Skocz do zawartości
.PaVLo.

Samsung C27JG50 - kilka słów o nowości na rynku

Rekomendowane odpowiedzi

No i jak tam ta czcionka oraz clouding :E ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jak tam ta czcionka oraz clouding :E ?

 

 

Cuś ucichło o po chwilowym zachwycie :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie ucichło, jak już napisałem, że czcionka jest ok, na prawdę nie ma do czego się doczepić, a piszę to po 10 latach pracy na płaskich Eizo 19-24" :hmm:

 

6x8XHWeh.jpg

 

 

Równomierność podświetlenia jest na prawdę bardzo dobra, śmiem twierdzić, że nawet lepsza niż na tak porządny Eizo EV2436W na IPS-ie. Obejrzałem ostatnio kilka filmów w nocy, pograłem w kilka gier i coś czuję, że monitor zostawię, bo podoba mi się jego odwzorowanie kolorów oraz czerń, a przed wszystkim szybkość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Todisa nie znasz? :E Przecież on szuka atencji, chwilowo nie odpisywałeś - znaczy, że dostrzegłeś problem z czcionkami w końcu, więc nie masz wady wzroku(dr Todis :E).

 

Kurde, ten Samsung wprawia mnie w niemały dylemat, bo powoli będę chciał zmieniać CFG73 na coś większego... :hmm:

 

Jak wygląda smużenie między trybami overdrive?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie ucichło, jak już napisałem, że czcionka jest ok, na prawdę nie ma do czego się doczepić, a piszę to po 10 latach pracy na płaskich Eizo 19-24" :hmm:

 

6x8XHWeh.jpg

 

 

Równomierność podświetlenia jest na prawdę bardzo dobra, śmiem twierdzić, że nawet lepsza niż na tak porządny Eizo EV2436W na IPS-ie. Obejrzałem ostatnio kilka filmów w nocy, pograłem w kilka gier i coś czuję, że monitor zostawię, bo podoba mi się jego odwzorowanie kolorów oraz czerń, a przed wszystkim szybkość.

 

Cieszę się, tyle, że zdjęcie czcionki z tej odległości nic nie pokarze. Musiałbyś zrobić z większym przybliżeniem.

Coś takiego

https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/markowal/018/Samsung-C32HG70/Samsung%20C32HG70-czcionki-quantumdot.jpg

Co do czerni - podświetlenia - jak dasz radę wrzuć fotę.

 

Todisa nie znasz? :E Przecież on szuka atencji, chwilowo nie odpisywałeś - znaczy, że dostrzegłeś problem z czcionkami w końcu, więc nie masz wady wzroku(dr Todis :E).

 

Kurde, ten Samsung wprawia mnie w niemały dylemat, bo powoli będę chciał zmieniać CFG73 na coś większego... :hmm:

 

Jak wygląda smużenie między trybami overdrive?

 

To gdy się zdecydujesz nie skowycz w PM-kach do mnie lub innych o pomoc, bo wiem, że nic nie ogarniasz choć podobno się dokształciłeś :E

Edytowane przez Todis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łoo Panie, z takiej odległości to tylko Ant-Man lub roztocza mogą dojrzeć różnicę, odpuść sobie, albo czekaj na internetowe testy, ja się w takie bzdury nie bawię, tekst jest czytelny i to mi wystarcza. Co do czerni i podświetlenia, to próbowałem robić zdjęcia, ale zawsze wychodziły jakieś bzdury i mocne przekłamania, nie mam sprzętu do tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A testowałeś czy w grach nie ma ghostingu? tego się najbardziej obawiam przechodząc z tn 1ms na va 4ms

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie odświeżanie ustawimy. Robiąc UFO Test w 144Hz widać, że matryca jest szybka, nie to co na starym Eizo, ale im mniejsza częstotliwość, tym efekt jest bardziej widoczny. Jednak gram w 60Hz w różne RPG i to w zupełności starcza. Sprawdziłem też Doom w 120Hz i jest kozacko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości na całkowitym czarnym tle i bez oświetlenia pod różnymi kątami to na ekranie pojawia się fiolet czy rozjaśnia się czerń ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zbliżyć telefon do monitora tak jak zrobiłeś i dodatkowo zrobić mocne cyfrowe zbliżenie na telefonie i wyjdzie ci tak jak trzeba - no ale jak ci się nie chce nie nalegam;) .

