Skocz do zawartości
Shunsui

i7 2600k - problem z mnożnikiem

Rekomendowane odpowiedzi

@edisk8

1,35v przy 4,0ghz to stanowczo za dużo, szukaj mniejszego, ja przy i5 2500k na 4,2 miałem 1,31v (i to kiepska szt proc był) obecnie na i7 2600 3,9ghz mam 1,26v (kręcony mnożnikiem , bo to bez k sztuka)

Edytowane przez kochan4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@EdiSk8

W uproszczeniu LLC "zbija" napięcie pod obciążeniem, w asrock'ach im wyższa wartość tym większe zbicie = mniejsze napięcie = niższe temp. Jeśli system jest niestabilny na level 5 to daj 4. LLC na poziomie 3 i 2 przydają się przy wysokim OC powyżej 4,5GHz lub kiepskiej sztuce cpu. U Ciebie niepotrzebnie podnosi napięcie do 1,35V.

Nie napisałeś jakie masz chłodzenie. I pastę jeszcze zapodaj. Temperatury masz bardzo wysokie.

Chłodzenie SilentiumPC Fortis HE1225, pasta świeżo dawana parę dni temu Revoltec Thermal Grease Diamond.

Na tym samym chłodzeniu wcześniej miałem i5 2500k@4.5GHz i w OCCT miałem ok 70 stopni, nigdy nie przekroczyło 80, a tu na i7 2600k@4GHz takie temperatury. Dziwne bo wtedy też miałem LLC na level 3.

 

@edisk8

1,35v przy 4,0ghz to stanowczo za dużo, szukaj mniejszego, ja przy i5 2500k na 4,2 miałem 1,31v (i to kiepska szt proc był) obecnie na i7 2600 3,9ghz mam 1,26v (kręcony mnożnikiem , bo to bez k sztuka)

Czyli zrobić tak jak proponował freq86? LLC dać na wyższy level? czy co byś jeszcze proponował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Shunsui przecież napisałem że będziesz miał zmienne napięcie.

 

@EdiSk8 jak zmieniałeś procka z 2500k na 2600k to resetowałeś bios czy w nowym jedziesz ustawieniach OC ze starego?

LLC ustaw na 5. Offset na +0,005V a zmieniaj turbo voltage(minimalnie podnoś lub obniżaj i znajdź najniższe stabilne V).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@EdiSk8 jak zmieniałeś procka z 2500k na 2600k to resetowałeś bios czy w nowym jedziesz ustawieniach OC ze starego?

LLC ustaw na 5. Offset na +0,005V a zmieniaj turbo voltage(minimalnie podnoś lub obniżaj i znajdź najniższe stabilne V).

Przed zmianą procka wróciłem do fabrycznych ustawień biosa i na nowo kręciłem i7.

Offset mam ustawiony na +0.005V, a gdzie jest opcja do zmiany turbo voltage? bo jakoś nie widzę w opcjach (na pierwszej stronie dodałem screen'y)

 

@kochan4 z tego co czytałem to offset lepiej mieć ustawiony +/- 0.005V. U Ciebie -0.025V dało mniejsze napięcie przy obciążeniu i niższe temperatury?

Edytowane przez EdiSk8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Shunsui przecież napisałem że będziesz miał zmienne napięcie.

 

Faktycznie mój błąd, człowiek zmęczony i nie wie co czyta ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@EdiSk8 Additional Turbo Voltage.

Edytowane przez freq86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@EdiSk8 Additional Turbo Voltage.

Faktycznie, nie zauważyłem:

 

IMG-20181026-194646.jpg

 

Czyli na początek LLC ustawić na level 5, a Additional Turbo Voltage z auto dać na ile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Shunsui

Wszystkie 4 limity daj na 300 albo więcej żeby nie przeszkadzały.

Turbo Voltage = zmienne napięcia pod obciążeniem. W spoczynku domyślne napięcie producenta(o ile ustawisz Offset Voltage na +/-0,005).

