Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zireael7

Windows 10 1809

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładam ten wątek, żeby można było tu pisać o swoich odczuciach co do tej wersji systemu - zamiast zaśmiecać wątek o 1709 :).

 

Zapraszam do dyskusji :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno moje dotychczasowe wrażenie, nie całkiem dobre, dotyczy domyślnej aplikacji dla plików zip. System nie pozwala mi na zmianę na 7-Zip czy WinRAR, zatkał się na Eksploratorze, i żaden sposób zmiany nie pomaga, on nawet nie drgnie! Mowa o ofkors czystej instalce, nie preinstalowanym czy upgrade'owanym środowisku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie najważniejsze :

 

1) Wrzucili aktualizację z mikrokodem Spectre/Meltdown (zastępuje kod z BIOSu, jeżeli jest starszy) :

1a) Problemy z wydajnością (standardowe dla tych poprawek, LGA 1366/1156 dostały po wydajności najmocniej)

1b) Blokada podkręcania na Broadwell'ach (do obejścia przesz usunięcie pliku z mikrokodem).

1c) M$ używa pierwszego kodu Intela z Kwietnia w tej aktualizacji, natomiast w Sierpniu Intel udostępnił poprawione wersje mikrokodów dla niektórych procesorów.

 

2) Usuwanie plików użytkownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Ad. 1a) ja zauważyłem lekki wzrost wydajności na 1809, ponadto sam katalog windows zajmuje u mnie 3 GB mniej niż wersja poprzednia.

Ad. 2) nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby aktualizacja usunęła jakieś pliki użytkownika. Mógłbyś podać więcej szczegółów, np. gdzie te pliki mniej więcej się znajdowały, co to za rodzaj, format plików itp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Jak masz procka z 2014 roku* lub nowszego, poprawek niemal nie odczujesz (jedynie spadek wydajności dysków NVMe w granicach 10%, na moim SM961 mam spadek o ok. 5% - w zależności od testu). Im starszy sprzęt, tym spadek wydajności procesora jest większy (dotyczy procesorów Intela ale nie starszych niż Core 2 Duo/Quad 45nm, ponieważ do nich poprawki nawet nie przewidziano).

Ad. 2. Narażone jest wszystko co znajduje się w folderze użytkownika (tj. w folderach Zdjęcia, Muzyka, Dokumenty, itp.).

Jedno ze źródeł (ang.) : LINK.

 

*1b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Ad. 1. Jak masz procka z 2014 roku* lub nowszego, poprawek niemal nie odczujesz (jedynie spadek wydajności dysków NVMe w granicach 10%, osobiście mam spadek o ok. 5% - w zależności od testu), im starszy sprzęt, tym spadek jest większy (aha, dotyczy procesorów Intela ale nie starszych niż Core 2 Duo/Quad 45nm, ponieważ do nich poprawki nawet nie przewidziano).

Ad. 2. Narażone jest wszystko co znajduje się w folderze użytkownika (tj. w folderach Zdjęcia, Muzyka, Dokumenty, itp.).

Jedno ze źródeł (ang.) : LINK.

 

*1b

 

Ad.1 Minimalny spadek wydajności jest tylko na platformach od Intel 6Gen czyli 2015 rok.

 

Ad.2 A kto normalny trzyma cenne dane na dysku C: ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ad.1 Minimalny spadek wydajności jest tylko na platformach od Intel 6Gen czyli 2015 rok.
Sugeruje się danymi z inSpectre (oraz obsługą instrukcji invpcid) : LINK.

Nie posiadam jednak Haswella (lub nowszych procesorów), więc nie mogę potwierdzić ile faktycznie wynosi spadek w ich przypadku.

 

PS. Stare gry muszą trzymać w Dokumentach save'y (inaczej nasze postępy nie będą dostępne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tej aktualizacji schrzaniło mi się centrum akcji, nie wyświetlają się w nim żadne powiadomienia. Wyskakują jedynie cyferki na tej małej ikonce chmurki na pasku koło zegara, że mam nowe powiadomienie, a jak się w nią kliknie, to wysuwa się ten boczny pasek gdzie powinno się wyświetlić to powiadomienie, a powiadomienia nie ma ani śladu, pasek jest pusty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zdeaktywowac/usunac te update'y microkodu z 1809, zeby miec normalna wydajnosc na starszych prockach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobnostka, ale może być upierdliwa: przy czystej instalce i tworzeniu pierwszego lokalnego konta system już nie pozwala podać podpowiedzi do hasła, żąda za to wybrania 3 predefiniowanych pytań i podania na nie odpowiedzi.

