Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Cragmite

Problem po wymianie 970 na 1070

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po trzech latach od złożenia kompa postanowiłem go nieco usprawnić i wymieniłem GTX 970 Strix od ASUSa na GTX 1070 Quick Silver od MSI. Jest jednak mały problem - gry, które do tej pory nie sprawiały problemów, odmówiły totalnie posłuszeństwa. Kilka przykładów:

 

1) GTA V - nigdy wcześniej ta gra nie sprawiała problemów, a teraz po prostu tragedia - po uruchomieniu działa tak jak powinna przez niecałą minutę, a następnie następuje zawiecha lub spadek FPS do 2-3 (!) na kilkanaście sekund i po chwili dopiero zawiecha, przy czym te zawiechy są dość radykalne - muszę resetować komputer. Kilka razy zdarzyła się nawet zawiecha w menu podczas zmieniania opcji graficznych, a czasami - co chyba najdziwniejsze - pojawiał się komunikat o przekroczeniu dostępnej pamięci GPU. Problem w tym, że wybrane przeze mnie ustawienia pragną nieco ponad 3 GB VRAM, a karta ma przecież 8 GB pamięci.

 

2) Skyrim + mody - na 970 wszystko działało dobrze, teraz mogę jedynie wczytać sejwa, w którym moja postać jest w małej gospodzie. Wczytanie sejwa, w którym postać znajduje się na otwartym świecie lub próba opuszczenia gospody skutkują natychmiastowym wyłączeniem gry i wywaleniem na pulpit, bez żadnego komunikatu.

 

3) Cities Skylines - próba uruchomienia nowej gry kończy się wywaleniem do pulpitu. Raz mi się udało uruchomić grę i wszystko działało ok, ale chcąc wczytać sejwa - znowu pulpit. Podobnie jak w Skyrimie - bez żadnego komunikatu.

 

4) GTA IV - działa poprawnie, niemniej jest to dość stara gra.

 

Innych gier na razie nie mam jak sprawdzić. Jak widzicie, jest straszna lipa - miała być większa przyjemność z grania, a nie ma żadnego grania...

 

Sterowniki oczywiście przeinstalowywałem, nie pomogło. Usunąłem więc sterowniki używając DDU i wgrałem nowe na czysto, również nie pomogło. Wyłączanie antywirusa też nic nie daje, zmiany taktowań pamięci i rdzenia w Afterburnerze również bez powodzenia, podobnie czyszczenie rejestrów CCleanerem. W ostateczności pozostaje format, ale nie wiem czy to cokolwiek zmieni, więc wolałbym zostawić tę opcję jako ostateczną.

 

Mój sprzęt, tak w razie co:

 

ASUS Maximus Ranger VII

i5-4690k @ 4,5 GHz

2x4 GB DDR3 2400 MHz

MSI GTX 1070 Quick Silver OC

Zasilacz XFX XTR 550 W

Windows 10 Home

 

Liczę na wszelkie porady, które pomogą sprawić, że będę się cieszył z nowej karty równie bardzo jak kilka godzin temu kiedy ją odebrałem od kuriera. :(

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przegrzewa się przypadkiem karciocha? Zasilania ma dość (tam potrzeba sporo wtyczek i watów)? Jak to wygląda w testach typu furmark? Jest stabilnie? Na jakim poziomie jest power limit?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

UEFI płyty i firmware karty najnowszy ? karta dobrze dociśnięta do portu ? Może to głupie ale czasami trzeba zrobić reset biosu płyty głównej (zworka lub przycisk)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj temp GPU i CPU z afterburner przed i w trakcie spadków fpsow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karta nowa czy np pokoparkowa z allegro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

wygląda na za mocno podkręconą albo padniętą kartę.

