Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Lemua

OC Pamięci dla Ryzen 2700X

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam pamięci Gskill Flare X 3200MHz CL14.

Płytę główną posiadam MSI x370 Gaming Pro z procesorem Ryzen 2700X.

 

Próbowałem pamięci podkręcić. Używałem do tego polecanego DRAM calculator Docelowo chciałem około 3466/14, ale nie udaje mi się utrzymać stabilnie nawet 3333/14. Przy ustawieniu 3333/14 i napięciu nawet 1.45V pamięci wydają się działać w 99% czasu dobrze, ale co jakiś czas walną błędem (co ustawienie wyklucza).

Stąd moje pytanie czy np. 3333 MHz przy CL14 to za dużo ? A może płyta główna ze względu na starszy chip więcej nie obsłuży lub sam procesor ? Pamięci te są podobno oparte na B-die Samsunga, więc to chyba nie jest szczyt ich możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Masz najnowszy bios?

Bios tak, ostatni dostępny.

 

Spróbuj timingów 14-16-16

Zobaczymy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co może Ci jeszcze pomóc to zabawa z CLDO_VDDP jeśli masz dziurę w okolicy 3333mhz, to gdy znajdziesz odpowiednią wartość, 3333mhz będzie magicznie działać. Max napięcie to 1050mV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

dram_voltage

cldo_vddp

proc_odt

rtt_nom

rtt_wr

rtt_park

 

Tutaj szukaj stabilności

 

@edit

właśnie wyszła wersja 1.4 kalkulatora

https://www.guru3d.com/files-details/download-ryzen-dram-calculator.html

 

Dla przykładu nie każdy ram lubi duże Vdimm. B-die zauważyłem że lubi do 1.50v powyżej jest utrata stabilności niezależnie od platformy, co ciekawe wielu overclokerów uparcie twierdzi że można nawet dać 1,8v i powinna być poprawa stabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu 3333/14 i napięciu nawet 1.45V

Miej na uwadze to, że wyższe niż wymagane napięcie na b-dieach powoduje niestabilność tak samo jak w przypadku napięcia za niskiego. Wystarczy o oczko za dużo/mało i już jest słabo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ryżu wysokie takty to już dużo dłubania jest, a i tak w większości przypadków skończysz przu 3400 może 3600 na lepszej sztuce.

Na Twoim miejscu bym obniżał opóźnienia, atakuj 3200 CL12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu nie każdy ram lubi duże Vdimm. B-die zauważyłem że lubi do 1.50v powyżej jest utrata stabilności niezależnie od platformy, co ciekawe wielu overclokerów uparcie twierdzi że można nawet dać 1,8v i powinna być poprawa stabilności.

Można, tylko że b-die są wrażliwe na temperaturę i powyżej 52C tracą stabilność, można im podobnie jak e-die dawać nawet 2v na krótko, poza tym zaleca się max 1,5v dla DRAM 24/7 i nie ma sensu raczej dowoltowywać RAMu na Ryzenie aż tak bardzo, chyba że są rzeczywiście z tego profity w postaci ostrzejszych timingów, ponieważ głównym bootlneckiem na Ryzenie jest kiepski "kontroler pamięci" w stosunku do Intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a co z ustawieniami takimi jak "Power Down" i "Gear Down" ? W artykule z PCLaba było wspomniane, że wyłączenie tych opcji poprawia wydajność, ale zmniejsza stabilność. Nie wiem jak duże są to różnice. Warto wymuszać wyłączenie tych opcji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W artykule jest to trochę pokrętnie wytłumaczone, najlepiej przeczytać oryginalny tekst na tej stronie:

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2017/05/25/community-update-4-lets-talk-dram

Wszystko zależy, o ile powerdown raczej zostawiłbym na auto- bo nic to ustawienie nie wnosi, to geardown mode, na pewnym etapie OC jest bardzo istotne, ponieważ aktualnie jest ono w ustawieniu auto= enable i przynajmniej na płytach MSI, jak nie wszystkich wymusza parzyste timingi główne i Command rate=1, ustawienie na disable pozwala ustawić Command Rate=2 i timingi nieparzyste, najważniejsze IMO z tego jest CR=2 ponieważ zwiększa to czasem stabilność, ale zmniejsza wydajność.

