Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pacxiu

[15 500 zł] Laptop MacBook Pro i9, 15". Grafik/obróbka zdjęć

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

dziewczyna przymierza się do kupna laptopa, gdzie głównym zastosowaniem będzie obróbka zdjęć. Poniżej więcej szczegółów. Chciała zainwestować w Mac Booka w konfiguracji z procesorem i9 - Konfiguracja . Aktualnie posiada PC, lecz ze względu na coraz częstsze wyjazdy brak laptopa staje się uciążliwy do takich zastosowań.

 


  •  
  • Cena. Do 15 500 zł. (najlepiej z opcją na raty)
  • Główne zastosowanie. Główne zastosowanie to praca w Photoshopie (obróbka zdjęć - na dużych oryginalnych plikach z aparatu (nawet do 1.5GB)), Illustrator, czasem jakieś video. Sporadyczna praca w 3D. Najlepiej gdyby odwzorowanie kolorów było jak najlepsze
  • Rozmiary. 15 cali, matryca IPS. (Monitor min. 24" fullHD, preferowane Eizo ze względu na odwzorowanie kolorów)
  • Mobilność: Rozsądna żywotność baterii i w miarę lekka waga.
  • System operacyjny. "Nienawidzi Windowsa"
     

 

Czy uważacie, że zakup MacBooka w powyższej konfiguracji i do wspomnianych zastosowań to dobry wybór? Czy polecilibyście może jakieś alternatywy istniejące na rynku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dziewczyna nie cierpi Windowsa to moim zdaniem ciężko będzie o jakąkolwiek alternatywę, chyba że się mylę, to dobrze by było, żeby w razie potrzeby ktoś mnie poprawił... Osobiście zamiast procesora i9 wzięłabym i7 ze względu na mniejszy throttling (w wersji z mocniejszym procesorem jest większa szansa, że się pojawi, bo będą wyższe temperatury). Wersja z procesorem i7, dyskiem 512 GB oraz 16 GB RAM-u kosztuje 13 999 zł w Cortlandzie: https://www.cortland.pl/apple-macbook-pro-15-2.6ghz-i7-16gb-512gb-ssd-radeon-pro-560x-4gb-gwiezdna-szarosc.html

 

Koszt tego samego laptopa w wersji z 32 GB RAM to już niestety koszt 15 919 zł... I trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że na tak zwaną "rozbudowaną" (pod względem RAM) wersję trzeba czekać jakieś 2-3 tygodnie, bo dostępne są tylko na zamówienie... Może się zdarzyć tak jak u mnie, że sprzęt będzie dużo szybciej (niedawno brałam MBP 13" 2018 z 16 GB RAM i 256 GB SSD i sprzęt miałam już następnego dnia) :).

 

A możesz jeszcze napisać, z czego Twoja dziewczyna korzysta teraz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie są konkurencyjne propozycje np.:

Dell XPS 15 9570 i7-8750H/32G/1024/10Pro GTX1050Ti UHD za 12999zł

Dobrze wyposażony laptop z procesorem i7 i Radeonem Vega. Ma błyszczącą matrycę IPS 4K. Jakość wykonania i użytych materiałów jest b.wysoka.

ASUS ZenBook Pro UX550GE i7-8750H/16GB/512PCIe/Win10P za 7299zł

ale na Windowsie- niestety jego jedynym (realnym) zamiennikiem może być tylko MacOS od Apple.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell XPS 15 9570 i9-8950HK/32G/2048/10Pro GTX1050Ti UHD za 15499zł

