Skocz do zawartości
Mkill

winload.efi i UEFI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam laptopa Lenovo y700, dziś dokupiłem do niego dysk SSD. Po sformatowaniu komputera i instalacji systemu z pendrive na dysk SSD, przy włączaniu laptopa pojawia się błąd:

 

 

Nie można załadować aplikacji lub systemu operacyjnego z powodu braku wymaganego pliku lub błędów w tym pliku.

 

Plik: \Windows\system32\winload.exe

 

Kod błędu 0xc000000e

 

 

Błąd pojawia się tylko w tedy gdy w Biosie w boot menu ustawione jest na UEFI, gdy przełączyłem na drugą opcje, czyli legacy wszystko działa dobrze. Tak naprawdę nie wiem nawet czym to się różni, ale wcześniej gdy nie miałem SSD, a windows był na HDD wszystko działało prawidłowo na tym UEFI własnie. Dało by się to jakoś naprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UEFI i Legacy mają w innym miejscu zlokalizowany bootsector Windowsa, opcja ta jest możliwa od bodaj Windy 8. UEFI to nowsza opcja, pozwalająca na szybsze bootowanie, ale też jeżeli system został zainstalowany w 'stary sposób' to komputer nie wstanie. Działa to także w drugą stronę, np pendrive z systemem zrobiony pod uefi (czyli partycje gpt a nie mbr) nie uruchomi się na płytach nie obslugujących uefi. Stąd opcja legacy, która niejako pozwala właśnie na instalkę systemu nawet poimimo obecności UEFI. Pewno system miałeś na partycji mbr i dlatego komputer zgłupiał po instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, ale sytuacja uległa małej zmianie i teraz wyskakuje już inny błąd, a mianowicie LINK , taki błąd wyskakuje przy ustawieni UEFI. Przy takim ustawieniu komputer sie odpala: LINK 2. Dodatkowo powiem że pendrive przygotowałem za pomocą media creation tool od Windowsa, a moją "instalke" mam na jakieś zaszyfrowanej partyci na dysku HDD (kupowałem laptopa z wgranym juz Windows). Dodam jeszcze tylko, że przy sprawdzaniu msinfo32.exe Tryb Biosu mam UEFI.

Edytowane przez Mkill

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba problem laptopa, i jego uefi- chyba? uefi w tym laptopie może bootować 32 i 64, czyli ma tzw uefi32, normalnie tylko 64, i te 2 tryby sie pomieszały podczas instalacji, i teraz startu z uefi, stąd problem - dlatego z legacy nie ma problemu, bo startuje jak 32; ale jak naprawić nie wiem - spróbuj zresetować uefi - po resecie powinien wystartować albo z uefi albo legacy; ewentualnie gdyby nie pomogło spróbuj zapisać jeszcze raz bootloadera - uruchom cmd w trybie administratora, i wpisz

 

diskpart

 

list disk

 

select disk 0

 

list partition

 

zwróc uwage, jaki numer ma partycja system, ok 100-200mb, sformatowana w fat32

 

select partition numer tej partycji

 

assign letter=k

 

exit

 

i wpisz

 

bcdboot c:\windows /s k: /f uefi

 

jeśli wyświetli, że przekopiował ok, wpisz

 

volmount k: /d

 

i spróbuj, czy start w uefi ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche sie pogubiłem, popatrzyłem też filmy na yt z tego. U mnie to wygląda tak LINK. Probowałem też coś takiego bootrec /scanos bootrec /fixmbr bootrec /fixboot bootrec /rebuildbcd, ale /fixmbr bootrec nei chce sie załadować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ty się pogubiłeś to co my mamy powiedzieć - nic sie nie zgadza na twoim zrzucie

 

a poważnie to chyba? masz 2 dyski, czyli hdd i dodany ssd - wpisałeś polecnie list vol, a powinieneś wpisać list partition - nie jestem pewien, ale słowo vol = volumin stosuje się raczej na dyskach tzw dynamicznych, i po list vol wyświetliły sie wszystkie partycje na obu dyskach, bo dynamiczny traktowany jest jako 1 (ponadto voluminy numeruje sie od 0, partycje od 1, więc dodakowy problem, jaki numer właściwie ma partcja