Raczej bez wymiany się nie obejdzie. Przerabiałem to X razy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kumpel ma z kolei taki problem z GTX 1060 6G, że np. w Assassin Origin użycie GPU spada prawie do 0% na ułamki sekundy i są ścinki, taktowanie GPU nie spada, użycie CPU 80-100%. Problem występuje niezależnie od ustawień graficznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta może padać, miałem podobne kwiatki ze starą 560Ti.. Od pewnego momentu zaczęła sprawiać tego typu problemy, a po 2 miesiącach wypluła artefakty :) Warto byłoby sprawdzić kartę w innym kompie żeby stwierdzić czy problem jest z kartą czy coś nie leży w całym konfigu (stery, zasilanie..)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz bym podmienił przy tym 1070 i OC CPU.

 

Poza tym musimy widzieć temperatury CPU i GPU oraz uzycie CPU i GPU w IDLE i pod obciążeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Karta i CPU mają temperatury w normie. Firmware płyty głównej i karty najnowszy, reset ustawień płyty też nie pomógł.

 

Tak, karta jest pokoparkowa, a ja oczywiście kupiłem przegrany los na loterii (kumpel niedawno wyrwał GTX 1080 za 1500 zł i mu wszystko działa, ech, "całe życie drugi"). W związku z tym, chyba nie ma sensu się nad nią dłużej rozwodzić, gdyż jest ewidentnie niesprawna, a więc zwrócę ją sprzedającemu, gdyż była opisana jako "100% sprawna".

 

 

Zasilacz bym podmienił przy tym 1070 i OC CPU.

Bez przesady, ten zasilacz by ze spokojem uciągnął nawet 1080 i mój procek po OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem, ale pojawiły się nowe zmienne w tym temacie i z tego względu chciałbym podbić temat.

 

Udało mi się skontaktować z jeszcze jedną osobą, która kupiła ten sam model karty graficznej od tego samego człowieka i również ma ona problem ze swoją kartą. Moim zdaniem pamięć VRAM jest zajechana, o czym świadczy komunikat o braku pamięci pojawiający się czasami w GTA V. Karta jest ewidentnie niesprawna, ALE - jest na gwarancji.

 

Jako że udało mi się kupić tę kartę za naprawdę dobry pieniądz, to dużo bardziej opłaciłoby mi się oddać ją na gwarancję, niż zwracać sprzedającemu. Boję się tylko, że gwarancja z jakichś powodów może nie zostać uznana i chciałbym zapytać - czy moje obawy są słuszne? Mam dowód zakupu (faktura VAT w formie elektronicznej), na którym jest 7 sztuk tego modelu. Karty zostały kupione w jakiejś małej firmie komputerowej, aczkolwiek polskiej i zweryfikowanej (dzwoniłem do nich specjalnie, aby się upewnić czy ta firma istnieje). Na mojej karcie jest tylko jedna naklejka gwarancyjna, konkretnie na jednej z czterech śrubek od chłodzenia.

 

Podpowiedzcie proszę - czy warto odesłać tę kartę na gwarancję czy jednak zwrócić ją sprzedawcy? Czy mogą być jakieś podstawy, aby gwarancja została rozpatrzona negatywnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do firmy, z której jest gwarancja i opisz co się dzieje - dołącz kopie faktury.

 

Poczekaj na odpowiedź i daj ją tutaj, to się zweryfikuje.

 

 

EDIT: co do pamięci karty...

 

Uruchom GPU-Z i pozostaw na pulpicie w zakładce "sensors"

 

Uruchom grę i obserwuj urzycie pamięci karty.

 

Chciałbym wiedzieć, czy pamięć po czasie zostaje zapchana, czy coś innego się dzieje.

 

Może wystarczy coś zmienić programowo i będzie OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może poprzedni właściciel coś zmajstrował w biosie karty żeby mieć lepsze wyniki w krypto.. i przy normalnym użytku karta sie stawia..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: co do pamięci karty...

 

Uruchom GPU-Z i pozostaw na pulpicie w zakładce "sensors"

 

Uruchom grę i obserwuj urzycie pamięci karty.

Niedługo to sprawdzę, chwilowo powróciłem na 970-tkę.