 

Z doświadczenia mogę Ci napisać, że najważniejsze jest ustawienie:

głównych timingów najpierw luźniej

podniesienie SOC i DRAM

znalezienie właściwego procODT- na poprzednich ramach e-die@3200/3333 miałem na auto 60ohm i śmigało, teraz sam musiałem ustawić 60ohm na b-die, bo na auto daje coś innego i nawet 3200mhz nie chciało przez to śmigać :E

lub zabawa z geardown mode i CR=2

No i ostatnia nadzieja CLDO_VDDP- czasem przynosi spektakularny skutek.

 

Aktualnie płyty główne są dużo mądrzejsze dzięki patchowaniu i już tak często raczej nie dają subtimingów w cały świat.

Raczej jeśli nie idą taktowania powyżej 3200mhz to jest to kwestia słabej sztuki procesora/płyta :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ma do kitu możliwości BIOSu. O ile UEFI jest ładne to nie ma nawet podstawowej opcji CPU offset V. Przez to nie mogę zrobić undervoltage procesora. Z automatycznym napięciem płyta je często mocno podbija i CPU sięgało czasem 83*C w lato z chłodzeniem Fortis 3.

Pobawię się tymi ustawieniami o których mówicie i dam znać ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz zrobić statyczny undervolting, niestety żadna płyta AM4 od MSI niedorobiła się offset voltage.(może oprócz flagowców).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam bardzo za rady :). Zacząłem manipulować parametrami pamięci oraz napięciem CLDO_VDDP. Zwiększyłem napięcie pamięci do 1.4V oraz SOC do 1.1V.

Przy napięciu CLDO_VDDP = 0.9V oraz pamięciach ustawionych na 3400/14 wydawało mi się, że już jest stabilnie.

Do testowania użyłem desktopowego programu MEMTEST odpalonego 7 razy. Po około 2 godzinach jak przyszedłem zobaczyć rezultat sypnęło błędem przy około 300-400% testu. To jest ten tak zwany "memory hole" ?

 

3400fail_5bc1de1876b0d.png

 

Dla wartości CLDO_VDDP równych 0.7 oraz 0.86 wywalało od razu błędy w MEMTEST. Czy w takim razie powinienem to napięcie zwiększyć np. do 0.92V i jest szansa stabilnego utrzymania takich ustawień ?

 

Zastanawia mnie jeszcze fakt, że w HWinfo64 widzę średnie taktowanie pamięci jako 1700, a maksymalne 1739. Mogło to być przyczyną tego błędu ? Nie rozumiem dlaczego płyta miałaby nagle zwiększyć taktowanie pamięci.

3400failramf_5bc1e13d43d02.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Nareszcie

Skoro sie wywalil po dluzszym czasie, to sprobuj podniesc napiecie soc o jeden skok. Nic wiecej nie zmieniaj.

Samsung b-die sa 60ohm, mozesz sprobowac tez ustawic czesc CAD_BUS najpierw na 20, a pozniej podnosic wszystkie o jeden krok.

I nie sugeruj sie dram calculatorem, bo podpowiedzi, przynajmniej w przypadku moich kosci, daje z dupy.

R1700 i F4-3400c16d-32gvr udalo mi sie ustabilizowac na:

1) 3400-16-14-14-14 przy soc 1,06 i 1,41.

2) 3333-14-14-14-14 przy soc 1,1x i 1,42.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze fakt, że w HWinfo64 widzę średnie taktowanie pamięci jako 1700, a maksymalne 1739. Mogło to być przyczyną tego błędu ? Nie rozumiem dlaczego płyta miałaby nagle zwiększyć taktowanie pamięci.

Możliwe, taktowanie bclk skoczyło do 102MHz i dlatego otrzymałeś taką wartość przez mogły stracić stabilność.

Żeby bclk było stabilne należy wyłączyć w biosie funkcję o nazwie "Spread Spectrum".

@edit

I spróbuj ustawić 3466, ryzen najlepiej współpracuje z ramami, które mają zegar zwiększany o 133MHz - 2933,3066,3200,3333,3466 itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I spróbuj ustawić 3466, ryzen najlepiej współpracuje z ramami, które mają zegar zwiększany o 133MHz - 2933,3066,3200,3333,3466 itd.

