Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

infinitytor

NAS Centrum multimedialne - lepiej 2x 8TB RAID1 czy 4x 4TB RAID10 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Póki co w temacie NAS jestem dosyć zielony, ale przymierzam się do zakupu pierwszego NASa i mam pewien dylemat na starcie. NAS ma być w domu i służyć mnie, żonie i córkom (w sumie 4 osoby) jako domowe centrum multimedialne (odtwarzanie filmów, muzyki, bajek a także zdjęć rodzinnych), a oprócz tego robić backupy z telefonów i pc. Na to wszystko potrzebuję ok. 8-10TB miejsca na dyskach. Czy do takich celów wystarczy 2 zatokowy nas, gdzie będą siedziały dwa 8TB dyski spięte w RAID1? Czy lepiej byłoby kupić 4 zatokowy i wsadzić tam 4 dyski po 4TB ale spięte w RAID10? Pojemność tu i tu byłaby ta sama, pytanie czy któreś rozwiązanie jest lepsze/gorsze i gdzie mogą wystąpić różnice? Bo taniej na pewno wyjdzie kupić urz. z 2 zatokami i 2 większe dyski...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie RAID od Ciebie zależy na którym Ci zależy :) pamiętaj że oprogramowanie do niego też ma swoje + i - niektóre są darmowe do np. 8TB a niektóre nie posiadają opcji zaawansowanych. Kładziesz nacisk na szybkość czy niezawodność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co w temacie NAS jestem dosyć zielony, ale przymierzam się do zakupu pierwszego NASa i mam pewien dylemat na starcie. NAS ma być w domu i służyć mnie, żonie i córkom (w sumie 4 osoby) jako domowe centrum multimedialne (odtwarzanie filmów, muzyki, bajek a także zdjęć rodzinnych), a oprócz tego robić backupy z telefonów i pc. Na to wszystko potrzebuję ok. 8-10TB miejsca na dyskach. Czy do takich celów wystarczy 2 zatokowy nas, gdzie będą siedziały dwa 8TB dyski spięte w RAID1? Czy lepiej byłoby kupić 4 zatokowy i wsadzić tam 4 dyski po 4TB ale spięte w RAID10? Pojemność tu i tu byłaby ta sama, pytanie czy któreś rozwiązanie jest lepsze/gorsze i gdzie mogą wystąpić różnice? Bo taniej na pewno wyjdzie kupić urz. z 2 zatokami i 2 większe dyski...

 

moim zdaniem lepiej kupic 4 zatokowego NAS’a (polecam synology 918+) i 2 wieksze dyski na poczatek z raidem SHR da Ci to mozliwosc latwiej i szybciej powiekszenia pojemnosci pozniej skoro juz na start potrzebujesz 8-10TB, w RAID 10 do domu moim zdaniem nie ma sie co pchac

jedyne co mnie zastanawia jak ludzie pisza ze chca robic tam backup telefonu, obecnie sa telefone z androidem lub ios i one same robia backup w tych chmurkach przynajmniej moj tak robi to co tu jeszcze robic extra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie RAID od Ciebie zależy na którym Ci zależy :) pamiętaj że oprogramowanie do niego też ma swoje + i - niektóre są darmowe do np. 8TB a niektóre nie posiadają opcji zaawansowanych. Kładziesz nacisk na szybkość czy niezawodność?

docelowe zastosowanie NASa opisałem w 1 poście. nie wiem co tu więcej mogę dodać...

 

 

moim zdaniem lepiej kupic 4 zatokowego NAS’a (polecam synology 918+) i 2 wieksze dyski na poczatek z raidem SHR da Ci to mozliwosc latwiej i szybciej powiekszenia pojemnosci pozniej skoro juz na start potrzebujesz 8-10TB, w RAID 10 do domu moim zdaniem nie ma sie co pchac

jedyne co mnie zastanawia jak ludzie pisza ze chca robic tam backup telefonu, obecnie sa telefone z androidem lub ios i one same robia backup w tych chmurkach przynajmniej moj tak robi to co tu jeszcze robic extra?

no właśnie ja też Synology biorę głównie pod uwagę - mam od nich router i jestem mega zadowolony niezawodnością działania i prostotą obsługi :)

W przypadku 4 zatokowych myślałem o DS418play. Czym się różni 918+ ?

 

Co do raid SHR to na czym on polega? Czy dobrze rozumiem, że jeśli teraz włożę 2 dyski np. 8TB pracujące w raid1, a z czasem będę chciał dołożyć np. 2 dyski 10TB to bez rozwalania całej macierzy i robienia raid od nowa będę mógł powiększyć przestrzeń do 18TB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

docelowe zastosowanie NASa opisałem w 1 poście. nie wiem co tu więcej mogę dodać...

