Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jasiek95

Nowy komputer raz się uruchamia, a raz nie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dopiero co złożyłem sobie komputer z części poleconych na forum:

CPU Ryzen 2400G

Mobo MSI B350PC Mate

Ram Patriot Viper DDR4 3000mhz 2x4gb

SSD Goodram IRDM PRO 240gb

PSU Silentum PC Vero 500W

Case Silentum PC Regnum RG4

+ HDD 500gb ze starego komputera

 

Po złożeniu komputer ogólnie rzecz biorąc działa stabilnie, z małym jednym szczegółem. Po wyłączeniu próba następnego włączenia najczęściej kończy się niepowodzeniem. To znaczy komputer się uruchamia, wentylatory zaczynają się kręcić, ale na monitorze nic się nie wyświetla (monitor nie wykrywa sygnału), tak samo myszka i klawiatura się nie podświetlają (głównie po tym od razu można ocenić, czy się uda czy też nie). Niestety w tych "humorkach" nie widzę żadnej prawidłowości, może być tak, że się włączy 3 albo 4 razy z rzędu normalnie, a potem kilka razy już nie. Ewentualnym symptomem może być to, że jak się go wyłączy "z palca" i potem szybko włączy to zazwyczaj uruchamia się normalnie.

 

Aktualizowałem i resetowałem już BIOS, odpinałem wszystkie dyski, po kolei kostki ramu i nadal jest to samo - raz działa, raz nie. Trochę to wygląda jakby dostawał za mało prądu do rozruchu może. No ale z drugiej strony jakby coś było nie tak to by nie działał w ogóle, a tak jak wspominałem wcześniej po włączeniu działa w 100% stabilnie.

 

Może ktoś się już spotkał z taką sytuacją i poratuje jakąś radą, bo jednak nie po to płaci się kupę kasy za nowy komputer, żeby raz działał, a raz nie, nieprawdaż? Z góry dzięki za poświęcony czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz pod ręką jakiegoś zasilacza innego? Może w nim leży problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś wszystkie kable, a szczególnie te od obudowy, czy są dobrze wpięte do płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kompie brata siedzi dokładnie taki sam zasilacz jak ten, który kupiłem. Zabieram dzisiaj komputer z mieszkania do domu w takim razie i spróbuję podmienić. Bo wychodzi na to, że albo zasilacz albo płyta główna.

 

Wczoraj jeszcze dla pewności powypinałem i powpinałem wszystko, wygląda, że kable są ok. Zresztą ciężko się pomylić lecąc z instrukcją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to sprawdźcie na drugim zasilaczu, to rozwieje sporo wątpliwości. I tak jak pisze kolega wyżej - zobacz czy na 100% wszystko jest dobrze podłączone, czy jakiś kabelek nie jest uszkodzony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeśli kabelki to nie od obudowy, przyciski Power, reset, diody, porty USB, regulacja wiatraków - wszystko działa normalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i niestety, to nie zasilacz. Podpiąłem drugi, zresztą identyczny jak pierwszy i jest dokładnie ta sama śpiewka. Za pierwszym razem odpalił normalnie, potem lipa. Nie mam pojecia co to może być. Płytę w serwisie uszkodzili przy aktualizacji biosu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że na mojej płycie głównej są takie diody podpisane po kolei cpu, dram, vga i boot. Podczas normalnego startowania zapalają się odpowiednio CPU, vga i boot i komputer normalnie startuje. Podczas nienormalnego startu zapala się tylko cpu i komputer nie startuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze możliwość zwrotu kupionych części. Myślicie, żeby oddać samą płytę i spróbować kupić inną (jaką? Może już bez koniecznosci aktualizacji) czy oddać też procesor i kupić całkiem coś innego? Procesor i płyta to jedyne podejrzane elemwnty, które zostały. Proszę o pomoc, bo już jestem serio załamany tą sytuacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować w sumie wymienić płytę na coś na chipsecie B450 skoro jest taka możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem msi b450A-pro, jak na niej tez będą jakieś problemy to oddaje wszystko i biorę laptopa. Kiedyś jakoś łatwiej się te komputery składało...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co tak łatwo poddawać, w końcu elektronika to masa różnych elementów które muszą ze sobą działać, więc sporadycznie może coś odmawiać współpracy. Kupisz laptopa i też mogą z nim być problemy :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być uszkodzona płyta podczas transportu, lub zimne luty. Znajomy miał podobnie, pomagało wietrzenie (obniżenie temp.) mieszkania. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zasilacz mialem z nim identyczny problem. W jakiejs nie pradozernej konfiguracji. Z moim kompem dzialal dobrze. Cos jakby za male obciazenie.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za mocny zasilacz? Czy to w ogóle możliwe. Fakt faktem drugi, który sprawdzałem był identyczny, ale aż mi się nie chce wierzyć. Chciałem wziąć coś z zapasem pod ewentualną kartę graficzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowie tylko jaka byla sytuacja. I zasilacz vero 500w nie radzil sobie podpiolem go na test pod swoja platforme duzo bardziej wymagajaca i nie bylo zadnych problemow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, póki nie oddałem płyty mogę spróbować z zasilaczem.