Na próbę zainstalowałem na jednym z komputerów u mnie w biurze - na tych komputerach pracuje wiele osób, na kontach domenowych, konto lokalne służy tylko do skonfigurowania maszyny. Nie planuję być tutaj adminem dożywotnio (ale kto mnie tam wie), podawanie odpowiedzi na bardzo ograniczone pytania (jest ich chyba 6, wszystkie bardzo personalne) celem ustawienia hasła do tego profilu to jakiś dowcip, ech.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zainstalowałem przedwczoraj i nie zauważyłem zniknięcia żadnych plików, ale na wszelki wypadek dziś sprawdzę dokładnie i zrobie backup, w sumie już z pół roku nie robiłem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie równiez wszystko ok, zero problemów po aktualizacji. Widzę, że odrobinę zmieniła się kolorystyka (wydaje się mniej agresywna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie równiez wszystko ok, zero problemów po aktualizacji. Widzę, że odrobinę zmieniła się kolorystyka (wydaje się mniej agresywna).

ja właśnie ściągnąłem tą aktualizację, bo w ustawieniach można zmienić "profil na ciemny" i wtedy wiekszość aplikacji systemowych i okien eksploratora są ciemne/czarne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Wrzucili aktualizację z mikrokodem Spectre/Meltdown (zastępuje kod z BIOSu, jeżeli jest starszy) :

Dzięki za informację bo nawet się nie kapnąłem! :E Zastanawia mnie teraz jak oni tego dokonali, skoro aby fix dla Spectre działał trzeba było modować BIOS podając nowy mikrokod?

 

No nie chce mi się wierzyć, że w cały proces aktualizacji systemu do 1809 był zaszyty jakiś uniwersalny programator BIOSów płyt głównych! :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Dzięki za informację bo nawet się nie kapnąłem! :E Zastanawia mnie teraz jak oni tego dokonali, skoro aby fix dla Spectre działał trzeba było modować BIOS podając nowy mikrokod?

 

No nie chce mi się wierzyć, że w cały proces aktualizacji systemu do 1809 był zaszyty jakiś uniwersalny programator BIOSów płyt głównych! :E

 

Widać ze kompletnie nie rozumiesz tematu. System ci nie aktualizuje UEFI ! w UEFI nadal masz ten mikrokod który został wgrany w raz z aktualizacją UEFI przez ciebie lub producenta płyty. System tylko w locie koryguje Mikrokod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację bo nawet się nie kapnąłem! :E Zastanawia mnie teraz jak oni tego dokonali, skoro aby fix dla Spectre działał trzeba było modować BIOS podając nowy mikrokod?

 

No nie chce mi się wierzyć, że w cały proces aktualizacji systemu do 1809 był zaszyty jakiś uniwersalny programator BIOSów płyt głównych! :E

 

Nie ma żadnego programatora ;)

 

Modyfikacja mikrokodów przez system następuje w pamięci RAM i jest wykonywana każdorazowo, w związku z czym bios nadal posiada kody które zostały z nim wgrane, a system co każdy start modyfikuje te dane w pamięci RAM przez co modyfikacja nie jest stała ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tej aktualizacji schrzaniło mi się centrum akcji, nie wyświetlają się w nim żadne powiadomienia. Wyskakują jedynie cyferki na tej małej ikonce chmurki na pasku koło zegara, że mam nowe powiadomienie, a jak się w nią kliknie, to wysuwa się ten boczny pasek gdzie powinno się wyświetlić to powiadomienie, a powiadomienia nie ma ani śladu, pasek jest pusty.

Ja mam to samo, cała reszta śmiga. Postawiłem system na czysto i to samo. Z ciekawości jaki masz sprzęt? Ja mam MSI Z270 sli plus i i7 7700k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Ja mam to samo, cała reszta śmiga. Postawiłem system na czysto i to samo. Z ciekawości jaki masz sprzęt? Ja mam MSI Z270 sli plus i i7 7700k.

 

Z pewnością laptop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi po aktualizacji zniknęły ustawienia od dźwiękówki i zrobiłem powrót do poprzedniej kompilacji. Jak teraz ponownie zrobić aktualizacje do 1809 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Jak masz procka z 2014 roku* lub nowszego, poprawek niemal nie odczujesz (jedynie spadek wydajności dysków NVMe w granicach 10%, na moim SM961 mam spadek o ok. 5% - w zależności od testu). Im starszy sprzęt, tym spadek wydajności procesora jest większy (dotyczy procesorów Intela ale nie starszych niż Core 2 Duo/Quad 45nm, ponieważ do nich poprawki nawet nie przewidziano).

Ad. 2. Narażone jest wszystko co znajduje się w folderze użytkownika (tj. w folderach Zdjęcia, Muzyka, Dokumenty, itp.).

Jedno ze źródeł (ang.) : LINK.