 

 

 

no właśnie ja też Synology biorę głównie pod uwagę - mam od nich router i jestem mega zadowolony niezawodnością działania i prostotą obsługi :)

W przypadku 4 zatokowych myślałem o DS418play. Czym się różni 918+ ?

 

Co do raid SHR to na czym on polega? Czy dobrze rozumiem, że jeśli teraz włożę 2 dyski np. 8TB pracujące w raid1, a z czasem będę chciał dołożyć np. 2 dyski 10TB to bez rozwalania całej macierzy i robienia raid od nowa będę mógł powiększyć przestrzeń do 18TB?

SHR bliżej jest do RAID5. Jedyna różnica, to możliwość użycia różnych pojemności. Dokładając 2 dyski 10TB to de facto zwiększysz powierzchnie do 26 TB. A najlepiej to dać 4x4 TB i w razie potrzeb wymienić dyski na większe i przebudować macierz w locie.

 

a 918+ to produkt kierowany do średnich firm - ma możliwość dorzucenia dysków M.2 jako cache do SSD. Ma też zdecydowanie mocniejszy procesor i możliwość rozbudowy pamięci do 8 a nie 6 giga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

docelowe zastosowanie NASa opisałem w 1 poście. nie wiem co tu więcej mogę dodać...

 

 

 

no właśnie ja też Synology biorę głównie pod uwagę - mam od nich router i jestem mega zadowolony niezawodnością działania i prostotą obsługi :)

W przypadku 4 zatokowych myślałem o DS418play. Czym się różni 918+ ?

 

Co do raid SHR to na czym on polega? Czy dobrze rozumiem, że jeśli teraz włożę 2 dyski np. 8TB pracujące w raid1, a z czasem będę chciał dołożyć np. 2 dyski 10TB to bez rozwalania całej macierzy i robienia raid od nowa będę mógł powiększyć przestrzeń do 18TB?

 

rozni sie procesorem wersja z plusem jest troche mocniejsza, mozna zainstalowac wiecej ramu (choć ja mam wersje z 4gb i spokojnie starcza ale nie korzystam z maszyn wirtualnych) mozna zamontowac 2x SSD jako cache zapisu/odczytu (moim zdaniem to dla urzytku domewego i bez 10GbE jest bez sensu), mozna rowniez pozniej kupic i podpiac jednostke rozszerzajaca DX517 i miec razem 9 dyskow (choc nie wiem jak to wplywa na wydajnosc ) i na koniec ma 3 lata gwarancji zamiast 2 w innych wersjach

 

kalkulacja pojemnosci roznych poziomow RAID i porownanie do SHR i SHR-2

https://www.synology.com/pl-pl/support/RAID_calculator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro shr przypomina trochę raid5 to czy jego uzywanie przy takich pojemnościach dysków nie jest zbyt ryzykowne? Bo z tego co sie orientuję to od raid5 raczej się już odchodzi, bo czas odbudowywania macierzy po odpadnięciu 1 dysku i szanse na wystąpienie błędów są bardzo duże przy dyskach >1 TB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro shr przypomina trochę raid5 to czy jego uzywanie przy takich pojemnościach dysków nie jest zbyt ryzykowne? Bo z tego co sie orientuję to od raid5 raczej się już odchodzi, bo czas odbudowywania macierzy po odpadnięciu 1 dysku i szanse na wystąpienie błędów są bardzo duże przy dyskach >1 TB

nie stosuje się R5 nie tylko z tego powodu. Problemem są nienaprawialne błędy odczytu. One w przypadku wiszenia na 1 parzystości mogą uwalić całą macierz. Czas odbudowy to nie jest tak ważna rzecz jak niefizyczna możliwość wylotu danych w kosmos. Plus takie dyski mogą walić 100 MB/s w odbudowie (przy odpowiednio szybkim kontrolerze) więc 3h to nie jest długo jak na odbudowę. Gorzej jest z dyskami 10 TB które odbudowują się ponad dobę (w idealnych warunkach) - realnie ponad dwie. Wtedy to mając R6 jest niepewnie. Dlatego jeśli jest się świadomym zagrożenia z URE można używać R5 - bo używanie R6 w 4 dyskowej macierzy to nie jest opłacalne - to już lepiej dać R10. Z reguły ludzie polecają macierze 8-12 dysków, w dużych półkach ma się hot-spare gdzie jak się dysk wyłoży to automatycznie wchodzi na jego miesjce i odbudowa jest automatyczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie stosuje się R5 nie tylko z tego powodu. Problemem są nienaprawialne błędy odczytu. One w przypadku wiszenia na 1 parzystości mogą uwalić całą macierz. Czas odbudowy to nie jest tak ważna rzecz jak niefizyczna możliwość wylotu danych w kosmos. Plus takie dyski mogą walić 100 MB/s w odbudowie (przy odpowiednio szybkim kontrolerze) więc 3h to nie jest długo jak na odbudowę. Gorzej jest z dyskami 10 TB które odbudowują się ponad dobę (w idealnych warunkach) - realnie ponad dwie. Wtedy to mając R6 jest niepewnie. Dlatego jeśli jest się świadomym zagrożenia z URE można używać R5 - bo używanie R6 w 4 dyskowej macierzy to nie jest opłacalne - to już lepiej dać R10. Z reguły ludzie polecają macierze 8-12 dysków, w dużych półkach ma się hot-spare gdzie jak się dysk wyłoży to automatycznie wchodzi na jego miesjce i odbudowa jest automatyczna.