O tym jeszcze nie słyszałem. Chodzi o kwestię stabilności ?

 

Kolejne pytanie to takie czy napięcie CLDO_VDDP powinienem zmieniać wraz z innymi wartościami taktowania i napięcia pamięci ? Czy raczej przyjąć założenie, że 0.9V dla mojego zestawu jest złotym środkiem ?

 

Możliwe, taktowanie bclk skoczyło do 102MHz i dlatego otrzymałeś taką wartość przez mogły stracić stabilność.

Żeby bclk było stabilne należy wyłączyć w biosie funkcję o nazwie "Spread Spectrum".

Dobra uwaga, miałem ustawione na AUTO. Wyłączyłem :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym jeszcze nie słyszałem. Chodzi o kwestię stabilności ?

 

Kolejne pytanie to takie czy napięcie CLDO_VDDP powinienem zmieniać wraz z innymi wartościami taktowania i napięcia pamięci ? Czy raczej przyjąć założenie, że 0.9V dla mojego zestawu jest złotym środkiem ?

Tak, wystarczy spojrzeć jakie taktowania najczęściej udaje się na platformie z ryzenem ustabilizować. Poza tym samo AMD nie wymienia innych częstotliwości. Oczywiście nie jest powiedziane, że 3400 nie będzie działać ale może być tak, że 3466 będzie łatwiej ustabilizować.

 

Tak, te napięcie będzie się zmieniać wraz ze zmianą reszty ustawień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CLDO_VDDP będzie się zmieniać przynajmniej wraz z taktowaniem pamięci RAM, wszystko cały czas trzymasz tak samo, tylko po kolei, kroczek po kroczku zmieniasz wartości o 5mV i testujesz, na moich G.skill e-die wyglądało to tak, że generalnie od 700mV do ~~800mV to się komputer wywalał od razu, powyżej ~~800 było mniej lub bardziej stabilnie, że np. kilka sekund testu w AIDA i wysypuje błąd, i są też powiedzmy "wysepki stabilności", gdzie test trwa do np. 14min, potem natrafiasz np. jak u mnie na wartości 960,965,970 i wytrzymuje test powiedzmy + - 30min, a przy 975mV jest już w 100% stabilnie(3333mhz 2x4gb).

 

Niestety w aktualnie w moim przypadku, po wymianie na nowe pamięci na b-die, nawet CLDO, mi nie pomaga ustabilizować tak po prostu 3333mhz(2x8gb), robię teraz 3 podejście, ponieważ zmieniłem parametry rttpark z auto 48ohm na 34-(zalecenia z kalkulatora i po testach rzeczywiście jest stabilniej na 34ohm) i parametry CUD BUS z 4 x 24ohm na 4x 20ohm- też pomogło trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wartości przeskokowych (133MHz) wskazanych przez @Ohoho:), niestety 3466 chyba jest zbyt wymagające dla mojej płyty. Ustawiałem wysokie napięcia dla SOC (1.2) i ramu (1.45). Pomimo to na CL14 wykrzaczało w ciągu pierwszych sekund (CL15 nie próbowałem bo to już nie będzie miało sensu).

 

Tymi wartościami oporu się nie bawiłem. Wydaje mi się, że z ustawieniami AUTO jest ok. Zauważyłem też, że moje ustawienie na 3400 zaczęło szybko się wykrzaczać w momencie jak podczas testowania korzystam jeszcze z procesora (wystarczy chodzenie po przeglądarce). Prawdopodobnie tak jak mówił @Nareszcie - trzeba zwiększyć napięcie SOC. Ustawiłem 1.15V i zobaczymy co z tego wyjdzie ;) .

 

Muszę przyznać, że podkręcanie ramu jest bardzo czasochłonne. Podkręcałem już różne procesory oraz karty graficzne, ale ramu jeszcze nigdy. Ze wszystkich schodziło mi się maksymalnie 1 dzień. Teraz RAM podkręcam tylko dlatego, że naczytałem się o tym ile benefitu z tego płynie na Ryzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Nareszcie

Co do wartości przeskokowych (133MHz) wskazanych przez @Ohoho:), niestety 3466 chyba jest zbyt wymagające dla mojej płyty. Ustawiałem wysokie napięcia dla SOC (1.2) i ramu (1.45). Pomimo to na CL14 wykrzaczało w ciągu pierwszych sekund (CL15 nie próbowałem bo to już nie będzie miało sensu).

