Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

vitticeps

i7 3770 Throttling w OCCT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy to normalne, że już przy 80-85 stopniach w teście OCCT procesor zrzuca taktowania z 3,7GHz na 1,6 na chwilę, później z powrotem na 3,7 i tak w kółko? Zaczyna się to dziać mniej więcej minutę po uruchomieniu testu.

Podobnie w Cinebenchu. Robię kilka testów pod rząd. W pierwszych 2 wyniki są w normie, procesor trzyma zegar, ale już w trzecim zaczyna co chwilę zrzucać na 1,6 i wyniki są coraz słabsze w każdym kolejnym teście. Czy w takiej temperaturze 80-85 powinien już throttlować?

Procesor nowo zakupiony (używany oczywiście).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ustawieniach occt jet zaznaczone napewno defaultowo przerwanie testu przy przekroczeniu 85st na rdzeniu. takie ustawienia wprowadził producent oprogramowania. możesz odznaczyć te opcje, ale uwaga na temp. Choć pewnie przu 100st sam procek będzie zrzucal zegary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie chłodzenie ?

 

Chłodzenie jakieś najtańsze wieżowe. LC-CC-95

 

w ustawieniach occt jet zaznaczone napewno defaultowo przerwanie testu przy przekroczeniu 85st na rdzeniu. takie ustawienia wprowadził producent oprogramowania. możesz odznaczyć te opcje, ale uwaga na temp. Choć pewnie przu 100st sam procek będzie zrzucal zegary

 

Tak, wiem, ale on nie przerywa testu, tylko zrzuca taktowania i wraca do 3,7 i tak w kółko. Nawet ten limit zwiększyłem. Nic to nie dało. W Cinebenchu dzieje się to samo, tak jak pisałem.

Co ciekawe w grach trzyma 3,7 nawet po przekroczeniu 80C . Wynikałoby z tego, że chodzi bardziej o 100% obciążenie niż o samą temperaturę, sam już nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup konkretne chlodzenie i w grach bedziesz miał 70 stopni. W programy do gnojenia cpu nie grasz to ich nie rób bo to nie ma sensu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP

 

Jaką masz płytę główną i oc procesora?

 

To może być przegrzewająca się sekcja płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie o to chodzi, po prostu zastanawiam się, czy przy takiej temperaturze procesor powinien już throttlować, bo jeśli to jest kwestia tylko chłodzenia, to nie ma problemu. Bo jeśli coś jest nie tak z procem, to będę chciał go oddać.

 

 

@UP

 

Jaką masz płytę główną i oc procesora?

 

To może być przegrzewająca się sekcja płyty.

 

Płyta główna Gigabyte B75M-D2V. Czyli rozumiem, że przegrzewająca się sekcja też może powodować zrzucanie taktów? Żadnego OC nie robiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że tak spróbój wrzucić jakiś wentylator nawiewający na sekcje, i sprawdz w razie cego spoko zamontujesz radiatory na sekcji i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie programem prime95 wersja 26.6 czy dalej występuje problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekcja na pewno nie ja mam smieszną sekcje do tego podkrecony i7 i jak mierzyłem laserowym miernikiem pod obciazeniem to sekcja miala ledwo 40 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie to chyba jednak sekcja, bo jak podłączyłem wiatraczek i nakierowałem z tyłu płyty głównej w miejscu sekcji (bo od przodu nie ma za bardzo dostępu) i włączyłem OCCT, to dobiło max do 89 stopni i nie było throttlingu przez kilka minut. Chyba po prostu zbyt marna płyta na ten proc. Ciężko będzie tę sekcję jakoś schłodzić, zwłaszcza że nie ma za bardzo tam miejsca i mocowanie chłodzenia zasłania.

