Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

joker5513

Ryzen R7 2700X - płyta + pamięci?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

 

Panowie piszę do Was w niecodziennej sprawie. Mianowicie w tym roku na swoje urodziny poprosiłem rodzinę by zamiast kupowania krawatów, skarpetek i innego podobnego badziewia, zrobili zrzutkę i kupili mi (dosłowny cytat) "coś do komputera". Liczyłem na gamingową mysz, głośniki, słuchawki, klawiaturę mechaniczną czy coś podobnego. Jakież było moje zdziwienie gdy odpakowałem Procesor AMD Ryzen R7 2700X :) Kupili bo sprzedawca w Komputroniku powiedział że "to najlepszy obecnie procesor" :)

 

 

 

Fajnie tylko że nie mam za bardzo co z nim na tą chwilę zrobić. Mój obecny sprzęt:

 

I7 4790K @ 4,6GHz z chłodzeniem Thermalright Macho rev B

MSI Z87 G43 Gaming

Gskill Trident X DDR3 16GB; 2400MHz CL10

GTX 1080 Ti

Seasonic Focus plus 850W.

 

Zastosowanie komputera to gry. Gram w 4K lub jak GPU nie daje rady to 1440P. Jak wyjdzie jakieś GPU mocniejsze od 1080 TI to nie wykluczam wymiany (oprócz Turingów bo one w chorej cenie). Widzę na tą chwilę dwie opcje:

 

sprzedaż Ryzena - nie chciałbym jednak darczyńcom robić przykrości :(

Wymiana obecnej platformy na AM4 - i tu pojawia się konieczność sprzedaży obecnych komponentów oraz zakup płyty i pamięci pod Ryśka.

 

Czy Ryzen sprawdzi się w grach po oc do 4,2-4,3 GHz?? Wydaje mi się że może nie dorównuje procesorom pokroju 8600K/8700K od Intela, ale od mojego poczciwego Hasswela to chyba będzie lepszy? Tym bardziej że docelowo gram w 4K a tam wpływ procesora nie jest najważniejszy.

 

 

 

Myślę że ze sprzedaży moich gratów uzyskam

 

Procesor - jakieś 900zł +-100 (na gwarancji 1,5 roku jeszcze)

Płyta 150-200zł (bez gwarancji)

Pamięci 2x 8GB około 500zł (gwarancja 2 lata)

 

Daje to razem 1600zł do zakupu Mobo i DDR4. Jakby co dołożenie kilku stówek nie będzie problemem. Polecicie coś sensownego - nie chciałbym na Mobasie oszczędzać - w przypadku AMD jest szansa że jedna płyta trochę posłuży (nie to co Intel nowa podstawką co pół roku). Tak samo pamiątki myślę że chciałbym 3200 3400 MHz.

 

 

 

Proszę o poradę czy sprzedawać Ryzena czy nie :) A jeżeli nie sprzedawać to z czego budować platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tak, sprawdź najlepiej samemu jak się sprawuje Ryzen w 4k, ponieważ sam nie wiem, być może twój obecny procesor jest nawet lepszy lub porównywalny.

Odnośnie płyty, bez OC (bo nie ma sensu, jest mocno wyżyłowany procek, do OC tego CPU trzeba podejść inaczej- płyta z OC poprzez PBO), te będą minimalnie najlepsze ze względu na sekcje zasialnia:

ASUS X470 prime/strix. MSI B450 Gaming Pro Carbon (AC), B450I Gaming Plus (AC), X470 Gaming Plus lub droższa.

 

RAM 3200Mhz cl16 lub niższy cl, wyższe taktowanie to samsungi b-die (~~ >800/900zł 3200mhz cl14 lub 3600mhz cl17>=)+ zabawa w OC i trzeba mieć trochę umiejętności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze znalazłem tylko takie porównanie na YT

 

 

Wychodzi że w 4k to jedna swołocz czy siedzi Ryzen czy 8700K.

 

nie bardzo rozumiem co masz na myśli o "OC przez PBO" o co come on?

 

Zawsze podkręcam do granic możliwości swój sprzęt w kompie i dla AMD nie zrobię wyjątku :) 4,2 - 4,3 GHz musi być :)

 

Czy te ramy i płyta były by w miarę ok?

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gvkb-788195/

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-x470-gaming-plus-4101945/

 

Zależało by mi żebyście podali jakieś mobo i pamięci dobrze ze sobą sparowane - od czasów Phenoma II X4 nie miałem nic od AMD i wypadłęm z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja składam coś podobnego to może trochę pomogę:

Płyta: Asus Prime X470-PRO - ~750zł

Pamięć: 2x8GB 3200MHz G.Skill Trident Z RGB ~820zł

 

Tanio nie jest, ale solidnie. smile.gif

 

Chociaż ja wybierałem płytę pod tym względem, żeby "w razie co" miała SLI. Być może tobie będzie wystarczyć jakiś tańszy odpowiednik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze znalazłem tylko takie porównanie na YT

 

 

Wychodzi że w 4k to jedna swołocz czy siedzi Ryzen czy 8700K.

 

nie bardzo rozumiem co masz na myśli o "OC przez PBO" o co come on?

 

Zawsze podkręcam do granic możliwości swój sprzęt w kompie i dla AMD nie zrobię wyjątku :) 4,2 - 4,3 GHz musi być :)

 

Czy te ramy i płyta były by w miarę ok?

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gvkb-788195/

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-x470-gaming-plus-4101945/

 

Zależało by mi żebyście podali jakieś mobo i pamięci dobrze ze sobą sparowane - od czasów Phenoma II X4 nie miałem nic od AMD i wypadłęm z obiegu :)

Chodzi o to, że zwykłe OC poprzez podnoszenie taktowania i napięcia jest nieopłacalne na 2700x, więc albo lepiej zostać przy ustawieniach tego procka lub kupić droższą płytę i wycisnąć trochę więcej poprzez majstrowanie w mechanizmie precision boost overdrive- topowe płyty Gigabyte i ASUSa, zwłaszcza że grasz i liczy się bardziej mocny 1 wątek, a nie 16. Powiedzmy, że przy 2600 nie byłoby takiej filozofii można by podkręcać zwyczajnie i miałoby to sens.

Polecam Ci obejrzeć filmy Buildzoda na Actually Hardcore Ovecrloclking na temat PBO i płyt AM4.

www.morele.net/plyta-glowna-msi-x470-gaming-plus-4101945/

nic ponad 3200mhz nie wycisniesz

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-x470-gaming-plus-4101945/

dobra solidna płyta, ale OC bez PBO na niej(u MSI leży PBO)

Najlepsze płyty pod AM4 robi aktualnie MSI i ASUS, ale tylko Gigabyte i ASUS mają dobre wsparcie do OC poprzez PBO- a to się wiąże ze znacznymi kosztami.

Niestety nie ma aktualnie idealnej płyty do wszystkiego pod Ryzena.

 

Pamięć: 2x8GB 3200MHz G.Skill Trident Z RGB ~820zł

 

 

To tak jak byś napisał, że kupujesz czerwone BMW... napisz dokładną nazwę pamięci, żeby było wiadomo o czym mówimy, bo o takich parametrach jak ta jest ze 30 modeli..., typu F4-3200 (..)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Czepiasz się. tongue.gif Jedyne czym mogą się jeszcze różnić to CL, ale to widać wyraźnie po cenie, a im mniejsze CL tym dla Ryzenów lepiej. Model chyba: F4-3200C16D-16GTZR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...