 

*1b

Mam i7 2600 (bez k) więc śmiem się nie zgodzić :)

 

Co do tych znikających plików, to tak na prawdę jak na razie są to pojedyncze przypadki, w których nie wiadomo co konkretnie było przyczyną, że windows wykasował te pliki. Może to w zasadzie dotyczyć tylko specyficznych konfiguracji lub wynikać z konfliktu z jakimiś programami. Ponadto o tym, że to obecnie jest garstka użytkowników świadczy samo stwierdzenie na końcu:

Nawet jeśli okazałoby się, że tylko 1% użytkowników padł ofiarą tak poważnego błędu, to i tak byłoby to o 1% za dużo.

Czyli tak na prawdę to nawet do 1% nie doszło, a robi się z tego newsa jakby to działo się u każdego. Fakt, źle że takie coś się dzieje, ale sianie paniki jest zbędne, a błędy zawsze się zdarzają i będą zdarzały i to czasem większe czasem mniejsze, jak w każdym systemie operacyjnym, bo nie ma idealnego, bezbłędnego systemu, który działałby bezproblemowo na każdej możliwej konfiguracji sprzętowej na świecie. Jest nierealne by coś takiego osiągnąć. Lecz można to minimalizować i po to są właśnie dane telemetryczne i diagnostyczne, ale to też jest be i przecież trzeba to powyłączać, a potem wielkie zdziwienie, czemu MS nie naprawia jakiś błędów. Jak ma naprawiać, skoro o niektórych nawet nie wie, skoro systemy ich nie mogą raportować na serwer.

 

@ agent_x007 Zależy jak stare są te gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa póki co bez problemów, nic nie usunął i czarne tło w eksploratorze dla mnie na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Temat na redicie ogarnia gość, który atakował Asusa za HDR, dostał firmware na testy, a teraz "męczy" Aorusa. I to nie jest tak, że miliard much nie może się mylić, bo przecież są pomiary. Ustawisz HDR Gaming, windows i kalibrator pokaże Ci 465 nit. A potem wyświetlasz okno 1% i masz 1000 nit, mimo tego co pokazuje Windows. Pomijam, czy jest to przepalone 1000 nit czy nie, ale jest to niespójne z kalibratorem.  I żeby było jeszcze śmieszniej, ustawiasz HDR default, kalibrator Windows pokazuje 1000 nit, a realnie wyświetlane okienko 1% 450 nit.  Gigabyte, why?
    • jaką płytę zamówiłeś i jaki procesor? I może lepiej niech Ci to ktoś poskłada, patrząc po Twoich postach to wybacz, ale narobisz sobie więcej strat  
    • Jakos tak, ja chwilowo wylaczylem update w steamie, gram od tygodnia ze spora iloscia modow i nie chce sobie tego popsuc. Poczekam z updejtem na jakies jego recenzje/sprawozdania czy wogole warto no i co wlasciwie popraili nim.
    • Para wodna jest najobficiej występującym gazem cieplarnianym, mieszkam w Borach, często mamy tu silne anomalie, wiatrołomy, tromby, wysokoenergetyczne burze... A to wszystko z powodu lasu. Można to potraktować jako ciekawostkę ale gdyby zalesić 90% kraju to dopiero klimat by nam się zmienił  Lasy akumulują wilgoć, zatem wedle logiki UE zalesianie spowoduje wzrost ilości gazów cieplarnianych... Wzrost termodynamiki itd...  Ja też wysiadam
    • No wybaczcie, ale jestem tutaj od 2008 r. i właśnie widzę jak się forum zmieniło. W zasadzie sami entuzjaści zostali. Jeszcze kilka lat temu tak nie było. Natomiast w przypadku sprzętu jest zastój w niższych segmentach. Spójrzcie ile kilkuletnich kart jest do tysiąca złotych. Nadal są sprzedawane GTX-y 1650 po 700 - 800 zł! Najtańszą sensowną kartą jest RX 6600, a więc również już nie najnowsza generacja za ok. 900 - 1000 zł. Nie ma dzisiaj czegoś takiego jak i3 HSW + GTX 750 Ti. Ceny każdego segmentu są co jakiś czas przesuwane do góry. Niższe są olewane w ogóle przez producentów. O cenach płyt głównych nawet nie będę wspominał, bo czasy kiedy przyzwoitą "zetkę" kupowało się za 400 - 500 zł już chyba dawno temu minęły. Ja wiem, inflacje i cała masa innych rzeczy, ale rynek komputerów żyje obecnie wyłącznie od kart x600 wzwyż oraz procesorów i5/R5 wzwyż (AMD nawet nie wypuszcza już R3...), wszystko co poniżej zostało praktycznie zaorane. I tak, entuzjaści, którzy właśnie głównie zostali tutaj na forum, nie dostrzegają tych zmian, że komputer robi się powoli wyłącznie dla nich. Baaa... nawet im nie przeszkadza, że nawet ich najwyższe segmenty co chwilę drożeją. Przejrzyjcie testy, co się testuje i co jest w sklepach, a nie mówcie ślepo, że niższe segmenty super się trzymają.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...