Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gucio20

Rysiek 5 1600 czy dopłata do 2600 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie całą społeczność forum PClab.

Jestem tu nowy, jednak od dłuższego czasu przeglądam tematy aby znaleźć odpowiedni sprzęt dla siebie.

Mam jednak do Was kilka pytań zanim go zakupię.

Mianowicie czy warto dopłacać 135zł względem Ryzena 5 2600, czy może lepiej kupić tańszy model Ryzen 5 1600?

Jeśli wybór padnie na Ryśka 2 generacji to nasuwa się kolejne pytanie.

Lepiej zakupić płytę MSI B350 Tomahawk + upgrade BIOS'u czy może nową płytę na rynku MSI B450-A PRO (koszt niższy niż Tomahawka).

No i ostatnie już pytanie jaką pamięć RAM do w/w zestawu polecacie?

Interesuje mnie max 8GB.

Pozdrawiam i proszę Was o pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dopłacić, ponieważ ryzen 5 2600 jest nowszej generacji i jest ciut bardziej wydajny i lepiej kupić płytę MSI B450-A PRO bo ma specjalnie przystosowany ch:set pod tą generacje procesorów, a z tymi update'ami biosu jest różnie jeżeli chodzi o wydajnośc ;)

https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-2600-vs-AMD-Ryzen-5-1600/3243vs2984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz podkręcać, to lepiej bierz 2600. Cenowo lepiej wychodzi MSI b350 pcmate/tomahawk + BIOS raczej. (to są te same płyty konstrukcyjnie, różnica to kolor pcb i podświetlenie led). RAM dual channel(2kośco) minimum 2666mhz z jak najniższymi timingami. Czyli np. nie bierzesz 3200mhz cl19 :E bo to antyk, tylko np. cl16 max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej kupić płytę MSI B450-A PRO bo ma specjalnie przystosowany ch:set pod tą generacje procesorów, a z tymi update'ami biosu jest różnie jeżeli chodzi o wydajnośc ;)

 

Wow :lol2:

W którym miejscu ten chipset jest lepiej przystosowany :lol2: Różnice są żadne, już prędzej niektórzy producenci jak MSI poprawiło sekcję zasilania na swoich płytach względem odpowiedników aktualnych płyt na rynku.

Jedyna różnica pomiędzy chipsetami obu generacji płyt, to w praktyce wsparcie dla storemi- czyli żadna różnica, bo jest sztuczne wsparcie dla nowego oprogramowania AMD, żeby była jakaś tam zachęta do kupna nowych płyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się tak szybkich i konkretnych odpowiedzi Panowie, dzięki !

W takim razie dopłacę do Ryzena 2600.

Natomiast jeśli chodzi o płytę główną to kolega pisał że taniej wychodzi B350 Tomahawk z upgrade Bios'u, a właśnie że nie :)

Bo MSI B450-A PRO w proline kosztuje 365zł, a B350 Tomahawk 369 + upgrade 49zł.

Nie chodzi już o te grosze bo jeśli ten Tomahawk ma być lepszy, posłużyć dłużej to dopłacę.

Ale tutaj nasuwa się pytanie - czy tak jest? Czy warto dopłacić czy brać MSI B450-A PRO ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Warto, nie warto. Zależy do czego chcesz używać, czy chcesz podkręcać i ile jesteś w stanie wydać. Procentowo uzyskasz dokładnie tyle samo wydajności ile dopłacisz (~10%). Co do płyty głównej to niech inni się wypowiedzą, osobiście (spośród tych dwóch) brałbym tą drugą. Ram weź najlepiej z listy kompatybilności na stronie producenta, aby oszczędzić sobie problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no różnica miedzy chipsetami, jest chyba tylko z Precision Boost 2 i XFR2 Co nie ma najmniejszego znaczenia jak się robi OC "ręcznie"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli szukasz oszczędności to nie ma sensu, różnica wydajności pomiędzy tymi prockami to około 5%, lepiej dołożyć do jakiegoś chłodzenia i mocniej podkręcić.

Ram 2x4GB z jakimś wysokim taktowaniem, najlepiej 3000/3200MHz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze panowie, czyli ostatecznie,

Jeśli wybiorę R2600 to płytka MSI B450-A PRO + 2x4GB 3000/3200MHZ,

a jeśli R1600 to B350 Tomahawk/PC Mate + 2x4GB 3000/3200MHZ.

Jeśli chodzi już o to który z w/w zestawów wybrać to wybór należy do mnie ale imho lepiej dopłacić do r2600.