 

wygląda, jakbyś miał partycję system, czyli drv system na hdd, tak samo resztę firmowych partycji, czyli recovery (winre), partycję z obrazem (lenovo?), itd - na ssd tylko c, czyli windowsa - w tej sytuacji problemy ze startem wynikają raczej z faktu, że efi jest na hdd, nie ssd

 

ewentualnie możesz spróbować zapisać bootloadera na ssd - w tym celu musisz uruchomić cmd w trybie administratora, i wpisać

 

diskpart

 

list disk

 

select disk 0

 

list partition

 

select partition 1

 

shrink partition desired 500

 

diskpart zmniejszy c o 500mb - jeśli wszystko ok, wpisz exit, i jeszcze raz cmd, polecenia dla diskpart

 

list disk

 

select disk 0

 

create partition efi size=200

 

format fs=fat32

 

assign letter=k

 

exit

 

i teraz zapisz bootloader

 

bcdboot c:\windows /s k: /f uefi

 

jeśli wszystko ok usuń literę k, żeby explorer nie wyświetlał - wpisz w cmd

 

volmount k: /d

 

uwaga - gdyby w poleceniu dla bcdboot wyświetliło się, że nie może znaleźć k zresetuj, i wpisz to polecenie w cmd po resecie

 

trudno powiedzieć, czy zadziała - raczej na pewno bez ryzyka, bo system zawsze wystartuje z hdd - nie wiadomo, czy zadziała, bo nie wiadomo, jaki jest dokładnie wpis bootowania, tzn jak określony dysk bootujący, czy hdd czy ssd, itp

 

ustaw priorytet bootowania na ssd w uefi (tryb ogólny uefi), i spróbuj czy wystartuje; ewentualnie sprawdź, co masz na ekranie bootowania - ten ekran wywoływany klawiszem zaraz po starcie, jeśliby na ekranie bootowania były oba dyski ustaw domyślne bootowanie na ssd, itp

 

wszystko bez nerwów, bo jak napisałem, jeśli nic nie zmienisz na hdd system zawsze wystartuje także z hdd, więc wystarczy powrócić do starego ustawienia, itd

 

wszystko powyżej z załozeniem, że masz ssd i hdd, że ssd bedzie jako dysk 0 w diskpart, partycja c jako 1 na dysku 0, itd - bo z twojego zrzutu trudno się zorientować

 

polecenia bootrec bez sensu, bo stosują się do mbr, a ty masz gpt, czyli start uefi- przy dyskach na twoim zrzucie jest gwiazdka przy gpt = na obu dyskach jest gpt

 

dodam, że nie musisz oczywiscie nic robić, skoro system startuje - ale jeśli się uda będziesz miał po prostu trochę porządku na komputerze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli ty się pogubiłeś to co my mamy powiedzieć - nic sie nie zgadza na twoim zrzucie

 

a poważnie to chyba? masz 2 dyski, czyli hdd i dodany ssd - wpisałeś polecnie list vol, a powinieneś wpisać list partition - nie jestem pewien, ale słowo vol = volumin stosuje się raczej na dyskach tzw dynamicznych, i po list vol wyświetliły sie wszystkie partycje na obu dyskach, bo dynamiczny traktowany jest jako 1 (ponadto voluminy numeruje sie od 0, partycje od 1, więc dodakowy problem, jaki numer właściwie ma partcja

 

wygląda, jakbyś miał partycję system, czyli drv system na hdd, tak samo resztę firmowych partycji, czyli recovery (winre), partycję z obrazem (lenovo?), itd - na ssd tylko c, czyli windowsa - w tej sytuacji problemy ze startem wynikają raczej z faktu, że efi jest na hdd, nie ssd

 

ewentualnie możesz spróbować zapisać bootloadera na ssd - w tym celu musisz uruchomić cmd w trybie administratora, i wpisać

 

diskpart

 

list disk

 

select disk 0

 

list partition

 

select partition 1

 

shrink partition desired 500

 

diskpart zmniejszy c o 500mb - jeśli wszystko ok, wpisz exit, i jeszcze raz cmd, polecenia dla diskpart

 

list disk

 

select disk 0

 

create partition efi size=200

 

format fs=fat32

 

assign letter=k

 

exit

 

i teraz zapisz bootloader

 

bcdboot c:\windows /s k: /f uefi

 

jeśli wszystko ok usuń literę k, żeby explorer nie wyświetlał - wpisz w cmd

 

volmount k: /d

 

uwaga - gdyby w poleceniu dla bcdboot wyświetliło się, że nie może znaleźć k zresetuj, i wpisz to polecenie w cmd po resecie

