Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tyranowski

Wymiana i5 6500 na Ryzen 5 2600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jest to mój pierwszy post na tym forum. Czytam je dosyć często ale nigdy nie założyłem konta. Mam jednak problem, wiec pytam Was.

Mianowicie posiadam procesor i5 6500 z płytą MSI H170 M3. Jak widać nie podkręcę na niej procesora. Tak czy owak obecne procesory Intela mają kosmiczne ceny, więc postanowiłem, że jest dobry moment na sprzedaż swojej i5. Później może być tylko tańsza, a procesor Ryzen niestety pewnie też podrożeje jeśli Intele są takie drogie.

Ile mogę, wiec dostać za procesor i płytę główną?

RAM w ramach oszczędności musi zostać HyperX 8GB 2133MHz Fury Black CL14.

Procesor, który wybrałem to Ryzen 5 2600, ale może być inny jeśli któryś jest bardziej opłacalny i w podobnej cenie. Płyta główna to MSI B450M MORTAR lub MSI X470 GAMING PRO. Zaznaczam, że chcę wydać jak najmniej, bo ocenie fundusze znikome. Używam kartę MSI RX 470 4 GB i nie zamierzam jej zmieniać.

Gram raczej mało, a jak coś to tylko w FHD, więc karta mi wystarcza. W planach może być rendering. Rozpoczynam również przygodę z programowaniem, ale do tego akurat jakiś wielkich wymagać sprzętowych nie ma.

Będę wdzięczny za rady. Szczególnie nie wiem jaką płytę wybrać by była przyszłościowa, bo w przyszłości chcę wymienić na lepszy procesor. Obecnie używam Windows 7. Może kiedyś przekonam się do Windows 10, ale obecnie wystarczy mi na laptopie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zmiana moim zdaniem "na siłę" i5 6500 i rx 470 do dobre połączenie i jak nie zamierzasz wymieniać gpu to zmiana na ryzena jest bez sensu jeśli chodzi o gry.

Co do renderingu to dużo zależy od programu i skali bo może obecny cpu tez wystarczy.

 

Jest jeszcze opcja z i7 6700 jak brakuje Ci mocy od strony cpu.

 

ram masz w 1 czy w 2 kościach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana na i7 6700 miała sens jak chodziły po 600zł, a nie 1000 jak teraz. Obecnie zostaje tylko brać Ryzena albo czekać aż ceny spadną. Ja zmieniłem i5 4690k na Ryzena 5 1600x i uważam, że było warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć mam w dwóch kościach po 4 GB. Jak ją kupowałem to była 120 zł tańsza niż obecnie, dramat...

Właśnie miałem w planach wymianę w przyszłości na i7 ale ceny są chore, a do tego Intel idzie w ilość rdzeni, więc oby nie okazało się, że te i7 z czterema rdzeniami będzie wąchać tyły przyszłych Ryzenów i 8 oraz 9 generacji Intela. Niestety czekanie też jest tanie sobie, bo ceny spadną albo wręcz przeciwnie, pójdą do góry, a mój i5 będzie bezwartościowy.

7 generacja Intela zadziała na płycie z H170 prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana na i7 6700 miała sens jak chodziły po 600zł, a nie 1000 jak teraz. Obecnie zostaje tylko brać Ryzena albo czekać aż ceny spadną. Ja zmieniłem i5 4690k na Ryzena 5 1600x i uważam, że było warto.

Popieram przy dzisiejszych centach branie Intela to słaba opcja. Plus dodatkowe rdzenie i wątki na pewno się przydadzą na przyszłość (jeśli ktoś nie modernizuje kompa co roku).