W Warszawie w komputronikach mam dostępne od ręki następujące (w w miarę rozsądnych cenach):

chieftec-gpb-400s

be-quiet-system-power-9-500w

corsair-vs-550w-builder

thermaltake-smart-se-530w-modular

 

Który będzie najlepszy? Biorąc pod uwagę, że jak będzie działać to już zostanie w tym komputerze, a oddam Vero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System Power 9 będzie najlepszy i najbardziej nowoczesny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zasilaczu bequiet dokładnie te same objawy. Zasilacz musiał być ok od samego początku w takim razie. Zostaje płyta, choć nie wiem czy jest sens ją wymieniać, już nie mam siły chyba na to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź również pamięć RAM,na początek włóż tylko jedną kość. Temperatury procesora w normie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, panowie, koncepcja jest taka. Jadę jutro do moreli, oddaje procesor, płytę i jeden zasilacz, resztę zostawiam. Co zamiast tego we w miarę podobnej cenie + dokupię jakaś używaną kartę na gwarancji pokroju 1050ti albo radeona 560? W plecy finansowo i tak dostanę, ale chce minimalizować straty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 2600 + MSI b450 gaming plus? Na oleole wyjdzie za 1080zł. Plus do tego np. Gtx 1050ti - w sklepie allegro nówki od gigabyta po 720zł. Wyjdzie drożej niż chciałem, ale znowu na laptopa o takiej wydajności pewnie ponad 4k lekko by trzeba dać. Ewentualnie jakaś używana karta tak do 5 stów, co się da wyrwać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki zestaw byłby spoko.

 

Do 500 zł to używki albo trochę drożej nówki GTX 1050 / RX 560. Ale ja bym jednak skusił się na GTX 1050 Ti jeśli chcesz też pograć w nowsze gry. Ewentualnie używka GTX 960 4GB ale nie wiem czy najdziesz w sensownej cenie. Lub też używka GTX 1060 3GB - to chyba najlepsza opcja jak masz te 7 stówek.

 

Co do laptopa, to modele z i5 i GTX 1050 Ti dorwiesz za ~ 3800 zł: https://www.x-kom.pl/p/441804-notebook-laptop-156-lenovo-legion-y530-15-i5-8300h-8gb-1tb-gtx1050ti.html - tylko by się jeszcze jakiś SSD na M.2 przydało dorzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś miałby jakąś propozycję na zaoszczędzenie względem mojej propozycji z ryzenem 2600?

I jakaś alternatywa w postaci laptopa za +- 3k. Jednak jak wezmę to co zaproponowałem wyjdzie za wszystko prawie 3.5k, a to trochę sporo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...