 

trudno powiedzieć, czy zadziała - raczej na pewno bez ryzyka, bo system zawsze wystartuje z hdd - nie wiadomo, czy zadziała, bo nie wiadomo, jaki jest dokładnie wpis bootowania, tzn jak określony dysk bootujący, czy hdd czy ssd, itp

 

ustaw priorytet bootowania na ssd w uefi (tryb ogólny uefi), i spróbuj czy wystartuje; ewentualnie sprawdź, co masz na ekranie bootowania - ten ekran wywoływany klawiszem zaraz po starcie, jeśliby na ekranie bootowania były oba dyski ustaw domyślne bootowanie na ssd, itp

 

wszystko bez nerwów, bo jak napisałem, jeśli nic nie zmienisz na hdd system zawsze wystartuje także z hdd, więc wystarczy powrócić do starego ustawienia, itd

 

wszystko powyżej z załozeniem, że masz ssd i hdd, że ssd bedzie jako dysk 0 w diskpart, partycja c jako 1 na dysku 0, itd - bo z twojego zrzutu trudno się zorientować

 

polecenia bootrec bez sensu, bo stosują się do mbr, a ty masz gpt, czyli start uefi- przy dyskach na twoim zrzucie jest gwiazdka przy gpt = na obu dyskach jest gpt

 

dodam, że nie musisz oczywiscie nic robić, skoro system startuje - ale jeśli się uda będziesz miał po prostu trochę porządku na komputerze

 

ps - jednak będzie komplikacja rozwiązania, jak powyżej - mianowicie recovery - partycja odzyskiwania nie będzie chyba? działać, bo jest zapisana w danych bootowania, a jak dodasz 1 partycje na ssd numeracja partycji na hdd też się zmieni, i nie będzie pasować do danych bootowania - odzyskiwanie może nie działać - może, bo chyba? w danych dyski są numerowane osobno, i wtedy jednak powinna działać, itp - jeśli chcesz się zabezpieczyć zrób pena\płytkę ratunkową, = dokładnie odzyskiwanie, więc gdybyś np chciał przywrócic system z partycji lenowo pen\płytka powinna działać ok, tym bardziej że to partycja z literą, więc łatwo ją wskazać

 

ponadto odzyskiwanie dzisiaj raczej przestarzałe rozwiązanie, lepsze mct i reinstalacja najnowszej wersji 10, itp

 

ps2 - po namyśle - założyłem, że partycja system drv jest na hdd, ale to wcale nie oczywiste - gdyby jednak była na ssd wszystko powyżej oczywiscie nieaktualne - wtedy tylko sprawdź, i napisz, gdzie jest - ale jeśli na ssd problemy ze startem dziwne

Edytowane przez glauks
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

na wstępie chcę podziękować glauks za bardzo trafną diagnozę problemu. Wiem, że temat jest dość stary, ale z pewnością jeszcze nie jednej osobie będzie spędzał sen z powiek (jak między innymi mnie). 

Analogiczny problem pojawił się na moim komputerze lenovo ideapad y700 - po zmianie dysku ssd na większy postanowiłem zrobić porządki z dyskami i uszkodziłem boot sector. Grzebiąc po forach trafiłem tutaj i wypróbowałem metody.

Niestety nie poszła... ale potem mnie olśniło :)

Lenovo ma rozruch z hdd, gdzie ma wszystkie kopie do OneKeyRecovery, a dopiero potem startuje z ssd, co jest dość niepraktyczne.

Po naprawie z poradnika glauks wszedłem do bootmenu i odkryłem, że komputer ma dwa bootowalne dyski - ssd i hdd. Przez to dalej komputer próbuje startować z niesprawnego boot sektora na hdd.

Rozwiązaniem okazało się usunięcie partycji startowej z hdd i komputer zaczął startować z sektora bootowalnego na ssd.

Podejrzewam, że bardziej prawidłowo byłoby odtworzyć partycję bootowalną na hdd, by w razie potrzeby wykorzystać OneKeyRecovery, ale sam zrobiłem teraz kopię ssd za pomocą Paragona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...