Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość

Gwarancja esc.pl - drugi nabywca karty graficznej

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Więc w skrócie jest tak.

 

Jestem tym drugim nabywcą, nie ma na mnie spisanej faktury. Sklep esc.pl odpisuje mi:

 

Dzień dobry,

Ta "gwarancja" nie upoważnia Pana do wymiany karty w razie awarii.

Natomiast może Pan reklamować z tytułu rękojmi u pierwotnego nabywcy przez rok czasu od momentu jak Pan kupił.

 

Na podstawie numeru seryjnego można też naprawić kartę w serwisie

Gigabyte'a. Proszę zerknąć na numer seryjny, pierwsze dwie cyfry

oznaczają rok produkcji, drugie dwie numer tygodnia w roku. Od tej daty

przez 3 lata można kartę naprawiać.

Koszt wysyłki do serwisu jest odpłatny.

 

Sklep twierdzi, że można jedynie odsyłać na serwis, by mieć tą 3 letnią gwarancję.

 

Ale serwis Gigabyte twierdzi z kolei, że jedynie sklep może odesłać do nich sprzęt:

 

Karty graficzne: GIGABYTE oferuje 3 lata gwarancji od daty produkcji. Gwarancja ta ma zastosowanie wyłącznie do dystrybutorów i dealerów. Użytkownicy końcowi, powinni składać reklamacje w ramach gwarancji przez sklep, w którym dokonano zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale beznadzieja :lol2:

jeśli masz oryginalny dowód zakupu (nieważnie czy faktura czy paragon) to jaki problem w tym widzi esc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Taki problem, że mają człowieka w d... i robią to zgodnie z prawem, bo każdy nabywca może reklamować jedynie u sprzedawcy. A sprzedawcą jest teraz pierwotny nabywca, a nie esc.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ESC widac ostatnio w kwestiach gwarancji nie idzie na reke klientom ale akurat tutaj ma racje. Trzeba bylo podac dane z faktury, tylko adres do wysylki zmienic i byloby po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od warunków gwarancji jakich udzielał sklep. A co za problem żeby sklep to wysłał do gigabyte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest problem bo reklamacje generują koszty, a sklep z tematu to dusigrosze. Warunków nie ma żadnych, piszą jedynie "gwarancja producenta xxx miesięcy" jak inne sklepy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiazaniem jest cesja praw gwarancyjnych od pierwotnego nabywcy,w takim przypadku sie nie wyłgają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozwiazaniem jest cesja praw gwarancyjnych od pierwotnego nabywcy,w takim przypadku sie nie wyłgają

Polecam tak robić i nie dać się nabijać w butelkę przez cwaniaczków. Problem w tym, że nie kazdy sprzedawca zgodzi się cokolwiek podpisywać, z tego co wiem w umowie należałoby podać np. nr pesel. Esc doskonale o tym wie i wykorzystuje.

W dziale zestawy mają swojego naganiacza, proponuję go bojkotować. http://forum.pclab.pl/user/536289-Bumcyfykszyk/ Przynajmniej tak to wygląda po analizie jego postów. jednakże od ostatniego tematu o esc jakby spuścił z tonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I jak to zrobić na odległość (z tą cesją)? Skan przekazania jej mi starczy + podpis + pesel itd dane? Potem odesłać do esc.pl i gra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://forum.pclab.pl/topic/1033758-Jak-zareklamowa%C4%87-przedmiot-na-faktur%C4%99-poprzedniego-w%C5%82a%C5%9Bciciela/page__p__13246101entry13246101

 

Skan być może przejdzie. Drukujesz i dołączasz jako ksero przy reklamacji.

Istnieje jeszcze coś takiego jak obowiązek powiadomienia sprzedawcy o podpisaniu cesji. Nie wiem czy email wystarczy, bo jeśli wymagana jest forma listowna to jest problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Więc co proponujecie? Cesję niech wyśle do mnie listem, a ja to do esc.pl?

 

Esc.pl odpisało, że oni też muszą wyrazić zgodę na cesję. Co w takim wypadku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ESC to znani ... krętacze(tak to ujmijmy). Żadnej zgody sklep nie musi wyrażać, bo ich to nie dotyczy. Sprzedający tworzy takie pisemko i Ci wysyła, i zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem możesz korzystać np. z rękojmi. Jak będą dalej opowiadać głupoty to do rzecznika praw konsumenta(chociaż, jak pokazuje inny temat na tym forum to oni go potrafią pouczać z zakresu prawa, które chyba tworzą we własnych głowach :D).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Więc co proponujecie? Cesję niech wyśle do mnie listem, a ja to do esc.pl?