ok, dlatego dopytuję czym różni się SHR i czy jest on bezpieczniejszy od "zwykłego" RAID5? Może Synology udało się jakoś rozwiązać ten problem? Czy słyszeliście o jakichś problemach z odbudową macierzy SHR w momencie wysypania się jakiegoś dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dlatego dopytuję czym różni się SHR i czy jest on bezpieczniejszy od "zwykłego" RAID5? Może Synology udało się jakoś rozwiązać ten problem? Czy słyszeliście o jakichś problemach z odbudową macierzy SHR w momencie wysypania się jakiegoś dysku?

zasadniczo SHR to raid programowy, R5 zwyczajowo jest raidem sprzętowym. Jedyną różnicą jest to, że można łączyć dyski o różnej pojemności i ta różnica pojemności jest wykorzystywana (w SHR). A co do drugiego pytania - w sensie czy jeśli odbudowujesz macierz i padnie Tobie 2-gi dysk. Jeśli masz SHR-1 i padnie podczas odbudowy dysk - dane lecą w kosmos, jeśli masz SHR-2 to macierz to przeżywa. Oczywiście w 2-giej opcji odbudowa trwa dłużej, bo musi "wyliczyć" dane dla 2 dysków i zapisuje na 1. Nie wiem czy oni odbudowują 2 dyski równocześnie czy pojedynczo (co jest z punktu bezpieczeństwa danych rozsądniejsze).

Problemy mogą się pojawić w momencie gdy jakieś dane są uszkodzone (macierz nie była regularnie sprzątana i sprawdzana) - wtedy mogą pojedyncze pliki wypaść (chyba, bo nigdy nie miałem z tym styczności).

SHR-1 zabezpiecza przed padem 1 dysku a SHR-2 przed 2. Jeśli wypadnie więcej dane są nie do odzyskania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc wybór padł najprawdopodobniej na Synology ds418play. Natomiast u mnie na wiosce dosyć często są zaniki prądu, zwłaszcza w lato więc jaki byście polecili niedrogi UPS do podtrzymania tego nas'a no i jeszcze routera Synology rt2600. Czy jest opcja aby w momencie gdy prądu nie ma przez dłuższy czas to ups potrafi (po USB) wylaczyc nas?

 

U siebie mam już 2 upsy firmy CyberPower i jak do tej pory sprawują się bez zarzutu więc mogą być tej firmy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Cyberpower DX650E + Synology DS415Play (4x3TB) - działa bardzo ładnie. Szacowany czas podtrzymywania około 100 minut, można oczywiście zdefiniować ile minut przed rozładowaniem baterii NAS ma się wyłączyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Cyberpower DX650E + Synology DS415Play (4x3TB) - działa bardzo ładnie. Szacowany czas podtrzymywania około 100 minut, można oczywiście zdefiniować ile minut przed rozładowaniem baterii NAS ma się wyłączyć.

Niestety nie jest on już nigdzie dostępny. Coś innego w cenie do 300zl (oczywiście im taniej tym lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdż rozwiązania firmy QNAP. TS-431P2 1GB za 1400zł, dokupujesz 4GB DDR3 za 130zł i masz za <1530zł NAS na 4 HDD, na bazie 4 rdzeniowego procesora Annapurna Labs AL-314 1.7 GHz.

Synology DS418play za 2100 zł jest na bazie 2 rdzeniowego celerona 2 GHz + 2GB DDR.

 

Różnica w cenie to jakieś 570zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiłem Synology DS918+ w MediaMarkt za 2500 zł w tym 250 zł zwrotu w formie bonów. Będzie na jakąś grę w najbliższym czasie :) Chyba najlepsza oferta na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...