 

Powiększyłem to zdjęcie co kolega wrzucił i widać że litery są bardziej w całości, pełne, zlane w jeden obiekt, co wróży że jest lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości (...)

Rozjaśnia się czerń.

 

Tenzi to już szukanie na siłę jakiś drobnych wad. Może faktycznie w takim powiększeniu coś wyjdzie, ale nikt tego z 60-70cm, a nawet 30cm nie zobaczy, bo tekst jest zawsze czytelny. Byłem również na to bardzo wyczulony, bo stawiam na pierwszym miejscu jakość ponad szybkość matrycy i na prawdę jestem zadowolony z monitora i coraz bardziej przekonany, aby go zostawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zbliżyć telefon do monitora tak jak zrobiłeś i dodatkowo zrobić mocne cyfrowe zbliżenie na telefonie i wyjdzie ci tak jak trzeba - no ale jak ci się nie chce nie nalegam;) .

 

Dokładnie, przecież to nie trzeba mieć nie wiadomo jakiego sprzętu by to wychwycić a wielu ułatwiłoby wybór, sam szukam 2 monitora 144hz i chętnie spróbowałbym tego samsunga o ile poprawili te półpiksele.

Zobacz fragment recki Kaiketsu, on na 23,6 cala FHD bez problemu to widział i opisał.

http://forum.pclab.pl/topic/1202459-Samsung-CFG70/

Z uwagi na gięcie matrycy, tekst jest niestety nieostry - efekt zachodzenia na siebie pikseli po procesie gięcia. Próbowałem wszystkiego. Ustawienia ostrości (najlepiej wypada sharpness 64 IMHO), Clear Type, black equalizer w różnych ustawieniach, czy nawet różne przeglądarki i różne metody renderu (w tym: dodatek firefox text anti-aliasing). Niestety - trzeba trzymać się sztywno tych 70 cm. Tutaj najlepsze porównanie ostrości tekstu (XB271HU vs. CFG70 po prawej). Na żywo tekst na CFG70 jest mniej ostry, niż na zdjęciu.

 

WyVz19B.jpg

 

Kolejnym "tekstowym" problemem jest "wyostrzanie się" tekstu w nieprzyjemny sposób przy scrollowaniu ekranu, co na 144hz generalnie jest przyjemnością. Tutaj, z uwagi na tem myk jest to nieprzyjemne, tekst zmienia swoją postać, robi się ostry/zapikselowany przy pewnej "prędkości" z jaką obraz jedzie w górę/dół - pech chciał, że akurat przy tej, z którą często przerzucam strony w poszukiwaniu czegoś ciekawego. Do tego dochodzi uwidacznianie się "light stripe" przy przesuwaniu okienka z lewej na prawą i wychodzi na to, że fanatycy jarania się 144hz na pulpicie będą niepocieszeni :E

 

Właśnie o to chodzi.

Jeśli ty nie widzisz jakiejś nieostrości to pewnie samsung to poprawił wreszcie.

Zdjęcie z przybliżeniem tylko by nas utwierdziło.

Edytowane przez Todis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia renderowania czcionek. Być może coś namieszali, żeby było poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pavlo miałem "poprzednika" - C27FG70 - sprzedałem bo niestety masakrował mi oczy mimo kombinowania z ustawieniami :/. Ile godzin dziennie z niego korzystasz? Jak ze zmęczeniem wzroku? Co do czcionek to w C27FG70 nie były bardzo irytujące, ale jednak było to widoczne po przyjrzeniu się. Jeżeli możesz to przyłączam się do prośby o zdjęcia z bliższej odległości.

 

W zasadzie pytanie o zmęczenie oczu kieruję do wszystkich którzy mieli już z nim styczność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można zamówić ten monitor z polskiej dystrybucji?

Ja zamówiłem w Komputroniku

 

Fkuxuuzh.jpg

tu0sJBjh.jpg

D2Beog4h.jpg

Lq17hCxh.jpg

tAoZ0vlh.jpg

 

Mogą być trochę rozmazane, bo przy takim przybliżeniu, bo każde drganie widać, roztocza pewnie też :E

 

Nikt nie siedzi z nosem przy matrycy, moim zdaniem to szukanie wad na siłę, jakbym mógł, to bym zaprosił sceptyków i pokazał na żywo jak to się dobrze prezentuje :)

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za foty.

Niestety Samsung tego nie poprawił.

