Skocz do zawartości
1357

Jaki dysk SSD PCIe i czy to ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad dyskiem ssd na złącze pcie, posiadam płytę ASUS Z87 V Edition. Czy taki ssd będzie działać na tej płycie na full? Bo nie wiem czy ma ona to NVMe czy jakoś tak.

 

PS: Dlaczego jest tak mało dysków na złącze PCIe? W ogóle nie widzę samsunga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o NVMe to nie posiada.

 

 

Czyli bez tego jest dużo mniejsza wydajność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, w praktyce nie. Przesiadałem się na 960 Evo NVMe z zwykłego M550 i tak na żywca, bez benchmarków, to nie zauważyłem przyspieszenia. Owszem, może bootowanie trwa sekundę krócej, może pakowanie 1 GB trwa trochę krócej, pewnie, i może nawet gierki zyskały 1-2 sek na ładowaniu, ale to nie jest coś, co można zauważyć w normalnych warunkach zauważyć. Z tym, że ja używam kompa do pracy (Office, proste specjalistyczne sofciki do tekstu, PDF, przeglądarka) i do gier. Nie robię video, foto, muzyki, nie robię VM, programowania itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wsparcie" NVMe potrzebne jest tylko do startowania systemu z tego dysku.

Modyfikację polegającą na dodaniu modułu NVMe do UEFI można przeprowadzić samemu.

 

PS: Dlaczego jest tak mało dysków na złącze PCIe? W ogóle nie widzę samsunga.

Prawie wszystkie dyski PCIe NVMe na rynku konsumenckim to są dyski M.2 NVMe zamontowane w adapterze PCIe x4 -> M.2.

Wyposażając się samemu w taki adapter wybór dysków jest ogromny :)

 

Dysk po adapterze w pierwszym lub drugim slocie x16 będzie działać z pełną prędkością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adapter przepłacony bo asus. Bierz najtańszy jaki znajdziesz - to komponent funkcjonalnie pasywny.

 

i zakupie ssd na m.2?

Pamiętaj odróżniać M.2 PCIe od M.2 SATA.

 

Czy moja plyta asus z87 v edition to obsluzy? Trzeba modyfikowac bios czy wkladam karte ustawiam bootowanie i dziala?

Przy tej płycie trzeba modyfikować bios. No, chyba że dysk ma służyć na dane a nie jako systemowy - wtedy nic nie trzeba dogrywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KLIK

 

Nawet jakby coś poszło nie tak to i tak na płycie masz USB BIOS Flashback - który pozwala przywrócić bios nawet gdy ten się uszkodził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę, mam tą płytę link.

W jakiej klasy port Pcie jest ona wyposażona - przepustowość?

Jakiej szybkości dysk m.2 po przejściówce muszę nabyć aby wykorzystać przepustowość portu i znowu nie przesadzić w górę?

Kiedyś to były zdaje się Corsair Forces ponad 1000Mb/s.

Ta płyta nie ma m.2 a chciałem wrzucić mały i szybki ssd na tempy/cache programów.

Edytowane przez pierote

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie należy patrzeć na przepustowość, a wersję i ilość linii.

 

Bo co z przepustowości, skoro tryb pracy jest wypadkową możliwości urządzenia i slotu - stare urządzenia magicznie nie zaczną obsługiwać nowej wersji PCIe; urządzenia z małą ilością linii magicznie nie pojawią sobie dodatkowych fizycznych ścieżek i obwodów w kontrolerze.

 

 

Masz slot 3.0 x16 wyprowadzony z procesora. To wszystko co jest na tej płycie, poza oczywiście mPCIe (2.0 x1) oraz 5 SATA (+eSATA).

 

To oczywiście przy zastosowaniu adaptera, no i ograniczeniu się do integry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mPCIe (2.0 x1), hmm. To niewiele szybciej niż te sata. Trzeba by wziąć m.1 po przejściówce PCie-M.1 tak do 1000mb/s na szybkim kontrolerze i tyle.

Ale jak się nie opłaca akcja to pozostaje dołożenie 2 ssd po sata i koniec tematu :hmm:

Edytowane przez pierote

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mPCIe to oczywiście slot w którym jest WIFI. na 2.0 x1 nie zobaczyłbyś więcej niż 4000MB/s.

 

Na 1150 najsensowniej jest mieć którąś z lepszych płyt mATX/ATX które obsługują SLI - bo wtedy dzielą też łącze 3.0 x16 na dwa łącza 3.0 x8 (a niektóre jeszcze mogą na 8+4+4). Wtedy grafika na x8 prawie nic nie traci, a dysk operuje bez ograniczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na 2.0 x1 nie zobaczyłbyś więcej niż 4000MB/s

 

 

Holender, nie do końca rozumiem. Dyski po SATA osiągają ok 500MB/s np. mx550 a te po M.2 PCIe ponad 1000-3000MB/s P1, SX8200 a piszesz że mini slot 2.0 x1 z 4000MB/s jest wąskim gardłem?!

 

Czy sugerujesz że aby wykorzystać dobroć dobrego dysku PCIe nie łączyć go z tymże portem na tej mojej płycie?

Edytowane przez pierote

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malfunkcja klawiatury, sorry - miało być napisane 400 MB/s :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc zapomnieć!

Będzie gorzej niż po SATA3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę tak, trochę nie. Surowa przepustowość będzie gorsza. IOPSy z tytułu NVMe mogą być lepsze.

 

Tak czy inaczej, zabieg trochę bez sensu. No chyba, że już masz adapter z mPCIe do M.2 pod ręką (i masz jak go zamocować), i nie potrzebujesz do czego wbudowanego wifi/bt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jeżeli mi pełen PCIEX16 pozwoli zainstalować małego demonka szybkości to zrezygnowałbym ze starej GPU (7750/DDR5). I tak komp 90% do obróbki 2D/Office. Tylko aby wbudowana w 4690K pozwoliła na FHD - YT itp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dekodowanie video to integra jest trochę do przodu względem Twojej obecnej karty dedykowanej - poza pełnym dekodowaniem h264 posiada także częściowe dekodowanie h265.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pomyślę jak nie ma co płakać za grafą. Najwyżej młody dostanie w swoim pc nową 1050ti lub 1650 ;)

Ja dołożę ramu do 16gb, duży ssd 0,5-1tb na system, programy i coś szybkiego na tempy.

Jest plan :)

Edytowane przez pierote

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...