Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

NotLuckyAtAll

Problem po skalpie procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mój problem polega na tym, że po skalpie procesora (7700k), podczas stress testu (Prime 95, OCCT) po kilkunastu - kilkudziesięciu sekundach wywala blue screena. Jedynie tylko podczas stress testu w cpu-z wszystko jest okej, ale to pewnie dlatego że ten program za słabo obciąża procesor. Oczywiście procesor nie podkręcany. Przed "zabiegiem" tego problemu nie było. Generalnie samo skalpowanie przebiegło bez problemu. Temperatury też znacząco się poprawiły. Sprawdzałem już ramy, ale one są w porządku. Może ktoś miał podobny problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magicznie zgięte piny w sockecie? Już tak miałem w LGA2011-V3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalpowany był przez kogoś, dokładnie z tej aukcji: https://www.olx.pl/oferta/delid-skalpowanie-procesorow-lga-115x-2066-intel-core-i5-i7-i9-CID619-IDblmaB.html

 

Byłem obecny przy samym procesie i nie zauważyłem niczego "podejrzanego".

 

Jutro też sprawdzę te piny. Po wyjęciu procesora będę musiał znowu kłaść pastę, czy będę mógł z powrotem włożyć na tej obecnej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalpowany był przez kogoś, dokładnie z tej aukcji: https://www.olx.pl/oferta/delid-skalpowanie-procesorow-lga-115x-2066-intel-core-i5-i7-i9-CID619-IDblmaB.html

 

Byłem obecny przy samym procesie i nie zauważyłem niczego "podejrzanego".

 

Jutro też sprawdzę te piny. Po wyjęciu procesora będę musiał znowu kłaść pastę, czy będę mógł z powrotem włożyć na tej obecnej?

 

Zależy jaką masz, na testy zostawić starą albo jakąś tanizną "posmarować". Jeśli piny będą w normalnym stanie(warto sprawdzić pod jakąś lupą jeśli jest pod ręką) to myślę że wina będzie stała po stronie cpu(jakieś mikropęknięcia rdzenia/płytki jeśli docisk w maszynce był naprawdę konkretny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką masz, na testy zostawić starą albo jakąś tanizną "posmarować". Jeśli piny będą w normalnym stanie(warto sprawdzić pod jakąś lupą jeśli jest pod ręką) to myślę że wina będzie stała po stronie cpu(jakieś mikropęknięcia rdzenia/płytki jeśli docisk w maszynce był naprawdę konkretny)

 

 

Znaczy chodzi o to, że ja właśnie nie mam żadnej pasty do użytku, więc pytam, czy będę mógł z powrotem wsadzić procesor z tą pastą która już jest nałożona, czy będę musiał nową kupić i od nowa nałożyć. Jeżeli procesor będzie uwalony, to na gwarancji już pewnie nie przejdzie...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy chodzi o to, że ja właśnie nie mam żadnej pasty do użytku, więc pytam, czy będę mógł z powrotem wsadzić procesor z tą pastą która już jest nałożona, czy będę musiał nową kupić i od nowa nałożyć. Jeżeli procesor będzie uwalony, to na gwarancji już pewnie nie przejdzie...?

spokojnie możesz tej co jest na procku użyć, w końcu jak niedawno ja nakładałeś to nie straciła swoich właściwości termicznych, no i sprawdź te piny w sockecie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem te piny i nic nie zauważyłem. Z socketem raczej wszystko jest okej. Teraz to już chyba tylko zostało mi zanieść procesor do jakiegoś serwisu i liczyć, że to jednak z płytą główną jest coś nie tak, bo na nią mam jeszcze chociaż gwarancję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś kolejną ofiarą tej maszynki do delidu, widziałeś jak ona zdejmuje czapką z proca, już bym wolał żeby mi ktoś to żyletka zrobił.

 

Będziesz jechał na takim jaki masz, aby windowsa, programów i gier nie wywalało to jakoś to będzie, w koncu całkiem wyzionie ducha.

Zaczną się restarty i blue screeny i kaby lake go to hell.