 

 

Może poprzedni właściciel coś zmajstrował w biosie karty żeby mieć lepsze wyniki w krypto.. i przy normalnym użytku karta sie stawia..

Jak to zweryfikować i ewentualnie naprawić?

 

 

Jak masz ustawiony plik stronicowania?

Co ma do rzeczy plik stronicowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

ja jak najszybciej skontaktowałbym się z gościem w sprawie wymiany albo zwrotu kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także radziłbym w pierwszej kolejności jak najszybciej skontaktować się ze sprzedawcą w sprawie wymiany lub zwrotu.

 

 

 

Jak to zweryfikować i ewentualnie naprawić?

 

 

Poszukaj na stronie producenta i pobierz najnowszy BIOS karty lub jeśli nie ma nowszego, to taki sam jak masz.

Zaktualizuj BIOS lub wgraj ponownie ten sam ze strony -> zobacz czy cokolwiek się zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uszkodzenie karty nie zostało zweryfikowane a tu zwroty itp :D?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

co nie zostało zweryfikowane?

gość ma sprawdzać która część karty jest niesprawna? LOL.

 

To co napisał w pierwszym poście oznacza, że karta zdechła i jedyne co może zrobić zwykły użytkownik to wymienić na nową i nie zawracać sobie głowy kwestiami technicznymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

karta może mieć wgrany bios po kaparkowy, ja tak dostałem swojego rx570. Sprzedając kartę gość zapomniał wgrać oryginalny bios. Po wgraniu oryginalnego biosu karta wstała i działa normalnie, czasem bf1 tworzy coś na wzór artefaktów ale nimi nie są raczej bo to tylko na jednej teksturze. Niemniej jednak z reklamacja to moge isc do xkomu ale puki co działa poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak uszkodzenie niby nie zostało zweryfikowane? Kupiłem kartę, która miała być 100% sprawna, więc mam prawo wymagać, żeby była 100% sprawna. Żyjemy w czasach, w których podzespoły komputerowe działają praktycznie na zasadzie "plug&play". Karta którą kupiłem tak nie działa, co już jest podstawą do stwierdzenia, że coś z nią jest nie teges. Programowo nie da się sprawić, aby działała poprawnie, więc mam teraz multimetrem kości pamięci sprawdzać? Poza tym uszkodzenie zostało zweryfikowane poprzez porównanie stabilności działania "nowej" i starej karty w dokładnie takim samym środowisku sprzętowym.

 

 

karta może mieć wgrany bios po kaparkowy, ja tak dostałem swojego rx570. Sprzedając kartę gość zapomniał wgrać oryginalny bios. Po wgraniu oryginalnego biosu karta wstała i działa normalnie, czasem bf1 tworzy coś na wzór artefaktów ale nimi nie są raczej bo to tylko na jednej teksturze. Niemniej jednak z reklamacja to moge isc do xkomu ale puki co działa poprawnie.

Hm, jest to też jakaś opcja. Dopytam sprzedawcę, czy modyfikował BIOS.

 

 

 

EDIT:

 

Dowiedziałem się na oficjalnym forum MSI, że BIOS jest oryginalny. W takim razie problem jest moim zdaniem z VRAMem karty. Wnioskuję to po tym, że w GTA wywala po chwili grania, a w Skyrimie dopiero po wyjściu na otwarty świat. Są to sytuacje, w których tekstury, czyli coś co zajmuje sporo MB pamięci, wczytują się do pamięci karty i zapewne chcą się zapisać na uszkodzonych komórkach pamięci i stąd te błędy. Poza tym karcie nic nie robi 100% obciążenia, sprawdzałem w teście GPU w OCCT, zarówno temperatura jak i stabilność są zadowalające podczas tego testu.

 

Poniżej screen z GPU-Z. Pierwszy okres obciążenia, to krótki test w OCCT, a drugi okres obciążenia, to krótka sesja w GTA IV. Wrzucam, bo ktoś na poprzedniej stronie prosił. Testów z bardziej wymagających gier nie mogę wrzucić, bo nie działają...

 

4416386b26e5a.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...