 

Generalnie ten zestaw, który masz obecnie jest optymalny - gdybyś zamienił obecny procesor na Ryzena 2600 to karta też przydałaby się lepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 2600 to dobry wybór pod każdym względem, łatwe OC na praktycznie każdej płycie B3/450 wzwyż(choć są tez płyty głownie do tego polecane, nie podam Ci przykładów może poza MSI b3/450 tomahawk, lub PRO CARBON bo sam mam taką płytę jaką mam, i nie wgłębiam się w resztę . AM4 ma gwarantowane wsparcie do 2020r, więc w przyszłości bez większych problemów powinieneś wsadzić w wybraną przez siebie płytę, np. Ryzena 3600, czy jak on tam się będzie nazywał, i pewnie jeszcze jego następce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie po ile można było kupić i7 6700 i i7 7700 przed ostatnimi podwyżkami? Pamiętam, że wersje z możliwością podkręcania wychodziły po ok 1400 zł. Jeśli mógłbym zdobyć i7 poniżej 1000 zł to byłaby opłacalna wymiana jeśli nie chcę maksa wyciągnąć w grach. Kartę wymienię w następnym roku jak coś się ruszy na rynku, bo teraz nie ma konkurencji i Nvidia według mnie winduje ceny jak tylko ma ochotę. Szczerze to kupiłbym następce GTX 1060 ale zapowiada się, że będzie drogo.

No i zakup Ryzena daje mi możliwość wymiany w przyszłości na coś lepszego. Jak kupię i7 7700/7700k to będzie maks.

Pytanie do płyty pod Ryzen, najlepsza do 600 zł z ogarniętym biosem i dobrymi opiniami? Na stronie Mortar zdobył dobrą recenzję ale czy nie lepiej dołożyć do X470?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę na niezbyt pochwalanym ASRocku X370 Fatal1ty Gaming X i sobie chwale w zasadzie pod każdym względem, łatwe szybkie OC, dobra jak na integre dźwiękówka, niezła sekcja zasilania, dużo portow usb 3.0 i port typu C, wyświetlacz kodów/błędów, 2 sloty m,2 + 1 na wifi długo by wymieniać jestem zadowolony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podrożały i7 ale podrożały i i5, jak sprzeda swojego to dopłata do i7 6700 wcale dużo większa nie będzie niż przed podwyżką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i i5 również podrożały, ale nieproporcjonalnie do cen i7. Taki i5 6500 kosztuje około 550zł, to wychodzi prawie 500zł dopłaty do i7 tej samej serii. Nie chodzi nawet o sam fakt dopłaty, a to, że taki i7 6700 nie jest po prostu wart tych 1000zł. Mam dwie platformy, w jednej siedzi i7 6700, w drugiej Ryzen 5 1600x i szczerze mówiąc to w grach nie widzę żadnej różnicy, ale może musiałbym mieć lepsze GPU niż RX480 żeby coś zauważyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też wolałbym sprzedać starą i5 i dołożyć do ryzena np. 1600x. Niestety aby ryzen pokazał pazurki potrzebuje OC, na stocku oferuje wydajność niewiele lepsza od i3-8100, dopiero w nowych grach bliżej mu do starych i7 lub i5-8400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też wolałbym sprzedać starą i5 i dołożyć do ryzena np. 1600x. Niestety aby ryzen pokazał pazurki potrzebuje OC, na stocku oferuje wydajność niewiele lepsza od i3-8100, dopiero w nowych grach bliżej mu do starych i7 lub i5-8400.

Do OC wystarczy nawet boxowy chłodnik, niewielkiego bo nie wielkiego ale wystarczy. Żeby mieć ciszej i chłodno zwykła Fera 3 za 90 zł, lub trochę droższy Fortis. A co do wydajności i porównania do i3? Owszem, ale tylko do czasu kiedy mówimy o grach jadących max na 4 wątkach, potem i3 zaczyna się dusić a ryzen rozwija skrzydła ;) i o nic co działa w tle nie trzeba się martwić w dodatku, nic mu nie przeszkadza, bo 12 wątków robi robotę. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam Fera 3. Przeglądałem testy i wydaje mi się że najbardziej optymalny z Ryzenów będzie 2600. Dla mnie wazne jest by Ryzen nie był gorszy w grach niż i5 6500, miał więcej wątków do innych zastosowań i miał możliwość wymiany na coś lepszego np. za rok jak wyjdzie Zen 2.

Nie wiem czy za jakiś czas nawet i7 4 rdzeniowy nie będzie za słaby, a jego już na nic nie wymienię. Obecna sytuacja na rynku podpowiada mi że warto sprzedać i5. Może w następnym roku zakupie coś od Nvidii typu GTX 1070 lub GTX 2060.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam Fera 3. Przeglądałem testy i wydaje mi się że najbardziej optymalny z Ryzenów będzie 2600. Dla mnie wazne jest by Ryzen nie był gorszy w grach niż i5 6500, miał więcej wątków do innych zastosowań i miał możliwość wymiany na coś lepszego np. za rok jak wyjdzie Zen 2.