Dobrze mówię ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie, który byś nie wybrał będzie ok, ale zawsze mieć lepiej coś nowszego, młodszego, łatwiej potem sprzedać i jest mniej problemów z OC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie warto doplacac, tylko warto kupic ryzena 2600 w cenie 1600 :D

http://www.krsystem.pl/amd_ryzen_5_2600_hexa_core_3.40ghz_19mb_am4_65w_12nm_box-item-53041.html?44028

 

sklep sprawdzony, biore w nim od lat

 

cene plyty też warto w nim sprawdzic a nuż widelec sie okaze ze też taniej to wtedy jedną przesyłeczką luksus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie warto doplacac, tylko warto kupic ryzena 2600 w cenie 1600 :D

http://www.krsystem.pl/amd_ryzen_5_2600_hexa_core_3.40ghz_19mb_am4_65w_12nm_box-item-53041.html?44028

 

sklep sprawdzony, biore w nim od lat

 

cene plyty też warto w nim sprawdzic a nuż widelec sie okaze ze też taniej to wtedy jedną przesyłeczką luksus

Ja o sklepie pierwsze słyszę, ale w znanym gralu, jest raptem dychę droższy prolinie 2 dyszki , a wiem ze sklepy stoją, stały, i będą stać. 1600 jest tańszy o jakieś 70 zł moim zdaniem nie warto sie na 7 dyszek oszczędności rzucać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za cenne rady.

Jeszcze mam pytanko jaki zasilacz wrzucić do tego co wyżej?

Karta graficzna to na razie staroć, mianowicie HD7770, posłuży aż dozbieram na kartę pokroju GTX 1060, którą chcę wrzucić do tego zestawu w niedalekiej przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale żeście sobie dali wyprać mózgi tymi kotletami xD. Bierz R5 1600X, jest w nawet lepszej cenie niż 1600, a cooler fabryczny do 2600 to ten najgorszy paździerz (jeżeli masz zamiar siedzieć na BOX-ie, to ma to znaczenie). Tak samo dopłacać przynajmniej stówę do porównywalnej jakościowo B450 to paranoja. R5 1600X + B350 GAMING PRO CARBON to bardzo dobry zestaw i taka opcja jest IMO najlepsza. Oczywiście o ile 4 SATA na mobasie to nie problem. Ale płyta ma porządną sekcję zasilania i posłuży jeszcze długo.

 

https://proline.pl/procesor-amd-ryzen-5-1600x-am4-p951110

 

Co prawda towar na zamówienie, ale za te pieniądze... tylko brać ;). Tym bardziej, że obecnie alternatywy nie ma, bo od Intela ciężko nawet Core i3-8100 w tej gotówce dostać :lol2:.

 

EDIT:

 

Chyba się pomyliłem i do R5 1600X nie ma BOX-a :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen jest tylko 70 zeta droższy lol ma lepszy kontroler pamięci, zatem pewniejsze jej OC, kręci się wyżej, odrobinę ale jednak wyżej, no i na starcie jest te 5% wydajniejszy mało bo mało ale zawsze jest Na starcie masz chłodnik, slaby bo slaby ale jest, a do 1600x i tak musisz coś kupić wiec cena wzrasta, Poza tym jak mówiłem, łatwiej go będzie w przyszłości pogonić, Ktoś szybciej kupi procek, który jest jeszcze w produkcji, niż już nieprodukowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, że się pomyliłem. Jak można dorwać 2600 w cenie bliskiej 1600, to wiadomo, że lepiej nowszego. Byłem przekonany, że do 1600X jest BOX normalnie i tylko 1700X/1800X nie miały :hmm:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji: płyty B450 obsługują StoreMI, B350 nie więc moim zdaniem jeśli modernizacja ma być na długo to warto o mieć to na uwadze i wybrać B450.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji: płyty B450 obsługują StoreMI, B350 nie więc moim zdaniem jeśli modernizacja ma być na długo to warto o mieć to na uwadze i wybrać B450.

Tak mi to StoreMi potrzebne jak użytkownikom Intela Optane, ilu tak naprawdę tego używa? Szybki SSD na system i parę gier + HDD jako magazyn w zupełności wystarcza.

moim zdaniem jeśli modernizacja ma być na długo
Za długo to SSDki będą szybsze, większe i tańsze i nie będą potrzebowały kopa. A jak już się ktoś chce uprzeć to może się zaopatrzyć w "FuzeDrive" za 20 dolców albo lepiej, po prostu 2 dyski ustawi w raid, da to więcej niż cala ta technologia i nie ograniczy tak pojemnością

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...