza ostrość ale rozmiar sensowniejszy. Gra się na takim lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok czaje w końcu o co wam chodzi tu mam zdjęcie z mojego laptopa ips https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/4341f374985286e0 tak jak mówiłem w normalnym użytkowaniu nie widać różnicy, dopiero po powiększeniu widać różnice

 

 

tutaj jest to opisane https://pclab.pl/art78209-5.html

 

QLED - inny układ pikseli

 

Niestandardowa budowa piksela i rzekoma nieostrość czcionek wyświetlanych na ekranie testowanego monitora to efekt, który można dostrzec w dużym powiększeniu, ale w rzeczywistości nie ma on dużego wpływu na użytkowanie. Zdjęcie poniżej ukazuje fragment wpisanego w przeglądarce adresu serwisu PCLab wyświetlanego przez monitor z klasyczną matrycą LCD IPS. https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/markowal/018/Samsung-C32HG70/Samsung%20C32HG70-czcionki.jpg

 

Na kolejnej fotografii widać ten sam tekst wyświetlany przez testowany monitor z matrycą LCD VA Quantum Dot (QLED). W bardzo dużym powiększeniu istotnie widać różnice w sposobie wyświetlania czcionek, ale nie określilibyśmy tego realną wadą testowanego modelu.

https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/markowal/018/Samsung-C32HG70/Samsung%20C32HG70-czcionki-quantumdot.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Misiek20 - ciesz się monitorem i się nie przejmuj, sam mam wersje 24" i nikt nigdy mi nie zasugerował, że jakieś nieczytelne czcionki na nim widnieją ;) A tym bardziej skoro nie zauważasz tego, nie odczuwasz w codziennym użytkowaniu to... sam wiesz :P

 

Zaraz rok stuknie jak mam ten monitor i nigdy bym go nie wymienił z powodu czcionek... z powodu rozmiaru i rozdzielczości już tak, bo się zachciało większego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...