 

W servisie jakiś janek zobaczy o blue screen i ci powie że proc wali blue screeny a ty że wiesz a on no to 100 zł i nara :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś kolejną ofiarą tej maszynki do delidu, widziałeś jak ona zdejmuje czapką z proca, już bym wolał żeby mi ktoś to żyletka zrobił.

 

Będziesz jechał na takim jaki masz, aby windowsa, programów i gier nie wywalało to jakoś to będzie, w koncu całkiem wyzionie ducha.

Zaczną się restarty i blue screeny i kaby lake go to hell.

 

W servisie jakiś janek zobaczy o blue screen i ci powie że proc wali blue screeny a ty że wiesz a on no to 100 zł i nara :)

 

Mógłbyś opowiedzieć coś o tych maszynkach tzn. problemach związanych z nimi? Dużo ludzi teraz oferuję takie usługi m.in na youtube.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sobie zobacz na YT jak ta maszynka ściska proca nagle jest trzask i czapka zdjęta.

Kiedyś to robili zyletkami albo skalpelkami teraz to wszystko jest siłowo mało proc nie pęknie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moment, nie ma co panikować... podaj chociaż jakie temperatury proc łapie IDLE i Stress, może słabo poklejony... napisz coś więcej

Zainstaluj i odpal HWInfo64 zrób stres test, i pokaż screen-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sobie zobacz na YT jak ta maszynka ściska proca nagle jest trzask i czapka zdjęta.

Kiedyś to robili zyletkami albo skalpelkami teraz to wszystko jest siłowo mało proc nie pęknie.

 

 

skalpowanie imadłem lub delidtoolem jest bezpieczniejsze niż jechanie żyletką. no i nie wiem jaki ty tam trzask słyszysz. skalpowałem kilka procesorów imadłem (CLU/CLP+ silikon do kominów) i zwyczajnie w którymś momencie silikon nie wytrzymuje siły i puszcza. zero trzasków. trzeba być ostatnim gamoniem aby źle oskalpować procesor w ten sposób. widać że nie masz pojęcia o czym gadasz.

 

 

@NotLuckyAtAll hjeśli masz jakiś przyzwoity aparrat to wrzuć tutaj zdjęcie socketu. jak mieni się w oczach ponad tysiąc złotych blaszek to trudno jest wypatrzyć te trzaśnietę. sockety od Intela lubią giąć się od patrzenia na nie. możesz też napisać do gościa który ci skaplował tego proca i opisać sytuacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sobie zobacz na YT jak ta maszynka ściska proca nagle jest trzask i czapka zdjęta.

Kiedyś to robili zyletkami albo skalpelkami teraz to wszystko jest siłowo mało proc nie pęknie.

 

 

Czyli tak jak podejrzewałem, maszynka przez siłę "ścisku" podczas zdejmowania czy nakładania ihs może spodować mikropęknięcia w cpu. Ale tylko w przypadku kiedy to robi osoba źle bo normalnie maszynka nie powinna rozwalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś kolejną ofiarą tej maszynki do delidu, widziałeś jak ona zdejmuje czapką z proca, już bym wolał żeby mi ktoś to żyletka zrobił.

 

Będziesz jechał na takim jaki masz, aby windowsa, programów i gier nie wywalało to jakoś to będzie, w koncu całkiem wyzionie ducha.

Zaczną się restarty i blue screeny i kaby lake go to hell.

 

W servisie jakiś janek zobaczy o blue screen i ci powie że proc wali blue screeny a ty że wiesz a on no to 100 zł i nara :)

 

 

Nie wiem, nie znam się za bardzo na tym, ale nie widziałem, żeby coś podczas tego procesu było nie tak, przynajmniej porównując tą maszynkę do innych, które widziałem na YT. Jest ona dość droga i ma dobre opinie w internecie, także wydaje mi się, że ryzyko "ujebania" procesora na tej maszynie jest nie większe niż na innych.

 

Z grami to nie wiem czy będzie tak różowo, bo wczoraj po jakichś 3 godzinach grania w warhammera 2 już poszedł blue screen.

