Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

orange99

Problem z ustawieniem 2400MHz na kościach Kingston HyperX na płycie Z97X Gigabyte Gaming 5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Obecny procesor i7 4790k, płyta Gigabyte Gaming 5 Z97X.

Wymieniłem po taniości kości 4X4GB DDR3 Kingston HyperX 2400MHz na identyczny model tylko 4x8GB (model HX324C11SRK2/16).

 

Poprzednie 4x4GB ze spokojem hulały na starym procku 4690k na 2400MHz po ręcznym ustawieniu timingów, niestety obecne 4x8GB nie mogę za chiny ustawić na 2400MHz.

Napięcie IO i SA podwyższałem w przedziale od 0.05 do 0.15V, obskoczyłem timingi 11-13-13, 11-14-14, 12-14-14 i command rate od 1 do 2.

Obecnie siedzę na 2200MHz na timingach 11-13-13 i Command 1 oraz napięciu 1.6V.

Jakieś sugestie na rozwiązanie tego problemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4x8 to już spore obciążenie kontrolera pamięci. możliwe, ze się nie uda.

spróbuj poluzować parametr tRFC oraz tRAS. Ustaw 2T.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety poluzowanie tRAS i tRFC nie przyniosło żadnego skutku.

10 beepow z głośniczka i restart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwiększ bardziej napięcie kontrolera i jego linii, pamięci koniecznie 1.65V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw wszystko na auto i stock zegary znaczy załaduj ustawienia zoptymalizowane. Wbij drugi profil XMP na 2133. Odpal kompa potem przestaw na profil 1 dla 2,4 GHz i powinny ruszyć. Dopiero później sobie poustawiaj napicia i zegary dla CPU. Jak ogarniesz przestaw pamięci na manuala i ustaw sobie na sztywno timingi, aha i zobacz czy u ciebie też XMP ustawia TRDWR_dr/dd po 8 jak tak daj na 12 albo 14 i powinno hulać choć na tych mobasach gigashita to i ciężko odpalić 16 GB w 2 kościach na 2.4 GHz. Nie przestrasz się jak ci XMP dovoltuje vring o 0.350v, bo pewnie masz to samo co na 8 gb kościach

 

Ewentualnie spróbuj moich timingów na 2133 może pójdą a jak nie to poluzuj trcd i trp napięcie oczywiście 1.65v na vring 0.200v na SA i IO po 0.125v.

 

Tutaj masz całą tablicę i wydajność pod testem aidy.

9NxZx0T.jpgOQNLR8R.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypróbowałem timingi od @Olson, ale również 10 beepów i koniec.

SA i IO do 0.25 dawałem, napięcie ramów (DRAM Voltage) do nawet 1.72V, timingi wszystkie wyżej wymienione próbowałem - zawsze albo błąd biosu albo 10 sygnałów z głośniczka.

Nie wiem czy jest sens ustawiać 0.3V na SA skoro teoretycznie bezpieczna granica była na 0.15V z tego co pamiętam (?)....

Chociaż jakiś post mi mignął na zagranicznych forach, że na 2400MHz ktoś potrzebował SA na +0.3V przy 1.65V na ramach.

 

Obecnie testuje memki na 11-11-11-28 2T przy 2200MHz na @1.65V.

 

@Art385 dzięki zaraz będę próbował.

Wiem o czym mówisz - na tym gigaszrocie przy 16GB też miałem zabawę, ale nie aż taką jak teraz.

Ok 2133 wstał bez problemu po przywróceniu domyślnych ustawień. Zaraz sprawdzę dalsze kroki.

PS2: Mógłbyś wstawić link do screenshotów w wyższej rozdzielczości? Ciężko się doczytać obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wal 0.350v na vring i wstanie. Potem jak przełączysz vring na auto, to już samo sobie XMP dovoltuje o 0.300 dla 2133 i 0.350 dla 2400 ale po każdym resecie biosu czeka cię to samo.

Wstawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok jestem po testach.

No to tak:

Komputer bez problemu startuje na profilu 2 memek czyli 2133MHz po resecie biosa, przełączając na profil 2 wracamy do punktu wyjścia (10 sygnałów z głośniczka).

Bazowy VRing mam na 1.05V, dałem na 1.3V i nie ruszył niestety.

SA i IO testowałem z ustawieniem VRing w/w do nawet 0.2V i też bez zmian.

Luzowałem też timingi łącznie z TRDWR_dr/dd również bez zmian.

 

Chyba trafiłem na ścianę, możliwe że @jacekcz ma rację z kontrolerem pamięci :/

Nie chce mi się naprawdę sprawdzać jak by komputer zachował się przy 2 kościach 8GB czy też przy jednej sztuce (demontaż Phanteks PH-TC14PE w celu wyjęcia kości mnie irytuje na samą myśl).

 

Pozostało mi chyba już tylko zaciaśnić timingi dla 2200MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyj tych timingów co dałem wyżej dla 2200 MHz będziesz miał trochę wolniejszy zapis odczyt i zapis ale w porównaniu do XMP na 2,4 GHz ale czas oczekiwania niższy, a sprzęt będzie chodził znacznie lepiej. Ja właśnie puściłem i 2200 na tych timingach i katuje primem blendem na 90% pamięci i wygląda elegancko mostek puściłem na 4 GHz.