Bardzo dobre i solidne wykonanie (Aluminiowa obudowa, Palmrest pokryty karbonem). Dotykowa matryca IPS 3840 x 2160 (4K UHD) ma dobre odwzorowanie kolorów i idealne kąty widzenia. Wersja pw. posiada procesor i9-8950HK, kartę graficzną GTX 1050Ti Max-Q, 32GB pamięci RAM taktowanej zegarem 2666Mhz, oraz dysk SSD o pojemności 2048GB, Windows 10 Pro w komplecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up moim zdaniem do tych zastosowań i w tym laptopie (XPS) i9-8950HK to przerost formy nad treścią, i7 w zupełności wystarczy i jest tańsze o 2500zł- jeżeli w ogóle zapadnie decyzja o laptopie z Windowsem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za Macbooka z procesorem i9, oraz podsespołami w takiej konfiguracji jak w Dell XPS z mojej propozycji Autor musiał by zapłacić znacznie więcej. W temacie Autor napisał, że chce laptop w konfiguracji z procesorem i9. Do Windowsa można się przyzwyczaić. Wersja z i7 i SSD 1024GB zaproponowana przez Ciebie jest o 2500zł tańsza. To czy Autorowi wystarczy procesor i7, czy i9 zadecyduje sam Autor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Argument że za Macbook'a z takimi podzespołami trzeba zapłacić więcej .... to słaby argument. Samo "chcenie" i9 nie oznacza że autor go potrzebuje/ wykorzysta lub co więcej w ogóle będzie możliwość wykorzystania jego mocy (co widać po wieściach o i9 w Mac'ach- https://pclab.pl/news78445.html ) XPS w tej kwestii nie będzie lepszy. Podobna sytuacja ma w przypadku procesorów niskonapięciowych-często lepiej wziąć i5-8250U niż i7-8550U (choć czasami nie ma innego wyboru).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Argument że za Macbook'a z takimi podzespołami trzeba zapłacić więcej .... to słaby argument. Samo "chcenie" i9 nie oznacza że autor go potrzebuje/ wykorzysta lub co więcej w ogóle będzie możliwość wykorzystania jego mocy (co widać po wieściach o i9 w Mac'ach- https://pclab.pl/news78445.html ) XPS w tej kwestii nie będzie lepszy. Podobna sytuacja ma w przypadku procesorów niskonapięciowych-często lepiej wziąć i5-8250U niż i7-8550U (choć czasami nie ma innego wyboru).

 

Wydajność w nowym MBP z i9 jest już usprawniona (wprowadzili patch), lecz pewnie nie jest w 100%. Natomiast i9 w XPS nie zapewni pełnej mocy, bo za słabe chłodzenie jest i występuje CPU Throttling. Z i7 również to występuje, ale nie jest to aż tak widoczne, jak z i9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może w jakimś długim teście programem obciążającym występuje Throotling, bo normalne użytkowanie XPS-a z procesorem i9 typu obróbka zdjęć nie powinno aż tak bardzo obciążyć CPU, aby wystąpił Throotling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dziewczyna nie cierpi Windowsa to moim zdaniem ciężko będzie o jakąkolwiek alternatywę, chyba że się mylę, to dobrze by było, żeby w razie potrzeby ktoś mnie poprawił... Osobiście zamiast procesora i9 wzięłabym i7 ze względu na mniejszy throttling (w wersji z mocniejszym procesorem jest większa szansa, że się pojawi, bo będą wyższe temperatury). Wersja z procesorem i7, dyskiem 512 GB oraz 16 GB RAM-u kosztuje 13 999 zł w Cortlandzie: https://www.cortland.pl/apple-macbook-pro-15-2.6ghz-i7-16gb-512gb-ssd-radeon-pro-560x-4gb-gwiezdna-szarosc.html

 

Koszt tego samego laptopa w wersji z 32 GB RAM to już niestety koszt 15 919 zł... I trzeba jeszcze wziąć pod uwagę fakt, że na tak zwaną "rozbudowaną" (pod względem RAM) wersję trzeba czekać jakieś 2-3 tygodnie, bo dostępne są tylko na zamówienie... Może się zdarzyć tak jak u mnie, że sprzęt będzie dużo szybciej (niedawno brałam MBP 13" 2018 z 16 GB RAM i 256 GB SSD i sprzęt miałam już następnego dnia) :).

 

A możesz jeszcze napisać, z czego Twoja dziewczyna korzysta teraz?

 

Hej, aktualnie korzysta z desktopa, który jest składakiem - prawie 6 letnim.

 

- AMD FX 8350 Eight Core, 4GHz

- 8GB RAM

- AMD Radeon HD 7800

- Win 10, 50GB SSD, 1TB HDD

 

Myślę, że niechęć do Windowsa wynika po trochu z tego, że komp jest trochę starszy i przez to już sobie czasami nie radzi i się tnie. W tej konfiguracji nawet radzi sobie z aktualnymi zastosowaniami.