To nie jest do konca tak. Uwazam, ze ustawienie takich wartosci na poczatku to blad, nawet jesli dram calculator tak podpowiada. Stabilnosc pamieci czesto rosnie wraz z obnizeniem napiecia.

I fakt, w porownaniu do procka, jest to baaardzo czasochlonne.

Osobiscie robie tak, ze wybieram pewne ustawienia i zaczynam proby od soc 0,95/1.0 i ram od 1,35/1,38. Jesli trafiam na punkt, w ktorym komputer wysypuje sie dopiero po chwili, to najpierw podnosze soc o jeden punkt, a jesli to nie pomaga, to pamiec o jeden. I tak malymi kroczkami, jedna zmiana na probe.

Do sprawdzenia stabilnosci uzywam testow HNT i VST z Y-Crunchera. Jak przejdze z dziesiec razy, to uznaje, ze wynik jest zadowalajacy i mozna sprobowac uzyc "produkcyjnie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stabilnosc pamieci czesto rosnie wraz z obnizeniem napiecia.

Wyższe napięcie nie powoduje większej stabilności, ale ewentualnie niepotrzebnie większego zużycia prądu jak w procesorze ?

Obecnie jestem na etapie kiedy pamięć wywala błąd po dłuższym czasie, ale napięcia SOC mam już 1.15, a pamięci 1.41 i staram się zwiększać to CLDO_VDDP co 0.005V (ostatni był 0.915V i wywaliło po około godzinie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższe napięcie nie powoduje większej stabilności, ale ewentualnie niepotrzebnie większego zużycia prądu jak w procesorze ?

Obecnie jestem na etapie kiedy pamięć wywala błąd po dłuższym czasie, ale napięcia SOC mam już 1.15, a pamięci 1.41 i staram się zwiększać to CLDO_VDDP co 0.005V (ostatni był 0.915V i wywaliło po około godzinie).

Być może jesteś blisko właściwej wartości, lub jest to już ta wartość, ale masz np. zbyt agresywnie ustawione timingi. Poluzuj timingi na 1.16.16.16.36 i zobacz, czy będzie poprawa, raczej do testów dałbym luźniejsze timingi do czasu, aż będziesz miał pewność że masz stabilnie działający RAM, wtedy dopiero możesz obniżać timingi i subtimingi.

Ale niestety, muszę napisać, że ostatnio jak testowałem też miałem taką sytuację, że już myślałem, że będzie ok, t.j znalazłem jakąś wartość, przeszedłem test przez 59min, po czym zrestartowałem PC i już się komputer wysypywał po 1,50min xd

Niestety, ale musisz mieć na uwadze też, to że trafił Ci się nie za dobry kontroler pamięci w procesorze i 3200mhz cl14 to maks.- zawsze możesz obniżyć subtimingi trfc itd. to też sporo daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie najgorsze, że nie wysypuje mi błędu po jednej czy dwóch minutach, ale po np. jednej godzinie :mad: .

Na ten moment jedyne w 100% stabilne ustawienie jakie wyłapałem to ręczne dopasowanie timingów przy 3200/14 z kalkulatora przy SoC 1.05V i ramie 1.37V bez ustawiania CLDO_VDDP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mieliście problem ze standardowym D.O.C.P? Dopiero co złożyłem zestaw z sygnaturki, próbowałem od razu wykręcić pamięci na ich standardowe taktowanie i timingi na profilu D.O.C.P, ale płyta nie zawsze wstaje, czasem komp się odpali, a czasem będzie się restartować aż wejdzie w safe mode. Jak już przejdzie do Windowsa to jest stabilnie. Póki co odpaliłem na auto z 3200MHz, ale timingi na takim ustawieniu są wyjątkowo duże. Jak będę miał czas to coś z tym pokombinuję. Piszę tu w razie co, bo pierwszy raz mam Ryzena i może ktoś będzie miał jakieś rozwiązanie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...