Tu masz foty jak u mnie czcionka wygląda.

Naciśnij na zdjęciu by powiększyć.

https://postimg.cc/w1Hyjf0k

https://postimg.cc/JDyt29zR

 

Widzisz różnicę w ostrości.

 

Mój aparat jest stary i ma 10 lata ale wyraźnie widać (2 zdjęcie), że czarny kontur tekstu zawsze zajmuje pełnego, kwadratowego piksela.

Edytowane przez Todis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem że będzie po staremu bo to ta sama matryca co w CHG70 tylko wykastrowana ;)

 

PS. Problem będzie bardziej widoczny na 32 calowej wersji tego monitora. Na 27 calach PPI łagodzi objawy -

to samo miałem na CHG70.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać różnicę "pod mikroskopem", normalny użytkownik tego nie zauważy. Kwestią też jest ustawienie techniki ClearType i wybór czcionki. Ja szukałem monitora do gier i filmów, a nie oglądania bakterii ;) . Ciężko znaleźć coś płaskiego w 27 calach i na VA. Gry wyglądają świetnie, tekst jest czytelny z bardzo bliska, filmom również niczego nie brakuje, a to, że czcionka może faktycznie lekko nachodzi na inny piksel, przy takiej rozdzielczości i plamce 0,223, kompletnie nie przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać różnicę "pod mikroskopem", normalny użytkownik tego nie zauważy. Kwestią też jest ustawienie techniki ClearType i wybór czcionki. Ja szukałem monitora do gier i filmów, a nie oglądania bakterii ;) . Ciężko znaleźć coś płaskiego w 27 calach i na VA. Gry wyglądają świetnie, tekst jest czytelny z bardzo bliska, filmom również niczego nie brakuje, a to, że czcionka może faktycznie lekko nachodzi na inny piksel, przy takiej rozdzielczości i plamce 0,223, kompletnie nie przeszkadza.

 

I tylko się z tego ciesz.

Tylko tu nie chodzi o to, że ktoś widzi te półpiksele dosłownie. U mnie przejawia się to tym, że ten tekst na samsungach nie jest tak ostry i mniej "czarny", taki bardziej mętny.

Dobrze to ukazał Kaiketsu w swojej recenzji wklejając 2 zdjęcia. Tam był samsung VA 23,6 cala.

Przecież tą różnicę w ostrości dla mnie czytaj czytelności czcionki widać gołym okiem

WyVz19B.jpg

 

Clear type to se se możesz .......... nie napiszę ci gdzie wsadzić bo doskonale wiem co potrafi ta opcja robić z czcionkami szczególnie na różnych forach.

Włącz se to i czytaj to forum a zrozumiesz o czym piszę.

Samsung wie o problemie i doskonale także wie, że to nie wina matryc a elektroniki (inni producenci na tych samych matrycach samsunga produkują monitory z normalnymi czcionkami) i nic kompletnie z tym nie robi.

Teraz jak pisał Azgan - wypluli kastrata z tym samym problem i liczą, że ceną ludzi przyciągną.

 

Zobacz co się dzieje z modelami FHD VA 144hz od samsunga.

Ja zamawiałem pierwszą sztukę wersj 27 FHD to kosztowała w promocji w X-kom 1999zł - przeceniona z 2199zł.

Teraz widuję je za 1199zł - raz był gdzieś w morele chyba za 1099zł.

Wolą iść w dół z ceną niż poprawić realnie problem.

 

Kolejne rewizje modele i masz to samo, dla mnie to nie halo ze strony samsunga.