 

A co do serwisu to chyba nie mam za bardzo wyjścia. Nie pójdę tam po to, żeby powiedzieć "panie, chyba procesor mi się zepsuł, weź pan napraw", tylko opiszę mu sytuację i powiem, żeby wsadził procesor do jakiejś swojej płyty głównej, odpalił stress testa i tyle. Jak wywali blue screena, to przynajmniej będę miał pewność, że to procesor. Sam niestety nie mam możliwość przeprowadzenia takiego testu na innej płycie głównej. Za taką "usługę" żaden szanujący się serwis komputerowy nie powinien wziąć więcej niż 50zł. Jakiś rok temu, w moim małym mieście jeden serwis mi taki test nawet za darmo zrobił.

 

 

Moment, nie ma co panikować... podaj chociaż jakie temperatury proc łapie IDLE i Stress, może słabo poklejony... napisz coś więcej

Zainstaluj i odpal HWInfo64 zrób stres test, i pokaż screen-a.

 

Nie mam za bardzo jak zrobić screena ze stress testu, bo po kilkunastu sekundach wywala blue screena, a po takim czasie to procesor nawet nie nadąża się za bardzo nagrzać. Mogę co najwyżej zrobić screena z testu z cpu-z, bo tam mi nie wywala blue screena, z tym że w tym programie podczas testu mam mniejsze temperatury niż podczas grania w takiego warhammera... A temperatury raczej na pewno są w porządku, bo w idle mam od 29 do 33 stopni, a podczas obciążenia w cpu-z dobija maksymalnie do 62. Przed delidem w idle miałem od 35 do nawet 45, a pod obciążeniem do ponad 80 dobijało. Oczywiście na stockowych zegarach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, w WHInfo w prawym dolnym rogu wystartuj Logging Start, i wystartuj stress test - troszkę log-u powinno się zapisać, każde info cenne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skalpowanie imadłem lub delidtoolem jest bezpieczniejsze niż jechanie żyletką. no i nie wiem jaki ty tam trzask słyszysz. skalpowałem kilka procesorów imadłem (CLU/CLP+ silikon do kominów) i zwyczajnie w którymś momencie silikon nie wytrzymuje siły i puszcza. zero trzasków. trzeba być ostatnim gamoniem aby źle oskalpować procesor w ten sposób. widać że nie masz pojęcia o czym gadasz.

 

 

@NotLuckyAtAll hjeśli masz jakiś przyzwoity aparrat to wrzuć tutaj zdjęcie socketu. jak mieni się w oczach ponad tysiąc złotych blaszek to trudno jest wypatrzyć te trzaśnietę. sockety od Intela lubią giąć się od patrzenia na nie. możesz też napisać do gościa który ci skaplował tego proca i opisać sytuacje.

 

Okej, jutro postaram się zrobić zdjęcie. Dzisiaj jest już ciemno, a lepiej takie zdjęcie zrobić przy naturalnym świetle. A do gościa już pisałem, ale co on może zrobić. Jego już nawet nie ma w tym mieście w którym mi to robił, bo akurat dorwałem go jeszcze na szybko tuż przed wyjazdem.

 

 

 

ok, w WHInfo w prawym dolnym rogu wystartuj Logging Start, i wystartuj stress test - troszkę log-u powinno się zapisać, każde info cenne ;)

 

Czyli zrobić stress testa tak, żeby wywaliło blue screena, a log powinien się zapisać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maszynka z drukarki 3d + imadło @i4 7700k = Perfect. Po nałożeniu pasty thermal grizzly kyronaut rdzeń CPU (!), ihs z podstawką scythe mugen 5 v2 porysowane - przez pastę - masakrycznie. Nie ma sensu dawać tego na rdzeń! Trzecie podejście w drodze, jedzie thermal grizzly condactonaut :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zrobić stress testa tak, żeby wywaliło blue screena, a log powinien się zapisać?

