Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dawid22124

Jak to jest z płytami?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od dawna nurtuje mnie to jak wygląda wypalanie płyt na różnych rodzajach nośników. Wiem, że na nośnikach typu RW można wielokrotnie zapisywać dane i je kasować, na innych już nie. Płyty typu R to jednokrotny zapis, ale to znaczy, że po nagraniu czegoś w dniu A, w dniu B będzie już to niemożliwe, czy jednokrotny zapis oznacza brak opcji usuwania?

 

 

 

Drugie pytanie. Posiadam nośnik DVD RW, ale program DeepBurner wyświetla, że nie można usunąc danych. Sformatowałem płytę za pomoća narzędzia Windows, ale teraz nie mogę wypalać nic na płycie, lecz wklejać dane jak na pamięć flash. Moje pytanie - na czym polega formatowanie płyty i czy odtąd ona jest traktowana jako nośnik flash?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Po nagraniu płyty "jednorazowej" i zamknięciu sesji, nie można nic usunąć

2) Płytę wielokrotnego zapisu masz sformatowaną tak, że jest traktowana jak "pendrive" jednak można zmienić jej format na "klasyczny" dla płyt i będzie się już zachowywać jak typowa płyta.

 

ps. wybacz że bez szczegółów, ale od dawna nie archiwizuję na płytach, więc odpowiednich nazw formatów płyt z pamięci nie powiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na płycie jednokrotnego zapisu nie ma możliwości dodawania innych plików po pierwszym wypaleniu?

 

Czy wiesz jak ustawić format znów na klasyczny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na płycie jednokrotnego zapisu nie ma możliwości dodawania innych plików po pierwszym wypaleniu?

Jest możliwość, jeśli nie zamkniesz płyty. Możesz nagrać kilka sesji - w pierwszej sesji jeden plik, potem w drugiej sesji dodać kilka kolejnych plików itd. Dopóki nie zamkniesz płyty, możesz dogrywać oraz "usuwać" pliki w kolejnych sesjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, ze w płytach typu RW nawet po zamknięciu płyty mozna usuwać i dodawać dane? Jesli nie, to gdzie jest roznica między R a RW?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, ze w płytach typu RW nawet po zamknięciu płyty mozna usuwać i dodawać dane? Jesli nie, to gdzie jest roznica między R a RW?

RW możesz skasować i nagrać na niej jeszcze raz zupełnie co innego.

R możesz dograć pliki jeśli nie zamkniesz sesji jednak gdy płytę już zapełnisz to nic z nią więcej poza odtwarzaniem nie zrobisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na R jak zamkniesz sesję to koniec.

 

haczyk jest taki, że czasem jak trafi się upośledzony odtwarzacz, to może nie widzieć plików z różnych sesji jednocześnie. W komputerach raczej te problem już nie występuje, ale w samochodzie ryzyko jest większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet na RW jak zamkniesz płytę to nie dograsz ale będziesz mógł skasować...sam już mieszasz z tymi płytami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli zamknę sesje to juz po wszystkim tak?

Nie, jak zamkniesz płytę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wyjasnicie mi jeszcze na czym polega formatowanie płyty z punktu Windows? Myslalem ze da sie tylko wymazywac z RW, a wczoraj sformatowalem plyte DVD R+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymazałeś płytę DVD +RW. Może dostałeś kupiłeś RW oznaczoną jako tylko R+.

 

Chyba że nie wymazałeś płyty a jedynie coś tam na niej popsułeś i nic więcej na nią już nie nagrasz :]

 

 

Wymazałeś płytę i nagrałeś na niej coś innego ? ;)

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/DVD-RW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DVDR+ i - to tylko rodzaje płyt które nie wiem jak to wytłumaczyć...może po chłopsku...któraś z nich umożliwia przerwanie i wznowienie nagrywania...natomiast RW to wielokrotnego zapisu...może się też zdarzyć że którejś nie będzie obsługiwać odtwarzacz dvd...u mnie nie obsługuje np.+...dawno nie nagrywałem płyt to i pamięć nie ta...nie używaj narzedzi systemowych tylko darmowe przeznaczone do nagrywania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DVDR+ i - to tylko rodzaje płyt które nie wiem jak to wytłumaczyć...może po chłopsku...któraś z nich umożliwia przerwanie i wznowienie nagrywania...natomiast RW to wielokrotnego zapisu...może się też zdarzyć że którejś nie będzie obsługiwać odtwarzacz dvd...u mnie nie obsługuje np.+...dawno nie nagrywałem płyt to i pamięć nie ta...nie używaj narzedzi systemowych tylko darmowe przeznaczone do nagrywania.