 

Zastanawiamy się jeszcze nad opcją słabszego lapka + modernizacja/wymiana desktopa, która przy takim budżecie powinna być możliwa. Doszliśmy do tego wniosku po oglądaniu paru filmików, nie ma możliwości rozszerzenia tego nowego Maca, niestety nie byliśmy tego świadomi, a jest to jednak minus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell Inspiron G3 i7-8750H/16G/512/Win10 GTX1050Ti za 5399zł

Alternatywnie z tańszych laptopów warto zerknąć na Della G3. Ma dosyć dobrą matrycę IPS FullHD 17,3" cala. Wersja 15,6" cala jest tylko o 100zł tańsza, dlatego polecam tą z wiekszym ekranem o przekątnej 17,3" cala. Wykonanie laptopa stoi na dosyć dobrym poziomie. Za 10k kupisz wypasiony stacjonarny PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, aktualnie korzysta z desktopa, który jest składakiem - prawie 6 letnim.

 

- AMD FX 8350 Eight Core, 4GHz

- 8GB RAM

- AMD Radeon HD 7800

- Win 10, 50GB SSD, 1TB HDD

 

Myślę, że niechęć do Windowsa wynika po trochu z tego, że komp jest trochę starszy i przez to już sobie czasami nie radzi i się tnie. W tej konfiguracji nawet radzi sobie z aktualnymi zastosowaniami.

 

Zastanawiamy się jeszcze nad opcją słabszego lapka + modernizacja/wymiana desktopa, która przy takim budżecie powinna być możliwa. Doszliśmy do tego wniosku po oglądaniu paru filmików, nie ma możliwości rozszerzenia tego nowego Maca, niestety nie byliśmy tego świadomi, a jest to jednak minus.

 

Komputer nie najgorszy, ale rzeczywiście pasowałoby go wymienić 60GB SSD też nie pomaga.

Opcja laptop+PC to bardzo dobry pomysł.Pytanie tylko jakie wówczas zadanie będzie stało przed laptopem- prezentacja projektów i okazjonalna praca z photoshopem?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@przemekan

 

Tak, komputer sobie radzi, ale ze względu na zawalony SSD coraz gorzej, a jednak przy pomocy tego komputera się pracuje. Więc jak już robić upgrade to całościowo bo i tak się to szybko zwróci.

 

Co do lapka, to dokładnie takie zastosowanie aby móc prezentować projekty i w miarę komfortowo móc obrobić fotki - chodzi tutaj nam po głowie też jakaś wersja refurbished Mac'a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje sformatować SSD i na nowo zainstalować system operacyjny. Powinno na razie trochę pomóc. Na przyszłość polecam zakup nowego komputera. W tej chwili nie jest najlepszy moment na zakup komputera, bo ceny procesorów Intel poszły w ostanim czasie znacznie w górę. Można rozważyć zakup komputera na platformie AMD Ryzen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pabloesc

 

SSD był formatowany 5-6 miesiący temu, więc jest to już takie odkładanie nieuniknionego.

 

Już czytałem trochę o prockach Intela, w innym temacie znalazłem konfigurację na Ryzen - https://www.x-kom.pl/lista/0zkn74rlc. To chyba było dla osoby zajmującej się grafiką/renderowaniem 3D. Myślę, że spokojnie by to starczyło.

 

Po testach jak się patrzyłem na procki to przy 1-4 wątkach intel i7 był trochę lepszy od Ryzena, ale nie wiem czy i tak opłacałoby się do niego opłacić - skok jakościowy pracy przy powyższej konfiguracji i tak powinien być widoczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry zestaw. Zawsze możesz zmodyfikować ten zestaw pod swoje preferencje.

 

Ceny Intela powinny z czasem spaćś w dół, ale nie wiadomo ile trzeba czekać. Z Ryzena możesz wziąść jakąś płytę B450 w formacie ATX + procesor Ryzen 2700, 2x8GB RAM 3200Mhz, SSD M.2 PCie NVme na pamięci MLC. Do tego można dokupić jakąś grafikę pokroju 1050Ti i będzie śmigać. Nie musi być 1060. Obudowa trochę budżetowa, ale może być. Ciut drożej Masz wyciszoną M70PAX, lub flagowego Armisa AR7/AR7 TG. Procesor 2700 ma w komplecie chłodzenie. Fortisa 3 bym dokupił, ale zamontował dopiero wtedy jak by chłodzenie dołączone do precesora okazało się za głośne. Można dopisać to w komentarzu do zamówienia.

