Skocz do zawartości
Kazubin

Tanio w ULTRA

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za pakiet informacji. Myślałem nad 1366 z 6/12, tylko na allegro za bardzo nie wiem jaką tanią płytą to ugryźć, bo co znajdywałem to około 500zł.

 

W sumie teraz w domu mam prawie dwa kompy przez tą zabawę i jednego sprzedaję, biorąc się za składanie czegoś 6/12.

Edytowane przez Kazubin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dell T3500 za 250 zł jak kupisz CPU droższe z odblokowanym mnożnikiem, leci na 3.9GHz bez zmiany napięć, Xeon, przez Intel XTU.

Tylko chłodzenie jest własnościowe i front panel (można by w biosie skonfigurować osobną klawiaturę do rozruchu guzkiem power np.).

Płyta wspiera ECC non buffered/non registered.

Jak nie, to zajrzyj do kategorii serwerowej.

Ale od 300 zł kupisz już normalną płytę na X58.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No super tylko że te Xeony mają w/g intela max temp. 75 stopni a tu widzę 20 więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale chyba coś ma problem, bo mi nie widzi W10:

 

N7jEZDl.png

 

Z tego co wiem, to Xeony w tym sofcie wypadają gorzej od I7 z powodu którejś instrukcji, ale z tego co widzę wersja 6/12 i wyżej mimo tego może nieźle mielić. Pogoogluj, albo może ktoś będzie wiedział więcej. Nie używam profesjonalnych programów.

Edytowane przez Kazubin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w tym momencie trochę posucha. Ale to jest sport. Prędzej czy później coś się fajnego pojawia w lepszej cenie. Po prostu warto obserwować jakiś czas, ew. odpowiedni filtr sobie ustawić z powiadomieniem na maila.

Ale i tak obstawałbym przy tym że ES Skylake @3.5 4/8 będzie w grach wydajniejszy od 1366 6/12 @3.8, a mobo + CPU idzie wyrwać za nawet 300 zł...

 

Ew. jeszcze coś ciekawego możesz znaleźć w serwerowych 1366. Prawdopodobnie nawet nie trzeba obstawiać obu gniazd od razu.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jaka różnica będzie w grach gdzie wielowątkowość ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtedy Skylake na pewno wygra.

A 1366 vs 1156, to patrz na wydajność single core w np. Geekbench w podobnych zegarach które Cię interesują. Bardzo dużą bazę mają.

1366 mobo możesz jeszcze poszukać na ebay.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skylake chyba trochę się obawiam ze względu na większe ryzyko, bo więcej miejsc do "niepowodzenia".

 

Natomiast 1366 na x58 wygląda rozsądnie jeżeli znajdzie się dobrą płytę do 350zł.

Edytowane przez Kazubin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie lata, u mnie demo Forza Horizon w FullHD i średnich ustawieniach (i5 2500k @4,4/ GF 970) to jakies 25-40 fpsów :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny test, ja nawet na tym x3340@ mam od niedawna GTX 1070 i jest :thumbup:. A był RX 470@1300MHz.

Edytowane przez Daryzda67

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo tanio, w okolicach 257 zł z KW jest 10 sztuk z Niemiec

MSI X58 Pro-E. Dobra okazja imho. A obserwuje temat tych płyt na 1366 już dłuższy czas:

https://www.ebay.pl/itm/1366-Mainboard-MSI-X58-Pro-E-Intel-MS-7522-Motherboard-mit-Blende-gebraucht/362466043531?hash=item5464a8e68b:g:daMAAOSwfxBbzfKy:rk:1:pf:0

Tak na prawdę procki 4/8 (E5620) kosztują na nią poniżej ok. 30 zł, a E5645 6/12 do 70 zł.

 

To taki tani Ryzen. Choć bez możliwości upgradu do 8/16, ale tu w Ryzenach nie ma póki co w grach na prawdę dużych różnic vs 6/12.

 

Na początku nowego roku można się spodziewać poprawionych łatek Meltodwn/Spectre, więc dodatkowo platforma przyśpieszy.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii 1155 i płyt za nawet 300 zł, to już nie warto.

Lepiej pójść wtedy w LGA 1366. Od tej ceny na ogół zaczynają się już płyty z OC na X58 (jeśli płyta nie ma OC, to da się mnożnikiem przez Intel XTU jeśli procesor ma odblokowany).

Do 100 zł bodaj dało się kupić 6/12 E5645/E5649. Są jeszcze droższe X, i wyższe modele z odblowanym mnożnikiem.

Ma ktoś może pod ręką listę kompatybilnych płyt z takimi prockami jak właśnie E5645? Te kiedyś sprzedawane "cywilne" będą współpracować, trzeba dogrywać jakieś mikrokody?

 

I jak z kwestią pamięci, muszą być ECC? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być ECC.

 

Warto tylko wiedzieć że nie każda płyta obsługuje ECC, a ECC registered buffered tylko mała część, głównie serwerowych.

Czasami unbuffered unregistered normalnie startują na cywilnych płytach.

 

Większość mobo będzie kompatybilna z E5645.

Najwyżej bios dograć

Najbardziej rozchodzi się o to, by liczba linków QPI zgadzała.