 

Kiedyś często używało się np NERO i CloneDVD :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymazałeś płytę DVD +RW. Może dostałeś kupiłeś RW oznaczoną jako tylko R+.

 

Chyba że nie wymazałeś płyty a jedynie coś tam na niej popsułeś i nic więcej na nią już nie nagrasz :]

 

 

Wymazałeś płytę i nagrałeś na niej coś innego ? ;)

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/DVD-RW

 

Powiem tak. Tą płytę DVD+r ktora sformatowalem windowsem, nero pokazuje jako płytę jednokrotnego zapisu. Dlatego zastanawiam sie jak Windows ja wyczyscil. W dodatku po sformatowaniu dziala jak nośnik flash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego powinieneś używać tylko programów do nagrywania,są i darmowe...a tę płytę tak pokazuje bo jak sam piszesz jest DVD+R czyli jednokrotnego zapisu,inaczej niż RW...naprawdę tak trudno to ogarnąć?TU WSZYSTKO WYJAŚNIONE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Temat się rozwinął poważnie. Zastanawia mnie trochę czemu nie tani pendrive - np. polecane niegdyś Adata serii UV128, albo 150. Na dane potrzebne pod ręką. A mniej potrzebne od zaraz, można wysłać do chmury - chyba, że poufne...

Cena za Gigabajt na pewno na korzyść płytek, ale szybkość...?

W ogóle było w internecie, że zaprzestano już produkcji płytek CD, nie wiem jak z DVD, ale w książce z 2015 do Linux Mint, autor ocenia trwałość danych na współcześnie produkowanych DVD na jakieś 18 miesięcy od zapisania; gdy pendrive - czytałem wtedy na forach, że 4 lata, pod warunkiem podpinania czasem do prądu... Wcześniej - przed 2015 - widziałem jak ludzie pisali, że żywotność DVD to nawet 10 lat, jednak narzekano na spadek jakości w produkcji, więc te 18 miesięcy wydaje mi się prawdopodobne - wystarczające by wykorzystywać je jako bootowalne nośniki ratunkowe, albo właśnie dla wypróbowania dystrybucji Linuxa, lub nawet już nie wiem co, przestałem się interesować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

autor ocenia trwałość danych na współcześnie produkowanych DVD na jakieś 18 miesięcy od zapisania;

Coś mi się w taką tragedię nie chce wierzyć ... no chyba, że kupuje się płyty firmy "Hawk", albo inne no-name i nagrywa jeszcze niezbyt optymalnymi prędkościami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dawid22124, Płyty CD-R i DVD +/- R są tylko jednokrotnego zapisu. Jak coś na nich nagrasz to już nie usuniesz. Windows umie zrobić z nich tzw. RAM dysk, który powoduje, że płyta (po wstępnym sformatowaniu) zachowuje się podobnie jak pendrive ale pamiętaj o jednym: zapis, odczyt i sam dostęp do płyty jest bardzo wolny ale co najważniejsze, z pendrive usuniesz dane a tej płyty NIE. Po zapełnieniu płyty, która swoją drogą ma małą pojemność, będziesz już mógł tylko odczytywać z niej dane. Wolałbym już mieć najgorszego pendrive niż płytę, która ma jego udawać.

Trwałość zapisu na DVD+/-R to kilka - kilkanaście lat (w zależności od jakości zagrywarki). Mam w domu płyty DVD+/-R, które nagrałem 15-16 lat temu i praktycznie wszystkie się dają odczytać. Niektóre moje CD-R z audio mają ponad 20 lat, wszystkie się dobrze odczytują i działają czasem lepiej niż tłoczone obecnie oryginały.