 

Wracając do laptopa Dell G3-17 z mojego linku posiada procesor i7, oraz kartę 1050Ti - co powinno do Twoich zastosować wystarczyć. Do tego ma 16GB RAM i szybki dysk SSD 512GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nienawidzi Windowsa to może wystarczy zainstalować jej Linuxa ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, problemem jest to, że Adobe nie supportuje Linuxa :(

 

@edit

Patrzymy jeszcze na poleasingowe/refurbished opcje - co o nich sądzicie? Wiadomo, że lepsze specki ma wersja z Amso :P

 

https://www.apple.com/shop/product/FPXU2LL/A/Refurbished-133-inch-MacBook-Pro-23GHz-dual-core-Intel-Core-i5-with-Retina-display-Silver

 

https://amso.pl/product-pol-54162-Apple-MacBook-Pro-A1398-15-Intel-i7-4750HQ-16GB-250GB-SSD-Intel-Iris-Pro-5200-Retina-OSX-High-Sierra.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13,3 z pierwszego linku nie będzie z kolei za mały pod twoje zastosowania. Nie wiem czy widziałeś laptop Huawei Matebook X Pro z ekranem 13,9" cala 3000 x 2000. Ma niskonapięciowy procesor i7-8550u, ale wykonanie jest wzorowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, problemem jest to, że Adobe nie supportuje Linuxa :(

 

@edit

Patrzymy jeszcze na poleasingowe/refurbished opcje - co o nich sądzicie? Wiadomo, że lepsze specki ma wersja z Amso :P

 

https://www.apple.com/shop/product/FPXU2LL/A/Refurbished-133-inch-MacBook-Pro-23GHz-dual-core-Intel-Core-i5-with-Retina-display-Silver

 

https://amso.pl/product-pol-54162-Apple-MacBook-Pro-A1398-15-Intel-i7-4750HQ-16GB-250GB-SSD-Intel-Iris-Pro-5200-Retina-OSX-High-Sierra.html

Oba mają zintegrowaną grafikę (+ ten pierwszy ma 2-rdzeniowy procek). Do obróbki grafiki lepiej by było się rozglądać za sprzętem z grafiką dedykowaną, więc tutaj 13" moim zdaniem odpada. Zerknęłam jeszcze z ciekawości na X-Kom i 15-calowego (z tego, co widzę, to nawet tegorocznego) Macbooka Pro z Touchbarem, 32 GB RAM, 512 GB SSD i Intel Core i7 można kupić za 14 199 zł - tylko że tutaj akurat kolor Space Gray: https://www.x-kom.pl/p/445142-notebook-laptop-154-apple-macbook-pro-i7-22ghz-32-512-radeon-555x-space.html

 

Tą propozycję rozważałabym w przypadku, gdy dalej myślisz o zakupie Maca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba mają zintegrowaną grafikę (+ ten pierwszy ma 2-rdzeniowy procek). Do obróbki grafiki lepiej by było się rozglądać za sprzętem z grafiką dedykowaną, więc tutaj 13" moim zdaniem odpada. Zerknęłam jeszcze z ciekawości na X-Kom i 15-calowego (z tego, co widzę, to nawet tegorocznego) Macbooka Pro z Touchbarem, 32 GB RAM, 512 GB SSD i Intel Core i7 można kupić za 14 199 zł - tylko że tutaj akurat kolor Space Gray: https://www.x-kom.pl/p/445142-notebook-laptop-154-apple-macbook-pro-i7-22ghz-32-512-radeon-555x-space.html

 

Tą propozycję rozważałabym w przypadku, gdy dalej myślisz o zakupie Maca.

 

Hej, jak już wspomniałem wyżej raczej skłaniamy się ku opcji nowy PC jako główny work station, a MacBook raczej do klienta/obróbki w podróży dlatego rozważamy opcję refurbished/poleasingowy póki co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...