 

Esc.pl odpisało, że oni też muszą wyrazić zgodę na cesję. Co w takim wypadku?

Nie muszą na nic wyrażać zgody, wynika to wprost z art. 509 kc:

 

Art. 509 [Przelew]

§ 1. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

§ 2. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

 

W tym wypadku dłużnikiem jest ESC, więc nie trzeba ich zgody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ESC to znani ... krętacze(tak to ujmijmy). Żadnej zgody sklep nie musi wyrażać, bo ich to nie dotyczy. Sprzedający tworzy takie pisemko i Ci wysyła, i zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem możesz korzystać np. z rękojmi. Jak będą dalej opowiadać głupoty to do rzecznika praw konsumenta(chociaż, jak pokazuje inny temat na tym forum to oni go potrafią pouczać z zakresu prawa, które chyba tworzą we własnych głowach :D).

 

Z rękojmi pisali że rok od sprzedawcy, czyli pierwotnego nabywcy, a nie esc.pl

 

A jednka gwarancja, a rękojmia to różnica. Gigabyte (serwis) udziela gwarancji, a nie rękojmi, no i robi to poprzez sklepy. Czyli jednak sklep musi współpracować, by to poszło.

 

 

Nie muszą na nic wyrażać zgody, wynika to wprost z art. 509 kc:

 

Art. 509 [Przelew]

§ 1. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

§ 2. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

 

W tym wypadku dłużnikiem jest ESC, więc nie trzeba ich zgody.

 

No i świetnie, dziękuję, ciekawe co będą odpisywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

ciekawe co będą odpisywać.

Nic mądrego tylko jakiś ichniejszy bełkot :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rękojmi pisali że rok od sprzedawcy, czyli pierwotnego nabywcy, a nie esc.pl

 

Oczywiście. Takie też masz prawo, ale wystarczy proste oświadczenie i masz w esc rękojmię. Zawsze to lepsze od osoby prywatnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale to nie tak, bo mnie chodzi o uzyskanie pełnej gwarancji, czyli 3 lata. Oni rękojmie proponują rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musi byc cesja , inaczej wszystko zgodnie z prawem i nic nie zrobisz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Okres rękojmi na towar nowy wynosi 24 miesiące.

2. Z gwarancji Gigabyte korzysta się za pośrednictwem sklepu. Z tego co wiem- nie przyjmują sprzętu bezpośrednio.

3. W okresie 3roku gwarancji wg. mnie muszą pośredniczyć w relacji gwarancyjnej - natomiast mogą skasować za przesyłkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

yampik no właśnie o to chodzi, że wszystko to co napisałeś jest prawdą, ale nie przyjmują sprzętu bo 2 nabywca i odsyłają do nabywcy nr1, czyli tego na który napisana jest faktura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yampik no właśnie o to chodzi, że wszystko to co napisałeś jest prawdą, ale nie przyjmują sprzętu bo 2 nabywca i odsyłają do nabywcy nr1, czyli tego na który napisana jest faktura

 

W przypadku rękojmi jak najbardziej mają rację.

W przypadku gwarancji - nie powinno robić im to różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakaś paranoja. Przecież gwarancja/rękojmia jest na towar, a nie na osobę. Sklep przypadkiem nie łamie przepisów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jakaś paranoja. Przecież gwarancja/rękojmia jest na towar, a nie na osobę. Sklep przypadkiem nie łamie przepisów ?

 

Świetne pytanie. Sklep tnie po kosztach i odwołuje się do prawa, które mówi że trzeba odwoływać się do sprzedawcy :/ czyli do poprzedniego właściela

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie macie racji.

rękojmia to relacja pomiędzy konsumentem a podmiotem sprzedającym.

w tej sytuacji kolega nie był kupującym - relacji zatem nie ma.

 

Sprzedaż rzeczy przez kupującego nie powoduje przejścia na nabywcę uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy; kupujący może jednak przelać na nabywcę uprawnienia do żądania obniżenia ceny, usunięcia wady lub dostarczenia rzeczy wolnej od wad.

 

 

Uchwała SN (7) z 5.5.2004 r., III CZP 96/03, OSNC Nr 6/2004, poz. 88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rękojmia to relacja pomiędzy konsumentem a podmiotem sprzedającym.

Czyli rękojmią związany jest jedynie z osobą, która sprzedawała kartę na allegro ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...