 

offset można całkowicie wyłączyć (dać na auto). Jeżeli offset miałem na -0,060 to Turbo Voltage powinno być ustawione tak samo? Czy mogą być inne wartości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@edit

 

sukces, wstał przy 4.5 GHz

 

Wyłączyłem offset, wyłączyłem C state support i zwiększyłem power i current limity. Napięcie jest wysokie - ok 1.36-1.37V. Biorę się za testowanie. Szkoda tylko, że ta opcja "Additional Turbo Voltage" pozwala tylko podbić napięcie, a nie zbić ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@EdiSk8:

LLC ustaw na 5. Offset na +0,005V a zmieniaj turbo voltage(minimalnie podnoś lub obniżaj i znajdź najniższe stabilne V).

 

@Shunsui

1,37V przy 4,5GHz to spoko napięcie. Pamiętaj że Offsetem zmieniasz napięcie idle+stres a Turbo Voltage tylko stres a idle V jest domyślne/fabryczne.

EDIT:

Przez lata ludzie dostawali zbiorowego autyzmu na skrajnie niskie napięcia OC dla 2500k/2600k bo kilku osobom udało się zrobić 4,5GHz przy 1,25 albo 5GHz przy 1,4V a prawda jest taka że te klocki mogą bezpiecznie śmigać nawet do 1,52V.

Sam miałem 2500k co chodził 6 lat na 1,48V i 4,8GHz i do dziś działa u nowego właściciela, który jakoś specjalnie nie żałuje mu Voltów.

 

Edytowane przez freq86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie pracuje na 4.7GHz. Zrobiłem kilka testów w cinebench'u i max napięcie jakie brał to 1.384V (musiałem już podbijać turbo voltage). Jutro puszczę OCCT to zobaczymy jak stoi. Temperatury po tym cinebench'u wynoszą 65/67/66/64 więc będzie ciepło ;p Jeżeli temperatury w OCCT będą w okolicach 75-80 stopni a napięcie max ~1.4V to tak zostawię i będę zadowolony.

 

@edit

 

W cinebench'u pykło mu 800 pkt ;p

https://imgur.com/a/budrS6Q

 

@edit2

 

Wróciłem do poprzednich ustawień (offset, wyłączone Internal PLL Overvoltage), wyłączyłem tylko "C State Support" i dałem wartości 300 w "Power" i "Current" Limit. O dziwo procesor wstał na 4,5 GHz. Z włączonym Internal PLL Overvoltage i wyłączonym offsetem były horrendalne napięcia, co przekładało się na wysokie temperatury (bezpieczne, ale nie warte świeczki). Pobawię się dalej i dam znać.

Edytowane przez Shunsui

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kochan4 z tego co czytałem to offset lepiej mieć ustawiony +/- 0.005V. U Ciebie -0.025V dało mniejsze napięcie przy obciążeniu i niższe temperatury?

tak , zawsze do tego zmierzam jak robie OC żeby mieć jak najniższe napięcie i niskie tempy przy zachowaniu stabilności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to właśnie nie o to w tym chodzi? Faktycznie, są płyty które podają za małe napięcie i wtedy offset się podbija, ale są również takie które mocno przesadzają z tym napięciem. Offset to nic inne jak sterowanie napięciem, więc logiczne, że im więcej na minusie tym mniejsze napięcie i temperatury. A testami w OCCT nie ma co się sugerować (jeżeli chodzi i napięcie i temperatury), bo jeszcze nigdy nie osiągnąłem takich samych napięć i temperatur jakie pokazywało po teście OCCT ;)

 

U mnie to w ogóle wyszły takie jaja, że na fixed (ustawienie konkretnej wartości) procesor jest niestabilny nawet jak podaje większe napięcie niż w offset (stabilność na offset nie wymaga tak dużego napięcia jak na fixed oO)...

 

@edit

 

Postawiłem go na 4,5GHz i puściłem OCCT. Stabilny był dopiero przy offset -0,030V co dawało max 1.368V. Temperatury kolejno 66/71/69/66 co moim zdaniem jest ok, bo podczas np cinebench'a napięcie nie przekraczało 1.336V (również obciążenie 100%, ale takie "realne" - co ciekawe, cinebench przechodził już na offset -0.050 co dawało max 1.32V, ale przez wzgląd na OCCT podbiłem). Zostawię go na takim napięciu (offset -0.030V) cały dzień i zobaczymy jak temperatury i napięcie w grach bd wyglądać.

