Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MrFish443

[Problem] Nowo złożony komputer uruchamia się, ale nie daje obrazu

Rekomendowane odpowiedzi

Problem dotyczy takiego zestawu:

CPU: Intel G4600 3.60GHz

GPU: ASUS Cerberus GTX 1050TI

RAM: 2x4GB Patriot 2400MHz Viper Elite Red

MOBO: MSI Z170A PC MATE

HDD: Toshiba 1TB

SSD: Kingston A400 120GB

Zasilacz: SilentiumPC 500W Vero L2 Bronze

 

Niedawno składałem komputer(nie dla siebie), którego komponenty wymieniłem wyżej i wszystko w nim działa do momentu, kiedy chce się po raz pierwszy odwiedzić BIOS/zainstalować system. Wygląda to tak, że po włączeniu komputera normalnie się wszystko odpala, diody zaczynają świecić, a wentylatory się kręcą i po chwili zwalniają(co raczej przed włączeniem się systemu nie powinno mieć miejsca) i to tak naprawdę tyle. Zostawiłem komputer w takim stanie na ok. 30 minut, ale nic to nie dało - ekran czarny jak był wcześniej, tak się nie zmienił.

 

Na tej płycie głównej są diody, które pokazują kolejno czy CPU, RAM i VGA działają prawidłowo/są wykrywane, tyle że nie mam pewności jak to do końca działa. Najpierw na ułamek sekundy zaświeca się czerwona dioda przy CPU, po czym przeskakuje na RAM i tam świeci już parę sekund po czym gaśnie, nie przeskakując na VGA(wg mnie CPU działa dobrze, RAM sprawia problemy, a przez niego nawet nie sprawdza VGA). I to chyba największe odkrycie jakie udało mi się przy tym zestawie osiągnąć.

 

A oto lista(większości) rzeczy które ustaliłem/zrobiłem:

-Piny w sockecie od procesora nie są wygięte,

-Dyski i karta graficzna nie powodują tych błędów(odłączałem je/podmieniałem z innymi),

-Podłączyłem dysk z zainstalowanym Windowsem, żeby upewnić się że to nie przez brak systemu(jeśli to ma jakiś sens),

-Speaker piszczy tylko, kiedy na płycie nie ma żadnej kości pamięci,

-Próbowałem wsadzać RAM do każdego slotu i nic to nie zmieniło,

-Mam 100% pewności, że wszystkie kable zasilacza są dobrze podłączone do płyty głównej,

-Resetowałem BIOS.

 

Jedyne podzespoły które podejrzewam to płyta główna, RAM no i ewentualnie procesor. Sęk w tym, że to jedyne podzespoły których nie mogę sprawdzić przez podmianę na te w 100% działające - mam DDR3, gdzie potrzeba DDR4 oraz płytę i procesor z socketem 1150, gdzie tutaj bym potrzebował 1151.

 

Prosiłbym o pomoc, może coś przez ten weekend uda się zdziałać, zanim w poniedziałek najszybciej będę mógł go oddać do kogoś kto posprawdza czy inny RAM/procesor coś zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to co napiszę jest zbyt oczywiste, ale sprawdziłeś czy wersja biosu mobasa obsługuje kaby ? Może jest jakiś antyczny bios zainstalowany na 6gen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to co napiszę jest zbyt oczywiste, ale sprawdziłeś czy wersja biosu mobasa obsługuje kaby ? Może jest jakiś antyczny bios zainstalowany na 6gen.

Może i oczywiste, ale nie sprawdziłem i rzeczywiście, podobno tu jest ten stary bios gdzie obsługuje tylko Skylake, a procesor jest Kaby. Tylko teraz co robić, bo żadnego Skylake pod ręką nie mam żeby ten bios zaktualizować, a z tego co widzę to bez niego na tej płycie się nie obejdzie. Po prostu odesłać tę płytę i wziąć jakąś, która obsługuje Kabylake? No chyba że jest jakiś sposób żeby to jednak zaktualizować, wtedy zdecydowanie wolałbym to zrobić. I też średnio mi się widzi kupowanie a potem odsyłanie nowego procesora Skylake tylko po to żeby zaktualizować ten bios pod Kaby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko, bo sprawny i wykrywalny procesor musi być obsadzony w socketcie żeby wogóle bios odpalił - stamtąd już update zrobisz bez instalacji windowsa. Wiem, że są takie mobasy, które można updatować z jednego, konkretnego portu usb nawet jak nie mogą wstać(vel, Twoje objawy) ale to musiałbyś już sam zgooglować, czy akurat ta płyta na to pozwala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ciężko, bo sprawny i wykrywalny procesor musi być obsadzony w socketcie żeby wogóle bios odpalił - stamtąd już update zrobisz bez instalacji windowsa. Wiem, że są takie mobasy, które można updatować z jednego, konkretnego portu usb nawet jak nie mogą wstać(vel, Twoje objawy) ale to musiałbyś już sam zgooglować, czy akurat ta płyta na to pozwala.

Właśnie sprawdzałem to i się okazało że ta płyta akurat tego nie obsługuje, dlatego liczyłem że może jest jakaś jeszcze inna metoda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej od jakiegoś kumpla na chwilę pozyczyć syklaka i wtedy będzie pewność czy to przez wersję biosu nie startuje. Opcjonalnie za 10-15zł iśc do bylejakiego serwisu i niech sprawdzą, bo to może być przyczyna ale nie musi (może płyta ma bios pod kaby to wtedy coś innego trzeba myśleć, no ale tego nie wiemy i nie masz jak sprawdzić sam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej od jakiegoś kumpla na chwilę pozyczyć syklaka i wtedy będzie pewność czy to przez wersję biosu nie startuje. Opcjonalnie za 10-15zł iśc do bylejakiego serwisu i niech sprawdzą, bo to może być przyczyna ale nie musi (może płyta ma bios pod kaby to wtedy coś innego trzeba myśleć, no ale tego nie wiemy i nie masz jak sprawdzić sam)

No niestety, ani nie mam od kogo pożyczyć, ani nie mam gdzie kompa oddać bo mieszkam w małym mieście i nie kojarzę żeby było takie miejsce. W poniedziałek ojciec weźmie go do roboty, bo ma tam jakiegoś fachurę który ma pewnie dostęp do Skylaków i będzie mógł sprawdzić czy rzeczywiście to przez bios(zakładam że na 99% tak).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc jednak to było rozwiązaniem - trzeba było zaktualizować BIOS do najnowszej wersji, która obsługuje Kaby lake. Wszystko już dobrze działa i dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...