 

Tak, Plik z Logiem zaczyna sie generować w momencie włączenia Start Logging, bleu screen nie powinien go usunąć

 

PS. Jeżeli nie masz programu do edycji CVS, wyślij mi log na vonorlik@gmail.com - przerobię go na czytelny i wrzucę w temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, Plik z Logiem zaczyna sie generować w momencie włączenia Start Logging, bleu screen nie powinien go usunąć

 

PS. Jeżeli nie masz programu do edycji CVS, wyślij mi log na vonorlik@gmail.com - przerobię go na czytelny i wrzucę w temat

 

Okej, jak wrócę do domu to wrzucę. Dzięki za pomoc : ]

 

@Edit

Dziwną ciekawostką jest jeszcze fakt, że w takim intel burn teście, którego ustawiam na maksymalne obciążenie (a ten program już sam w sobie o wiele bardziej katuje procesor niż prime czy occt) system chodził ponad 5 minut zanim wywalił blue screena (procesor powoli nagrzewał się do 68-70 stopni, a w pozostałych programach do 60 ledwo dobijało), co w porównaniu z kilkunastoma sekundami w occt i prime jest trochę zastanawiające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się chwilowo zamieść problem pod dywan.

 

Zacząłem się dzisiaj bawić ustawieniami procesora w biosie i zacząłem od underclockingu cpu. Ustawiłem taktowania na 3.8ghz i napięcie w trybie fixed na 1.25. No i udało się - godzina stress testu w occt i żadnych blue screenów. W końcu jakaś dobra wiadomość, bo może przynajmniej procesor nie jest do końca martwy i nie będę musiał odliczać dni do jego pogrzebu. Cały dzisiejszy dzień spędziłem na testowaniu taktowania przy normalnym napięciu i temperaturach i ostatecznie udało mi się dojść do stabilnych... stockowych ustawień przy napięciu w trybie offset na 1.34v przy temperaturach podczas obciążenia w okolicach 75-76 stopni, więc procesor może przynajmniej nie będzie się degradował przy takich ustawieniach. Wiadomo - generalnie tragedia, ale nic lepszego nie byłem w stanie osiągnąć. Próbowałem ustawić go jeszcze na 4.5ghz, ale tutaj stabilność udało mi się uzyskać dopiero przy 1.4v, więc nawet nie ma o czym mówić.

 

Nie wiem czego to jest ostatecznie wina. Ktoś ma jakiś pomysł? Łudzę się, że to może jednak z płytą główną jest coś nie tak, bo wtedy byłaby mniejsza strata niż procesor...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCB sprawdziłeś dokładnie czy proste ? Piny koło rdzenia zamalowane?

 

Może proc miał jakieś zimne luty i naprężenia je ujawniły. W czasie delidu cpu został podgrzany by było lżej, czy poszło na zimno ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PCB sprawdziłeś dokładnie czy proste ? Piny koło rdzenia zamalowane?

 

Być może proc miał jakieś zimne luty i naprężenia je ujawniły. W czasie delidu cpu został podgrzany by było lżej, czy poszło na zimno ?

 

Tak, sprawdzałem piny i niczego nie zauważyłem. Chociaż nie miałem żadnej lupy, więc możliwe, że coś przeoczyłem. I co masz na myśli przez zamalowane piny? Sorry, ale nie ogarniam za bardzo. A cpu poszedł na zimno. Wyłączyłem komputer jakąś godzinę przed zabiegiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A grasz w obciążające gry?

Assasins creed albo tobmb raider, na tyle na ile stabilny komputer jest w tych grach

to nie musisz się martwić, bubel forza horizon 3 szybko może zweryfikować jak działa komputer.

 

Plik pobierz jakiś co ma dużo GB i wypakuj winrarem też wyjdzie przy mocnej kompresji.

 

benchmarki to najmniej potrzebne programy w sumie nie są do niczego potrzebne :)

Długość procesora można sobie porównać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W linku ponizej log kolegi NotLuckyAtAll - (we transfer)

 

https://we.tl/t-VKoqVcxMju

 

Temperatury CPU wyglądają Ok, V CPU tez nie powinno powodować problemu.

 

Dziwny ten Twój przypadek, być moze to zbieg okoliczności i po prostu płyta pada :)

 

Może coś przeoczyłem, popatrzcie na to może coś ktoś znajdzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...