Edytowane przez Shunsui

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tam nie dawałem, bo mogę jedynie podbić. Jak ustawie napięcie turbo n +0,005 (mniej się nie da) to już mam 1.38V. A procesor potrzebuje max 1.368V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, LLC dałem na level 5, offset zmieniłem z +0.005V na -0.010V, Turbo Voltage - Auto, mnożnik jak na razie dalej 40.

 

8.jpg

 

Testowałem w OCCT ok 15min. Co dziwne w OCCT napięcie spadło z 1.34V na 1.26V i temperatury względem poprzednich ustawień również, później włączyłem program HWiNFO64, patrzę, a tam napięcie CPU 1.39V, więc o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Core VID to nie to samo co Vcore. To drugie jest istotne. Temperatury dziwnie wysokie jak na Fortisa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli faktycznie na 4GHz z napięciem 1.28V masz takie temperatury, to coś jest nie tak. Jeżeli jednak HWinfo pokazuje dobre napięcie - tj. 1.38V, to już te temperatury wydają się adekwatne. Sprawdź jeszcze HWMonitor.

 

@edit

 

faktycznie, tam jest VID a nie Vcore, co nie zmienia faktu, że nawet VID jest wysoki.

Edytowane przez Shunsui

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Core VID to nie to samo co Vcore. To drugie jest istotne. Temperatury dziwnie wysokie jak na Fortisa.

Czyli napięcie 1.26V jest ok przy 4GHz? czy starać się jeszcze zbić? np. zmienić offset z -0.010V na -0.020V?

Też mnie trochę dziwą te temperatury, tym bardziej, że na i5 2500k@4.5GHz były niższe, jeszcze ostatnio wymieniłem wiatrak na Fortisie na Sigma PRO i na i7 dawałem świeżą pastę.

Edytowane przez EdiSk8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie jest ok tylko temperatury wysokie. 2600K ma trochę więcej tranzystorów od 2500K więc może być gdzieś z 5'C cieplejszy.

Ale 70'C przy 4GHz i Fortisie to sporo. Może cooler źle zamontowany? Pod obciążeniem dotknij górnych żeberek radiatora i zobacz czy są gorące.

Może za dużo pasty nałożone? Pasta jakiej firmy?

Masz jakieś wentylatory w budzie? Może w pokoju masz za gorąco? ; )

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie jest ok tylko temperatury wysokie. 2600K ma trochę więcej tranzystorów od 2500K więc może być gdzieś z 5'C cieplejszy.

Ale 70'C przy 4GHz i Fortisie to sporo. Może cooler źle zamontowany? Pod obciążeniem dotknij górnych żeberek radiatora i zobacz czy są gorące.

Może za dużo pasty nałożone? Pasta jakiej firmy?

Masz jakieś wentylatory w budzie? Może w pokoju masz za gorąco? ; )

Pasta Revoltec Thermal Grease Diamond rozprowadzona równomiernie po całej powierzchni procesora. Wentylatory zamontowane oryginalne z obudowy PHANTEKS Eclipse P400S Tempered Glass Edition (1x120mm przód i 1x120mm tył)

To może zmienić offset z -0.010V na -0.015V/-0.020V? może dzięki temu jeszcze spadną temperatury. Co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie stabilny to daj nawet większy offset. Będzie mniejsze napięcie i mniejsza temperatura. Masz bardzo nierównomierne temperatury 59/67/65/64 - 8 stopni różnicy między najcieplejszym i najchłodniejszym rdzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie stabilny to daj nawet większy offset. Będzie mniejsze napięcie i mniejsza temperatura. Masz bardzo nierównomierne temperatury 59/67/65/64 - 8 stopni różnicy między najcieplejszym i najchłodniejszym rdzeniem.

To ile byś proponował? -0.025V na offset tak jak u kochan4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...