 

i tak to się prezentuje, a te timingi można jeszcze zacieśnić :)

 

Ps. co do zachowania na 2x8GB będzie to samo, te płyty tak mają kości mam z listy qvl a jest straszliwa padaka. Płyta jest super dopóki się ma memki poniżej 2 GHz potem trzeba już wszystko z palca i testować.

 

hRGLnf5.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się ustawić jedynie na 9-12-12-28 1T, czy stabilne to się okaże - narazie przejechałem pół godziny memtestem,na mniejszych timingach wyrzucał błędy hurtowo.

Jeśli się nie wykrzaczy w windzie to zostawię na noc memtest.

Dziękuję bardzo za pomoc, pozostała teraz kwestia jedynie doszlifowania OC procesora, ale już wiem że przez pamięci powyżej 2GHz mój selekt się gotuję na ledwo 1.28V :kwasny:

7MqMpjM.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i ślicznie a tak to wygląda na 2,4GHz@xmp różnicy raczej nie wyłapiesz ;)

5eQCfch.png

 

Ewentualnie jak chcesz się jeszcze poszarpać to masz tu beta bios od stasia z TT klick wrzuć sobie na drugą kość i możesz jeszcze pokombinować.

Ja na F9 becie odpalałem bez większych problemów 2,4 GHz w ten sposób jak pisałem wyżej, a teraz na stabilnym F7 nie ma takiej opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Oficjalnie o silniku Ego w F1. Lee Mather, starszy dyrektor kreatywny ds. F1 24. Ego jest używany od 15 lat, i zmienia się znacząco co roku (XD) w tym roku zostanie usprawniony o  dynamic diffuse global illumination (DDGI) dla oświetlenia, pod względem graficznym wygląda że to będzie jedyna zmiana. W przeszłości zdecydowana większość gier od Codemasters śmigało na silniku EGO, w tej chwile jest on stosowany jedynie w serii F1, wszystko to po przejęciu przez EA. Lee uważa to za zaletę ponieważ zespół zna ten silnik na wylot ponieważ sami go stworzyli. "Mamy całkowitą elastyczność, aby zrobić z nim, co chcemy. Nie sądzę, że bylibyśmy w stanie tak łatwo wprowadzić ogromne zmiany w fizyce, gdyby nie nasza technologia." Zapytany, czy team odpowiedzialny za F1 rozważyłby pójście drogą ludzi od WRC i przejście na Unreal Engine, Mather odpowiedział: nie ma żadnego wymogu ani potrzeby, abyśmy wykonywali ten ruch. Nie dałoby nam to żadnych  większych korzyści w serii F1. W EA WRC oczywistym powodem była potrzeba generowania długich OS-ów,  i unreal engine daje taką możliwość, w F1 tego nie potrzebujemy. Wybiegając w przyszłość silnika EGO „Będziemy go nadal budować i rozwijać” – podkreśla Mather.   Dziękuje, tyle w temacie obiecanek zmian, przez te same osoby przez ostatnie 2 lata.  
    • Czyli bardziej atrakcyjna opcja nie jest lepsza? I jak tu nie chwytać za słówka?  Warunki handlu 'minimalnie' gorsze, hehehe...a jaka na to jest gwarancja? Scenariusz idealny? Obudźmy się i przedstawmy scenariusz realny: Polska się foszy, Unia się foszy, Polska wychodzi, Unia napina mięśnie, Polska napina mięśnie. Wygrywa silniejszy. Słabszy klęka i się podporządkowuje warunkom stawianym przez silniejszego. Jak już Unia kończy, warunkowanie przez gwałt zaczynają kolejni silniejsi od Polski; Wschód, USA, czy nawet republika moczarów zielarskich. W świecie realnym rozmyślania o tym co byśmy mogli zrobić gdybyśmy byli kimś nie mają za dużego sensu, jeżeli się tym kimś nie jest
    • No muszę przyznać że byłem już w tym tygodnia i raz w poprzednim na krótkiej przejażdżce rowerowej i lepiej mi się jeździ niż chodzi. Przy chodzeniu odczuwam jeszcze niekiedy ból. Jak zginam stopę to w miejscu zginania w kilku miejscach mnie coś strzyka. Choć nie zawsze mam wrażenie że bardziej jak jest zimniej. Plus jeszcze jak przypadkiem wygnę sobie palce do góry to też zaboli w miejscu złamania. Sam stopa mi też jeszcze spuchnie ale to bardziej przy intensywnym eksploatowaniu. I co ciekaw też bardziej na wieczór jak w dzień. 
    • Na chwilę obecną jeszcze się opłaca pozostawać w Unii, ale lewica w Brukseli mocno pracuje by to zmienić.
    • Z tego co piszesz to szukasz czegoś balkonowego. Tam jest to tak rozwiązane, że nie produkuje więcej prądu niż jest poboru. Ale to nie jest offgrid, to jest jakaś separacja jedynie żeby nie wysyłać.  Co do legalności takich rozwiązań to się nie zastanawiałem. Ale skoro magazyn energii wymaga zgłoszenia i wpisania na listę zgodnych energetycznie urządzeń, to tutaj może być podobnie. Podłączasz się do publicznej sieci, wiec nie możesz tego robić najgorszym chińskim szajsem narażając wszystkich na około.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...