Spróbuję jeszcze podłączyć stockowy cooler, bo on wieje na sekcję w przeciwieństwie do tych wieżowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze dorobić chłodzenie sekcji naklejając takie radiatory na mosfety https://allegro.pl/aab-cooling-rh1-radiatory-na-pamieci-ram-graf-i7487274629.html

 

Ewentualnie jakiś mały wentylator 40x40 czy 50x50 https://allegro.pl/aab-super-silent-fan-4-cichy-wentylator-17-9-db-a-i7495807310.html?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=YWRkNzg2NmMtZmFhYy00MWQxLWEyM2UtYzQ0MDViZGVjNDI4AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=4c9bab6b-d5ba-4693-b4eb-bfcb495282b1

 

Mam takiego u siebie na radiatorze sekcji, bo też nie jest jakaś specjalna, lepiej dmuchać na zimne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz core voltage inaczej zwany cpu Vcore? Jeżeli masz na auto to ile w stresie podaje maksymalnie. Do pomiaru skorzystaj z HWMonitor lub HWiNFO który jest bardziej precyzyjny niż OCCT. Może trzeba będzie powalczyć o niższe napięcie, żeby nie przegrzewać sekcji zasilania. Nie od dziś wiadomo że na auto płyta główna lubi podawać sobie znacznie więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

 

Vcore potrafi zmasakrować temperaturę CPU.

 

Domyślnie bios bardzo wysoko ustawia Vcore, dla tego trzeba sobie indiwidualnie ustawić Vcore.

 

Jego wartość będzie zależne od samego CPU i Mobo, oraz programów testowych.

 

Jak tylkio pykasz w gry, OCCT lub Prime będą na wyrost.

 

RealBench jest delikatny i jak procesor przejdzie przynajmniej 15 minut stres test, to w grach powinno być stabilnie.

 

 

8700 na 1.120 volt potrafi pracować na 12x4.3ghz i nie ma tragedii z temperaturami.

 

6259975300_1537726968_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HWmonitor podaje 1.164 , a max 1.176 pod obciążeniem w OCCT.

 

EDIT

Realbench przeszło, ale też czasami zrzucało taktowanie (chociaż oczywiście rzadziej niż w occt).

 

A panowie, jak myślicie, czy ma sens zamiana na 3770S? Będzie różnica, czy będzie to samo się działo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie na 1.1v też by śmigało. Jak dasz cooler stockowy to będziesz miał 90 stopni nawet w grach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie na 1.1v też by śmigało. Jak dasz cooler stockowy to będziesz miał 90 stopni nawet w grach :D

 

Wiem, ale chcę sprawdzić, czy nie będzie throttlingu, bo on będzie wiał na sekcję. Jak coś to ewentualnie poszukałbym lepszego coolera z wentylatorem skierowanym na płytę główną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale chcę sprawdzić, czy nie będzie throttlingu, bo on będzie wiał na sekcję. Jak coś to ewentualnie poszukałbym lepszego coolera z wentylatorem skierowanym na płytę główną.

 

Zrób test czy jest stabilny na 1.1v odciążysz sekcje i temp cpu tez spadną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy i5-4670k 4,2 z początku miałem 1.2 ale obniżyłem do 1.18 i też ładnie latało. Obecnie mam teraz i7-8700k 4.8 na 1.21. Oczywiście każdy procek jest inny. Próbuj obniżać powoli co 0.015 i testuj stabilność aż powie tobie że ma za mało papu i wróć z powrotem o te 0.015. Z początku dwa razy obniżyłbym po 0.015 bez testowania stabilności żeby nie marnować czasu. Podziel się później z nami ile ugrałeś. No chyba że wolisz od razu z grubej rury jak zlotnik radzi. Jednak ja preferuję ciut dokładniejsze podejście niż na chybił trafił.

 

Pamiętaj że programy typu occt i prime95 obciążają znacznie mocniej procesor aniżeli będziesz normalnie użytkował. No to lipa jak nie ma wsparcia dla zmiany napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze, że nie mam w ogóle w biosie możiwości zmiany vcore :E

A co z tym 3770S? Da radę? Wcześniej miałem i5-3450 i nie było żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...