Edytowane przez Todis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyż miałem nadzieje że samsung coś z tym zrobił :E żartuje :E spodziewałem się tego że tak będzie.Todis a może to już nasze zboczenia siegają zenitu co do jakości wyświetlanego obrazu ??? ;) 99% ludzi kupi szkiełko jakie kupi i jest zadowolona a garstka ludzi szuka dziury w całym :P oj chyba czas zejść na ziemie.Sprawa jest prosta trza iść na kompromisy albo zajeb... jakości obraz abo szybka matryca z bajerami. a z tego co widze nie da sie tego przeskoczyć hmmmm :hmm: chociaż może być złoty środek Eizo Foris FS2735-BK (widziałem osobiscie i powiem że jest bardzo dobrze) druga opcja to ViewSonic XG2703-GS ( z tym pacjentem nie mialem do czynienia a byłem blisko) w ktoryms poscie prosilem azgana żeby tak od serducha napisał jak sie ma ten eizo do tego viewsonica ale nic nie naskrobał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tyż miałem nadzieje że samsung coś z tym zrobił :E żartuje :E spodziewałem się tego że tak będzie.Todis a może to już nasze zboczenia siegają zenitu co do jakości wyświetlanego obrazu ??? ;) 99% ludzi kupi szkiełko jakie kupi i jest zadowolona a garstka ludzi szuka dziury w całym :P oj chyba czas zejść na ziemie.Sprawa jest prosta trza iść na kompromisy albo zajeb... jakości obraz abo szybka matryca z bajerami. a z tego co widze nie da sie tego przeskoczyć hmmmm :hmm: chociaż może być złoty środek Eizo Foris FS2735-BK (widziałem osobiscie i powiem że jest bardzo dobrze) druga opcja to ViewSonic XG2703-GS ( z tym pacjentem nie mialem do czynienia a byłem blisko) w ktoryms poscie prosilem azgana żeby tak od serducha napisał jak sie ma ten eizo do tego viewsonica ale nic nie naskrobał ;)

 

Jedyną zaletą tego samsunga to kolory, fakt przejaskrawione i nienaturalne ale jednak mogą się podobać. Dla mnie zakrzywienie to wielki minus i do tego te czcionki.

Pozostaje mieć 2 monitory - jedne gamingowy, 2 to jakiś (wiadomo jaki :E ) NEC CT .

99% ludzi cieszy się, że ma tylko 2 martwe piksele, niestety tak to wygląda, ważniejszy napis ROG czy logo smoka od MSI :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Todis aż takiej różnicy, jak na pokazanym zdjęciu to nie ma :o . Moze faktycznie na 32 calach będzie ,ale ja i tak większego jak 27, obecnie nie potrzebuję, a na nim czcionka jest w pełni akceptowalna. Szukanie na siłę lekkiego rozmycia może ma sens dla projektantów, którzy tworzą skomplikowane projekty, zwykły użytkownik doceni kolory i szybkość.

 

Ja się jeszcze zastanawiam czy oddać go i czekać na coś innego, czy jednak przełknąć, te czcionki :E i go zostawić.

Edytowane przez .PaVLo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyną zaletą tego samsunga to kolory, fakt przejaskrawione i nienaturalne ale jednak mogą się podobać. Dla mnie zakrzywienie to wielki minus i do tego te czcionki.

Pozostaje mieć 2 monitory - jedne gamingowy, 2 to jakiś (wiadomo jaki :E ) NEC CT .

99% ludzi cieszy się, że ma tylko 2 martwe piksele, niestety tak to wygląda, ważniejszy napis ROG czy logo smoka od MSI :kwasny:

dokładnie :E na tego eizo fs 27 jako drugi sam mam ochote ale qr... byłoby wypisanie z domu :E ale z czasem to dopracuje :E

 

Todis[/b[ aż takiej różnicy, jak na pokazanym zdjęciu to nie ma :o . Moze faktycznie na 32 calach będzie ,ale ja i tak większego jak 27, obecnie nie potrzebuję, a na nim czcionka jest w pełni akceptowalna. Szukanie na siłę lekkiego rozmycia może ma sens dla projektantów, którzy tworzą skomplikowane projekty, zwykły użytkownik doceni kolory i szybkość.

 

Ja się jeszcze zastanawiam czy oddać go i czekać na coś innego, czy jednak przełknąć, te czcionki :E i go zostawić.

sam sobie robisz sieczke z głowy jak ci się podoba zostaw i zapomnij o jakis czcionkach itp kwiatkach :E ciesz się szybką matrycą i ładnie wyglądającymi grami.monitory to temat rzeka każdy ma inne priorytety koniec kropa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci powiem tak, jeśli rzeczywiści masz na nim równe podświetlenie (czerń biel-szkoda, że nie wrzuciłeś nam foty), brak badów i paprochów (to serio częste jest w samsungach, sprawdź przy max jasności na różnych tłach w nocy - żółte, białe itd.) to na twoim miejscu i pewnie sam też zostawiłbym taką sztukę.

 

Ja spotykałem monitora z wieloma innymi wadami więc je zwracałem, tutaj jednak mając sztukę bez wad te czcionki bym zaakceptował na 27 calach i 1440p bo na 32 calach już nie.

Edytowane przez Todis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...