 

Płyty CD-RW i DVD-RW zachowują się tak samo jak CD-R i DVD +/-R z tą różnicą, że mamy możliwość wykonania ich kasowania (programy do wypalania płyt mają "przycisk" do skasowania całości płyty, co trwa chwilę i płytę znów możemy od nowa nagrywać). Nie pamiętam, czy jest opcja skasowania tylko jej fragmentu - chyba tylko wtedy gdy z płyty zrobimy Ram dysk spod Windows. W praktyce te płyty gwarantują jednak dużo mniejszą trwałość zapisu (potrafi on już zniknąć po kilku miesiącach - latach) i stwarzają większe problemy przy odczycie. Czasami już po kilku kasowaniach, płyta nie pozwala się już zapisywać albo po zapisie nie daje się odczytać.Niektóre - starsze urządzenia, w ogóle nie widzą tego rodzaju płyt.

Ogólnie stosowanie płyt R czy RW w roli pendrive'a (do regularnego zapisu i kasowania różnych podręcznych danych), to nieporozumienie i nie znajduje żadnego uzasadnienia ani w cenie ani w wygodzie ani w szybkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @LeBomB nie chciałem tworzyć za długiego posta a wszystko jest w linku , poza tym najważniejszy jest import, eksport jest tylko koniecznością , taka Portugalia czy Hiszpania importowała sobie towary z kolonii "za darmo" i nie musieli eksportować niczego w zamian poza niewolnikami do pracy Pisałem trzeba analizować merytorycznie i logicznie co dobrego mamy dzięki byciu w UE a co jest złego w tym że jesteśmy w UE, a potem myśleć co w zamian  Jako bantustan kolonialny nie mamy za dużo do powiedzenia ale próbować trzeba  Napewno trzeba się cieszyć że Tusk to człowiek "Niemców" bo dzięki temu nie mamy wojny w Polsce, premier Grecji się wygadał kto dążył do wejścia do wojny za wszelką cenę gdyby nadal rządził PiS to podejrzewam ze w Polsce mogła by już być wojna , Niemcy chcą powrócić do partnerstwa z Rosją 
    • Tak to najlepiej też wyłączyć i możesz też odrobinkę zmniejszyć kontrast do 50 w HDR Game (ten tryb jest też lepszy od Vivid, ma lepsze kolory)
    • A wyłączenie Dark Enhance jeszcze trochę pomaga.
    • @voltq  1. Artykuł podaje dane z 2020 i 2021 roku 2. słowo klucz w tym co przytoczyłeś: importuje 3. co z eksportem? Czyli bez UE eksport spada o około 75% jeżeli przestanie się opłacać przez np. cło. Pogrubiłem produkty, które mają szczególne wymagania importowe do UE przez co nie wszystko da się eksportować masowo bez odpowiednich umów i spełnienia odpowiednich przepisów. 
    • To jest właśnie ten "minusik". W ASUS było po ciemnej stronie PQ, w AORUSIE w jasną stronę mocy Na szczęście jak wspomniałem wcześniej: Temperatura kolorów oraz poprawność kolorów jest bardzo dobra na poziomie TB400 oraz te błędy luminacji jasnej szarości występują we właśnie mniejszych "okienkach" 1-10% potem ta sama norma co w TB400.   Oznacza to że obraz jest lekko jaśniejszy niż TB400 ale ma więcej powera w high lightach dające po 1000+ nitów gdzie w tych wysokich nitach właśnie te błędy luminacji są wypalone ale w odbiorze to nie przeszkadza a lekko podniesione cienie można łatwo dostosować w ustawieniach np. gry czy kalibratorze. Podkreślę że nie jest to wyprany kolor albo wyprana czerń, (również to potwierdza koleś z TFTcentral) i nie miałem żadnych zastrzeżeń grając w Resident Evil'y a to horrory i dużo ciemności więc podbite znacząco cienie mogłyby zepsuć klimat gry nie wspominając o znacznie trudniejszej potem korekcie
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...