Nie wiem czy za jakiś czas nawet i7 4 rdzeniowy nie będzie za słaby, a jego już na nic nie wymienię. Obecna sytuacja na rynku podpowiada mi że warto sprzedać i5. Może w następnym roku zakupie coś od Nvidii typu GTX 1070 lub GTX 2060.

Sam używam fery i np. w nowym w tombraiderze nie przekracza mi 50 stopni po OC do 4000Mhz Co do wydajności? zerknij tutaj:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam używam fery i np. w nowym w tombraiderze nie przekracza mi 50 stopni po OC do 4000Mhz Co do wydajności? zerknij tutaj:

ładnie , 400 zeta różnicy między prockami, a ryż po OC ta sama wydajność a niekiedy nawet lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie , 400 zeta różnicy między prockami, a ryż po OC ta sama wydajność a niekiedy nawet lepiej :)

Jep, Do tego mogę z czystym sumieniem powiedzieć, ze nawet jak i5-8400 był w podobnej cenie do Ryśka, to nie bardzo się opłacał, choćby ze względu na plusy przemawiające za ryzenem, między innymi lutowany IHS, wsparcie dla AM4 do 2020 minimum, brak kłopotów z dziurami i obniżoną wydajnością po łatkach, świetna wydajność ogólna i dobra wydajność w grach, 12 wątków, które już teraz się przydają a w przyszłości będą jeszcze bardziej pomocne, kompatybilność ze starszymi płytami etc. O odblokowanym mnożniku nie wspomnę, bo on aż się prosi o OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę na niezbyt pochwalanym ASRocku X370 Fatal1ty Gaming X i sobie chwale w zasadzie pod każdym względem, łatwe szybkie OC, dobra jak na integre dźwiękówka, niezła sekcja zasilania, dużo portow usb 3.0 i port typu C, wyświetlacz kodów/błędów, 2 sloty m,2 + 1 na wifi długo by wymieniać jestem zadowolony ;)

Też sobie chwaliłem, dopóki działała, miała wszystko co potrzebne: dobry VRM, czytelny BIOS, różne możliwości podkręcania, audio, m2, a przede wszystkim świetny design.

Ale pewnego dnia po aktualizacji BIOSu już nie wstała :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Peszek :D

 

Ja zawsze kupuję budżetowe płyty. Na najtańszych chipsetach. Żadna nigdy mi nie padła (a miałem w życiu z 20-30 w budzie takich). A jak komuś poleca się tanią płytę to jadą ile wlezie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ASRock nie grzeszy swoimi biosami do płyt pod Ryzen. Tak, więc zostaje ASUS lub MSI.

Którą byście wybrali spośród następujących płyt:ASUS ROG STRIX B450-F GAMING , MSI B450M MORTAR, MSI B450 GAMING PRO CARBON AC, MSI X470 GAMING PRO? Mortar wydaje się spoko, bo jest w miarę tani, a do tego można aktualizować bios bez procesora. Z drugiej strony GAMING PRO CARBON AC ma WiFi. Sam nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też sobie chwaliłem, dopóki działała, miała wszystko co potrzebne: dobry VRM, czytelny BIOS, różne możliwości podkręcania, audio, m2, a przede wszystkim świetny design.

Ale pewnego dnia po aktualizacji BIOSu już nie wstała :(

Nie wstanie to nie wstanie, wykręcę zawiozę morelom, i albo naprawią(pewnie zmienią bios programatorem),w tedy i tak znów zmienię bios, albo wymienią, albo zwrócą pieniądze, a Ja kupie sobie za nie nową, być może inną. A Ciebie jak potraktowali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Ryż 1600X ma większe TDP od Ryża 2600 - 95W vs 65W https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_5_2600/

Ryż 1600X ma minimalnie mniejszą wydajność w grach. Ma też minimalnie mniejszą wydajność jednowątkową.