Spotkałem się raz z płytą OEM która faktycznie nie obsługiwała E5645, bo on ma właśnie z tego co kojarzę więcej niż dwa linki QPI, i trzeba było brać tylko z listy obsługiwanych na supporcie, czyli odpowiednik Xeona z serii X, bodaj X5650.

Warto też zauważyć że nie zawsze E5645 i CPU z większą ilością QPI są na liście supportu mobo, a mimo wszystko są obsługiwane, np. tak jak przy T3500.

Mikrokody nie są potrzebne do wgrania.

Przy każdym modelu warto poczytać o kompatybilności w wyszukiwarce, ale chyba wszystkie cywilne nie OEM obsługiwały E5645.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i5 3350p i gtx960 i 60 fps w Wiedźminie spokojnie bez zabawy w OC . Także dumam czy jest sens cisnać się w Skylake 6400 wogóle . Chyba tylko dla gniazda SSD na mobo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wiesiek nie siedzi aż tak mocno na CPU. Swego czasu w jednym miejscu testowym starczało i5 6400 do pary z GTX 1080, ale któryś z dodatków bodaj podniósł troszkę poprzeczkę.

 

https://www.ebay.pl/itm/1366-Mainboard-MSI-X58-Pro-E-Intel-MS-7522-Motherboard-mit-Blende-gebraucht/362466043531?hash=item5464a8e68b:g:daMAAOSwfxBbzfKy:rk:1:pf:0

Obiżka tamtej płyty na 257 zł (310 zł z wysyłką).

 

Spójrzcie też na taką ciekawostkę:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_zestawu_z_chin_intel_xeon_e5_1650_v2_i_plyta_glowna_huanan_x79-7694.html

 

Choć taniej może wyjść ES i7 Skylake QHQG + Z170 [ew. tańsze QH73, QH8G jeśli komuś nie przeszkadzają BSODy po paru dniach pracy non stop)

(płyty Z170 w Polsce są, to i bez VATu się z reguły obchodzi przy samym CPU wtedy):

http://forum.pclab.pl/topic/1160111-i7-6700-za-650-z%C5%82-Tanie-pr%C3%B3bki-in%C5%BCynieryjne-z-Chin/page__view__findpost__p__14683863

 

 

Tam był test chińskiej płyty X79 LGA2011 z podkręconym Xeonem Ivy Bridge 6/12 z OC @4 bez podnoszenia napięć (wydajność w Watch Dogs 2 ciut poniżej i5 8400 min. FPS, w najsłabszym scenariuszu było w okolicach Ryzena 5 1600, nie licząc Dolphina (~5 1400) gdzie w zegar było podobnie do i7 3770.

Cena 280-360 + 480 = ~ 800 zł (może wyjść nawet taniej) + ew. VAT.

 

Jest USB 3.0 z natywnym SATA 6 Gb/s w pakiecie i PCIE 3.0.

 

Do tego wsparcie 8 i 12 core:

"Dla chińskiej płyty szkoda drogich xeonow 16xx z odblokowanym mnoznikiem lepiej kupić coś 26xx i tam mamy nawet 12 rdzeni. Najciekawszy procesor to xeon e5 1680v2 8rdzeni HT 25mb odblokowany mnoznik tylko cena jeszcze stosunkowo droga"

 

Ciekawe znalezisko. Choć 1366 + Xeon 6/12 wychodzi taniej, a niewiele słabiej, do tego zegary (4 vs 4.5) wyraźnie różne.

Do tego na 1366 zawsze można znaleźć stację z 2 CPU...

 

Warto dodać że tamta X79 obsługuje quad channel i pamięci ECC buffered/registered. Sporo tego leży u nas w kategorii serwerowej na Allegro w śmiesznych cenach.

Ale Z170 na DDR3 też są. Do ESów np. Gigabyte Z170M D3H DDR3.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E5-1680 V2 na ali US $586 ale trzeba przyznać, że bardzo ciekawy model. Już całkiem blisko Zen2 i nowe rozdanie, więc stare ale jare xeony powinny znów zejść w dół.

Edytowane przez Kazubin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla budżetowego grania teraz jest bardzo dobra możliwość, ja używam 970, ale jak ktoś chce nówkę to jest świetna oferta:

 

EpeG90H.png

wydajnosc.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

570. Też dobry pomysł.

I przy podkręconym nawet starszym i7 w DX11 nie będzie się nudzić.

Jak dla mnie lepszy wybór niż używka 970, bo to jednak 170W TDP, karty już nie takie mlode, i ryzyko jakieś zawsze jest.

 

Prawda jest taka, że całościowo za 1500 zł złoży się z części wspomnianych w temacie, bardzo przyzwoity sprzęt, lata świetlne przed tym co wyniosła by nas nowa platforma.

Oczywiście nie jest to zupełnie przyszłościowe rozwiązanie, ale nikomu nie zabroni się kupić i używanej nowszej platformy.

Np. taki Ryzen 5 1600 za 500 zł używka, płyty od 250 zł gdzieś.

Ale RAM DDR4 drogi.

Można mieć i na Intelu na DDR3 podobną wydajność :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że koparki coraz bardziej nie są w modzie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No taniej jak za 500-600 koparek nie widziałem, a tu nówki w takiej cenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowszych grach 570 odskakuje 970.

Nie jestem zdziwony.

Ale procek też jest raczej mocny.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...