 

Cena za 1600X jest dobra ale czy na pewno warto brać coś starszego?

 

Wolałbym 2600 pomimo że jest ok 50-60PLN droższy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy takiej małe różnicy cenowej nie ma co patrzeć nawet na 1600tkę, w 2600 masz poprawiony kontroler pamięci pozwalający na lepsze ich kręcenie, dodatkowo sam procesor lepiej sie kręci, no i 65w a nie 95 jak wyżej wspomniano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @Spl97 to znaczy że jak mam rachunki prognozowane a już zapłaciłem po starej wyższej cenie to teraz elektrownia odda mi pieniądze  Co to za państwo z kartonu gdzie z dnia na dzień takie rzeczy się dzieją  @Camis nie ma czegoś takiego jak lewy podpis Są jakieś konkrety co podpisali ? Jakie polecenia wydawali ? Bo np policja bez wymaganej ustawy nakładała mandaty karne na ludzi chodzących bez maski to za takie coś powinien wylecieć komendant główny i wszyscy wojewódzcy i powiatowi
    • Też doszedłem do takiego wniosku. 5950x i Fortis 3 😀 Tryb Turbo Boost daje duże skoki CPU V oraz MHz i podbija na chwile temperaturę. Czyli sposobem na skoki temperatury CPU (przyspieszanie i zwalnianie wentylatora podczas jakiegoś małego procesu)  jest tylko ustawienie opóźnienia w Fan control ?  Mówisz o max rpm ale na czym? ja mam tylko max RPM na obudowie, będę to zmieniał. Wentylatorem od CPU steruje płyta główna, tylko, że na opcji auto.... Nigdy nie korzystałem z Turbo Boosta, zawsze miałem wyłączony na innych CPU, bo korzystałem z OC a teraz OC na CPU już nie ma sensu. No tak, wykrywa wszystkie, ukryłem nieaktywne, zostawiłem tylko jeden i przypisałem do niego GPU. W sekcji speeds są dwa CPU i GPU wiec przypisałem GPU do tego o góry i ustawiłem krzywą, ale to już już dawno.  Na froncie mam jeden wentylator oraz jeden z tyłu tak jak jest oryginalnie w R5. Kiedyś myślałem nad dodaniem drugiego wentylatora na front tylko miałem wątpliwości bo skoro 2 wentyle wpuszczą tyle powietrza do budy to w jaki sposób ten na tyle ma to wszystko w tym samym czasie wyciągnąć, nie będzie się robił nadmiar ciepła w środku ? Ja nie wiedziałem, że 3 pinowe wentylatory można podłączyć pod 4 pinowe wejście na płycie głównej. podłączyłem teraz na chwilę ten frontowy Dynamic GP-14 140 mm. W zakładce speeds się nie pojawił, ale można było go dodać przez "No calibration" chciałem zobaczyć sterowanie manualne, to zaczęło sterować wentylatorem CPU zamiast Fun4. 3 pinowy wentyl daję możliwość regulacji obrotów ? Jeśli kupie 4 pinowy, to jest jakaś przejściówka, żeby podłączyć, się pod kontroler Fractala? bo tam jest mniejsze gniazdo na max 3 pin (2).  
    • Jeżeli zaczną wchodzić strefy czystego transportu, to ludzie poruszający się starszymi autami sami będą chcieli udowodnić, że auto EURO 5 czy 6 też może syfić bardziej niż ich EURO 4 (czemu nie zaprzeczam, bo tak może być jak właśnie jest coś pokombinowane) więc sami mogą przypadkiem wymusić szybszą zmianę przepisów  
    • Odpowiednikiem dla RX 6600 jest RTX 2070 przynajmniej w 1080P  https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6600-fighter/31.html Ja sam siedzie na RX 6700 i daje radę swego czasu chodziły 750zł w wersji GPRO X080 od Sapphire
    • Silnik 8tys zł + rozrząd ORI + płyny + robocizna = 13tys zł  Tyle zapłacił znajomy za wymianę silnika w 5 letnim MK5. Robił mu miejscowy mechanik.  Skrzynia automat PS kompletny remont części+ robocizna ~14tys zł. DPF jest niezniszczalne w tym aucie. Wypala się nawet na biegu jałowym.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...